Transferguru spår: Eriksen retur til dansk fodbold

Ifølge den italienske transferjournalist Gianluca Di Marzio rykker Christian Eriksen formentlig hjem til dansk fodbold, hvis han ender med at forlade Manchester United.



Han startede ganske vist inde i Manchester Uniteds seneste Premier League-kamp mod Ipswich, men Christian Eriksens fremtid på Old Trafford ser alligevel usikker ud. 

Den danske landsholdsstjernes kontrakt med "De Røde Djævle" udløber til sommer, men et skifte allerede til januar kan også blive aktuelt, hvis Manchester United vil prøve at sælge Christian Eriksen før hans kontraktudløb. 

Jeg tror, at hvis han forlader Manchester United, så vil det være for at komme tilbage til Danmark.

Gianluca Di Marzio
Transferjournalist, Sky Sport

Ajax bekræftede i september, at man har haft Christian Eriksen på listen over emner, men ifølge den italienske transferjournalist Gianluca Di Marzio peger pilen i højere grad mod et overraskende skifte til dansk fodbold for Christian Eriksen. 

– Ajax afhænger af deres træners idéer, for han (Francesco Farioli, red.) har fundet den rigtige løsning på midtbanen, i forhold til deres spillestil. Inden de fik deres nuværende cheftræner, var Ajax interesseret i ham (Eriksen, red.), men lige nu ville det give mening for ham at komme tilbage til Danmark og afslutte en fantastisk karriere, siger Gianluca Di Marzio til Tipsbladet. 

Ifølge den italienske transferguru vil et dansk skifte tiltale Christian Eriksen, der fylder 33 år til februar.  

– Det vil give ham muligheden for at spille den spillestil, han godt kan lide, som er mindre fysisk, og jeg tror, at hvis han forlader Manchester United, så vil det være for at komme tilbage til Danmark. Jeg håber virkelig også, at det sker, både for ham og for alle de danske fans, siger Gianluca Di Marzio. 

Har ikke hørt fra United
Christian Eriksen har aldrig spillet en seniorkamp for en dansk klub, da han rykkede til Ajax som 16-årig. Som barn spillede Eriksen i den lokale klub Middelfart, inden han fra 2005 til 2008 var ungdomsspiller i OB. 

Det er ikke mere end et par dage siden, at Viaplay-ekspert Per Frimann udtalte, at han godt kunne tænke sig at se Christian Eriksen i FC København. Her vil landsholdsstjernen kunne blive genforenet med barndomsvennen Rasmus Falk

I forbindelse med den seneste landsholdssamling gav Christian Eriksen en kortfattet status på fremtiden. 

– Jeg har ikke fokuseret på det endnu, og jeg har ikke hørt noget fra klubben. Lige nu handler det bare om fodbold, og så må vi se, hvor vi står til januar og for den sags skyld til sommer, lød det her fra Christian Eriksen. 

Udover Manchester United og Ajax har Christian Eriksen i sin seniorkarriere også repræsenteret Tottenham, Inter og Brentford. 





TOPNYHED

Stjerne er født – på landsholdet med ham

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Forventer kæmpe jobtilbud

Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag

Dansk målsluger skifter til topklub

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Stor danskerduel – Froholdt er skuffet

Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!

Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?



TOPNYHED

Dansk agentfirma opkøbt af gigant

‘Ronaldo vinder kampen’

Ser I med, AGF? Drømmedebut!

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Viaplay hæver priserne

Waow! Han bliver et stort Superliga-salg



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner

– Alt for meget kaos i Horsens

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur

Desperat Frank – favorit til trænerfyring

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’

Katastrofe for Jack Grealish

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

‘Hvad fanden kan man gøre?’

Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Han kan blive en topspiller for Brøndby

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen 

Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!

Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’

Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’

Legender overrasker på Ceres Park Vejlby

Slog transferrekord – nu jagter de dansker

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

Populære Chelsea – køb billetter her!

På vild liste med Lionel Messi

Como kan vinde i Napoli

Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!

AGF mangler flere profiler mod OB

Manchester United kan afslutte viral gimmick 

‘Det er vigtigt for landsholdet’

Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen

Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’

Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’

Rådvild i Rom

Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’