Tvivler på Oliver Christensen efter sløj debut

Bør Salernitana overveje en ny målmand? Spørgsmålet stiller et lokalmedie efter en skidt debut af Oliver Christensen.



De spillede 11 mod 10 i 75 minutter, men Salernitana med Oliver Christensen i målet kunne ikke finde vej til netmaskerne mod danskerklubben Pisa. Og da Pisa samtidig scorede, så endte det med et skuffende nederlag.

Hvad der – set med danske briller – var endnu mere skuffende, var det faktum, at Oliver Christensen lukkede et for let mål ind. “Gribben” fik debut, efter han er blevet udlejet fra Fiorentina, men det var ikke nogen god dag på kontoret, og i stedet endte han lidt som skurk i opgøret.

Selv om træner Roberto Breda har været ude og støtte danskeren, er der omvendt tvivl at spore i italienske medier.

Mediet Tuttosalernitana.com kalder danskerens præstation for en “uforglemmelig debut” – med et negativt fokus – og i Salernonotizie.it stilles spørgsmålet, om Salernitana er tvunget til at gå tilbage i transfermarkedet efter en ny målmand.

– Der har været meget kritik af (Luigi) Sepe og (Vincenzo) Fiorillo, og nu vil der også komme noget på målmanden fra Fiorentina. Er han den rette profil til at redde Salernitana, skriver Salernonotizie.

Oliver Christensen kunne og burde have gjort mere ved det mål, som Pisa scorede, og så mener medierne i Italien også, at den tidligere OB- og Hertha Berlin-keeper tøvede i flere situationer.

Med til historien hører dog også, at kampen var Oliver Christensens første i denne sæson, efter han har været ude af holdet i Fiorentina. Så den 25-årige målmand skal måske lige banke rusten af, inden han er klar til at vise sit topniveau.

Salernitana, der rykkede ud af Serie A i sommer, ligger tredjesidst i Serie B.





LIVE

VM-LIVE: Slimane raser efter exit

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Sunderland jagter dansk guldfugl



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Sender opfordring til Superliga-træner

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

Norge – Senegal

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Jens Stage-skifte i fare



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

Enighed – dansk stortransfer tæt på

I dialog med Steve Cooper

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Spanien – Saudi-Arabien

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Tordner mod VM-træner

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for