Pione Sistos tid i dansk fodbold er endelig ovre, efter at den tekniske kantspiller for lidt mere end ti dage siden skiftede til Alanyaspor i den bedste tyrkiske række.
Dermed kan Sisto nu også tilføje tyrkisk fodbold til sit CV, og det er her, at han nu skal vise, at han ikke er færdig som fodboldspiller, efter hans seneste periode i FC Midtjylland udviklede sig til et mareridt.
Men det er længe siden, at Pione Sisto rent faktisk har vist noget på en fodboldbane, og derfor er den tyrkiske journalist Caner Isbegendiren, der arbejder hos Fanatik, også skeptisk, da han til Tipsbladet sætter ord på, hvordan hans og den primære reaktion i Tyrkiet var, da Sisto pludselig blev præsenteret i Alanyaspor.
– Det overraskede mig ikke, at Sisto skiftede til tyrkisk fodbold, for der kommer flere spillere med flotte CV's. Det, der dog overrasker mig, er, at de laver transfers uden at se på spillernes historik. Det er et eksempel på en forfejlet strategi.
– Da Pione Sistos navn først blev bragt frem, var jeg selv meget imod det. Selv om han er en populær og talentfuld spiller, så betyder karriere ikke alt i fodbold. For nylig blev Mohamed Ihattaren sat i forbindelse med Samsunspor, og heldigvis blev det skifte aldrig til noget, siger han med hentydning til det tidligere Ajax-talent, som er blevet arresteret flere gange det seneste halvandet år.
Arresteret er Pione Sisto aldrig blevet. Til gengæld har han trukket rigeligt med overskrifter de seneste måneder, hvor det er kommet frem, at han finansierer en sekt i Portugal. Det flugter måske ikke helt så godt med den måde, de tyrkiske fodboldfans ser spillerne på, lyder det fra den tyrkiske journalist.
– I Tyrkiet forventer fansene ikke, at spilleren er så interesseret i ting, der foregår udenfor banen. De spillere, som er fuldstændig fokuseret på fodbolden, og som arbejder hårdt, bliver også anerkendt, melder han.
Derfor er det på banen, at Pione Sisto skal vise sig frem, og her er der store spørgsmålstegn, for tiden er knap for Sisto, der indtil videre har spillet 13 minutter for Alanyaspor.
– Hvis en ny spiller ikke lykkes med at spille sig til fansenes kærlighed inden for nogle få kampe, så vil de ikke være tålmodige med ham i endnu en sæson.
– Tyrkiet er et af de fodboldsteder i verden, hvor ellers udbrændte spillere kan få gang i tingene igen. Ingen her forventer en ekstraordinær præstation, men hvis han knokler, så tror jeg godt, at han kan bidrage til, at Alanyaspor ender i top 10, lyder det fra den tyrkiske journalist, som dog kan melde om en skepsis på de sociale medier.
– Det er meget svært at spå om, hvorvidt han vil få succes i Tyrkiet, for jeg er sikker på, at ingen kender til hans fysiske tilstand udover Alanyaspors lægestab. Hvis ikke han er så langt nede rent fysisk, så burde han bygge på og bidrage positivt inden for kort tid. Eller han kan også bare træne og tjene sine penge.
– Hvis Sistos sidste sæson havde været produktiv, så er jeg helt sikker på, at flere her havde været spændt på det. Men der er store spørgsmålstegn ved ham på sociale medier.
Pione Sisto sad i weekenden på bænken i hele kampen, da Alanyaspor tabte 0-1 til Fenerbahce.
Foto: Lars Rønbøg/Getty Images
LIVE
LIVE: Jacob Ambæk jubler over ny kontrakt
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
AVIS
Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
– Det er et møghold!
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
HELT VILDT
‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
Her begynder næste sæson i Superligaen
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
‘FC København var en mulighed’
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
Brøndby får stor bøde
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
NYHEDER