Transferguru spår: Eriksen retur til dansk fodbold

Ifølge den italienske transferjournalist Gianluca Di Marzio rykker Christian Eriksen formentlig hjem til dansk fodbold, hvis han ender med at forlade Manchester United.



Han startede ganske vist inde i Manchester Uniteds seneste Premier League-kamp mod Ipswich, men Christian Eriksens fremtid på Old Trafford ser alligevel usikker ud. 

Den danske landsholdsstjernes kontrakt med "De Røde Djævle" udløber til sommer, men et skifte allerede til januar kan også blive aktuelt, hvis Manchester United vil prøve at sælge Christian Eriksen før hans kontraktudløb. 

Jeg tror, at hvis han forlader Manchester United, så vil det være for at komme tilbage til Danmark.

Gianluca Di Marzio
Transferjournalist, Sky Sport

Ajax bekræftede i september, at man har haft Christian Eriksen på listen over emner, men ifølge den italienske transferjournalist Gianluca Di Marzio peger pilen i højere grad mod et overraskende skifte til dansk fodbold for Christian Eriksen. 

– Ajax afhænger af deres træners idéer, for han (Francesco Farioli, red.) har fundet den rigtige løsning på midtbanen, i forhold til deres spillestil. Inden de fik deres nuværende cheftræner, var Ajax interesseret i ham (Eriksen, red.), men lige nu ville det give mening for ham at komme tilbage til Danmark og afslutte en fantastisk karriere, siger Gianluca Di Marzio til Tipsbladet. 

Ifølge den italienske transferguru vil et dansk skifte tiltale Christian Eriksen, der fylder 33 år til februar.  

– Det vil give ham muligheden for at spille den spillestil, han godt kan lide, som er mindre fysisk, og jeg tror, at hvis han forlader Manchester United, så vil det være for at komme tilbage til Danmark. Jeg håber virkelig også, at det sker, både for ham og for alle de danske fans, siger Gianluca Di Marzio. 

Har ikke hørt fra United
Christian Eriksen har aldrig spillet en seniorkamp for en dansk klub, da han rykkede til Ajax som 16-årig. Som barn spillede Eriksen i den lokale klub Middelfart, inden han fra 2005 til 2008 var ungdomsspiller i OB. 

Det er ikke mere end et par dage siden, at Viaplay-ekspert Per Frimann udtalte, at han godt kunne tænke sig at se Christian Eriksen i FC København. Her vil landsholdsstjernen kunne blive genforenet med barndomsvennen Rasmus Falk

I forbindelse med den seneste landsholdssamling gav Christian Eriksen en kortfattet status på fremtiden. 

– Jeg har ikke fokuseret på det endnu, og jeg har ikke hørt noget fra klubben. Lige nu handler det bare om fodbold, og så må vi se, hvor vi står til januar og for den sags skyld til sommer, lød det her fra Christian Eriksen. 

Udover Manchester United og Ajax har Christian Eriksen i sin seniorkarriere også repræsenteret Tottenham, Inter og Brentford. 





LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Storkamp af Patrick Dorgu

Højlund slutter sæsonen med bravour

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Topboss sviner Barça til

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Jacob Neestrup er enig med ny klub

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Forhandler med storklub

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Fem bud på Brøndbys nye træner

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

Serie A-klubber jagter Randers-profil

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Her er FC Københavns vej i Europa

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

Perez med kynisk besked: Det er slut for ham

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3