Tvivler på Oliver Christensen efter sløj debut

Bør Salernitana overveje en ny målmand? Spørgsmålet stiller et lokalmedie efter en skidt debut af Oliver Christensen.



De spillede 11 mod 10 i 75 minutter, men Salernitana med Oliver Christensen i målet kunne ikke finde vej til netmaskerne mod danskerklubben Pisa. Og da Pisa samtidig scorede, så endte det med et skuffende nederlag.

Hvad der – set med danske briller – var endnu mere skuffende, var det faktum, at Oliver Christensen lukkede et for let mål ind. “Gribben” fik debut, efter han er blevet udlejet fra Fiorentina, men det var ikke nogen god dag på kontoret, og i stedet endte han lidt som skurk i opgøret.

Selv om træner Roberto Breda har været ude og støtte danskeren, er der omvendt tvivl at spore i italienske medier.

Mediet Tuttosalernitana.com kalder danskerens præstation for en “uforglemmelig debut” – med et negativt fokus – og i Salernonotizie.it stilles spørgsmålet, om Salernitana er tvunget til at gå tilbage i transfermarkedet efter en ny målmand.

– Der har været meget kritik af (Luigi) Sepe og (Vincenzo) Fiorillo, og nu vil der også komme noget på målmanden fra Fiorentina. Er han den rette profil til at redde Salernitana, skriver Salernonotizie.

Oliver Christensen kunne og burde have gjort mere ved det mål, som Pisa scorede, og så mener medierne i Italien også, at den tidligere OB- og Hertha Berlin-keeper tøvede i flere situationer.

Med til historien hører dog også, at kampen var Oliver Christensens første i denne sæson, efter han har været ude af holdet i Fiorentina. Så den 25-årige målmand skal måske lige banke rusten af, inden han er klar til at vise sit topniveau.

Salernitana, der rykkede ud af Serie A i sommer, ligger tredjesidst i Serie B.





LIVE

TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Forhandler med Jannik Vestergaard

Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’

Norsk ekspert håner Danmark

Norge – England

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Uventet transferdrejning

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

Argentina – Schweiz



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

OB henter finsk landsholdsspiller

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’