Jubler over dansk EM-billet

Spillerne gav U21-landstræner Steffen Højer en lufttur på hotellet, da EM-kvalifikationen var i hus.



Det har enorm betydning for dansk landsholdsfodbold, at U21-landsholdet nu er kvalificeret til EM-slutrunden i Slovakiet til sommer.

Sådan lyder det fra landstræner Steffen Højer, i minutterne efter at Tjekkiet havde hjulpet det danske landshold til EM ved at slå Wales fredag aften.

Dermed er Danmarks afsluttende gruppekamp på tirsdag uden betydning for for EM-regnestykket.

– Det er sindssygt vigtigt, siger en begejstret Steffen Højer.

– Vores primære formål på U21-landsholdet er at gøre spillere klar til A-landsholdet. Mål nummer to er jo, at vi vinder vores kampe, så vi kan komme til EM.

– Til EM får spillerne hele den der fornemmelse af at være væk længe, de spiller nogle hårde kampe, og de oplever, hvordan man håndterer de udfordringer, der er i forbindelse med det.

– For DBU, for drengene og for hele den stab, der er omkring dette hold, er det bare en kæmpestor dag, siger landstræneren.

Danmark har hele tiden haft kvalifikationen i egne hænder og havde forberedt sig på at skulle vinde den afsluttende kamp mod Island på tirsdag.

Men nu blev holdet i stedet hjulpet til EM af to resultater, der gik den rigtige vej. Torsdag tabte Island hjemme til pointløse Litauen, og fredag fulgte Wales op med at tabe til Tjekkiet.

Den slags medvind kræver selvfølgelig lidt held, men resultaterne kom ikke som noget chok for den danske landstræner.

– Vi havde snakket om, at Litauen har været tæt på så mange gange. De har tabt mange kampe med et mål. Og da de så vandt, så havde vi faktisk en god fornemmelse i forhold til tjekkerne.

– Vi vandt godt nok 5-0 over dem sidst, men Tjekkiet er faktisk et supergodt hold, så vi havde vi havde en ret god idé om, at de godt kunne vinde. Alle har været spændte hele dagen, siger Steffen Højer.

Han erkender, at det er en lidt underlig fornemmelse at sikre sig en kvalifikation uden selv at spille.

Men spillerne sørgede trods alt for, at chefen alligevel fik den obligatoriske hyldest på hotellet.

– Jeg var lige ude og gå en tur for at holde tankerne lidt i ro, og da jeg kom tilbage, så stod spillerne der med champagne, og jeg fik den store lufttur.

– Vi hygger os, og så skal vi give folk en fest til vores sidste kamp her på tirsdag, fastslår Steffen Højer.

Kampen mod Island spilles på Vejle Stadion tirsdag klokken 18.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: City-bud afvist – koster en milliard

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Medier sender ham hjem til AGF

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Afslører dansk toptræners millionløn

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Lurer på dyr Real Madrid-stjerne

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Han var i spil som Brøndby-træner

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Benhård kritik af Danmark

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Manchester United afbryder forhandlingerne

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Jess Thorup fyret

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Spanien skuffer fælt i VM-test mod Irak

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort