Trods avancement: Er stærkt utilfreds med dette

Cheftræneren peger på flere ting, der kunne have været bedre i tirsdagens pokalkamp.



Vejle Boldklub fik vendt skidt til godt i tirsdagens pokalbrag mod AC Horsens. 

Hele kampen så det nemlig ud til, at Peter Sørensen og resten af Vejle-mandskabet måtte se sig slået ud af AC Horsens, der kom foran efter blot tre minutters spil. 

Føringen holdt helt frem til dommerens overtid, men så ville Vejle-angriberen Allan Sousa det anderledes. 

Her fik han nemlig udlignet til 1-1 og sendt de to hold i forlænget spilletid. 

I den forlængede spilletid var Vejle bedst, og efter scoringer af Kevin Custovic og redningsmanden Sousa kunne Superliga-holdet juble over sejren og avancementet i turneringen. 

Efter kampen var cheftræner Peter Sørensen dog ikke helt tilfreds med præstationen. 

– Vi så i dag værdien af at have en god bænk. For det er spillere fra bænken, der kommer ind og gør en forskel, siger han ifølge klubbens hjemmeside og fortsætter. 

– For mange spiller under niveau i en 1. halvleg, som jeg er stærkt utilfreds med. Vi spiller uden initiativ, aggressivitet og mod. Men i 2. halvleg slår vi igen og spiller os tilbage i kampen, for vi har spillere, der kommer ind med noget energi og noget vilje. Lundrim Hetemi kommer ind og tager spillet til sig og er modig. Han er en stor del af årsagen til, at vi kan sætte Horsens så meget under tryk, siger han. 

Peter Sørensen smed i løbet af kampen forsvarsspilleren Denis Kolinger frem som angriber, og efter kampen kommenterede cheftræneren også på den beslutning. 

– Med ham i front gav vi Horsens noget at forholde sig til. Vi kunne spille højt op på ham, eller vi kunne spille fladt til allestedsnærværende Sousa, som i de sidste to-tre uger har vist sig som den Sousa, vi kendte fra tidligere, siger han og fortsætter.

– Jeg valgte også at holde Kolinger fremme, selv efter vi kom foran. Forsvaret fungerede fint, og med Dennis havde vi så stadig en ekstra trussel mod deres defensiv. Han er jo ikke blot stationær, men også en energisk presspiller, så vi forhindrede dem i bare at tage fat i bolden og presse os i bund, siger han. 

Med sejren over AC Horsens er Vejle Boldklub nu klar til kvartfinalerne i Sydbank Pokalen. 







LIVE

TransferLIVE: Arsenal sælger profil

De har spurgt på Gustav Isaksen

Transferbombe i Manchester United

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

FC København-transfer bremses af denne årsag

Chokskifte? Har budt på Højbjerg



LIVE

VM-LIVE: Messi fremhæver England

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

De vil ansætte Guardiola som landstræner



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Maxsø træner med i Brøndby

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt

Så meget kræver Ajax for Gaaei

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

‘Det er et større problem for os’

Afsløring: Eintracht Frankfurt byder igen på Gaaei

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Frankrig – Spanien

Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Bekræfter jagt på FCK-stjerne