En ulykke fik onsdag den værst tænkelige udgang, da den kinesiske fodboldspiller Guo Jiaxuan døde dagen inden sin 19 års fødselsdag, efter at han havde pådraget sig en voldsom hovedskade i en træningskamp i februar.
Det oplyser hans klub, Beijing Guoan, torsdag.
Guo Jiaxuan spillede for Beijings U20-hold, og det var i en kamp mod RC Alcobendas i Madrid, at ulykken skete.
Den unge kinesiske midtstopper havde ligget i koma siden ulykken og blev erklæret hjernedød på et lokalt spansk hospital, inden han blev transporteret til Beijing, hvor han onsdag døde.
– Vi har mistet en dreng, der elskede fodbold. Må Jiaxuan hvile i fred, skriver den kinesiske klub Beijing Guoan.
Teenagerens familie har beskyldt fodboldforbundet i Beijing for at tilbageholde informationer om ulykken.
Familien har blandt andet krævet at se videooptagelse fra kampen, detaljer om Guos behandling inden han nåede hospitalet og informationer om hans forsikring.
De specifikke forhold, der ledte til Guos hovedskade, er endnu ikke oplyst.
Fodboldforbundet i Beijing har i en udtalelse torsdag sagt, at man har afholdt sig fra at afsløre information “for at undgå at irrelevant personale blander sig i det lægelige arbejde og for at tage hensyn til familiens følelser”.
– Vi har gjort alt for at koordinere behandlingsarbejdet og forsøgt at møde familiens behov så godt, vi kan, siger forbundet.
Guo Jiaxuan var i 2023 på det kinesiske U17-landshold. Han har også været en del af FC Bayern Münchens verdenshold, som er et årligt projekt, hvor den tyske storklub inviterer lovende U19-talenter fra hele verden på træningslejr.
/ritzau/AFP/
LIVE
VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
Rangerer AGF over Lech Poznan
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
NYHEDER
Succestræner død af kræft
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
TOPNYHED
Meget hård tilskuerstraf til FCK
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Schweiz – Bosnien-Hercegovina
TOPNYHED