United-legende til Ronaldo: Her skal du skifte hen

Cristiano Ronaldos tidligere holdkammerat Wes Brown opfordrer portugiseren til at fortsætte karrieren i MLS.



Cristiano Ronaldo har rundet to år i Al-Nassr nu, men den portugisiske superstjernes kontrakt med den saudiarabiske klub udløber til sommer, og derfor er der på det seneste opstået spekulationer om, hvad fremtiden herefter byder på for den tidligere Manchester United- og Real Madrid-stjerne.

Ifølge den tidligere Manchester United-profil Wes Brown, der tilbragte otte sæsoner på Old Trafford sammen med Cristiano Ronaldo, bør den femdobbelte Ballon d’Or-vinder til sommer forlade Al-Nassr for at fortsætte karrieren i MLS.

– Cristiano Ronaldo er nødt til at tage til Amerika, især nu, hvor Lionel Messi også er der. Jeg har set Ronaldo spille et par gange (i Al-Nassr, red.), og det har været et godt niveau. Han scorer mål og han ser så fit ud for hans alder, han spurter stadig som 40-årig (Ronaldo fylder 40 til februar, red.). Han ønsker at spille så længe, han kan, og han er en spiller, der kan vælge og vrage i forhold til, hvor han ønsker at spille henne,

– Han kommer ikke til at lægge støvlerne på hylden lige foreløbig, for han ønsker at blive ved med at slå rekorder. Han har været en del forskellige steder nu, og jeg ville elske at se ham tilføje Amerika til den liste. Han har scoret flere mål end Messi på det seneste, og det ville være stort at se dem tage kampen op igen, lyder det, ifølge The Sports Daily, fra Wes Brown.

Cristiano Ronaldo har i denne sæson scoret 16 mål i 19 kampe for Al-Nassr, der aktuelt ligger på fjerdepladsen i den saudiarabiske liga.

Lionel Messi scorede i sidste sæson 23 mål i 25 kampe for Inter Miami.






Her kan du se Mexico mod Sydafrika




Aral Simsir FC Midtjylland LIVE

VM-LIVE: Aral Simsir forlader landsholdslejr

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

Her kan du se Mexico mod Sydafrika

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Peger på ham som ny Superliga-træner

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

Jens Jønsson flirter med dansk retur

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Optakt: Mexico – Sydafrika

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Officielt: Kent Nielsen ny assistent for Danmark

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller

TransferLIVE: Man Utd giver op – han er for dyr

Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben