Traoré træner i Hammarby

Christian Traoré træner i denne uge i sin tidligere klub Hammarby, der da også har luftet idéen om at give ham en kontrakt. Traoré forhandler dog aktuelt kun med Randers.



I vinter kom Christian Traoré hjem til Danmark på en halvårig kontrakt i Randers. Den kontrakt udløb den 30. juni, og måske kan han være på vej tilbage til Hammarby, som han spillede for i 2002 og igen fra 2007 til 2010. I denne uge træner han i hvert fald i den svenske klub.

– Jeg har et godt forhold til Hammarby, og de har da også sagt, at de muligvis kunne være interesserede i at lave en kontrakt, men vi har ikke snakket konkret. De har fulgt min situation, siden vi skiltes, og det kan da være interessant at fortsætte her, siger Christian Traoré til tipsbladet.dk.

Det er dog Randers, der fører “kampen” om at sikre sig en forlængelse med Christian Traoré. Traorés agent Niclas Jensen ligger nemlig i forhandlinger med Superliga-nedrykkerne.

– Vi snakker med Randers, og jeg håber, at vi snart kan finde ud af et eller andet, ofr de virker interesserede i at lave en aftale. Jeg har trænet med dem her i opstarten, for den nye træner ville gerne se mig lidt an. I den her uge har Randers så en friuge, og jeg kunne holde mig lidt igang i Sverige, siger forsvareren.

Drømmen er at få en kontrakt på minimum to år, for Traoré er træt af livet som fodboldnomade. De seneste halvandet år har han spillet i tre forskellige klubber. Først Hammarby i den første halvdel af 2010, så udlejet til Hønefoss og siden altså Randers.

– Jeg vil gerne lave en kontrakt på mere end et halvt år, og jeg håber, at jeg kan få minimum to år et sted. Jeg håber på en snarlig afklaring, og jeg er sådan set stadig åben for alting. Der har været sådan lidt løs interesse forskellige steder fra, men det er altså kun Randers, der er konkret interesseret, understreger Traoré.

Christian Traoré nåede syv Superliga-kampe for Randers i den forgangne sæson.







LIVE

VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Scorer vanvittig løn i Premier League

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

‘Den mest magtfulde nogensinde’

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen



LIVE

TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Belgien i chok over Balogun-beslutning

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Mexico – England

Brasilien – Norge

Stort FCK-talent er blevet solgt

Her er 1/8-finalerne ved VM



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Det er et angreb på FCK’

USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’

“Du er en fucking maskine!”

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

Portugal – Spanien

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Skyder stor FCM-historie ned

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Superliga-træner forbereder sig på stjernetransfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK-direktør får job i West Ham

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’