Ung dansker går verden rundt efter vanvidskamp

Chido Obi-Martin trækker overskrifter i England og resten af verden, efter han sendt bolden i kassen hele ti gange mod Liverpools



Hele ti gange fik Chido Obi-Martin netmaskerne til at blafre for Arsenals U16-hold mod rivalerne fra Liverpool.

Og det er forståeligt nok ikke gået ubemærket hen i den internationale fodboldpresse. 

Den unge dansker pryder således forsiden på store engelske avisers onlineside – såsom The Sun og The Mirror. 

Desuden bliver han hyldet i adskillige medier rundt på kloden- f.eks. i Brasilien, Grækenland og Thailand.

Én, der også har fået øje på den fremadstormende angriber, er Premier League-legenden Ian Wright. 

– Chido Obi-Martin, han er 15 – helt ærligt! Han er 6 fod 2, og han ser virkelig hurtig ud, siger han ifølge The Mirror. 

Og netop den unge angribers fysik giver ham en stort forspring i forhold til sine medspillere, fortæller Jesper Mikkelsen, der er træner for Danmarks U17-landshold, for hvem Obi-Martin har fået 9 optrædener – her har han i øvrigt kvitteret med syv mål. 

– Når man ser på 'Chido', ligner han ikke en, der endnu ikke er fyldt 16. Først og fremmest har han en fysik, der er rigtig fordelagtig som fodboldspiller. Han er stor og stærk, men han er også rimelig smidig. Han er god til at holde fast i spillet, men han er faktisk også god til at udfordre og drible sig selv. Det gør ham selvfølgelig interessant nu her og på sigt, for det er interessant at se, hvor meget denne fysik kan bringe ham frem mod et gennembrud på den store scene. Lige nu er han virkelig dominerende på grund af sin fysik, men jeg tror ikke, det er den eneste grund, fortæller han til The Mirror.

Den purunge dansker er berettiget til at spille for både det danske, nigerianske og engelske landshold, og han har også været udtaget af både England og Danmark.

Chido Obi-Martin har dog optrådt flest gange for det danske ungdomslandshold, og mon ikke DBU's chef, Peter Møller, håber på, at den unge fantomangriber kigger mod Danmark, når han skal træffe sit endegyldige valg – der er i hvert fald ikke noget tvivl om, at man har at gøre med et kæmpestort talent.







LIVE

TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

‘Det er et angreb på FCK’

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Brøndby tæt på Superliga-profil

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

FC København i forhandlinger med svensk klub

Her er prisen på Aral Simsir

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Afsløring: FCM forlænger med stort talent



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kæmpebud på 16-årig

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Medie: De lurer på FCM-profil

Superliga-klub jagter Jakob Bonde



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Nu er der nyt om Robert Skov

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Laudrup stopper på TV 2

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Canada – Marokko

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Paraguay – Frankrig



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

– Schwartau-handel giver ingen mening

Real Madrid afviser køb af stjernespiller