United-legende til Ronaldo: Her skal du skifte hen

Cristiano Ronaldos tidligere holdkammerat Wes Brown opfordrer portugiseren til at fortsætte karrieren i MLS.



Cristiano Ronaldo har rundet to år i Al-Nassr nu, men den portugisiske superstjernes kontrakt med den saudiarabiske klub udløber til sommer, og derfor er der på det seneste opstået spekulationer om, hvad fremtiden herefter byder på for den tidligere Manchester United- og Real Madrid-stjerne.

Ifølge den tidligere Manchester United-profil Wes Brown, der tilbragte otte sæsoner på Old Trafford sammen med Cristiano Ronaldo, bør den femdobbelte Ballon d’Or-vinder til sommer forlade Al-Nassr for at fortsætte karrieren i MLS.

– Cristiano Ronaldo er nødt til at tage til Amerika, især nu, hvor Lionel Messi også er der. Jeg har set Ronaldo spille et par gange (i Al-Nassr, red.), og det har været et godt niveau. Han scorer mål og han ser så fit ud for hans alder, han spurter stadig som 40-årig (Ronaldo fylder 40 til februar, red.). Han ønsker at spille så længe, han kan, og han er en spiller, der kan vælge og vrage i forhold til, hvor han ønsker at spille henne,

– Han kommer ikke til at lægge støvlerne på hylden lige foreløbig, for han ønsker at blive ved med at slå rekorder. Han har været en del forskellige steder nu, og jeg ville elske at se ham tilføje Amerika til den liste. Han har scoret flere mål end Messi på det seneste, og det ville være stort at se dem tage kampen op igen, lyder det, ifølge The Sports Daily, fra Wes Brown.

Cristiano Ronaldo har i denne sæson scoret 16 mål i 19 kampe for Al-Nassr, der aktuelt ligger på fjerdepladsen i den saudiarabiske liga.

Lionel Messi scorede i sidste sæson 23 mål i 25 kampe for Inter Miami.







LIVE

TransferLIVE: Her er FC Midtjyllands nye spiller

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke



LIVE

VM-LIVE: Norge melder om svimlende seertal

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

De køber ham for 740 mio.



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Andreas Christensen forlænger med FC Barcelona

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

De tager ikke med FC København på træningslejr



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brøndby tæt på denne keeper

Brøndby med transferscoop?

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

England – DR Congo

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Belgien – Senegal

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

Her er Jonas Winds nye klub

Her er 16.-delsfinalerne til VM



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM