Det har enorm betydning for dansk landsholdsfodbold, at U21-landsholdet nu er kvalificeret til EM-slutrunden i Slovakiet til sommer.
Sådan lyder det fra landstræner Steffen Højer, i minutterne efter at Tjekkiet havde hjulpet det danske landshold til EM ved at slå Wales fredag aften.
Dermed er Danmarks afsluttende gruppekamp på tirsdag uden betydning for for EM-regnestykket.
– Det er sindssygt vigtigt, siger en begejstret Steffen Højer.
– Vores primære formål på U21-landsholdet er at gøre spillere klar til A-landsholdet. Mål nummer to er jo, at vi vinder vores kampe, så vi kan komme til EM.
– Til EM får spillerne hele den der fornemmelse af at være væk længe, de spiller nogle hårde kampe, og de oplever, hvordan man håndterer de udfordringer, der er i forbindelse med det.
– For DBU, for drengene og for hele den stab, der er omkring dette hold, er det bare en kæmpestor dag, siger landstræneren.
Danmark har hele tiden haft kvalifikationen i egne hænder og havde forberedt sig på at skulle vinde den afsluttende kamp mod Island på tirsdag.
Men nu blev holdet i stedet hjulpet til EM af to resultater, der gik den rigtige vej. Torsdag tabte Island hjemme til pointløse Litauen, og fredag fulgte Wales op med at tabe til Tjekkiet.
Den slags medvind kræver selvfølgelig lidt held, men resultaterne kom ikke som noget chok for den danske landstræner.
– Vi havde snakket om, at Litauen har været tæt på så mange gange. De har tabt mange kampe med et mål. Og da de så vandt, så havde vi faktisk en god fornemmelse i forhold til tjekkerne.
– Vi vandt godt nok 5-0 over dem sidst, men Tjekkiet er faktisk et supergodt hold, så vi havde vi havde en ret god idé om, at de godt kunne vinde. Alle har været spændte hele dagen, siger Steffen Højer.
Han erkender, at det er en lidt underlig fornemmelse at sikre sig en kvalifikation uden selv at spille.
Men spillerne sørgede trods alt for, at chefen alligevel fik den obligatoriske hyldest på hotellet.
– Jeg var lige ude og gå en tur for at holde tankerne lidt i ro, og da jeg kom tilbage, så stod spillerne der med champagne, og jeg fik den store lufttur.
– Vi hygger os, og så skal vi give folk en fest til vores sidste kamp her på tirsdag, fastslår Steffen Højer.
Kampen mod Island spilles på Vejle Stadion tirsdag klokken 18.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Tager tykt pis på FC Barcelona
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
EKSKLUSIVT
Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
MEDIE
Roony vil væk
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
MEDIE
Mæhle kan hentes for spotpris
MEDIE
United nærmer sig stjernespiller – her er prisen
MEDIE
Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
MEDIE
Slut med Slot? Han er favorit til at overtage
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
NYHEDER
Husker du FCM-stjernen Sparv? Scorer nyt stort job
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCKs mulige modstandere i Conference League
TOPNYHED
Thomas Mikkelsen skuffet: Her er hans reaktion
MEDIE
Erik ten Hag jagter dansker
TRANSFERPLANEN
FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere
NYHEDER
Højlund får ny stjernetræner i Napoli
NYHEDER
Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard
OPTATK