Den danske forsvars- og midtbanespiller Christian Traoré har i de seneste tre år spillet i Allsvenskan for Stockholm-klubben Hammarby, men i den kommende sæson står fodboldmenuen enten på Sveriges næstbedste række eller en klub uden for Sverige, efter Hammarby i efteråret rykkede ned.
Christian Traoré er åben for en transfer fra Hammarby, der har meldt klart ud til danskeren, at de gerne vil spare hans lønudgift, og det ærgrer den tidligere FCK’er, at det er gået så meget tilbage for Stockholm-klubben.
– Jeg har været her i tre år. Da jeg kom herop, havde vi et rigtig godt hold med gode spillere. Hvis vi havde haft en lidt bredere trup, havde vi spillet med om mesterskabet det år. Vi har Toto Cup og UEFA Cup, hvis vi havde haft to-tre ekstra spillere, havde vi spillet med om mesterskabet, siger Christian Traoré til Tipsbladet.
– Alle profiler fra det hold er væk. Jeg er nok den eneste, der er tilbage fra holdet. Det var Sebastian Eguren, der røg til Villarreal og nu er tæt på Lazio. Petter Andersson er en af de bedste, jeg har spillet sammen med. Han er i Groningen nu. Charlie Davies, amerikansk landsholdsspiller. Jeg læser, at han heldigvis næsten træner igen. Vi havde Paulinho, der kunne score mål. Vi havde et hold med mange profiler. Alle de spillere er blevet solgt, men der er ingen penge til overs. Det er et meget godt eksempel på, at klubben ikke har været god til at tjene penge. Man har lappet nogle huller undervejs. De spillere, der er blevet hentet ind, er stort set alle hentet fra lavere rækker. Det synes jeg har været et af de store problemer. At kvaliteten ikke har været den samme, fortsætter Christian Traoré.
I bestyrelseslokalet har Hammarby oplevet store forandringer i de seneste år, og det er efter Traorés mening også en stærkt medvirkende årsag til, at kvaliteten at spillerne er dalet.
– Der har været stor udskiftning i ledelsen, i de år jeg har været her. Hvert år har det været nye mennesker, der skulle træffe beslutningerne. De har haft store ambitioner og gode ideer, men de har ikke kunnet leve dem ud, og så er de lynhurtigt blevet skiftet ud. Det er på alle positioner alle vegne. Det er blevet kaos på kaos. Der har ikke været nogen kontinuitet ledelsesmæssigt. Her til sidst var der også folk, der stoppede på grund af trusler mod ledelsen, siger Christian Traoré.
Christian Traoré har i SAS Ligaen optrådt for FC København og FC Midtjylland. Danskeren, der i Hammarby primært har spillet i forsvaret, er tidligere blevet sat i forbindelse med norske klubber, der dog indtil videre ikke har formået at forhandle en aftale på plads med den 27-årige forsvarsspiller.
LIVE
TransferLIVE: Store PL-transfers i hus
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Uwe Rösler henter dansker
EKSKLUSIVT
FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
NYHEDER
Toptræner hylder Danmark og FC København
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Tager kontakt om Kamil Grabara
TRANSFER
Fredberg henter italiensk legende
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
Knuser transferrekord
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
EKSKLUSIVT
Afsløring: NEC Nijmegen tæt på Emre Mor
OPTAKT
Frankrig – Marokko
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
NYHEDER
Hylder kæmpe FCM-transfer
NYHEDER
Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob
EKSKLUSIVT