Vejle Boldklub fik vendt skidt til godt i tirsdagens pokalbrag mod AC Horsens.
Hele kampen så det nemlig ud til, at Peter Sørensen og resten af Vejle-mandskabet måtte se sig slået ud af AC Horsens, der kom foran efter blot tre minutters spil.
Føringen holdt helt frem til dommerens overtid, men så ville Vejle-angriberen Allan Sousa det anderledes.
Her fik han nemlig udlignet til 1-1 og sendt de to hold i forlænget spilletid.
I den forlængede spilletid var Vejle bedst, og efter scoringer af Kevin Custovic og redningsmanden Sousa kunne Superliga-holdet juble over sejren og avancementet i turneringen.
Efter kampen var cheftræner Peter Sørensen dog ikke helt tilfreds med præstationen.
– Vi så i dag værdien af at have en god bænk. For det er spillere fra bænken, der kommer ind og gør en forskel, siger han ifølge klubbens hjemmeside og fortsætter.
– For mange spiller under niveau i en 1. halvleg, som jeg er stærkt utilfreds med. Vi spiller uden initiativ, aggressivitet og mod. Men i 2. halvleg slår vi igen og spiller os tilbage i kampen, for vi har spillere, der kommer ind med noget energi og noget vilje. Lundrim Hetemi kommer ind og tager spillet til sig og er modig. Han er en stor del af årsagen til, at vi kan sætte Horsens så meget under tryk, siger han.
Peter Sørensen smed i løbet af kampen forsvarsspilleren Denis Kolinger frem som angriber, og efter kampen kommenterede cheftræneren også på den beslutning.
– Med ham i front gav vi Horsens noget at forholde sig til. Vi kunne spille højt op på ham, eller vi kunne spille fladt til allestedsnærværende Sousa, som i de sidste to-tre uger har vist sig som den Sousa, vi kendte fra tidligere, siger han og fortsætter.
– Jeg valgte også at holde Kolinger fremme, selv efter vi kom foran. Forsvaret fungerede fint, og med Dennis havde vi så stadig en ekstra trussel mod deres defensiv. Han er jo ikke blot stationær, men også en energisk presspiller, så vi forhindrede dem i bare at tage fat i bolden og presse os i bund, siger han.
Med sejren over AC Horsens er Vejle Boldklub nu klar til kvartfinalerne i Sydbank Pokalen.
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – de er ude!
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
OPTAKT
Holland – Sverige
MEDIE
Vil smadre transferrekord
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
MEDIE
