Vejle Boldklub fik vendt skidt til godt i tirsdagens pokalbrag mod AC Horsens.
Hele kampen så det nemlig ud til, at Peter Sørensen og resten af Vejle-mandskabet måtte se sig slået ud af AC Horsens, der kom foran efter blot tre minutters spil.
Føringen holdt helt frem til dommerens overtid, men så ville Vejle-angriberen Allan Sousa det anderledes.
Her fik han nemlig udlignet til 1-1 og sendt de to hold i forlænget spilletid.
I den forlængede spilletid var Vejle bedst, og efter scoringer af Kevin Custovic og redningsmanden Sousa kunne Superliga-holdet juble over sejren og avancementet i turneringen.
Efter kampen var cheftræner Peter Sørensen dog ikke helt tilfreds med præstationen.
– Vi så i dag værdien af at have en god bænk. For det er spillere fra bænken, der kommer ind og gør en forskel, siger han ifølge klubbens hjemmeside og fortsætter.
– For mange spiller under niveau i en 1. halvleg, som jeg er stærkt utilfreds med. Vi spiller uden initiativ, aggressivitet og mod. Men i 2. halvleg slår vi igen og spiller os tilbage i kampen, for vi har spillere, der kommer ind med noget energi og noget vilje. Lundrim Hetemi kommer ind og tager spillet til sig og er modig. Han er en stor del af årsagen til, at vi kan sætte Horsens så meget under tryk, siger han.
Peter Sørensen smed i løbet af kampen forsvarsspilleren Denis Kolinger frem som angriber, og efter kampen kommenterede cheftræneren også på den beslutning.
– Med ham i front gav vi Horsens noget at forholde sig til. Vi kunne spille højt op på ham, eller vi kunne spille fladt til allestedsnærværende Sousa, som i de sidste to-tre uger har vist sig som den Sousa, vi kendte fra tidligere, siger han og fortsætter.
– Jeg valgte også at holde Kolinger fremme, selv efter vi kom foran. Forsvaret fungerede fint, og med Dennis havde vi så stadig en ekstra trussel mod deres defensiv. Han er jo ikke blot stationær, men også en energisk presspiller, så vi forhindrede dem i bare at tage fat i bolden og presse os i bund, siger han.
Med sejren over AC Horsens er Vejle Boldklub nu klar til kvartfinalerne i Sydbank Pokalen.
LIVE
TransferLIVE: Ambæk og uønsket trio ikke udtaget
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
Tuchel forsvarer sin taktik
Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Skamroses af Thomas Nørgaard
EKSKLUSIVT
Dansk klub jagter én særlig forstærkning
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
Messi sætter ord på vildt drama
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
TRANSFER
Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
VM-Vækkeuret: Argentina vendte det hele på hovedet
EKSKLUSIVT
Afslører Dario Dumic-plan
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos
MEDIE
