Transferguru spår: Eriksen retur til dansk fodbold

Ifølge den italienske transferjournalist Gianluca Di Marzio rykker Christian Eriksen formentlig hjem til dansk fodbold, hvis han ender med at forlade Manchester United.



Han startede ganske vist inde i Manchester Uniteds seneste Premier League-kamp mod Ipswich, men Christian Eriksens fremtid på Old Trafford ser alligevel usikker ud. 

Den danske landsholdsstjernes kontrakt med "De Røde Djævle" udløber til sommer, men et skifte allerede til januar kan også blive aktuelt, hvis Manchester United vil prøve at sælge Christian Eriksen før hans kontraktudløb. 

Jeg tror, at hvis han forlader Manchester United, så vil det være for at komme tilbage til Danmark.

Gianluca Di Marzio
Transferjournalist, Sky Sport

Ajax bekræftede i september, at man har haft Christian Eriksen på listen over emner, men ifølge den italienske transferjournalist Gianluca Di Marzio peger pilen i højere grad mod et overraskende skifte til dansk fodbold for Christian Eriksen. 

– Ajax afhænger af deres træners idéer, for han (Francesco Farioli, red.) har fundet den rigtige løsning på midtbanen, i forhold til deres spillestil. Inden de fik deres nuværende cheftræner, var Ajax interesseret i ham (Eriksen, red.), men lige nu ville det give mening for ham at komme tilbage til Danmark og afslutte en fantastisk karriere, siger Gianluca Di Marzio til Tipsbladet. 

Ifølge den italienske transferguru vil et dansk skifte tiltale Christian Eriksen, der fylder 33 år til februar.  

– Det vil give ham muligheden for at spille den spillestil, han godt kan lide, som er mindre fysisk, og jeg tror, at hvis han forlader Manchester United, så vil det være for at komme tilbage til Danmark. Jeg håber virkelig også, at det sker, både for ham og for alle de danske fans, siger Gianluca Di Marzio. 

Har ikke hørt fra United
Christian Eriksen har aldrig spillet en seniorkamp for en dansk klub, da han rykkede til Ajax som 16-årig. Som barn spillede Eriksen i den lokale klub Middelfart, inden han fra 2005 til 2008 var ungdomsspiller i OB. 

Det er ikke mere end et par dage siden, at Viaplay-ekspert Per Frimann udtalte, at han godt kunne tænke sig at se Christian Eriksen i FC København. Her vil landsholdsstjernen kunne blive genforenet med barndomsvennen Rasmus Falk

I forbindelse med den seneste landsholdssamling gav Christian Eriksen en kortfattet status på fremtiden. 

– Jeg har ikke fokuseret på det endnu, og jeg har ikke hørt noget fra klubben. Lige nu handler det bare om fodbold, og så må vi se, hvor vi står til januar og for den sags skyld til sommer, lød det her fra Christian Eriksen. 

Udover Manchester United og Ajax har Christian Eriksen i sin seniorkarriere også repræsenteret Tottenham, Inter og Brentford. 





TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Bombe på vej i Real Madrid?

FC Nordsjælland – AGF

Sønderjyske – FC Midtjylland

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Kæmpekøb retur til FC København?

Mulig Kasper Schmeichel-kovending



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Randers FC – FC Fredericia

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Så du det? Wass i helt vild aktion

Arsenal skal til Danmark

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Bayern München er i pokalfinalen

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’