Topscorer uden for ligasystemet jages af PL-klub

De færreste har formentlig hørt om Kabongo Tshimanga, men han hamrer mål ind i England, og nu er der angiveligt interesse fra Premier League.



Han har høvlet 21 mål ind i 22 optrædener i den femte bedste engelske række i denne sæson.

Kabongo Tshimanga, 24 år, spiller i den engelske klub Chesterfield FC, som spiller i National League, der er den bedste række uden for det engelske ligasystem.

Det engelske ligasystem (EFL) betegnes som de fire bedste rækker – Premier League, The Championship, League One og League Two. Derudover – selvom holdene stadig er en del af et ligasystem – betegnes ligaerne som det ikke-engelske ligasystem.

For at vende tilbage til historien så har den engelske topscorer fået interesse fra en unavngiven Premier League-klub samt flere Championship-klubber, skriver The Sun. Premier League-klubben har scoutet ham af flere omgange med tanke på at lave en aftale med ham.

Han er et tidligere produkt af MK Dons-ungdomsafdeling, hvor han fik sin debut i 2014 som 18-årig. Siden har han været på flere forskellige lejeophold blandt andet hos den islandske klub Prottur.

I denne sæson har han tilmed vist sig frem på øverste niveau, da hans mandskab løb ind i Chelsea i FA Cuppen. Her måtte de indkassere et nederlag på 5-1, hvor Tshimanga stod for assisten til hans holdkammerat Akwasi Asante.

Flere spillere har gennem tiden også taget springet udefra og ind i det engelske ligasystem. Blandt andre Ian Wright fra Greenwich Borough til Crystal Palace og Jamie Vardy fra Fleetwood Town til Leicester.







LIVE

TransferLIVE: Fravalgt til VM – men flyver til USA

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Uventet skifte?

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Arsenal-legende med succes i helt ny sport



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Jagter tidligere AGF’er

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Bekræfter kæmpebud

Fatter intet af Brøndby-bombe

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Lyon er interesseret i endnu en dansker

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Efter spionage-skandale: Nu reagerer klubejer

Næste sæson skal vi i Europa

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Overraskende skifte lurer

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Han vender hjem til FC København