En ulykke fik onsdag den værst tænkelige udgang, da den kinesiske fodboldspiller Guo Jiaxuan døde dagen inden sin 19 års fødselsdag, efter at han havde pådraget sig en voldsom hovedskade i en træningskamp i februar.
Det oplyser hans klub, Beijing Guoan, torsdag.
Guo Jiaxuan spillede for Beijings U20-hold, og det var i en kamp mod RC Alcobendas i Madrid, at ulykken skete.
Den unge kinesiske midtstopper havde ligget i koma siden ulykken og blev erklæret hjernedød på et lokalt spansk hospital, inden han blev transporteret til Beijing, hvor han onsdag døde.
– Vi har mistet en dreng, der elskede fodbold. Må Jiaxuan hvile i fred, skriver den kinesiske klub Beijing Guoan.
Teenagerens familie har beskyldt fodboldforbundet i Beijing for at tilbageholde informationer om ulykken.
Familien har blandt andet krævet at se videooptagelse fra kampen, detaljer om Guos behandling inden han nåede hospitalet og informationer om hans forsikring.
De specifikke forhold, der ledte til Guos hovedskade, er endnu ikke oplyst.
Fodboldforbundet i Beijing har i en udtalelse torsdag sagt, at man har afholdt sig fra at afsløre information “for at undgå at irrelevant personale blander sig i det lægelige arbejde og for at tage hensyn til familiens følelser”.
– Vi har gjort alt for at koordinere behandlingsarbejdet og forsøgt at møde familiens behov så godt, vi kan, siger forbundet.
Guo Jiaxuan var i 2023 på det kinesiske U17-landshold. Han har også været en del af FC Bayern Münchens verdenshold, som er et årligt projekt, hvor den tyske storklub inviterer lovende U19-talenter fra hele verden på træningslejr.
/ritzau/AFP/
LIVE
VM-LIVE: Glimrende melding for FCM’er
VM-profil med rørende brev til sin afdøde søster
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
NYHEDER
Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
Sønderjyske køber ny cheftræner
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
OPTAKT
Ecuador – Curacao
OPTAKT
USA – Australien
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
MEDIE