Var meget imod Pione Sistos tyrkiske skifte

Pione Sisto skal få karrieren på rette vej igen i tyrkisk fodbold, men forventningerne er ikke ligefrem de højeste.



Pione Sistos tid i dansk fodbold er endelig ovre, efter at den tekniske kantspiller for lidt mere end ti dage siden skiftede til Alanyaspor i den bedste tyrkiske række. 

Dermed kan Sisto nu også tilføje tyrkisk fodbold til sit CV, og det er her, at han nu skal vise, at han ikke er færdig som fodboldspiller, efter hans seneste periode i FC Midtjylland udviklede sig til et mareridt. 

Men det er længe siden, at Pione Sisto rent faktisk har vist noget på en fodboldbane, og derfor er den tyrkiske journalist Caner Isbegendiren, der arbejder hos Fanatik, også skeptisk, da han til Tipsbladet sætter ord på, hvordan hans og den primære reaktion i Tyrkiet var, da Sisto pludselig blev præsenteret i Alanyaspor.

 – Det overraskede mig ikke, at Sisto skiftede til tyrkisk fodbold, for der kommer flere spillere med flotte CV's. Det, der dog overrasker mig, er, at de laver transfers uden at se på spillernes historik. Det er et eksempel på en forfejlet strategi. 

– Da Pione Sistos navn først blev bragt frem, var jeg selv meget imod det. Selv om han er en populær og talentfuld spiller, så betyder karriere ikke alt i fodbold. For nylig blev Mohamed Ihattaren sat i forbindelse med Samsunspor, og heldigvis blev det skifte aldrig til noget, siger han med hentydning til det tidligere Ajax-talent, som er blevet arresteret flere gange det seneste halvandet år. 

Arresteret er Pione Sisto aldrig blevet. Til gengæld har han trukket rigeligt med overskrifter de seneste måneder, hvor det er kommet frem, at han finansierer en sekt i Portugal. Det flugter måske ikke helt så godt med den måde, de tyrkiske fodboldfans ser spillerne på, lyder det fra den tyrkiske journalist. 

– I Tyrkiet forventer fansene ikke, at spilleren er så interesseret i ting, der foregår udenfor banen. De spillere, som er fuldstændig fokuseret på fodbolden, og som arbejder hårdt, bliver også anerkendt, melder han.

Derfor er det på banen, at Pione Sisto skal vise sig frem, og her er der store spørgsmålstegn, for tiden er knap for Sisto, der indtil videre har spillet 13 minutter for Alanyaspor.

– Hvis en ny spiller ikke lykkes med at spille sig til fansenes kærlighed inden for nogle få kampe, så vil de ikke være tålmodige med ham i endnu en sæson.  

– Tyrkiet er et af de fodboldsteder i verden, hvor ellers udbrændte spillere kan få gang i tingene igen. Ingen her forventer en ekstraordinær præstation, men hvis han knokler, så tror jeg godt, at han kan bidrage til, at Alanyaspor ender i top 10, lyder det fra den tyrkiske journalist, som dog kan melde om en skepsis på de sociale medier. 

– Det er meget svært at spå om, hvorvidt han vil få succes i Tyrkiet, for jeg er sikker på, at ingen kender til hans fysiske tilstand udover Alanyaspors lægestab. Hvis ikke han er så langt nede rent fysisk, så burde han bygge på og bidrage positivt inden for kort tid. Eller han kan også bare træne og tjene sine penge.

– Hvis Sistos sidste sæson havde været produktiv, så er jeg helt sikker på, at flere her havde været spændt på det. Men der er store spørgsmålstegn ved ham på sociale medier.

Pione Sisto sad i weekenden på bænken i hele kampen, da Alanyaspor tabte 0-1 til Fenerbahce.

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images





LIVE

LIVE: Taget til nåde af Steve Cooper

FC Fredericia – Vejle Boldklub

Laver aftale med Frederik Birk

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

– Han ender i Premier League



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Brøndby IF – FC Midtjylland

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Bayern slår rekord i ny storsejr

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

Randers FC – FC København

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Flere ændringer kan være på vej i FC København

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder

Silkeborg IF – OB

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt

Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

Sønderjyske – Viborg FF



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på

Sten Grytebust kontaktet af dansk klub

Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation

– Det kommer til at gå fuldstændig amok!

Cooper gav hård og ærlig besked

Brøndby-fans sender åbent brev

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå

Raser efter Slimane-dom: Han snyder!

Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden

Arsenal snublede i guldkampen

Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino

‘Jeg er rørt og glad’

Real Madrid med gave til Barcelona

Tottenham under stregen