Hele ti gange fik Chido Obi-Martin netmaskerne til at blafre for Arsenals U16-hold mod rivalerne fra Liverpool.
Og det er forståeligt nok ikke gået ubemærket hen i den internationale fodboldpresse.
Den unge dansker pryder således forsiden på store engelske avisers onlineside – såsom The Sun og The Mirror.
Desuden bliver han hyldet i adskillige medier rundt på kloden- f.eks. i Brasilien, Grækenland og Thailand.
Én, der også har fået øje på den fremadstormende angriber, er Premier League-legenden Ian Wright.
– Chido Obi-Martin, han er 15 – helt ærligt! Han er 6 fod 2, og han ser virkelig hurtig ud, siger han ifølge The Mirror.
Og netop den unge angribers fysik giver ham en stort forspring i forhold til sine medspillere, fortæller Jesper Mikkelsen, der er træner for Danmarks U17-landshold, for hvem Obi-Martin har fået 9 optrædener – her har han i øvrigt kvitteret med syv mål.
– Når man ser på 'Chido', ligner han ikke en, der endnu ikke er fyldt 16. Først og fremmest har han en fysik, der er rigtig fordelagtig som fodboldspiller. Han er stor og stærk, men han er også rimelig smidig. Han er god til at holde fast i spillet, men han er faktisk også god til at udfordre og drible sig selv. Det gør ham selvfølgelig interessant nu her og på sigt, for det er interessant at se, hvor meget denne fysik kan bringe ham frem mod et gennembrud på den store scene. Lige nu er han virkelig dominerende på grund af sin fysik, men jeg tror ikke, det er den eneste grund, fortæller han til The Mirror.
Den purunge dansker er berettiget til at spille for både det danske, nigerianske og engelske landshold, og han har også været udtaget af både England og Danmark.
Chido Obi-Martin har dog optrådt flest gange for det danske ungdomslandshold, og mon ikke DBU's chef, Peter Møller, håber på, at den unge fantomangriber kigger mod Danmark, når han skal træffe sit endegyldige valg – der er i hvert fald ikke noget tvivl om, at man har at gøre med et kæmpestort talent.
All TEN of Chido Obi’s goals vs. Liverpool U16.
— Danish Scout (@DanishScout_) November 18, 2023
Literally just toying with the opposition out there. pic.twitter.com/lbPkjGzdIC
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
INTERVIEW
Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
OPTAKT
Randers FC – OB
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid
TIPSBLADETS DOM
AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
AVIS