Træner indkasserer over 200 mio. efter fyring

Marcelo Gallardo er færdig i den saudiarabiske klub Al-Ittihad efter mindre end et år i klubben, men argentineren kan glæde sig over en voldsom kompensation efter hans fyring.



Rent sportsligt var det en skuffende omgang, men Marcelo Gallardo fortryder nok alligevel næppe, at han i november valgte at blive cheftræner for Al-Ittihad. 

Ifølge Marca koster det nemlig den saudiarabiske klub omtrent 208 millioner kroner, at man for nogle uger siden valgte at fyre Marcelo Gallardo. 

Den 48-årige argentiner havde nemlig en kontrakt med Al-Ittihad frem til sommeren 2025, og den saudiarabiske klub skal betale den fulde løn til Marcelo Gallardo og hele argentinerens stab i den resterende del af kontrakten. 

Al-Ittihad valgte i maj at fyre Marcelo Gallardo efter et 5-0-nederlag til Steven Gerrards Al-Ettifaq. Et nederlag, der efterlod Al-Ittihad uden chancer for at kvalificere sig til den asiatiske udgave af Champions League. 

Trods beslutningen om at fyre Marcelo Gallardo var Al-Ittihad dog nødt til at spille sæsonen til ende med argentineren, da parterne ikke kunne blive enige om et økonomisk kompromis. 

Ifølge Marca har Marcelo Gallardo dog ikke vist nogen villighed til at eftergive en del af sin løn, og dermed må Al-Ittihad altså nu punge ud. 

På trods af en trup med stjerner som Karim Benzema, N'Golo Kanté og Fabinho måtte Al-Ittihad i den forgangne sæson nøjes med en femteplads i den saudiarabiske liga. 





Steve Cooper med stor beslutning




LIVE

TransferLIVE: Gartenmann præsenteret i ny klub

Spanien – Østrig

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?



LIVE

VM-LIVE: Norge melder om svimlende seertal

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

De køber ham for 740 mio.



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Det er en interessant spiller’

De tager ikke med FC København på træningslejr

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

England – DR Congo

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

Brøndby tæt på denne keeper

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Højbjerg har fået ny cheftræner i Marseille

Brøndby med transferscoop?

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Her er Jonas Winds nye klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Belgien – Senegal

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller