Træner indkasserer over 200 mio. efter fyring

Marcelo Gallardo er færdig i den saudiarabiske klub Al-Ittihad efter mindre end et år i klubben, men argentineren kan glæde sig over en voldsom kompensation efter hans fyring.



Rent sportsligt var det en skuffende omgang, men Marcelo Gallardo fortryder nok alligevel næppe, at han i november valgte at blive cheftræner for Al-Ittihad. 

Ifølge Marca koster det nemlig den saudiarabiske klub omtrent 208 millioner kroner, at man for nogle uger siden valgte at fyre Marcelo Gallardo. 

Den 48-årige argentiner havde nemlig en kontrakt med Al-Ittihad frem til sommeren 2025, og den saudiarabiske klub skal betale den fulde løn til Marcelo Gallardo og hele argentinerens stab i den resterende del af kontrakten. 

Al-Ittihad valgte i maj at fyre Marcelo Gallardo efter et 5-0-nederlag til Steven Gerrards Al-Ettifaq. Et nederlag, der efterlod Al-Ittihad uden chancer for at kvalificere sig til den asiatiske udgave af Champions League. 

Trods beslutningen om at fyre Marcelo Gallardo var Al-Ittihad dog nødt til at spille sæsonen til ende med argentineren, da parterne ikke kunne blive enige om et økonomisk kompromis. 

Ifølge Marca har Marcelo Gallardo dog ikke vist nogen villighed til at eftergive en del af sin løn, og dermed må Al-Ittihad altså nu punge ud. 

På trods af en trup med stjerner som Karim Benzema, N'Golo Kanté og Fabinho måtte Al-Ittihad i den forgangne sæson nøjes med en femteplads i den saudiarabiske liga. 





LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Vallys afslører flere års hemmelig dialog

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

FC København kan miste endnu en stjerne

Afsløring: FC København sælger Achouri



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer

Udpeger VM’s tre bedste trænere

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

‘Horsens var et helvede’

Er det Clement Bischoffs nye klub?

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional

Dansk klub har lagt hele strategien om