Træner indkasserer over 200 mio. efter fyring

Marcelo Gallardo er færdig i den saudiarabiske klub Al-Ittihad efter mindre end et år i klubben, men argentineren kan glæde sig over en voldsom kompensation efter hans fyring.



Rent sportsligt var det en skuffende omgang, men Marcelo Gallardo fortryder nok alligevel næppe, at han i november valgte at blive cheftræner for Al-Ittihad. 

Ifølge Marca koster det nemlig den saudiarabiske klub omtrent 208 millioner kroner, at man for nogle uger siden valgte at fyre Marcelo Gallardo. 

Den 48-årige argentiner havde nemlig en kontrakt med Al-Ittihad frem til sommeren 2025, og den saudiarabiske klub skal betale den fulde løn til Marcelo Gallardo og hele argentinerens stab i den resterende del af kontrakten. 

Al-Ittihad valgte i maj at fyre Marcelo Gallardo efter et 5-0-nederlag til Steven Gerrards Al-Ettifaq. Et nederlag, der efterlod Al-Ittihad uden chancer for at kvalificere sig til den asiatiske udgave af Champions League. 

Trods beslutningen om at fyre Marcelo Gallardo var Al-Ittihad dog nødt til at spille sæsonen til ende med argentineren, da parterne ikke kunne blive enige om et økonomisk kompromis. 

Ifølge Marca har Marcelo Gallardo dog ikke vist nogen villighed til at eftergive en del af sin løn, og dermed må Al-Ittihad altså nu punge ud. 

På trods af en trup med stjerner som Karim Benzema, N'Golo Kanté og Fabinho måtte Al-Ittihad i den forgangne sæson nøjes med en femteplads i den saudiarabiske liga. 





Disse to er færdige i Brøndby




MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

‘Det er ringe ad helvede til’

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Fredericia er nærmest rykket ned

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Brøndby IF – AGF

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

FCK kørte Silkeborg over

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Ruben Amorim favorit til dette job



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Magiske Messi slår til igen

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Brøndby er uden tre spillere mod AGF

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

FCN med stor gave til AGF i guldkampen

Randers FC – OB

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Atletico Madrid interesseret i dansker

Silkeborg IF – FC København