Den danske forsvars- og midtbanespiller Christian Traoré har i de seneste tre år spillet i Allsvenskan for Stockholm-klubben Hammarby, men i den kommende sæson står fodboldmenuen enten på Sveriges næstbedste række eller en klub uden for Sverige, efter Hammarby i efteråret rykkede ned.
Christian Traoré er åben for en transfer fra Hammarby, der har meldt klart ud til danskeren, at de gerne vil spare hans lønudgift, og det ærgrer den tidligere FCK’er, at det er gået så meget tilbage for Stockholm-klubben.
– Jeg har været her i tre år. Da jeg kom herop, havde vi et rigtig godt hold med gode spillere. Hvis vi havde haft en lidt bredere trup, havde vi spillet med om mesterskabet det år. Vi har Toto Cup og UEFA Cup, hvis vi havde haft to-tre ekstra spillere, havde vi spillet med om mesterskabet, siger Christian Traoré til Tipsbladet.
– Alle profiler fra det hold er væk. Jeg er nok den eneste, der er tilbage fra holdet. Det var Sebastian Eguren, der røg til Villarreal og nu er tæt på Lazio. Petter Andersson er en af de bedste, jeg har spillet sammen med. Han er i Groningen nu. Charlie Davies, amerikansk landsholdsspiller. Jeg læser, at han heldigvis næsten træner igen. Vi havde Paulinho, der kunne score mål. Vi havde et hold med mange profiler. Alle de spillere er blevet solgt, men der er ingen penge til overs. Det er et meget godt eksempel på, at klubben ikke har været god til at tjene penge. Man har lappet nogle huller undervejs. De spillere, der er blevet hentet ind, er stort set alle hentet fra lavere rækker. Det synes jeg har været et af de store problemer. At kvaliteten ikke har været den samme, fortsætter Christian Traoré.
I bestyrelseslokalet har Hammarby oplevet store forandringer i de seneste år, og det er efter Traorés mening også en stærkt medvirkende årsag til, at kvaliteten at spillerne er dalet.
– Der har været stor udskiftning i ledelsen, i de år jeg har været her. Hvert år har det været nye mennesker, der skulle træffe beslutningerne. De har haft store ambitioner og gode ideer, men de har ikke kunnet leve dem ud, og så er de lynhurtigt blevet skiftet ud. Det er på alle positioner alle vegne. Det er blevet kaos på kaos. Der har ikke været nogen kontinuitet ledelsesmæssigt. Her til sidst var der også folk, der stoppede på grund af trusler mod ledelsen, siger Christian Traoré.
Christian Traoré har i SAS Ligaen optrådt for FC København og FC Midtjylland. Danskeren, der i Hammarby primært har spillet i forsvaret, er tidligere blevet sat i forbindelse med norske klubber, der dog indtil videre ikke har formået at forhandle en aftale på plads med den 27-årige forsvarsspiller.
LIVE
TransferLIVE: Celtic jagter dansk bomber
TRANSFER
Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’
MEDIE
Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub
EKSKLUSIVT
Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser
MEDIE
Afviser stort bud på dansker
NYHEDER
Vil væk fra Brøndby
EKSKLUSIVT
Klar Brøndby-transfermelding: ‘Det passer ikke’
NYHEDER
Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
INTERVIEW
Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
LIGE NU
FC København er uden Andreas Cornelius
EKSKLUSIVT
Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Sonne skifter til Sparta Prag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere
NYHEDER
Melder ud om transfervinduet: ‘Enormt vigtigt’
AVIS
Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet
TRANSFER
Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
MEDIE
FC København tæt på Eintracht Frankfurt-spiller
TOPNYHED
Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
MEDIE
Deler transfernyt om Andreas Maxsø
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
TOPNYHED
Henter Kamil Wilczek
TRANSFER
Afslører nye detaljer i FC København-transfer
INTERVIEW
Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede
AVIS
Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Transferudmelding fra Vallys
MEDIE
Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller
AVIS
Storklub har taget kontakt
MEDIE
AaB henter målfarlig profil i milliontransfer
MEDIE
Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
TOPNYHED
Utrolig Superliga-transfer? ‘Et angreb på tronen’
NYHEDER
Roony Bardghji skaber stolthed i FCK
Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer
TIPSBLADETS DOM
– Han er bare ren verdensklasse!
TOPNYHED
Brøndby-direktør: ‘Vi skal betale overpris’
NYHEDER
Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham
TOPNYHED
Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
EKSKLUSIVT
Dansk klub jubler over ‘historisk’ stjernesalg
NYHEDER
Pytlick kom grædende hjem: ‘Forholdsvis svært’
Dansk transfer-eksplosion rammer stor klub
PSG gafler talent og hidser Barca-præsident op
DAGENS SPILFORSLAG
Como pokalprygler Fiorentina i Firenze
TOPNYHED
Ekspert om Neestrup-rygte: ‘Et fantastisk skifte’
MEDIE
Nu menes Neestrup at være topkandidat i storklub
TRANSFER