Træner afslører: Klubben valgte Sory Kaba

Det var ikke cheftræneren, men Cardiff City, som besluttede, at Sory Kaba skulle være klubbens nye angriber.



På transfervinduets sidste dag skiftede Sory Kaba fra FC Midtjylland til Cardiff City på en lejeaftale  for resten af sæsonen, men i den walisiske klub var han ikke ligefrem en ønskespiller for træner Sabri Lamouchi.

Ja, faktisk er Lamouchis kendskab til Sory Kaba begrænset, afslørede træneren ifølge WalesOnline på et pressemøde torsdag.

Det var nemlig klubbens ledelse, der valgte at gå efter FC Midtjylland-spidsen.

– Jeg har set ham (Kaba) kort. Jeg stoler på folkene i denne klub. De valgte ham. De foreslog mange navne. Vi signede ham, og jeg er glad for ham, så jeg venter bare (på at han ankommer til Wales), sagde Lamouchi ifølge WalesOnline.

En af årsagerne til Lamouchis sparsomme kendskab til Kaba er formentlig, at han selv først blev hyret den 27. januar og derfor ikke kunne spille den store rolle i klubbens rekruttering. 

Torsdag formiddag var Kaba desuden end ikke landet i Cardiff, og af den grund er det også tvivlsomt, om angriberen er med i truppen mod Hull City lørdag. 

– Jeg ved det ikke. Han er ikke engang i bygningen. Han er ikke engang i Cardiff. Efter hans første træning kan jeg svare og sige, hvornår han er klar til at spille. Han vil helt sikkert rejse med os til Hull, fordi han skal lære spillerne, personalet og klubben at kende, sagde cheftræneren.

Sory Kaba, 27 år, scorede to mål i Superligaen i efteråret. I foråret skal han forsøge at hjælpe Cardiff med at overleve i Championship, hvor klubben er nummer 21.  







LIVE

TransferLIVE: Her er prisen på Clement Bischoff

Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

LIVE: FCK smider sejren

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

FCM kommer fra tyrkisk heksekedel med muligheder

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

FCK kæmper sig tilbage i europæisk drama



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Aaaaah, er det nu rigtigt? Ja, det var det så’

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

FC København – Lyngby BK

Randers FC – Silkeborg IF

‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

Viborg FF – OB

Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland

FCN taber i Europa-comeback

AC Horsens – FC Nordsjælland



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Sønderjyske – FC Midtjylland

AGF – Brøndby IF

Jagter kæmpe Premier League-stjerne

Stort talent fra dansk klub træner i norsk topklub