Ung dansker går verden rundt efter vanvidskamp

Chido Obi-Martin trækker overskrifter i England og resten af verden, efter han sendt bolden i kassen hele ti gange mod Liverpools



Hele ti gange fik Chido Obi-Martin netmaskerne til at blafre for Arsenals U16-hold mod rivalerne fra Liverpool.

Og det er forståeligt nok ikke gået ubemærket hen i den internationale fodboldpresse. 

Den unge dansker pryder således forsiden på store engelske avisers onlineside – såsom The Sun og The Mirror. 

Desuden bliver han hyldet i adskillige medier rundt på kloden- f.eks. i Brasilien, Grækenland og Thailand.

Én, der også har fået øje på den fremadstormende angriber, er Premier League-legenden Ian Wright. 

– Chido Obi-Martin, han er 15 – helt ærligt! Han er 6 fod 2, og han ser virkelig hurtig ud, siger han ifølge The Mirror. 

Og netop den unge angribers fysik giver ham en stort forspring i forhold til sine medspillere, fortæller Jesper Mikkelsen, der er træner for Danmarks U17-landshold, for hvem Obi-Martin har fået 9 optrædener – her har han i øvrigt kvitteret med syv mål. 

– Når man ser på 'Chido', ligner han ikke en, der endnu ikke er fyldt 16. Først og fremmest har han en fysik, der er rigtig fordelagtig som fodboldspiller. Han er stor og stærk, men han er også rimelig smidig. Han er god til at holde fast i spillet, men han er faktisk også god til at udfordre og drible sig selv. Det gør ham selvfølgelig interessant nu her og på sigt, for det er interessant at se, hvor meget denne fysik kan bringe ham frem mod et gennembrud på den store scene. Lige nu er han virkelig dominerende på grund af sin fysik, men jeg tror ikke, det er den eneste grund, fortæller han til The Mirror.

Den purunge dansker er berettiget til at spille for både det danske, nigerianske og engelske landshold, og han har også været udtaget af både England og Danmark.

Chido Obi-Martin har dog optrådt flest gange for det danske ungdomslandshold, og mon ikke DBU's chef, Peter Møller, håber på, at den unge fantomangriber kigger mod Danmark, når han skal træffe sit endegyldige valg – der er i hvert fald ikke noget tvivl om, at man har at gøre med et kæmpestort talent.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

AGF jagter hollandsk talent

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Neestrup jagtes af storklub

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Vil hente FC Midtjylland-profil

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!

Fortryder FC Barcelona-transfer



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Dansk stortalents værdi eksploderer

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Chelsea – Tottenham

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Færdig: Nu er han rejst til København

Rørt Claesson kommer med kæmpe kærlighedserklæring

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Jess Thorup indlagt

LIVE: Superligaen sluttede med stort drama

Daniel Carvajal færdig i Real Madrid



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

Salah sender særlig besked