Uffe Bech scorer ny tjans

Den tidligere landsholdsspiller har kommenteret flere kampe for TV 2 på det seneste.



Når Uffe Bech en dag stiller støvlerne på hylden, så kan den næste karrierevej meget vel være banet for ham.

Den vævre kantspiller, der har fire landskampe på CV'et samt kampe for Brøndby, FC Nordsjælland, Hannover 96 og Panathinaikos, har den seneste tid kloget sig på fodbold hos TV 2 – senest som kommentator til Kroatien – Wales og Slovenien – San Marino. 

I efteråret var han også med i TV 2's fodboldprogram 'Kant', ligesom han om få uger skal kommentere italiensk fodbold for TV-kanalen. 

Til Ekstra Bladet siger Uffe Bech, at det er en fin tjans, så længe det ikke forstyrrer hans genoptræning. Til gengæld ved han ikke om, om han vil arbejde som kommentator som på fuld tid, når den aktive spillerkarriere endegyldigt slutter.

– Det er stadig lidt tidligt at sige. Nu har jeg lige haft mine første kampe, men jeg synes, at det har været sjovt at prøve. Der er en del ting, jeg tænker, der kan være en mulighed. Der synes jeg, at det er en af dem, siger Uffe Bech til avisen. 

Det kan nogle gange være svært at forstå, at Uffe Bech blot fyldte 30 år tilbage i januar. Han har været med i gamet i mange år efterhånden, og hans fire landskampe blev spillet helt tilbage i 2013 og i 2014. 

Skader har dog præget hele hans karriere på den dårlige måde, og siden sidste sommer har Uffe Bech været klubløs efter bruddet med Panathinaikos, som han nåede at spille 13 kampe for fra 2019 til 2022. 

Efter hans udtalelser til Ekstra Bladet at dømme, så satser han stadig på fodbolden og på at få sin krop i omdrejninger igen. Hvis ikke det lykkes, er det jo meget godt at have noget i ærmet. 





LIVE

TransferLIVE: Tonni Adamsen på plads i ny klub

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Derfor kommer han IKKE til FC København

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Forhandler om Albert Grønbæk

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

De kan være færdige i Brøndby

Her lander Superliga-kampprogrammet



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup

Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Storklub jagter to danskere

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Oliver Sonne vender tilbage

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil