Trods avancement: Er stærkt utilfreds med dette

Cheftræneren peger på flere ting, der kunne have været bedre i tirsdagens pokalkamp.



Vejle Boldklub fik vendt skidt til godt i tirsdagens pokalbrag mod AC Horsens. 

Hele kampen så det nemlig ud til, at Peter Sørensen og resten af Vejle-mandskabet måtte se sig slået ud af AC Horsens, der kom foran efter blot tre minutters spil. 

Føringen holdt helt frem til dommerens overtid, men så ville Vejle-angriberen Allan Sousa det anderledes. 

Her fik han nemlig udlignet til 1-1 og sendt de to hold i forlænget spilletid. 

I den forlængede spilletid var Vejle bedst, og efter scoringer af Kevin Custovic og redningsmanden Sousa kunne Superliga-holdet juble over sejren og avancementet i turneringen. 

Efter kampen var cheftræner Peter Sørensen dog ikke helt tilfreds med præstationen. 

– Vi så i dag værdien af at have en god bænk. For det er spillere fra bænken, der kommer ind og gør en forskel, siger han ifølge klubbens hjemmeside og fortsætter. 

– For mange spiller under niveau i en 1. halvleg, som jeg er stærkt utilfreds med. Vi spiller uden initiativ, aggressivitet og mod. Men i 2. halvleg slår vi igen og spiller os tilbage i kampen, for vi har spillere, der kommer ind med noget energi og noget vilje. Lundrim Hetemi kommer ind og tager spillet til sig og er modig. Han er en stor del af årsagen til, at vi kan sætte Horsens så meget under tryk, siger han. 

Peter Sørensen smed i løbet af kampen forsvarsspilleren Denis Kolinger frem som angriber, og efter kampen kommenterede cheftræneren også på den beslutning. 

– Med ham i front gav vi Horsens noget at forholde sig til. Vi kunne spille højt op på ham, eller vi kunne spille fladt til allestedsnærværende Sousa, som i de sidste to-tre uger har vist sig som den Sousa, vi kendte fra tidligere, siger han og fortsætter.

– Jeg valgte også at holde Kolinger fremme, selv efter vi kom foran. Forsvaret fungerede fint, og med Dennis havde vi så stadig en ekstra trussel mod deres defensiv. Han er jo ikke blot stationær, men også en energisk presspiller, så vi forhindrede dem i bare at tage fat i bolden og presse os i bund, siger han. 

Med sejren over AC Horsens er Vejle Boldklub nu klar til kvartfinalerne i Sydbank Pokalen. 







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Nu er der nyt om Robert Skov

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

– Schwartau-handel giver ingen mening

Et ‘angreb’ på Superligaen



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

Laudrup stopper på TV 2

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Eksperter raser: Hvad med Messi?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Schweiz – Algeriet

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Afviser monsterbud på Simsir

Vil de købe rettighederne til Superligaen?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Spanien sender Østrig ud i VM-mørket

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Premier League-klub giver cheftræneren sparket

Brøndby tæt på denne keeper

Jagter stor Liverpool-stjerne

Argentina – Kap Verde

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Chelsea henter back til 375 mio.

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen