Topscorer uden for ligasystemet jages af PL-klub

De færreste har formentlig hørt om Kabongo Tshimanga, men han hamrer mål ind i England, og nu er der angiveligt interesse fra Premier League.



Han har høvlet 21 mål ind i 22 optrædener i den femte bedste engelske række i denne sæson.

Kabongo Tshimanga, 24 år, spiller i den engelske klub Chesterfield FC, som spiller i National League, der er den bedste række uden for det engelske ligasystem.

Det engelske ligasystem (EFL) betegnes som de fire bedste rækker – Premier League, The Championship, League One og League Two. Derudover – selvom holdene stadig er en del af et ligasystem – betegnes ligaerne som det ikke-engelske ligasystem.

For at vende tilbage til historien så har den engelske topscorer fået interesse fra en unavngiven Premier League-klub samt flere Championship-klubber, skriver The Sun. Premier League-klubben har scoutet ham af flere omgange med tanke på at lave en aftale med ham.

Han er et tidligere produkt af MK Dons-ungdomsafdeling, hvor han fik sin debut i 2014 som 18-årig. Siden har han været på flere forskellige lejeophold blandt andet hos den islandske klub Prottur.

I denne sæson har han tilmed vist sig frem på øverste niveau, da hans mandskab løb ind i Chelsea i FA Cuppen. Her måtte de indkassere et nederlag på 5-1, hvor Tshimanga stod for assisten til hans holdkammerat Akwasi Asante.

Flere spillere har gennem tiden også taget springet udefra og ind i det engelske ligasystem. Blandt andre Ian Wright fra Greenwich Borough til Crystal Palace og Jamie Vardy fra Fleetwood Town til Leicester.





AC_Horsens_1 LIVE

LIVE: Horsens scorer direkte på hjørne

Horsens og Hvidovre spiller uafgjort

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’



Kæmpekøb retur til FC København?

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Han er færdig i Brøndby

Oddset styrtdykker

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Esbjerg efterlyser informationer om toilethærværk

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Spår stor transferaktivitet i FC København

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel