Troels Bech og Klavs Rasmussen fyret i OB – Ny toptræner fundet

Odense Boldklub A/S har dags dato ophævet samarbejdet med trænerteamet Troels Bech og Klavs Rasmussen. Ny træner bliver den 57-årige skotte Bruce Rioch, der har en lang karriere som spiller, træner og manager bag sig i England og USA.



Troels Bech og Klavs Rasmussen tiltrådte som trænere for OB?s SAS Ligahold i januar 2004. Efterfølgende førte de holdet frem til en fjerdeplads i SAS Ligaen i sæsonen 2003/04. I den netop afsluttede sæson endte OB på sjettepladsen i SAS Ligaen.



Direktør i Odense Boldklub A/S Kim Brink begrunder beslutningen på følgende måde,

?Det har bestemt ikke været nogen nem beslutning at skulle tage, fordi trænerteamet har ydet en stor og kompetent indsats for OB, og selvom vores veje nu skilles, så skal der lyde stor ros for det arbejde som trænerteamet har udført i de seneste halvanden sæsoner.

Desværre blev den sportslige målsætning for den netop afsluttede sæson ikke opfyldt. I fodboldbranchen er der naturligvis aldrig nogen garanti for at målsætninger bliver opfyldt. Men set i lyset af forårets resultater har vi vurderet, at tidspunktet er inde til at se tingene med nye og friske øjne,? siger Brink i klubbens pressemeddelse.

I

Den nye OB-træner, Bruce Rioch, tiltræder på 2-årig kontrakt, og med sin tiltrædelse føjer han en ny klub til sit imponerende CV, der i forvejen omfatter klubber som Middlesbrough (1986-90), Millwall (1990-92), Bolton (1992-95), Arsenal (1995-96), Norwich (1998-2000) og Wigan (2000-01). Før trænerkarrieren var Bruce Rioch aktiv i bl.a. Luton, Aston Villa, Derby (2 gange), Everton og Seattle Sounders i USA. Endelig er han noteret for 24 landskampe for Skotland.

Om den nye træner siger Kim Brink,

?Vi er stolte over, at det er lykkedes os at tiltrække en kapacitet som Bruce Rioch. Ikke alene har han spillet fodbold på internationalt niveau, men siden han indstillede sin aktive karriere har han været træner og manager for flere engelske klubber. Dermed bringer han en uvurderlig erfaring med sig ind i jobbet som OB-træner. Og vi er overbeviste om, at den erfaring vil komme OB til gode i de kommende år.?

Den ny OB-træner ser frem til jobbet, som han betegner som en spændende udfordring.

?Jeg er fuldstændig klar over OB?s ry. Klubben ønsker succes og vil være en af topklubberne i dansk fodbold. Jeg har efterhånden fulgt dansk fodbold i et stykke tid, da min søn er træner i Køge, og jeg ser OB som en klub, der kan få succes,” siger træneren og fortsætter,

“Jeg er glad for at komme til OB. Det er en fantastisk mulighed for mig og en stor udfordring i et nyt land. Jeg ser frem til udfordringen, for jeg synes, jeg har noget at tilbyde OB. Ligesom jeg forventer, OB kan tilbyde mig noget. Jeg ser frem til at arbejde sammen med den sportslige stab, og med de øvrige ansatte i OB, og jeg takker ledelsen og bestyrelsen for at have givet mig denne mulighed.?

d









LIVE

TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub

Han bliver cheftræner i Brøndby

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Nu melder Christian Eriksen ud

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Bud på 1,12 milliard afvist



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

OB jagter tidligere Superliga-profil

FCK henter svensk talent

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Supercomputer: De vinder VM

Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jonas Wind til danskerklub?

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Sat til salg – så dyr er han

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Danske klubber scorer millioner på VM

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre