United-legende til Ronaldo: Her skal du skifte hen

Cristiano Ronaldos tidligere holdkammerat Wes Brown opfordrer portugiseren til at fortsætte karrieren i MLS.



Cristiano Ronaldo har rundet to år i Al-Nassr nu, men den portugisiske superstjernes kontrakt med den saudiarabiske klub udløber til sommer, og derfor er der på det seneste opstået spekulationer om, hvad fremtiden herefter byder på for den tidligere Manchester United- og Real Madrid-stjerne.

Ifølge den tidligere Manchester United-profil Wes Brown, der tilbragte otte sæsoner på Old Trafford sammen med Cristiano Ronaldo, bør den femdobbelte Ballon d’Or-vinder til sommer forlade Al-Nassr for at fortsætte karrieren i MLS.

– Cristiano Ronaldo er nødt til at tage til Amerika, især nu, hvor Lionel Messi også er der. Jeg har set Ronaldo spille et par gange (i Al-Nassr, red.), og det har været et godt niveau. Han scorer mål og han ser så fit ud for hans alder, han spurter stadig som 40-årig (Ronaldo fylder 40 til februar, red.). Han ønsker at spille så længe, han kan, og han er en spiller, der kan vælge og vrage i forhold til, hvor han ønsker at spille henne,

– Han kommer ikke til at lægge støvlerne på hylden lige foreløbig, for han ønsker at blive ved med at slå rekorder. Han har været en del forskellige steder nu, og jeg ville elske at se ham tilføje Amerika til den liste. Han har scoret flere mål end Messi på det seneste, og det ville være stort at se dem tage kampen op igen, lyder det, ifølge The Sports Daily, fra Wes Brown.

Cristiano Ronaldo har i denne sæson scoret 16 mål i 19 kampe for Al-Nassr, der aktuelt ligger på fjerdepladsen i den saudiarabiske liga.

Lionel Messi scorede i sidste sæson 23 mål i 25 kampe for Inter Miami.





LIVE

TransferLIVE: FCM henter Olashile Musa Lawal

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub

Idømt otte et halvt års fængsel for overgreb

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp

AGF køber ham

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

Spanien – Kap Verde

Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Kritiserer VM-stjerne: ‘Jeg er i chok’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job