Var meget imod Pione Sistos tyrkiske skifte

Pione Sisto skal få karrieren på rette vej igen i tyrkisk fodbold, men forventningerne er ikke ligefrem de højeste.



Pione Sistos tid i dansk fodbold er endelig ovre, efter at den tekniske kantspiller for lidt mere end ti dage siden skiftede til Alanyaspor i den bedste tyrkiske række. 

Dermed kan Sisto nu også tilføje tyrkisk fodbold til sit CV, og det er her, at han nu skal vise, at han ikke er færdig som fodboldspiller, efter hans seneste periode i FC Midtjylland udviklede sig til et mareridt. 

Men det er længe siden, at Pione Sisto rent faktisk har vist noget på en fodboldbane, og derfor er den tyrkiske journalist Caner Isbegendiren, der arbejder hos Fanatik, også skeptisk, da han til Tipsbladet sætter ord på, hvordan hans og den primære reaktion i Tyrkiet var, da Sisto pludselig blev præsenteret i Alanyaspor.

 – Det overraskede mig ikke, at Sisto skiftede til tyrkisk fodbold, for der kommer flere spillere med flotte CV's. Det, der dog overrasker mig, er, at de laver transfers uden at se på spillernes historik. Det er et eksempel på en forfejlet strategi. 

– Da Pione Sistos navn først blev bragt frem, var jeg selv meget imod det. Selv om han er en populær og talentfuld spiller, så betyder karriere ikke alt i fodbold. For nylig blev Mohamed Ihattaren sat i forbindelse med Samsunspor, og heldigvis blev det skifte aldrig til noget, siger han med hentydning til det tidligere Ajax-talent, som er blevet arresteret flere gange det seneste halvandet år. 

Arresteret er Pione Sisto aldrig blevet. Til gengæld har han trukket rigeligt med overskrifter de seneste måneder, hvor det er kommet frem, at han finansierer en sekt i Portugal. Det flugter måske ikke helt så godt med den måde, de tyrkiske fodboldfans ser spillerne på, lyder det fra den tyrkiske journalist. 

– I Tyrkiet forventer fansene ikke, at spilleren er så interesseret i ting, der foregår udenfor banen. De spillere, som er fuldstændig fokuseret på fodbolden, og som arbejder hårdt, bliver også anerkendt, melder han.

Derfor er det på banen, at Pione Sisto skal vise sig frem, og her er der store spørgsmålstegn, for tiden er knap for Sisto, der indtil videre har spillet 13 minutter for Alanyaspor.

– Hvis en ny spiller ikke lykkes med at spille sig til fansenes kærlighed inden for nogle få kampe, så vil de ikke være tålmodige med ham i endnu en sæson.  

– Tyrkiet er et af de fodboldsteder i verden, hvor ellers udbrændte spillere kan få gang i tingene igen. Ingen her forventer en ekstraordinær præstation, men hvis han knokler, så tror jeg godt, at han kan bidrage til, at Alanyaspor ender i top 10, lyder det fra den tyrkiske journalist, som dog kan melde om en skepsis på de sociale medier. 

– Det er meget svært at spå om, hvorvidt han vil få succes i Tyrkiet, for jeg er sikker på, at ingen kender til hans fysiske tilstand udover Alanyaspors lægestab. Hvis ikke han er så langt nede rent fysisk, så burde han bygge på og bidrage positivt inden for kort tid. Eller han kan også bare træne og tjene sine penge.

– Hvis Sistos sidste sæson havde været produktiv, så er jeg helt sikker på, at flere her havde været spændt på det. Men der er store spørgsmålstegn ved ham på sociale medier.

Pione Sisto sad i weekenden på bænken i hele kampen, da Alanyaspor tabte 0-1 til Fenerbahce.

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images







LIVE

TransferLIVE: FCK udlejer Chiakha

Pas på, FCK – de blæser til angreb!

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy

Hemmelig samtale med storklub

Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Rekordtransfer?

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte

Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?

Spøjs spiller på besøg i Danmark



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Chokskifte?

Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer

Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK

Malmö-fansene protesterer mod FC København

Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’

Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis

FBI Boston fælder dansk rigmand

Smal parisersejr i Bourgogne

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle

Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!

Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub

FC Midtjylland dummer sig i Norge

Mere aktivitet på vej i FC København

Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK

Stor profil skifter til FC København

Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic

– Alt andet ville være latterligt af “CV”

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne