• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:

Udrensning er et stærkt ord, men det er hvad der er hændt i Frem hen over sommeren. Otte spillere har forladt Valby-klubben, og det er i de fleste tilfælde ikke deres eget valg. Og det har ikke engang direkte sammenhæng med, at klubben fem minutter før lukketid gik glip af oprykning til SAS Ligaen og dermed også en mindre økonomi. - Jeg tror, at vi havde skilt os af med dem under alle omstændigheder, siger sportschef Leif Martinsen, som selv bruger ordet "udrensning" om den omfattende prikkerunde, der bl.a. har kostet spillere som Diego Tur, Ketil Clorius og Mirko Selak jobbet. Af de otte spillere fik alene Selak tilbud om forlængelse af kontrakten, men en lønnedgang på omkring 50 procent havde angriberen ikke lyst til at sluge, og han har i stedet valgt at fortsætte sin karriere for en klub i Ukraine. - Selak var den eneste, der var fast på holdet i sidste sæson, de øvrige syv spillede kun kampe på førsteholdet i og ny, siger Leif Martinsen, og det er også baggrunden for den optimisme, som fortsat råder i Valby-klubben, hvor man satser på at ramme rækkens top fem. Hvad det så kan ende med inden for de rammer, får tiden vise, men ambitionerne rækker alligevel højt med et mandskab, som sportschefen på ingen måde finder svækket. - Vi har stadig vor bageste kæde intakt, og jeg er sikker på, at vi i Wassim El-Banna har fået en angriber af samme klasse som Selak, siger Martinsen, som også har store forventninger til angrebsmakkeren Anders Bak. - Jeg vil sige, at Anders er ved at være tæt på samme niveau, som Søren Larsen holdt, mens han endnu spillede for os, siger sportschefen om Bak, der har scoret i alle træningskampe. Selv om det er erfarne spillere, Frem har ofret, har førsteholdet stadig masser ar rutine at byde på, siger Martinsen og peger på spillere som målmanden Jørgen Nielsen, Lars Brøgger, Morten Hamm, Tim Ilsø, Thomas Høyer og Thomas Høj, så det vil ikke være helt korrekt at sige, at klubben har valgt at slå ind på en decideret ungdomslinie med henblik på fremtiden Samtidig er det lykkedes Frem at holde Martin E. Jensen i stalden, selv om flere danske klubber har vist interesse for forsvarstalentet, der ubetinget er klubbens bedste "salgsobjekt". - På et eller andet tidspunkt skal Martin nok blive skudt af på vilkår, som både han selv og vi kan være tilfredse med, men lige nu tror, at det vil være bedst for hans udvikling at blive i Frem et års tid endnu. I Valby-klubben ser man også frem til at lancere et andet af klubbens egne talenter, Nicki Bille Nielsen, en førsteårs yngling, der i første omgang går ind i Ebbe Skovdahls trup som angrebsjoker, men kan så mange spændende og uventede ting med bolden, at man er ret sikker på, at han bliver et interessant bekendtskab - ikke mindst for modstandernes forsvarere. Klubben har også arbejdet på at hente, hvad den selv betegner som " en markant forstærkning til truppen" i skikkelse af en spiller med erfaring fra SAS Ligaen, men p.t. ser initiativet ud til at munde ud i ingenting. - Vedkommende spiller i øjeblikket på førsteholdet i sin klub, der ikke vil slippe ham, så det ligger lidt tungt med det, erkender Martinsen, som tilføjer, at klubben vil holde øje med, om der er andre spor at forfølge. Trods stramningen af budgettet ser Frem intet til hinder for, at klubben igen blander sig i bataljerne i rækkens top, og Martinsen ser de principielt farligste rivaler komme fra Vejle, Randers FC og AB, mens Køge og Herfølge straks er sværere at vurdere efter sidste uges "fusionskrak", mener sportschefen.

Af SAXoPRESS

Superliga

Mere Superliga

Fokus