Troels Bech og Klavs Rasmussen tiltrådte som trænere for OB?s SAS Ligahold i januar 2004. Efterfølgende førte de holdet frem til en fjerdeplads i SAS Ligaen i sæsonen 2003/04. I den netop afsluttede sæson endte OB på sjettepladsen i SAS Ligaen.
Direktør i Odense Boldklub A/S Kim Brink begrunder beslutningen på følgende måde,
?Det har bestemt ikke været nogen nem beslutning at skulle tage, fordi trænerteamet har ydet en stor og kompetent indsats for OB, og selvom vores veje nu skilles, så skal der lyde stor ros for det arbejde som trænerteamet har udført i de seneste halvanden sæsoner.
Desværre blev den sportslige målsætning for den netop afsluttede sæson ikke opfyldt. I fodboldbranchen er der naturligvis aldrig nogen garanti for at målsætninger bliver opfyldt. Men set i lyset af forårets resultater har vi vurderet, at tidspunktet er inde til at se tingene med nye og friske øjne,? siger Brink i klubbens pressemeddelse.
I
Den nye OB-træner, Bruce Rioch, tiltræder på 2-årig kontrakt, og med sin tiltrædelse føjer han en ny klub til sit imponerende CV, der i forvejen omfatter klubber som Middlesbrough (1986-90), Millwall (1990-92), Bolton (1992-95), Arsenal (1995-96), Norwich (1998-2000) og Wigan (2000-01). Før trænerkarrieren var Bruce Rioch aktiv i bl.a. Luton, Aston Villa, Derby (2 gange), Everton og Seattle Sounders i USA. Endelig er han noteret for 24 landskampe for Skotland.
Om den nye træner siger Kim Brink,
?Vi er stolte over, at det er lykkedes os at tiltrække en kapacitet som Bruce Rioch. Ikke alene har han spillet fodbold på internationalt niveau, men siden han indstillede sin aktive karriere har han været træner og manager for flere engelske klubber. Dermed bringer han en uvurderlig erfaring med sig ind i jobbet som OB-træner. Og vi er overbeviste om, at den erfaring vil komme OB til gode i de kommende år.?
Den ny OB-træner ser frem til jobbet, som han betegner som en spændende udfordring.
?Jeg er fuldstændig klar over OB?s ry. Klubben ønsker succes og vil være en af topklubberne i dansk fodbold. Jeg har efterhånden fulgt dansk fodbold i et stykke tid, da min søn er træner i Køge, og jeg ser OB som en klub, der kan få succes,” siger træneren og fortsætter,
“Jeg er glad for at komme til OB. Det er en fantastisk mulighed for mig og en stor udfordring i et nyt land. Jeg ser frem til udfordringen, for jeg synes, jeg har noget at tilbyde OB. Ligesom jeg forventer, OB kan tilbyde mig noget. Jeg ser frem til at arbejde sammen med den sportslige stab, og med de øvrige ansatte i OB, og jeg takker ledelsen og bestyrelsen for at have givet mig denne mulighed.?
d
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
DOMMEREKSPERT
Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar
EKSKLUSIVT
Grundspillets hold i Superligaen 25/26
TOPNYHED
Casper Ankergren lander job i kæmpeklub
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
TOPNYHED
André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’
Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup
NYHEDER
FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!
NYHEDER
FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?
EKSKLUSIVT
Rundens hold i Superligaen – 22. runde
Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
‘Vi kiggede os selv i spejlet’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
Kæmpe Brøndby-uenighed: Den ryger jeg ikke med på!
TOPNYHED
Fuld opbakning til Jacob Neestrup
TOPNYHED
Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer
NYHEDER
Trænerlegende fremhæver Steve Cooper
Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne
LIGE NU
Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok
‘Det er tæt på uforklarligt’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det
HELT VILDT
Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt
Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’
TOPNYHED
Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
NYHEDER
Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’
INTERVIEW
Voldsomt interview: Her er Neestrups svar
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
Dolberg til debat: Han tager ingen steder
Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham
NYHEDER
Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’
AVIS
Han bliver Man Utd-træner på én betingelse
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe skandale – ganske enkelt pinligt!
TOPNYHED
I spil til kæmpe job? “Ellers er der noget galt”
HELT VILDT
Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord
“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”
Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her
Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse
DAGENS SPILFORSLAG
Boro deprimerer Blues
Superliga-træner enormt stolt
FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk
‘Jeg er fucking irriteret’
NYHEDER
Arsenal vinder London-derby
NYHEDER
– Jeg skammer mig ind i helvede
NYHEDER
Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen
NYHEDER
FCM og Brøndby deler i intens kamp
NYHEDER