Vejle Boldklub fik vendt skidt til godt i tirsdagens pokalbrag mod AC Horsens.
Hele kampen så det nemlig ud til, at Peter Sørensen og resten af Vejle-mandskabet måtte se sig slået ud af AC Horsens, der kom foran efter blot tre minutters spil.
Føringen holdt helt frem til dommerens overtid, men så ville Vejle-angriberen Allan Sousa det anderledes.
Her fik han nemlig udlignet til 1-1 og sendt de to hold i forlænget spilletid.
I den forlængede spilletid var Vejle bedst, og efter scoringer af Kevin Custovic og redningsmanden Sousa kunne Superliga-holdet juble over sejren og avancementet i turneringen.
Efter kampen var cheftræner Peter Sørensen dog ikke helt tilfreds med præstationen.
– Vi så i dag værdien af at have en god bænk. For det er spillere fra bænken, der kommer ind og gør en forskel, siger han ifølge klubbens hjemmeside og fortsætter.
– For mange spiller under niveau i en 1. halvleg, som jeg er stærkt utilfreds med. Vi spiller uden initiativ, aggressivitet og mod. Men i 2. halvleg slår vi igen og spiller os tilbage i kampen, for vi har spillere, der kommer ind med noget energi og noget vilje. Lundrim Hetemi kommer ind og tager spillet til sig og er modig. Han er en stor del af årsagen til, at vi kan sætte Horsens så meget under tryk, siger han.
Peter Sørensen smed i løbet af kampen forsvarsspilleren Denis Kolinger frem som angriber, og efter kampen kommenterede cheftræneren også på den beslutning.
– Med ham i front gav vi Horsens noget at forholde sig til. Vi kunne spille højt op på ham, eller vi kunne spille fladt til allestedsnærværende Sousa, som i de sidste to-tre uger har vist sig som den Sousa, vi kendte fra tidligere, siger han og fortsætter.
– Jeg valgte også at holde Kolinger fremme, selv efter vi kom foran. Forsvaret fungerede fint, og med Dennis havde vi så stadig en ekstra trussel mod deres defensiv. Han er jo ikke blot stationær, men også en energisk presspiller, så vi forhindrede dem i bare at tage fat i bolden og presse os i bund, siger han.
Med sejren over AC Horsens er Vejle Boldklub nu klar til kvartfinalerne i Sydbank Pokalen.
LIVE
TransferLIVE: Officielt – Brøndby henter Hyseni
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
Klar besked om AGF
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent
LIVE
Superliga-LIVE: Brøndby-indkøb som født på ny
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
NYHEDER
“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Brøndby-boss teaser for transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
MEDIE
Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager
NYHEDER
Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
NYHEDER
Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
INTERVIEW
Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
STORT INTERVIEW
Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur
