Traoré: For stor udskiftning

Den tidligere DM-vinder Christian Traoré ærgrer sig over den ustabilitet, der har været i Hammarby i hans tre år i klubben.



Den danske forsvars- og midtbanespiller Christian Traoré har i de seneste tre år spillet i Allsvenskan for Stockholm-klubben Hammarby, men i den kommende sæson står fodboldmenuen enten på Sveriges næstbedste række eller en klub uden for Sverige, efter Hammarby i efteråret rykkede ned.

Christian Traoré er åben for en transfer fra Hammarby, der har meldt klart ud til danskeren, at de gerne vil spare hans lønudgift, og det ærgrer den tidligere FCK’er, at det er gået så meget tilbage for Stockholm-klubben.

– Jeg har været her i tre år. Da jeg kom herop, havde vi et rigtig godt hold med gode spillere. Hvis vi havde haft en lidt bredere trup, havde vi spillet med om mesterskabet det år. Vi har Toto Cup og UEFA Cup, hvis vi havde haft to-tre ekstra spillere, havde vi spillet med om mesterskabet, siger Christian Traoré til Tipsbladet.

– Alle profiler fra det hold er væk. Jeg er nok den eneste, der er tilbage fra holdet. Det var Sebastian Eguren, der røg til Villarreal og nu er tæt på Lazio. Petter Andersson er en af de bedste, jeg har spillet sammen med. Han er i Groningen nu. Charlie Davies, amerikansk landsholdsspiller. Jeg læser, at han heldigvis næsten træner igen. Vi havde Paulinho, der kunne score mål. Vi havde et hold med mange profiler. Alle de spillere er blevet solgt, men der er ingen penge til overs. Det er et meget godt eksempel på, at klubben ikke har været god til at tjene penge. Man har lappet nogle huller undervejs. De spillere, der er blevet hentet ind, er stort set alle hentet fra lavere rækker. Det synes jeg har været et af de store problemer. At kvaliteten ikke har været den samme, fortsætter Christian Traoré.

I bestyrelseslokalet har Hammarby oplevet store forandringer i de seneste år, og det er efter Traorés mening også en stærkt medvirkende årsag til, at kvaliteten at spillerne er dalet.

– Der har været stor udskiftning i ledelsen, i de år jeg har været her. Hvert år har det været nye mennesker, der skulle træffe beslutningerne. De har haft store ambitioner og gode ideer, men de har ikke kunnet leve dem ud, og så er de lynhurtigt blevet skiftet ud. Det er på alle positioner alle vegne. Det er blevet kaos på kaos. Der har ikke været nogen kontinuitet ledelsesmæssigt. Her til sidst var der også folk, der stoppede på grund af trusler mod ledelsen, siger Christian Traoré.

Christian Traoré har i SAS Ligaen optrådt for FC København og FC Midtjylland. Danskeren, der i Hammarby primært har spillet i forsvaret, er tidligere blevet sat i forbindelse med norske klubber, der dog indtil videre ikke har formået at forhandle en aftale på plads med den 27-årige forsvarsspiller.







LIVE

TransferLIVE: Ny Brøndby-spiller? Her er hans løn

Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!

‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’

Brøndby-profil skadet



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

Arbejder på angriber-exit

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

I chok over Tottenham

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Storklub lurer på Jonas Wind

– Kunne godt ende i noget værre ballade

Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Danmark knuser Rumænien – videre ved EM

Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’

Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?

Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo

Manchester United overvejer denne stjernetræner

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig

Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub

I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’

Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’

Legender med dyster melding

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet

Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’

Den værste i 18 år – de overvejer det

– Jeg var meget, meget tæt på anden klub

Dansk landsholdsspiller imponerer

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard

Danskerklub meldes interesseret

Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber

Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon

Nyt tilbageslag for Hjulmand

Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’

Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’

Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen

Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud

Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut

Kongerne af transfervinduet

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Bretonere bøllebanker normannere

– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske

‘Afgørende dage’