TV-stationer får milliard-rabat af UEFA

De europæiske klubbers organisation, ECA, har tirsdag holdt et virtuelt møde, hvor det kom frem, at TV-stationerne får milliard-rabat på grund af coronaens påvirkning på de europæiske turneringer.



Champions League og Europa League var i år ikke, som de plejede at være.

På grund af corona blev turneringerne fra kvatfinalen afviklet over en kamp, hvor der normalt også spilles en returkamp.

Mange nationale TV-stationer har betalt i dyre domme for rettighederne til at vise de to europæiske turneringer, men uden returkampene mistede TV-stationerne også kampe at vise.

Læs også:Dansk indkast-træner: Min drøm er at ændre fodbolden

Nu får de så nogle af pengene retur. Det kunne formanden for ECA, Andrea Agnelli, fortælle på dagens ECA-møde, der blev transmitteret på Youtube.

Her kunne han oplyse, at TV-stationerne får en samlet rabat på 575 millioner euro, hvilket svarer til i omegnen af fire milliarder danske kroner. 

ECA forventer derudover, at corona-pandemien får stor påvirkning på de europæiske klubber, hvoraf nogen allerede er, og andre kan blive særdeles ramt på økonomien på grund af manglende indtægter.

Læs også:Lionel Messi tilbage på træningsbanen i Barcelona

Andrea Agnelli takkede fra talerstolen også de aktører, der gjorde det muligt at fortsætte og afvikle de europæiske såvel som nationale klub-turneringer.

– Jeg tror, ​​at hvis vi ser på, hvad der er sket de seneste måneder – de liv vi har mistet til pandemien, kan vi forstå omfanget af, hvad det skete. Jeg vil gerne takke dem, der muliggjorde genoptagelsen af ​​mesterskabet, UEFA, dets præsident og alle de mennesker på banen, der gjorde det muligt at slutte sæsonen.

Allegri fortsatte med at lykønske Bayern München med at vinde Champions League, og Sevilla med at vinde til Europa League, ligesom han kaldte udskydelsen af EM en modig beslutning.

Læs også:Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Læs også:Tidligere FC Nordsjælland-profil vender hjem til hollandsk fodbold
Læs også:Lyon-boss: Roma vil også have Barca-emne






LIVE

TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt

Han bestemmer det hele

‘Horsens var et helvede’

Smadrer transferrekord

Donald Trump bekræfter

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Brøndby tæt på ny forstærkning

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Dansk klub har lagt hele strategien om

Thomas Frank: De vinder VM

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

‘Det er ufatteligt imponerende’

Spændende transfermelding om Maxsø

‘Det var verdens undergang’

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Transferbombe i Manchester United

Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset

Begejstret for Jacob Neestrup