Ulrik Laursen solgt til FCK

OB-anfører Ulrik Laursen skifter med den stribede trøje ud med mesterklubbens hvide.



OB har solgt Ulrik Laursen til F.C. København. Den 31-årige forsvarsspiller skifter med øjeblikkelig virkning.

– Vi har vi fået en særdeles god transfer. Der er formentlig tale om den største handel mellem to danske klubber og en af de absolut største handler i OB’s historie. Alligevel havde jeg helst set, at Ulrik var fortsat i den klub, han i forbindelse med seneste kontraktforlængelse selv omtalte som den klub i Danmark, han holder allermest af, siger OB’s direktør Kim Brink til klubbens hjemmeside.

– Vi kunne have været kyniske og nægtet at sælge, men så havde vi risikeret at stå tilbage med en utilfreds spiller. Hvis jeg stillede mig i vejen for et salg, eller hvis hele spillertruppen eller samtlige fans stillede sig i vejen for et skifte, ville spilleren jo stadig have ønsket om nye udfordringer.

Sportsligt set er Kim Brink ked af at miste Ulrik Laursen, men ser fortsat OB’s forsvarskæde som værende blandt de stærkeste i Danmark:

– Vi kommer til at savne Ulrik, for han har ydet en stor indsats i hans tid i OB, og han har været medvirkende til mange af de gode resultater, vi har opnået i de seneste sæsoner. Men ingen er uundværlig, så selvom vi kommer til at mangle Ulrik, så har jeg tiltro til, at vi også i foråret vil have en af Danmarks bedste defensiver. Ulrik var jo skadet i fem af efterårets kampe, og der lukkede vi ikke et eneste mål ind.

Ulrik Laursen nåede at spille 237 kampe for OB, og han er noteret for 22 scoringer.







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

Otte tunesere testet positive for forbudt stof

‘Det er et angreb på FCK’

Brøndby tæt på Superliga-profil

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Åbner for sommertransfer

FC København i forhandlinger med svensk klub

Medie: De lurer på FCM-profil

Nu er der nyt om Robert Skov

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Her er prisen på Aral Simsir

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Canada – Marokko

Argentina – Kap Verde

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Paraguay – Frankrig