Tvivler på Oliver Christensen efter sløj debut

Bør Salernitana overveje en ny målmand? Spørgsmålet stiller et lokalmedie efter en skidt debut af Oliver Christensen.



De spillede 11 mod 10 i 75 minutter, men Salernitana med Oliver Christensen i målet kunne ikke finde vej til netmaskerne mod danskerklubben Pisa. Og da Pisa samtidig scorede, så endte det med et skuffende nederlag.

Hvad der – set med danske briller – var endnu mere skuffende, var det faktum, at Oliver Christensen lukkede et for let mål ind. “Gribben” fik debut, efter han er blevet udlejet fra Fiorentina, men det var ikke nogen god dag på kontoret, og i stedet endte han lidt som skurk i opgøret.

Selv om træner Roberto Breda har været ude og støtte danskeren, er der omvendt tvivl at spore i italienske medier.

Mediet Tuttosalernitana.com kalder danskerens præstation for en “uforglemmelig debut” – med et negativt fokus – og i Salernonotizie.it stilles spørgsmålet, om Salernitana er tvunget til at gå tilbage i transfermarkedet efter en ny målmand.

– Der har været meget kritik af (Luigi) Sepe og (Vincenzo) Fiorillo, og nu vil der også komme noget på målmanden fra Fiorentina. Er han den rette profil til at redde Salernitana, skriver Salernonotizie.

Oliver Christensen kunne og burde have gjort mere ved det mål, som Pisa scorede, og så mener medierne i Italien også, at den tidligere OB- og Hertha Berlin-keeper tøvede i flere situationer.

Med til historien hører dog også, at kampen var Oliver Christensens første i denne sæson, efter han har været ude af holdet i Fiorentina. Så den 25-årige målmand skal måske lige banke rusten af, inden han er klar til at vise sit topniveau.

Salernitana, der rykkede ud af Serie A i sommer, ligger tredjesidst i Serie B.







LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Han er færdig i Brøndby

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



Kæmpekøb retur til FC København?

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Opfordrer til stor Superliga-ændring 



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Spår stor transferaktivitet i FC København



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Bombe på vej i Real Madrid?

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Kalder tronskifte i Danmark

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’