Ulrik Laursen solgt til FCK

OB-anfører Ulrik Laursen skifter med den stribede trøje ud med mesterklubbens hvide.



OB har solgt Ulrik Laursen til F.C. København. Den 31-årige forsvarsspiller skifter med øjeblikkelig virkning.

– Vi har vi fået en særdeles god transfer. Der er formentlig tale om den største handel mellem to danske klubber og en af de absolut største handler i OB’s historie. Alligevel havde jeg helst set, at Ulrik var fortsat i den klub, han i forbindelse med seneste kontraktforlængelse selv omtalte som den klub i Danmark, han holder allermest af, siger OB’s direktør Kim Brink til klubbens hjemmeside.

– Vi kunne have været kyniske og nægtet at sælge, men så havde vi risikeret at stå tilbage med en utilfreds spiller. Hvis jeg stillede mig i vejen for et salg, eller hvis hele spillertruppen eller samtlige fans stillede sig i vejen for et skifte, ville spilleren jo stadig have ønsket om nye udfordringer.

Sportsligt set er Kim Brink ked af at miste Ulrik Laursen, men ser fortsat OB’s forsvarskæde som værende blandt de stærkeste i Danmark:

– Vi kommer til at savne Ulrik, for han har ydet en stor indsats i hans tid i OB, og han har været medvirkende til mange af de gode resultater, vi har opnået i de seneste sæsoner. Men ingen er uundværlig, så selvom vi kommer til at mangle Ulrik, så har jeg tiltro til, at vi også i foråret vil have en af Danmarks bedste defensiver. Ulrik var jo skadet i fem af efterårets kampe, og der lukkede vi ikke et eneste mål ind.

Ulrik Laursen nåede at spille 237 kampe for OB, og han er noteret for 22 scoringer.







LIVE

VM-LIVE: Topscorers trøje udsolgt

Iran – New Zealand

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Blæst bagover af 18-årig

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Spanien – Kap Verde



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Brøndby melder duo færdig og teaser

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Stolt over dansk transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Lego-sæt og trøjer stjålet fra Englands landshold

Raser over VM-tiltag

Jagter tidligere FCK-stjerne

Tyskland – Curacao

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Spottet i København

De vil have Victor Nelsson

Han tager hjem fra VM

AGF køber ham

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

VM-vækkeuret: Skotland brød 36 års forbandelse

Holland – Japan

Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”