De spillede 11 mod 10 i 75 minutter, men Salernitana med Oliver Christensen i målet kunne ikke finde vej til netmaskerne mod danskerklubben Pisa. Og da Pisa samtidig scorede, så endte det med et skuffende nederlag.
Hvad der – set med danske briller – var endnu mere skuffende, var det faktum, at Oliver Christensen lukkede et for let mål ind. “Gribben” fik debut, efter han er blevet udlejet fra Fiorentina, men det var ikke nogen god dag på kontoret, og i stedet endte han lidt som skurk i opgøret.
Selv om træner Roberto Breda har været ude og støtte danskeren, er der omvendt tvivl at spore i italienske medier.
Mediet Tuttosalernitana.com kalder danskerens præstation for en “uforglemmelig debut” – med et negativt fokus – og i Salernonotizie.it stilles spørgsmålet, om Salernitana er tvunget til at gå tilbage i transfermarkedet efter en ny målmand.
– Der har været meget kritik af (Luigi) Sepe og (Vincenzo) Fiorillo, og nu vil der også komme noget på målmanden fra Fiorentina. Er han den rette profil til at redde Salernitana, skriver Salernonotizie.
Oliver Christensen kunne og burde have gjort mere ved det mål, som Pisa scorede, og så mener medierne i Italien også, at den tidligere OB- og Hertha Berlin-keeper tøvede i flere situationer.
Med til historien hører dog også, at kampen var Oliver Christensens første i denne sæson, efter han har været ude af holdet i Fiorentina. Så den 25-årige målmand skal måske lige banke rusten af, inden han er klar til at vise sit topniveau.
Salernitana, der rykkede ud af Serie A i sommer, ligger tredjesidst i Serie B.
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
Kæmpekøb retur til FC København?
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
OPTAKT
FC Fredericia – OB
Oddset styrtdykker
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
Bayern München laver vildt comeback
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer