United-legende til Ronaldo: Her skal du skifte hen

Cristiano Ronaldos tidligere holdkammerat Wes Brown opfordrer portugiseren til at fortsætte karrieren i MLS.



Cristiano Ronaldo har rundet to år i Al-Nassr nu, men den portugisiske superstjernes kontrakt med den saudiarabiske klub udløber til sommer, og derfor er der på det seneste opstået spekulationer om, hvad fremtiden herefter byder på for den tidligere Manchester United- og Real Madrid-stjerne.

Ifølge den tidligere Manchester United-profil Wes Brown, der tilbragte otte sæsoner på Old Trafford sammen med Cristiano Ronaldo, bør den femdobbelte Ballon d’Or-vinder til sommer forlade Al-Nassr for at fortsætte karrieren i MLS.

– Cristiano Ronaldo er nødt til at tage til Amerika, især nu, hvor Lionel Messi også er der. Jeg har set Ronaldo spille et par gange (i Al-Nassr, red.), og det har været et godt niveau. Han scorer mål og han ser så fit ud for hans alder, han spurter stadig som 40-årig (Ronaldo fylder 40 til februar, red.). Han ønsker at spille så længe, han kan, og han er en spiller, der kan vælge og vrage i forhold til, hvor han ønsker at spille henne,

– Han kommer ikke til at lægge støvlerne på hylden lige foreløbig, for han ønsker at blive ved med at slå rekorder. Han har været en del forskellige steder nu, og jeg ville elske at se ham tilføje Amerika til den liste. Han har scoret flere mål end Messi på det seneste, og det ville være stort at se dem tage kampen op igen, lyder det, ifølge The Sports Daily, fra Wes Brown.

Cristiano Ronaldo har i denne sæson scoret 16 mål i 19 kampe for Al-Nassr, der aktuelt ligger på fjerdepladsen i den saudiarabiske liga.

Lionel Messi scorede i sidste sæson 23 mål i 25 kampe for Inter Miami.





LIVE

TransferLIVE: Real Madrid sætter duo til salg

Vil hente tysk landsholdsstjerne

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Tyskland – Curacao

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Jagter tidligere FCK-stjerne

Stolt over dansk transfer

Blæst bagover af 18-årig

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby melder duo færdig og teaser

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

AGF køber ham

Holland – Japan

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Raser over VM-tiltag

Spottet i København

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Skotland henter første VM-sejr i 36 år