Uffe Bech scorer ny tjans

Den tidligere landsholdsspiller har kommenteret flere kampe for TV 2 på det seneste.



Når Uffe Bech en dag stiller støvlerne på hylden, så kan den næste karrierevej meget vel være banet for ham.

Den vævre kantspiller, der har fire landskampe på CV'et samt kampe for Brøndby, FC Nordsjælland, Hannover 96 og Panathinaikos, har den seneste tid kloget sig på fodbold hos TV 2 – senest som kommentator til Kroatien – Wales og Slovenien – San Marino. 

I efteråret var han også med i TV 2's fodboldprogram 'Kant', ligesom han om få uger skal kommentere italiensk fodbold for TV-kanalen. 

Til Ekstra Bladet siger Uffe Bech, at det er en fin tjans, så længe det ikke forstyrrer hans genoptræning. Til gengæld ved han ikke om, om han vil arbejde som kommentator som på fuld tid, når den aktive spillerkarriere endegyldigt slutter.

– Det er stadig lidt tidligt at sige. Nu har jeg lige haft mine første kampe, men jeg synes, at det har været sjovt at prøve. Der er en del ting, jeg tænker, der kan være en mulighed. Der synes jeg, at det er en af dem, siger Uffe Bech til avisen. 

Det kan nogle gange være svært at forstå, at Uffe Bech blot fyldte 30 år tilbage i januar. Han har været med i gamet i mange år efterhånden, og hans fire landskampe blev spillet helt tilbage i 2013 og i 2014. 

Skader har dog præget hele hans karriere på den dårlige måde, og siden sidste sommer har Uffe Bech været klubløs efter bruddet med Panathinaikos, som han nåede at spille 13 kampe for fra 2019 til 2022. 

Efter hans udtalelser til Ekstra Bladet at dømme, så satser han stadig på fodbolden og på at få sin krop i omdrejninger igen. Hvis ikke det lykkes, er det jo meget godt at have noget i ærmet. 





Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Her er Jonas Winds nye klub

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Brøndby med transferscoop?

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Superliga-klub tæt på FCK’er

FC København-farvel rykker nærmere

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Afviste Premier League-klubber

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Frankrig – Sverige

Elfenbenskysten – Norge

Her er 16.-delsfinalerne til VM