Trods avancement: Er stærkt utilfreds med dette

Cheftræneren peger på flere ting, der kunne have været bedre i tirsdagens pokalkamp.



Vejle Boldklub fik vendt skidt til godt i tirsdagens pokalbrag mod AC Horsens. 

Hele kampen så det nemlig ud til, at Peter Sørensen og resten af Vejle-mandskabet måtte se sig slået ud af AC Horsens, der kom foran efter blot tre minutters spil. 

Føringen holdt helt frem til dommerens overtid, men så ville Vejle-angriberen Allan Sousa det anderledes. 

Her fik han nemlig udlignet til 1-1 og sendt de to hold i forlænget spilletid. 

I den forlængede spilletid var Vejle bedst, og efter scoringer af Kevin Custovic og redningsmanden Sousa kunne Superliga-holdet juble over sejren og avancementet i turneringen. 

Efter kampen var cheftræner Peter Sørensen dog ikke helt tilfreds med præstationen. 

– Vi så i dag værdien af at have en god bænk. For det er spillere fra bænken, der kommer ind og gør en forskel, siger han ifølge klubbens hjemmeside og fortsætter. 

– For mange spiller under niveau i en 1. halvleg, som jeg er stærkt utilfreds med. Vi spiller uden initiativ, aggressivitet og mod. Men i 2. halvleg slår vi igen og spiller os tilbage i kampen, for vi har spillere, der kommer ind med noget energi og noget vilje. Lundrim Hetemi kommer ind og tager spillet til sig og er modig. Han er en stor del af årsagen til, at vi kan sætte Horsens så meget under tryk, siger han. 

Peter Sørensen smed i løbet af kampen forsvarsspilleren Denis Kolinger frem som angriber, og efter kampen kommenterede cheftræneren også på den beslutning. 

– Med ham i front gav vi Horsens noget at forholde sig til. Vi kunne spille højt op på ham, eller vi kunne spille fladt til allestedsnærværende Sousa, som i de sidste to-tre uger har vist sig som den Sousa, vi kendte fra tidligere, siger han og fortsætter.

– Jeg valgte også at holde Kolinger fremme, selv efter vi kom foran. Forsvaret fungerede fint, og med Dennis havde vi så stadig en ekstra trussel mod deres defensiv. Han er jo ikke blot stationær, men også en energisk presspiller, så vi forhindrede dem i bare at tage fat i bolden og presse os i bund, siger han. 

Med sejren over AC Horsens er Vejle Boldklub nu klar til kvartfinalerne i Sydbank Pokalen. 





LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Afsløring: FC København sælger Achouri

FC København kan miste endnu en stjerne

Vallys afslører flere års hemmelig dialog



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Tullberg bekræfter FCM-skifte

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

FCM-profiler skadet inden Superliga-start



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’