Jubler over dansk EM-billet

Spillerne gav U21-landstræner Steffen Højer en lufttur på hotellet, da EM-kvalifikationen var i hus.



Det har enorm betydning for dansk landsholdsfodbold, at U21-landsholdet nu er kvalificeret til EM-slutrunden i Slovakiet til sommer.

Sådan lyder det fra landstræner Steffen Højer, i minutterne efter at Tjekkiet havde hjulpet det danske landshold til EM ved at slå Wales fredag aften.

Dermed er Danmarks afsluttende gruppekamp på tirsdag uden betydning for for EM-regnestykket.

– Det er sindssygt vigtigt, siger en begejstret Steffen Højer.

– Vores primære formål på U21-landsholdet er at gøre spillere klar til A-landsholdet. Mål nummer to er jo, at vi vinder vores kampe, så vi kan komme til EM.

– Til EM får spillerne hele den der fornemmelse af at være væk længe, de spiller nogle hårde kampe, og de oplever, hvordan man håndterer de udfordringer, der er i forbindelse med det.

– For DBU, for drengene og for hele den stab, der er omkring dette hold, er det bare en kæmpestor dag, siger landstræneren.

Danmark har hele tiden haft kvalifikationen i egne hænder og havde forberedt sig på at skulle vinde den afsluttende kamp mod Island på tirsdag.

Men nu blev holdet i stedet hjulpet til EM af to resultater, der gik den rigtige vej. Torsdag tabte Island hjemme til pointløse Litauen, og fredag fulgte Wales op med at tabe til Tjekkiet.

Den slags medvind kræver selvfølgelig lidt held, men resultaterne kom ikke som noget chok for den danske landstræner.

– Vi havde snakket om, at Litauen har været tæt på så mange gange. De har tabt mange kampe med et mål. Og da de så vandt, så havde vi faktisk en god fornemmelse i forhold til tjekkerne.

– Vi vandt godt nok 5-0 over dem sidst, men Tjekkiet er faktisk et supergodt hold, så vi havde vi havde en ret god idé om, at de godt kunne vinde. Alle har været spændte hele dagen, siger Steffen Højer.

Han erkender, at det er en lidt underlig fornemmelse at sikre sig en kvalifikation uden selv at spille.

Men spillerne sørgede trods alt for, at chefen alligevel fik den obligatoriske hyldest på hotellet.

– Jeg var lige ude og gå en tur for at holde tankerne lidt i ro, og da jeg kom tilbage, så stod spillerne der med champagne, og jeg fik den store lufttur.

– Vi hygger os, og så skal vi give folk en fest til vores sidste kamp her på tirsdag, fastslår Steffen Højer.

Kampen mod Island spilles på Vejle Stadion tirsdag klokken 18.

/ritzau/



Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Melder om svære forhandlinger med Brøndby

FC Midtjylland kan score gode penge

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Bo Svensson favorit til stort job 

Biereth og Dolberg bryder måltørke

Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Her er Kamil Wilczek i dag

Sønderjyske – FC Midtjylland

I svime over German Onugkha

Kongesæson – de køber Pep Biel

Kæmpe nedtur for AaB

Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’

– Den her sidder dybt i sjælen

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

FC København – Brøndby IF

Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’

Superliga-legende stråler som 41-årig

FC Nordsjælland – FC Fredericia

Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson

Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub

Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen

Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’

Lyngby går alene i front

Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen

Starter foran Max Verstappen i Las Vegas

Er det nu? Storklub mener det seriøst med dansker

Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ

Superstjerne er tilbage for Barcelona

– Korthuset er væltet

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Newcastle spænder ben for Manchester City

Barcelonas stjerner bankede Athletic Club

Liverpool ydmyget

Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer

Randers FC – OB

Pogba kan få comeback

Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’

Viborg FF – Vejle Boldklub

Afslører “frisk” SMS fra Tyskland

Eintracht tæmmer Gedebukke

– Jeg vil være den bedste

Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord