United-legende til Ronaldo: Her skal du skifte hen

Cristiano Ronaldos tidligere holdkammerat Wes Brown opfordrer portugiseren til at fortsætte karrieren i MLS.



Cristiano Ronaldo har rundet to år i Al-Nassr nu, men den portugisiske superstjernes kontrakt med den saudiarabiske klub udløber til sommer, og derfor er der på det seneste opstået spekulationer om, hvad fremtiden herefter byder på for den tidligere Manchester United- og Real Madrid-stjerne.

Ifølge den tidligere Manchester United-profil Wes Brown, der tilbragte otte sæsoner på Old Trafford sammen med Cristiano Ronaldo, bør den femdobbelte Ballon d’Or-vinder til sommer forlade Al-Nassr for at fortsætte karrieren i MLS.

– Cristiano Ronaldo er nødt til at tage til Amerika, især nu, hvor Lionel Messi også er der. Jeg har set Ronaldo spille et par gange (i Al-Nassr, red.), og det har været et godt niveau. Han scorer mål og han ser så fit ud for hans alder, han spurter stadig som 40-årig (Ronaldo fylder 40 til februar, red.). Han ønsker at spille så længe, han kan, og han er en spiller, der kan vælge og vrage i forhold til, hvor han ønsker at spille henne,

– Han kommer ikke til at lægge støvlerne på hylden lige foreløbig, for han ønsker at blive ved med at slå rekorder. Han har været en del forskellige steder nu, og jeg ville elske at se ham tilføje Amerika til den liste. Han har scoret flere mål end Messi på det seneste, og det ville være stort at se dem tage kampen op igen, lyder det, ifølge The Sports Daily, fra Wes Brown.

Cristiano Ronaldo har i denne sæson scoret 16 mål i 19 kampe for Al-Nassr, der aktuelt ligger på fjerdepladsen i den saudiarabiske liga.

Lionel Messi scorede i sidste sæson 23 mål i 25 kampe for Inter Miami.






TransferLIVE: Forlænger med Brøndby




Optakt til VM-kampen mellem Panama og Kroatien LIVE

VM-LIVE: Stor mystik om dansk træner

Jordan – Argentina

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Dansker skifter til tysk traditionsklub

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

De er enige med Mathias Jensen

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Supercomputer: Her er VM-finalen

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Norge – Frankrig

AaB dæmper superligaforventninger

Afslører: FCK ringede aldrig

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Kroatien – Ghana

Bo Henriksen: Det er en katastrofe



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Uruguay – Spanien

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage