Troels Bech og Klavs Rasmussen fyret i OB – Ny toptræner fundet

Odense Boldklub A/S har dags dato ophævet samarbejdet med trænerteamet Troels Bech og Klavs Rasmussen. Ny træner bliver den 57-årige skotte Bruce Rioch, der har en lang karriere som spiller, træner og manager bag sig i England og USA.



Troels Bech og Klavs Rasmussen tiltrådte som trænere for OB?s SAS Ligahold i januar 2004. Efterfølgende førte de holdet frem til en fjerdeplads i SAS Ligaen i sæsonen 2003/04. I den netop afsluttede sæson endte OB på sjettepladsen i SAS Ligaen.



Direktør i Odense Boldklub A/S Kim Brink begrunder beslutningen på følgende måde,

?Det har bestemt ikke været nogen nem beslutning at skulle tage, fordi trænerteamet har ydet en stor og kompetent indsats for OB, og selvom vores veje nu skilles, så skal der lyde stor ros for det arbejde som trænerteamet har udført i de seneste halvanden sæsoner.

Desværre blev den sportslige målsætning for den netop afsluttede sæson ikke opfyldt. I fodboldbranchen er der naturligvis aldrig nogen garanti for at målsætninger bliver opfyldt. Men set i lyset af forårets resultater har vi vurderet, at tidspunktet er inde til at se tingene med nye og friske øjne,? siger Brink i klubbens pressemeddelse.

I

Den nye OB-træner, Bruce Rioch, tiltræder på 2-årig kontrakt, og med sin tiltrædelse føjer han en ny klub til sit imponerende CV, der i forvejen omfatter klubber som Middlesbrough (1986-90), Millwall (1990-92), Bolton (1992-95), Arsenal (1995-96), Norwich (1998-2000) og Wigan (2000-01). Før trænerkarrieren var Bruce Rioch aktiv i bl.a. Luton, Aston Villa, Derby (2 gange), Everton og Seattle Sounders i USA. Endelig er han noteret for 24 landskampe for Skotland.

Om den nye træner siger Kim Brink,

?Vi er stolte over, at det er lykkedes os at tiltrække en kapacitet som Bruce Rioch. Ikke alene har han spillet fodbold på internationalt niveau, men siden han indstillede sin aktive karriere har han været træner og manager for flere engelske klubber. Dermed bringer han en uvurderlig erfaring med sig ind i jobbet som OB-træner. Og vi er overbeviste om, at den erfaring vil komme OB til gode i de kommende år.?

Den ny OB-træner ser frem til jobbet, som han betegner som en spændende udfordring.

?Jeg er fuldstændig klar over OB?s ry. Klubben ønsker succes og vil være en af topklubberne i dansk fodbold. Jeg har efterhånden fulgt dansk fodbold i et stykke tid, da min søn er træner i Køge, og jeg ser OB som en klub, der kan få succes,” siger træneren og fortsætter,

“Jeg er glad for at komme til OB. Det er en fantastisk mulighed for mig og en stor udfordring i et nyt land. Jeg ser frem til udfordringen, for jeg synes, jeg har noget at tilbyde OB. Ligesom jeg forventer, OB kan tilbyde mig noget. Jeg ser frem til at arbejde sammen med den sportslige stab, og med de øvrige ansatte i OB, og jeg takker ledelsen og bestyrelsen for at have givet mig denne mulighed.?

d





Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Bekræftet: Færdig

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Stor ros til FC Midtjylland

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Belønnes af FC København

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne

Tidligere Brøndby-profil i kødet på Ajax-stjerne

– Det her gør ondt for at være ærlig

Fortryder Chido Obi-beslutning

Vildt! Slår Champions League-rekord

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

I spil til stort job

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’

Les Dogues kvæler kroater

Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time

Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’

Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret

– Det er lidt kaotisk

Debatten raser: Skal Slot fyres?

Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp

Her kan du se FC København mod Kairat Almaty

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret

Spørger på Jonas Wind

Har ikke spillet kamp i tre uger