Den danske forsvars- og midtbanespiller Christian Traoré har i de seneste tre år spillet i Allsvenskan for Stockholm-klubben Hammarby, men i den kommende sæson står fodboldmenuen enten på Sveriges næstbedste række eller en klub uden for Sverige, efter Hammarby i efteråret rykkede ned.
Christian Traoré er åben for en transfer fra Hammarby, der har meldt klart ud til danskeren, at de gerne vil spare hans lønudgift, og det ærgrer den tidligere FCK’er, at det er gået så meget tilbage for Stockholm-klubben.
– Jeg har været her i tre år. Da jeg kom herop, havde vi et rigtig godt hold med gode spillere. Hvis vi havde haft en lidt bredere trup, havde vi spillet med om mesterskabet det år. Vi har Toto Cup og UEFA Cup, hvis vi havde haft to-tre ekstra spillere, havde vi spillet med om mesterskabet, siger Christian Traoré til Tipsbladet.
– Alle profiler fra det hold er væk. Jeg er nok den eneste, der er tilbage fra holdet. Det var Sebastian Eguren, der røg til Villarreal og nu er tæt på Lazio. Petter Andersson er en af de bedste, jeg har spillet sammen med. Han er i Groningen nu. Charlie Davies, amerikansk landsholdsspiller. Jeg læser, at han heldigvis næsten træner igen. Vi havde Paulinho, der kunne score mål. Vi havde et hold med mange profiler. Alle de spillere er blevet solgt, men der er ingen penge til overs. Det er et meget godt eksempel på, at klubben ikke har været god til at tjene penge. Man har lappet nogle huller undervejs. De spillere, der er blevet hentet ind, er stort set alle hentet fra lavere rækker. Det synes jeg har været et af de store problemer. At kvaliteten ikke har været den samme, fortsætter Christian Traoré.
I bestyrelseslokalet har Hammarby oplevet store forandringer i de seneste år, og det er efter Traorés mening også en stærkt medvirkende årsag til, at kvaliteten at spillerne er dalet.
– Der har været stor udskiftning i ledelsen, i de år jeg har været her. Hvert år har det været nye mennesker, der skulle træffe beslutningerne. De har haft store ambitioner og gode ideer, men de har ikke kunnet leve dem ud, og så er de lynhurtigt blevet skiftet ud. Det er på alle positioner alle vegne. Det er blevet kaos på kaos. Der har ikke været nogen kontinuitet ledelsesmæssigt. Her til sidst var der også folk, der stoppede på grund af trusler mod ledelsen, siger Christian Traoré.
Christian Traoré har i SAS Ligaen optrådt for FC København og FC Midtjylland. Danskeren, der i Hammarby primært har spillet i forsvaret, er tidligere blevet sat i forbindelse med norske klubber, der dog indtil videre ikke har formået at forhandle en aftale på plads med den 27-årige forsvarsspiller.
LIVE
LIVE: Tottenham har ny manager på plads
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
Pinligt! Danmark brænder på stribe
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
HELT VILDT
Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord
Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber
NYHEDER
Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK
Kæmpe stjerne besøger København
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Tottenham præsenterer ny træner
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
Rasmus Højlund har ikke set det før
INTERVIEW
Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
Sverige skal til VM
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
NYHEDER
FC København vil bruge mere data i transfers
NYHEDER
Priske melder ud: DE er favoritter i aften
NYHEDER
Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne
TOPNYHED
Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
INTERVIEW
Afslører hemmelige samtaler med FC København
Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
INTERVIEW
Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
INTERVIEW
FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback
HELT VILDT
Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
EKSKLUSIVT
Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp
Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet
Afslører: Han bliver ny assistent i FCK
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
NYHEDER
Ny tjekkisk landstræner skaber problemer
NYHEDER
Sådan starter Danmark i skæbnebrag
Italien under massivt pres
NYHEDER
Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’
INTERVIEW
Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner
TOPNYHED
Er det her Danmarks hemmelige våben?
NYHEDER
Sirener på stadion – nu reagerer Riemer
INTERVIEW
Oscar Højlund melder klar målsætning ud
DAGENS SPILFORSLAG
VM-overraskelse i Pristina
NYHEDER
Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt
NYHEDER
Venter med at hive fat i Jacob Neestrup
‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’
NYHEDER
Thomsen jubler over direktør-job
Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne
NYHEDER