De spillede 11 mod 10 i 75 minutter, men Salernitana med Oliver Christensen i målet kunne ikke finde vej til netmaskerne mod danskerklubben Pisa. Og da Pisa samtidig scorede, så endte det med et skuffende nederlag.
Hvad der – set med danske briller – var endnu mere skuffende, var det faktum, at Oliver Christensen lukkede et for let mål ind. “Gribben” fik debut, efter han er blevet udlejet fra Fiorentina, men det var ikke nogen god dag på kontoret, og i stedet endte han lidt som skurk i opgøret.
Selv om træner Roberto Breda har været ude og støtte danskeren, er der omvendt tvivl at spore i italienske medier.
Mediet Tuttosalernitana.com kalder danskerens præstation for en “uforglemmelig debut” – med et negativt fokus – og i Salernonotizie.it stilles spørgsmålet, om Salernitana er tvunget til at gå tilbage i transfermarkedet efter en ny målmand.
– Der har været meget kritik af (Luigi) Sepe og (Vincenzo) Fiorillo, og nu vil der også komme noget på målmanden fra Fiorentina. Er han den rette profil til at redde Salernitana, skriver Salernonotizie.
Oliver Christensen kunne og burde have gjort mere ved det mål, som Pisa scorede, og så mener medierne i Italien også, at den tidligere OB- og Hertha Berlin-keeper tøvede i flere situationer.
Med til historien hører dog også, at kampen var Oliver Christensens første i denne sæson, efter han har været ude af holdet i Fiorentina. Så den 25-årige målmand skal måske lige banke rusten af, inden han er klar til at vise sit topniveau.
Salernitana, der rykkede ud af Serie A i sommer, ligger tredjesidst i Serie B.
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe kaos i kulissen!
OPTAKT
Spanien – Saudi-Arabien
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
OPTAKT
Holland – Sverige
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
MEDIE
Vil smadre transferrekord
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’