Træner afslører: Klubben valgte Sory Kaba

Det var ikke cheftræneren, men Cardiff City, som besluttede, at Sory Kaba skulle være klubbens nye angriber.



På transfervinduets sidste dag skiftede Sory Kaba fra FC Midtjylland til Cardiff City på en lejeaftale  for resten af sæsonen, men i den walisiske klub var han ikke ligefrem en ønskespiller for træner Sabri Lamouchi.

Ja, faktisk er Lamouchis kendskab til Sory Kaba begrænset, afslørede træneren ifølge WalesOnline på et pressemøde torsdag.

Det var nemlig klubbens ledelse, der valgte at gå efter FC Midtjylland-spidsen.

– Jeg har set ham (Kaba) kort. Jeg stoler på folkene i denne klub. De valgte ham. De foreslog mange navne. Vi signede ham, og jeg er glad for ham, så jeg venter bare (på at han ankommer til Wales), sagde Lamouchi ifølge WalesOnline.

En af årsagerne til Lamouchis sparsomme kendskab til Kaba er formentlig, at han selv først blev hyret den 27. januar og derfor ikke kunne spille den store rolle i klubbens rekruttering. 

Torsdag formiddag var Kaba desuden end ikke landet i Cardiff, og af den grund er det også tvivlsomt, om angriberen er med i truppen mod Hull City lørdag. 

– Jeg ved det ikke. Han er ikke engang i bygningen. Han er ikke engang i Cardiff. Efter hans første træning kan jeg svare og sige, hvornår han er klar til at spille. Han vil helt sikkert rejse med os til Hull, fordi han skal lære spillerne, personalet og klubben at kende, sagde cheftræneren.

Sory Kaba, 27 år, scorede to mål i Superligaen i efteråret. I foråret skal han forsøge at hjælpe Cardiff med at overleve i Championship, hvor klubben er nummer 21.  





LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – her skal han spille

Dommer: SIF skulle have straffe mod FCK

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Ked af hemmeligt FCK-skifte

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Siger op: Superliga-ekspert stopper



LIVE

Superliga-LIVE: Klubboss beklager – løb tør for øl

Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

FC København bekræfter transfer

Afsløring: FC København afviser millionbud



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

‘En smule anderledes i forhold til Zorniger’

Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’

Anton Gaaei-handel meldes død

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

Afsløring: Sønderjyske køber Bubacarr Tambedou

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Han er den nye Superliga-juvel!

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’

Transferkollaps: Napoli truer med retssag

Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah

Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

– FCK-stjerne er ‘helt ved siden af sig selv’