Denne vinter er det 10 år, siden Matti Lund Nielsen blev udlandsprofessionel, men til sommer er han klar til at vende hjem. Selv om der endnu er fire måneder, til hans kontrakt i Italien løber ud, er han allerede begyndt at overveje, hvor han skal fortsætte karrieren.
– Som min kone sagde: Det er lang tid, vi har været af sted. Først fire år i Italien, så fire år i Norge, og nu har vi taget hul på vores andet år i Italien igen. Så jeg føler, at situationen er rigtig til at vende hjemad, siger Matti Lund Nielsen til tipsbladet.dk.
Han er fast mand i sin klub, Pro Vercelli, og det er da heller ikke manglende spilletid eller utilfredshed med livet i Italien, der peger han i retningen af Danmark.
– Vi har faktisk været rigtig glade for, at vi valgte at tage tilbage, og det har været en god oplevelse på og uden for banen. Men vores børn bliver ældre og savner familien mere og mere, og man kan ikke komme uden om, at corona-situationen spiller ind. Det er sværere at få besøg og langt vanskeligere at rejse hjem og se familie og venner. Man bliver mere isoleret, siger Matti Lund Nielsen.
– Det gør, at vi på det kraftigste overvejer, hvad der kan være af muligheder i Danmark til sommer.
Åben for tilbud
Den 32-årige midtbanemand har erfaring fra 1. division, Superligaen, Eliteserien i Norge, Serie A, Serie B og Serie C. Foråret skal han bruge på at forsøge at sikre Pro Vercelli oprykning til Serie B.
Spørgsmålet er så, hvilket niveau han sigter efter til sommer.
– Det er et godt spørgsmål. Jeg vil sige det sådan: Jeg åben for at lytte til de tilbud, der måtte komme. Jeg kommer ikke til at afvise noget på forhånd. Jeg har et åbent sind og ser, hvad der dukker op, siger Lund Nielsen.
Pro Vercelli har otte point op til den direkte oprykningsplads, men ligger lunt i svinget til en playoffplads. Lykkes holdet med at rykke op, vil det være den tidligere OB- og FC Nordsjælland-spillers fjerde oprykning i Italien.
Matti Lund Nielsen har spillet 22 af 26 kampe i denne sæson, 20 af dem fra start.
– Jeg er stadig ham, der løber længst på banen, så benene holder sig godt. Jeg har efterhånden en solid fodboldmæssig erfaring fra min tid i Danmark, Norge og Italien, og jeg nyder at give noget videre til mine medspillere.
– Det vigtigste i min alder er, at jeg har lysten, og at glæden ved fodbold er stor. Så jeg har ikke lagt mig fast på noget og udelukker ingenting, siger han.
Matti Lund Nielsen er langt fra den eneste dansker i italiensk fodbold. Alene i vinterens transfervindue kom der seks nye til. Læs mere om den tendens her.
LIVE
LIVE: ‘Han er ikke okay’
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
Riemer reagerer på stor landsholdschok
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
TOPNYHED
Tøfting: Good on paper – shit on grass
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
HELT VILDT
Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok
TOPNYHED
Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
NYHEDER
Superliga-helt: ‘Det er magisk’
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
NYHEDER
FCN vinder brag om bronzemedaljer
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Stor dramatik: Liverpool slår Everton
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
OPTAKT
OB – Randers FC
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
NYHEDER
Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer
NYHEDER
Kæmpe Silkeborg-kollaps
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i Herning
NYHEDER
Smider de det hele igen? Arsenal taber til City
Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
OPTAKT
FC Nordsjælland – Viborg FF
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Fredericia
12.000 i Parken: DBU accepterer underskud
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Farum
NYHEDER
Manchester United sætter Chelsea på plads
EKSKLUSIVT
