TV-stationer får milliard-rabat af UEFA

De europæiske klubbers organisation, ECA, har tirsdag holdt et virtuelt møde, hvor det kom frem, at TV-stationerne får milliard-rabat på grund af coronaens påvirkning på de europæiske turneringer.



Champions League og Europa League var i år ikke, som de plejede at være.

På grund af corona blev turneringerne fra kvatfinalen afviklet over en kamp, hvor der normalt også spilles en returkamp.

Mange nationale TV-stationer har betalt i dyre domme for rettighederne til at vise de to europæiske turneringer, men uden returkampene mistede TV-stationerne også kampe at vise.

Læs også:Dansk indkast-træner: Min drøm er at ændre fodbolden

Nu får de så nogle af pengene retur. Det kunne formanden for ECA, Andrea Agnelli, fortælle på dagens ECA-møde, der blev transmitteret på Youtube.

Her kunne han oplyse, at TV-stationerne får en samlet rabat på 575 millioner euro, hvilket svarer til i omegnen af fire milliarder danske kroner. 

ECA forventer derudover, at corona-pandemien får stor påvirkning på de europæiske klubber, hvoraf nogen allerede er, og andre kan blive særdeles ramt på økonomien på grund af manglende indtægter.

Læs også:Lionel Messi tilbage på træningsbanen i Barcelona

Andrea Agnelli takkede fra talerstolen også de aktører, der gjorde det muligt at fortsætte og afvikle de europæiske såvel som nationale klub-turneringer.

– Jeg tror, ​​at hvis vi ser på, hvad der er sket de seneste måneder – de liv vi har mistet til pandemien, kan vi forstå omfanget af, hvad det skete. Jeg vil gerne takke dem, der muliggjorde genoptagelsen af ​​mesterskabet, UEFA, dets præsident og alle de mennesker på banen, der gjorde det muligt at slutte sæsonen.

Allegri fortsatte med at lykønske Bayern München med at vinde Champions League, og Sevilla med at vinde til Europa League, ligesom han kaldte udskydelsen af EM en modig beslutning.

Læs også:Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Læs også:Tidligere FC Nordsjælland-profil vender hjem til hollandsk fodbold
Læs også:Lyon-boss: Roma vil også have Barca-emne




Sender stikpille til FC København-flop




LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Sønderjyske – Brøndby IF

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli



Kæmpekøb retur til FC København?

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Ekstrem spiller kan skifte til FC København



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

FC Fredericia – OB

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Silkeborg IF – Randers FC

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Han er færdig i Brøndby

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Bayern München laver vildt comeback

Viborg FF – FC Nordsjælland

Oddset styrtdykker

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen

Spår stor transferaktivitet i FC København

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade