Transferguru spår: Eriksen retur til dansk fodbold

Ifølge den italienske transferjournalist Gianluca Di Marzio rykker Christian Eriksen formentlig hjem til dansk fodbold, hvis han ender med at forlade Manchester United.



Han startede ganske vist inde i Manchester Uniteds seneste Premier League-kamp mod Ipswich, men Christian Eriksens fremtid på Old Trafford ser alligevel usikker ud. 

Den danske landsholdsstjernes kontrakt med "De Røde Djævle" udløber til sommer, men et skifte allerede til januar kan også blive aktuelt, hvis Manchester United vil prøve at sælge Christian Eriksen før hans kontraktudløb. 

Jeg tror, at hvis han forlader Manchester United, så vil det være for at komme tilbage til Danmark.

Gianluca Di Marzio
Transferjournalist, Sky Sport

Ajax bekræftede i september, at man har haft Christian Eriksen på listen over emner, men ifølge den italienske transferjournalist Gianluca Di Marzio peger pilen i højere grad mod et overraskende skifte til dansk fodbold for Christian Eriksen. 

– Ajax afhænger af deres træners idéer, for han (Francesco Farioli, red.) har fundet den rigtige løsning på midtbanen, i forhold til deres spillestil. Inden de fik deres nuværende cheftræner, var Ajax interesseret i ham (Eriksen, red.), men lige nu ville det give mening for ham at komme tilbage til Danmark og afslutte en fantastisk karriere, siger Gianluca Di Marzio til Tipsbladet. 

Ifølge den italienske transferguru vil et dansk skifte tiltale Christian Eriksen, der fylder 33 år til februar.  

– Det vil give ham muligheden for at spille den spillestil, han godt kan lide, som er mindre fysisk, og jeg tror, at hvis han forlader Manchester United, så vil det være for at komme tilbage til Danmark. Jeg håber virkelig også, at det sker, både for ham og for alle de danske fans, siger Gianluca Di Marzio. 

Har ikke hørt fra United
Christian Eriksen har aldrig spillet en seniorkamp for en dansk klub, da han rykkede til Ajax som 16-årig. Som barn spillede Eriksen i den lokale klub Middelfart, inden han fra 2005 til 2008 var ungdomsspiller i OB. 

Det er ikke mere end et par dage siden, at Viaplay-ekspert Per Frimann udtalte, at han godt kunne tænke sig at se Christian Eriksen i FC København. Her vil landsholdsstjernen kunne blive genforenet med barndomsvennen Rasmus Falk

I forbindelse med den seneste landsholdssamling gav Christian Eriksen en kortfattet status på fremtiden. 

– Jeg har ikke fokuseret på det endnu, og jeg har ikke hørt noget fra klubben. Lige nu handler det bare om fodbold, og så må vi se, hvor vi står til januar og for den sags skyld til sommer, lød det her fra Christian Eriksen. 

Udover Manchester United og Ajax har Christian Eriksen i sin seniorkarriere også repræsenteret Tottenham, Inter og Brentford. 



Her er Superligaens 5 bedste højrekanter 

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

‘Den værste transfer nogensinde’

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Brøndby-stjerne med stor donation

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

Eriksen med kontant udmelding

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

– Han har været en decideret atombombe

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Danske klubber var ude efter Lukas Lerager

Benhård transfermelding

Det er til dumpekarakter

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

– Du har udstråling som tagpap

Han peger på Simon Kjær

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Magisk aften for FC København-stjerne

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Presset Frank: Her er vores store problem

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Overvejer Mathias Jensen-køb

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

AFCON inviterer til gratis fodbold

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Gounies kan røve Banken

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Målfattigt lokalderby i Afrika

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Lerager ser forandret Kamil Grabara

– Alle taler om dem!