Træner afslører: Klubben valgte Sory Kaba

Det var ikke cheftræneren, men Cardiff City, som besluttede, at Sory Kaba skulle være klubbens nye angriber.



På transfervinduets sidste dag skiftede Sory Kaba fra FC Midtjylland til Cardiff City på en lejeaftale  for resten af sæsonen, men i den walisiske klub var han ikke ligefrem en ønskespiller for træner Sabri Lamouchi.

Ja, faktisk er Lamouchis kendskab til Sory Kaba begrænset, afslørede træneren ifølge WalesOnline på et pressemøde torsdag.

Det var nemlig klubbens ledelse, der valgte at gå efter FC Midtjylland-spidsen.

– Jeg har set ham (Kaba) kort. Jeg stoler på folkene i denne klub. De valgte ham. De foreslog mange navne. Vi signede ham, og jeg er glad for ham, så jeg venter bare (på at han ankommer til Wales), sagde Lamouchi ifølge WalesOnline.

En af årsagerne til Lamouchis sparsomme kendskab til Kaba er formentlig, at han selv først blev hyret den 27. januar og derfor ikke kunne spille den store rolle i klubbens rekruttering. 

Torsdag formiddag var Kaba desuden end ikke landet i Cardiff, og af den grund er det også tvivlsomt, om angriberen er med i truppen mod Hull City lørdag. 

– Jeg ved det ikke. Han er ikke engang i bygningen. Han er ikke engang i Cardiff. Efter hans første træning kan jeg svare og sige, hvornår han er klar til at spille. Han vil helt sikkert rejse med os til Hull, fordi han skal lære spillerne, personalet og klubben at kende, sagde cheftræneren.

Sory Kaba, 27 år, scorede to mål i Superligaen i efteråret. I foråret skal han forsøge at hjælpe Cardiff med at overleve i Championship, hvor klubben er nummer 21.  







LIVE

LIVE: Dansker lander stort job

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

José Mourinho vil have dansk stjerne



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Southampton-chef: Straf er ude af proportioner

FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Neymar er tilbage

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

FCK og FCM vil have AGF-stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Tiden er ved at rinde ud

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop