Den danske forsvars- og midtbanespiller Christian Traoré har i de seneste tre år spillet i Allsvenskan for Stockholm-klubben Hammarby, men i den kommende sæson står fodboldmenuen enten på Sveriges næstbedste række eller en klub uden for Sverige, efter Hammarby i efteråret rykkede ned.
Christian Traoré er åben for en transfer fra Hammarby, der har meldt klart ud til danskeren, at de gerne vil spare hans lønudgift, og det ærgrer den tidligere FCK’er, at det er gået så meget tilbage for Stockholm-klubben.
– Jeg har været her i tre år. Da jeg kom herop, havde vi et rigtig godt hold med gode spillere. Hvis vi havde haft en lidt bredere trup, havde vi spillet med om mesterskabet det år. Vi har Toto Cup og UEFA Cup, hvis vi havde haft to-tre ekstra spillere, havde vi spillet med om mesterskabet, siger Christian Traoré til Tipsbladet.
– Alle profiler fra det hold er væk. Jeg er nok den eneste, der er tilbage fra holdet. Det var Sebastian Eguren, der røg til Villarreal og nu er tæt på Lazio. Petter Andersson er en af de bedste, jeg har spillet sammen med. Han er i Groningen nu. Charlie Davies, amerikansk landsholdsspiller. Jeg læser, at han heldigvis næsten træner igen. Vi havde Paulinho, der kunne score mål. Vi havde et hold med mange profiler. Alle de spillere er blevet solgt, men der er ingen penge til overs. Det er et meget godt eksempel på, at klubben ikke har været god til at tjene penge. Man har lappet nogle huller undervejs. De spillere, der er blevet hentet ind, er stort set alle hentet fra lavere rækker. Det synes jeg har været et af de store problemer. At kvaliteten ikke har været den samme, fortsætter Christian Traoré.
I bestyrelseslokalet har Hammarby oplevet store forandringer i de seneste år, og det er efter Traorés mening også en stærkt medvirkende årsag til, at kvaliteten at spillerne er dalet.
– Der har været stor udskiftning i ledelsen, i de år jeg har været her. Hvert år har det været nye mennesker, der skulle træffe beslutningerne. De har haft store ambitioner og gode ideer, men de har ikke kunnet leve dem ud, og så er de lynhurtigt blevet skiftet ud. Det er på alle positioner alle vegne. Det er blevet kaos på kaos. Der har ikke været nogen kontinuitet ledelsesmæssigt. Her til sidst var der også folk, der stoppede på grund af trusler mod ledelsen, siger Christian Traoré.
Christian Traoré har i SAS Ligaen optrådt for FC København og FC Midtjylland. Danskeren, der i Hammarby primært har spillet i forsvaret, er tidligere blevet sat i forbindelse med norske klubber, der dog indtil videre ikke har formået at forhandle en aftale på plads med den 27-årige forsvarsspiller.
DAGENS SPILFORSLAG
Pointdeling i vestfransk derby
MEDIE
Danskerklub vil IKKE byde på Robert
HELT VILDT
Tordner: ‘Ud med dig – pak dit tøj og kør hjem!’
EKSKLUSIVT
Martin Jørgensen jubler over stor nyhed
Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
MEDIE
Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte
MEDIE
Sergio Ramos i chokskifte?
TRANSFER
Brøndbys ejer køber Dax Palmer
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’
MEDIE
Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller
FC København scorer millionbeløb
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
EKSKLUSIVT
Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag
MEDIE
Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter
NYHEDER
Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter
MEDIE
Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham
NYHEDER
Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’
TOPNYHED
Video: AGF sænket af panenka-straffe
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
HELT VILDT
Moukoko trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Vild med ny Eriksen-løsning
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
TOPNYHED
Bekræfter millionbud på dansker
TRANSFER
Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub
TOPNYHED
Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’
NYHEDER
Klar besked til FCK-fans
MEDIE
Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
AVIS
FC København interesseret i denne angriber
MEDIE
Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn
Her kan du se FC Midtjylland mod Genk
TOPNYHED
Maxsø melder ud om fremtidsplaner
KARAKTERER
Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
MEDIE
Stort spansk medie fremhæver William Clem
NYHEDER
Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub
NYHEDER
FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr
NYHEDER
CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’
Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk
MEDIE
Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker
NYHEDER
Forlænger med Ståle Solbakken
NYHEDER
– Vi bør være favoritter
EKSKLUSIVT
Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte
NYHEDER
Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’
NYHEDER