Hele ti gange fik Chido Obi-Martin netmaskerne til at blafre for Arsenals U16-hold mod rivalerne fra Liverpool.
Og det er forståeligt nok ikke gået ubemærket hen i den internationale fodboldpresse.
Den unge dansker pryder således forsiden på store engelske avisers onlineside – såsom The Sun og The Mirror.
Desuden bliver han hyldet i adskillige medier rundt på kloden- f.eks. i Brasilien, Grækenland og Thailand.
Én, der også har fået øje på den fremadstormende angriber, er Premier League-legenden Ian Wright.
– Chido Obi-Martin, han er 15 – helt ærligt! Han er 6 fod 2, og han ser virkelig hurtig ud, siger han ifølge The Mirror.
Og netop den unge angribers fysik giver ham en stort forspring i forhold til sine medspillere, fortæller Jesper Mikkelsen, der er træner for Danmarks U17-landshold, for hvem Obi-Martin har fået 9 optrædener – her har han i øvrigt kvitteret med syv mål.
– Når man ser på 'Chido', ligner han ikke en, der endnu ikke er fyldt 16. Først og fremmest har han en fysik, der er rigtig fordelagtig som fodboldspiller. Han er stor og stærk, men han er også rimelig smidig. Han er god til at holde fast i spillet, men han er faktisk også god til at udfordre og drible sig selv. Det gør ham selvfølgelig interessant nu her og på sigt, for det er interessant at se, hvor meget denne fysik kan bringe ham frem mod et gennembrud på den store scene. Lige nu er han virkelig dominerende på grund af sin fysik, men jeg tror ikke, det er den eneste grund, fortæller han til The Mirror.
Den purunge dansker er berettiget til at spille for både det danske, nigerianske og engelske landshold, og han har også været udtaget af både England og Danmark.
Chido Obi-Martin har dog optrådt flest gange for det danske ungdomslandshold, og mon ikke DBU's chef, Peter Møller, håber på, at den unge fantomangriber kigger mod Danmark, når han skal træffe sit endegyldige valg – der er i hvert fald ikke noget tvivl om, at man har at gøre med et kæmpestort talent.
All TEN of Chido Obi’s goals vs. Liverpool U16.
— Danish Scout (@DanishScout_) November 18, 2023
Literally just toying with the opposition out there. pic.twitter.com/lbPkjGzdIC
LIVE
TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
FCK henter svensk talent
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
TOPNYHED
Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
TOPNYHED
Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA
MEDIE
Dialog om dansk profil – koster 105 mio.
Supercomputer: De vinder VM
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
EKSKLUSIVT