Når Uffe Bech en dag stiller støvlerne på hylden, så kan den næste karrierevej meget vel være banet for ham.
Den vævre kantspiller, der har fire landskampe på CV'et samt kampe for Brøndby, FC Nordsjælland, Hannover 96 og Panathinaikos, har den seneste tid kloget sig på fodbold hos TV 2 – senest som kommentator til Kroatien – Wales og Slovenien – San Marino.
I efteråret var han også med i TV 2's fodboldprogram 'Kant', ligesom han om få uger skal kommentere italiensk fodbold for TV-kanalen.
Til Ekstra Bladet siger Uffe Bech, at det er en fin tjans, så længe det ikke forstyrrer hans genoptræning. Til gengæld ved han ikke om, om han vil arbejde som kommentator som på fuld tid, når den aktive spillerkarriere endegyldigt slutter.
– Det er stadig lidt tidligt at sige. Nu har jeg lige haft mine første kampe, men jeg synes, at det har været sjovt at prøve. Der er en del ting, jeg tænker, der kan være en mulighed. Der synes jeg, at det er en af dem, siger Uffe Bech til avisen.
Det kan nogle gange være svært at forstå, at Uffe Bech blot fyldte 30 år tilbage i januar. Han har været med i gamet i mange år efterhånden, og hans fire landskampe blev spillet helt tilbage i 2013 og i 2014.
Skader har dog præget hele hans karriere på den dårlige måde, og siden sidste sommer har Uffe Bech været klubløs efter bruddet med Panathinaikos, som han nåede at spille 13 kampe for fra 2019 til 2022.
Efter hans udtalelser til Ekstra Bladet at dømme, så satser han stadig på fodbolden og på at få sin krop i omdrejninger igen. Hvis ikke det lykkes, er det jo meget godt at have noget i ærmet.
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
Supercomputer: Her er VM-finalen
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
Her er Tysklands vej til VM-finalen
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
OPTAKT
Jordan – Argentina
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
MEDIE