Vejle Boldklub fik vendt skidt til godt i tirsdagens pokalbrag mod AC Horsens.
Hele kampen så det nemlig ud til, at Peter Sørensen og resten af Vejle-mandskabet måtte se sig slået ud af AC Horsens, der kom foran efter blot tre minutters spil.
Føringen holdt helt frem til dommerens overtid, men så ville Vejle-angriberen Allan Sousa det anderledes.
Her fik han nemlig udlignet til 1-1 og sendt de to hold i forlænget spilletid.
I den forlængede spilletid var Vejle bedst, og efter scoringer af Kevin Custovic og redningsmanden Sousa kunne Superliga-holdet juble over sejren og avancementet i turneringen.
Efter kampen var cheftræner Peter Sørensen dog ikke helt tilfreds med præstationen.
– Vi så i dag værdien af at have en god bænk. For det er spillere fra bænken, der kommer ind og gør en forskel, siger han ifølge klubbens hjemmeside og fortsætter.
– For mange spiller under niveau i en 1. halvleg, som jeg er stærkt utilfreds med. Vi spiller uden initiativ, aggressivitet og mod. Men i 2. halvleg slår vi igen og spiller os tilbage i kampen, for vi har spillere, der kommer ind med noget energi og noget vilje. Lundrim Hetemi kommer ind og tager spillet til sig og er modig. Han er en stor del af årsagen til, at vi kan sætte Horsens så meget under tryk, siger han.
Peter Sørensen smed i løbet af kampen forsvarsspilleren Denis Kolinger frem som angriber, og efter kampen kommenterede cheftræneren også på den beslutning.
– Med ham i front gav vi Horsens noget at forholde sig til. Vi kunne spille højt op på ham, eller vi kunne spille fladt til allestedsnærværende Sousa, som i de sidste to-tre uger har vist sig som den Sousa, vi kendte fra tidligere, siger han og fortsætter.
– Jeg valgte også at holde Kolinger fremme, selv efter vi kom foran. Forsvaret fungerede fint, og med Dennis havde vi så stadig en ekstra trussel mod deres defensiv. Han er jo ikke blot stationær, men også en energisk presspiller, så vi forhindrede dem i bare at tage fat i bolden og presse os i bund, siger han.
Med sejren over AC Horsens er Vejle Boldklub nu klar til kvartfinalerne i Sydbank Pokalen.
LIVE
VM-LIVE: Messi-familien melder ud
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
EKSKLUSIVT
Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
TOPNYHED
Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
Zanka ville spille gratis for FC København
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
TOPNYHED
AGF i Europa: Svær lodtrækning kan gavne senere
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold – VM
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
TOPNYHED
Superliga-boss: ‘Den rolle kan vi bruge Dolberg i’
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
NYHEDER
