United-legende nikkede Schmeichel en skalle

Den tidligere Manchester United-kaptajn Roy Keane har fortalt om en episode fra 1998, hvor han endte i en slåskamp med Peter Schmeichel.



Roy Keane og Peter Schmeichel var begge kendt som temperamentsfulde typer, og i et interview med Gary Neville har førstnævnte nu fortalt om en episode fra 1998, hvor de to holdkammerater endte i en drabelig slåskamp.

Manchester United-truppen befandt sig således i Singapore, som en del af optakten til sæsonen, og her endte Schmeichel og Keane altså med at ryge i totterne på hinanden.

– Den gode ting ved, at Peter og jeg kom at slås den nat, var det at var helt fint. Det var i øvrigt hans skyld, han rakte sin hånd op og undskyldte. Vi var voksne mænd, det var pre-season, og der var lidt spændinger i gruppen, hvilket kan ske. Vi var unge mænd, der alle kæmpede for at komme på holdet og for at få en kontrakt. Og Peter ønskede at slås, lyder det således fra Roy Keane på Gary Nevilles YouTube-show The Overlap

– Jeg kom op at slås med Pally (Gary Pallister, red.) i Marbella, og jeg var sammen med Pally for et par uger siden. Fremragende fyr! Jeg kan svagt huske, at Bobby Charlton åbnede døren og så os. Jeg er sikker på, at han tænkte 'fucking hell'. Men vi vandt mesterskabet det år, så det hjalp. 

Kom hjem fra bytur
Ifølge Roy Keane var det efter en bytur, at kontroversen med Peter Schmeichel opstod.

– Nicky Butt og jeg havde været ude den aften, og vi løb ind i Peter i hotellets reception. Klokken var omtrent to om natten. Vi sagde et par ord til hinanden. Vi stak lidt til hinanden. Jeg gik op til Nickys værelse for at få lidt roomservice, og Peter stod og ventede på mig udenfor værelset, da jeg rejste mig for at gå. 

– Han sagde 'jeg har fået nok af dig. Det er på tide, at vi får afklaret det her.' Så jeg sagde 'okay'. Så vi kom op at slås. Det føltes som 10 minutter. Der var meget støj. Peter er en stor fyr. Jeg vågnede næste morgen og kunne kun svagt huske slåskampen. 

– Jeg delte værelse med Denis Irwin, og vi kom et par minutter for sent til bussen, der skulle tage os til lufthavnen. Jeg kan huske, at jeg sagde til ham: 'Jeg tror, at jeg var oppe at slås i går aftes'. Min hånd var virkelig øm, og en af mine fingre var bøjet bagover. 

Ifølge Roy Keane bekræftede Nicky Butt efterfølgende, hvad der var sket. Peter Schmeichel havde fået et blåt øje i slåskampen, hvor Keane havde nikket den danske målmand en skalle.

Rasende Ferguson
Roy Keane har tidligere fortalt om slåskampen med Peter Schmeichel, og tilbage i 2019 forklarede ireren blandt andet, hvordan Sir Alex Ferguson havde reageret. 

– Vi blev trukket til side af træneren, som sagde, at vi begge var en skændsel. Hvis jeg skal være fair overfor Peter, så undskyldte han. Men vi kom videre. Det påvirkede os aldrig som holdkammerater, lød det dengang fra Keane. 

Ifølge Roy Keane endte episoden med, at Roy Keane og Peter Schmeichel endte med at sidde på det samme pressemøde, hvor den danske målmand sad med solbriller på. 





Frederik Birk reagerer på Brøndbys skrækuge



TOPNYHED

Robin van Persie hylder ny Brøndby-stjerne


PSG neutraliserer Arsenal og stryger i CL-finalen

FCK-direktør har endelig fået sin drømme-signing



Silkeborg er i pokalfinalen

Spændende, Brøndby: Ny spiller en offensiv maskine

Her smadrer de FCK: Har en god playbook

Brøndby lander første sommertransfer

Sådan gik det, da SIF slog Brøndby ud af pokalen



HELT VILDT

Medier og stjerner slagter ‘vanvittig’ dommer


Frederik Birk bænker Brøndby-stjerne

Polsk legende: Så bør Niels Frederiksen stoppe

‘Sindssygt, sindssygt,’ siger Oliver Lund

Manchester United putter Dorgu på “urørlig” liste



EKSKLUSIVT

Lykkelige Lind: ‘Det er helt urealistisk’


Monstertransfer? Topboss til Brøndby-brag

Neestrup hylder FCK-stjerne: Ender i en stor liga

Disse seks danske stjerner kan hentes gratis

Jagter Liverpool-reserve – koster 350 mio. kroner

FCK-boss: Ole fra Frederiksberg hjælper måske ikke


HELT VILDT

Uhørt Brøndby-nedtur: Ikke sket i 60 år


Stort guld-boost: FCM-profil tilbage på banen

Officielt: Går på rov i AC Horsens

Nørgaard spår: Han vil tage ligaen med storm

Dansk succes i Holland: ‘Kæmpestort’ 



Dansker skal væk: Pengene forsvinder

Her er FC Københavns nye U19-træner

Peter Schmeichel boykotter dansk medie

Afsløring: Bisgaard stopper som U19-træner i FCK

‘Hold kæft, hvor er du dårlig!’

Revser Barcelona: Det går jo ikke

Laudrup i ekstase: Det er et fodboldmirakel

‘PC’ reagerer på massiv interesse


TOPNYHED

Neestrup om Brøndby-fans: Finder mig ikke i det!


Begge hold scorer i Paris

Episk kamp – Inter er i Champions League-finalen

PC til PL? Her dufter mere af Nees til Wolfsburg

Nu taler ‘PC’

Laudrup i kæmpe hyldest: Han er utrolig

Stort skifte? Bruno Fernandes kan få kongeløn

‘Jeg skylder sgu Kent Nielsen alt!’

Afsløring: Hillerød henter stortalent i AC Horsens

Frederik Birk: Derfor dropper Brøndby det

– FCK kommer til sælge ham for over 100 mio.

Hylder Biereth: ‘Ægte måljæger’

Monstertransfer – stjerne vælger Bayern München

Sean Klaiber tordner: Uacceptabelt i en topliga

Opsang til FCK-fans: ‘Et grimt signal at sende’

Kæmpe brag – FCK tænder de røde lamper

Grønning bomber sig til Hertha-kontrakt

Esbjerg skal have ny cheftræner

Brøndby-stjerne ude af afgørende pokalbrag

– ‘PC’ er helt sikkert ikke glad for situationen

Vil mandsopdække verdens farligste teenager

Jores Okore debuterer for Brøndby i aften

Hård kritik af FCK-spillere: Tonedøvt og tåbeligt