Tragedie: 18-årig fodboldspiller er død

Guo Jiaxuan har siden februar ligget i koma efter en voldsom ulykke i en træningskamp. Onsdag døde han.



En ulykke fik onsdag den værst tænkelige udgang, da den kinesiske fodboldspiller Guo Jiaxuan døde dagen inden sin 19 års fødselsdag, efter at han havde pådraget sig en voldsom hovedskade i en træningskamp i februar.

Det oplyser hans klub, Beijing Guoan, torsdag.

Guo Jiaxuan spillede for Beijings U20-hold, og det var i en kamp mod RC Alcobendas i Madrid, at ulykken skete.

Den unge kinesiske midtstopper havde ligget i koma siden ulykken og blev erklæret hjernedød på et lokalt spansk hospital, inden han blev transporteret til Beijing, hvor han onsdag døde.

– Vi har mistet en dreng, der elskede fodbold. Må Jiaxuan hvile i fred, skriver den kinesiske klub Beijing Guoan.

Teenagerens familie har beskyldt fodboldforbundet i Beijing for at tilbageholde informationer om ulykken.

Familien har blandt andet krævet at se videooptagelse fra kampen, detaljer om Guos behandling inden han nåede hospitalet og informationer om hans forsikring.

De specifikke forhold, der ledte til Guos hovedskade, er endnu ikke oplyst.

Fodboldforbundet i Beijing har i en udtalelse torsdag sagt, at man har afholdt sig fra at afsløre information “for at undgå at irrelevant personale blander sig i det lægelige arbejde og for at tage hensyn til familiens følelser”.

– Vi har gjort alt for at koordinere behandlingsarbejdet og forsøgt at møde familiens behov så godt, vi kan, siger forbundet.

Guo Jiaxuan var i 2023 på det kinesiske U17-landshold. Han har også været en del af FC Bayern Münchens verdenshold, som er et årligt projekt, hvor den tyske storklub inviterer lovende U19-talenter fra hele verden på træningslejr.

/ritzau/AFP/





LIVE

TransferLIVE: Officielt: Han er ny Man. City-chef

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

FC København-farvel rykker nærmere



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Kryptisk transfermelding

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Tæt på kæmpetransfer

Brasilien – Japan

Hård dom over Kvistgaarden

Storroser 18-årig FCK-spiller

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Spændende melding

Holland – Marokko

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Usikker på Chido Obi-transfer



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Elfsborg tæt på Alexander Jensen

Zorniger fremhæver transfervindue

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Dækkene Ruller: Vi kårer Tourens favoritter i 2026