Det har enorm betydning for dansk landsholdsfodbold, at U21-landsholdet nu er kvalificeret til EM-slutrunden i Slovakiet til sommer.
Sådan lyder det fra landstræner Steffen Højer, i minutterne efter at Tjekkiet havde hjulpet det danske landshold til EM ved at slå Wales fredag aften.
Dermed er Danmarks afsluttende gruppekamp på tirsdag uden betydning for for EM-regnestykket.
– Det er sindssygt vigtigt, siger en begejstret Steffen Højer.
– Vores primære formål på U21-landsholdet er at gøre spillere klar til A-landsholdet. Mål nummer to er jo, at vi vinder vores kampe, så vi kan komme til EM.
– Til EM får spillerne hele den der fornemmelse af at være væk længe, de spiller nogle hårde kampe, og de oplever, hvordan man håndterer de udfordringer, der er i forbindelse med det.
– For DBU, for drengene og for hele den stab, der er omkring dette hold, er det bare en kæmpestor dag, siger landstræneren.
Danmark har hele tiden haft kvalifikationen i egne hænder og havde forberedt sig på at skulle vinde den afsluttende kamp mod Island på tirsdag.
Men nu blev holdet i stedet hjulpet til EM af to resultater, der gik den rigtige vej. Torsdag tabte Island hjemme til pointløse Litauen, og fredag fulgte Wales op med at tabe til Tjekkiet.
Den slags medvind kræver selvfølgelig lidt held, men resultaterne kom ikke som noget chok for den danske landstræner.
– Vi havde snakket om, at Litauen har været tæt på så mange gange. De har tabt mange kampe med et mål. Og da de så vandt, så havde vi faktisk en god fornemmelse i forhold til tjekkerne.
– Vi vandt godt nok 5-0 over dem sidst, men Tjekkiet er faktisk et supergodt hold, så vi havde vi havde en ret god idé om, at de godt kunne vinde. Alle har været spændte hele dagen, siger Steffen Højer.
Han erkender, at det er en lidt underlig fornemmelse at sikre sig en kvalifikation uden selv at spille.
Men spillerne sørgede trods alt for, at chefen alligevel fik den obligatoriske hyldest på hotellet.
– Jeg var lige ude og gå en tur for at holde tankerne lidt i ro, og da jeg kom tilbage, så stod spillerne der med champagne, og jeg fik den store lufttur.
– Vi hygger os, og så skal vi give folk en fest til vores sidste kamp her på tirsdag, fastslår Steffen Højer.
Kampen mod Island spilles på Vejle Stadion tirsdag klokken 18.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Forlader Danmark
MEDIE
Stor dansk transfer i fare for kollaps?
Historisk Messi rykker forbi Klose
Conrad Harder får argentinsk chef
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
Her kan du se Argentina mod Østrig
FC Københavns talenter gør rent bord
TOPNYHED
Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
Her kan du se Norge mod Senegal
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
TRANSFER
Lurer på Superliga-stjerne
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Et skridt tættere Englands største stadion
OPTAKT
England – Ghana
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia
NYHEDER
Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL
TRANSFER
Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
MEDIE
Storklubber kæmper om danskers underskrift
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
Lyngby Boldklub sælger profil
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
OPTAKT