En ulykke fik onsdag den værst tænkelige udgang, da den kinesiske fodboldspiller Guo Jiaxuan døde dagen inden sin 19 års fødselsdag, efter at han havde pådraget sig en voldsom hovedskade i en træningskamp i februar.
Det oplyser hans klub, Beijing Guoan, torsdag.
Guo Jiaxuan spillede for Beijings U20-hold, og det var i en kamp mod RC Alcobendas i Madrid, at ulykken skete.
Den unge kinesiske midtstopper havde ligget i koma siden ulykken og blev erklæret hjernedød på et lokalt spansk hospital, inden han blev transporteret til Beijing, hvor han onsdag døde.
– Vi har mistet en dreng, der elskede fodbold. Må Jiaxuan hvile i fred, skriver den kinesiske klub Beijing Guoan.
Teenagerens familie har beskyldt fodboldforbundet i Beijing for at tilbageholde informationer om ulykken.
Familien har blandt andet krævet at se videooptagelse fra kampen, detaljer om Guos behandling inden han nåede hospitalet og informationer om hans forsikring.
De specifikke forhold, der ledte til Guos hovedskade, er endnu ikke oplyst.
Fodboldforbundet i Beijing har i en udtalelse torsdag sagt, at man har afholdt sig fra at afsløre information “for at undgå at irrelevant personale blander sig i det lægelige arbejde og for at tage hensyn til familiens følelser”.
– Vi har gjort alt for at koordinere behandlingsarbejdet og forsøgt at møde familiens behov så godt, vi kan, siger forbundet.
Guo Jiaxuan var i 2023 på det kinesiske U17-landshold. Han har også været en del af FC Bayern Münchens verdenshold, som er et årligt projekt, hvor den tyske storklub inviterer lovende U19-talenter fra hele verden på træningslejr.
/ritzau/AFP/
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
OPTAKT
Marokko – Haiti
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
HELT VILDT
Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
Juventus’ drømmetransfer er tidl. SL-profil
Skylder FC København penge – straffes hårdt
FIFA-boss: Det handler ikke om penge!
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Lufter vild Ronaldo-teori
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
VM-vækkeuret: Ronaldo svarer – England skuffer
MEDIE
Chokskifte på vej?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
TOPNYHED