Utrecht udfordrer FCK’s Gerndt-køb

FC København er ikke ene om at ville have Helsingborg-profilerne Alexander Gerndt og Marcuis Nillson. Hollandske Utrecht har meldt sig på banen.



FC København jagter den svenske angriber Alexander Gerndt intensivt, og også hans klubkammerat i Helsingborg Marcus Nilsson er efter sigende på listen i Parken. Nu har de danske mestre imidlertid fået konkurrence omkring de to svenskere. Også hollandske Utrecht jagter Helsingborg-profilerne.

– Vi ser på mange spillere, men disse to er meget interessante. Vi leder efter spillere, som kan tage næste skridt, og de gav begge et godt indtryk, siger Utrechts sportschef, Foeke Booy, til fotbollskanalen.se.

Marcus Nilssons agent, Martin Dahlin, bekræfter, at der er stor interesse for midterforsvareren, og det er heller ikke nogen hemmelighed, at Alexander Gerndt er et særdeles varmt navn. Nu håber Utrecht at sikre sig de to Helsingborgspillere – samt midtbanemanden Johan Mårtensson fra Gais – for snuden af FC København.

– Det er uinteressant for mig (konkurrencen med FC København, red.). Vi vil bare have spillere ind, som er klar til at give alt for Utrecht. Vi kan snart have en svensk trio, slutter Foeke Booy, der har fået næsten 250 millioner kroner i klubkassen efter salg af profilerne Ricky van Wolfswinkel , Kevin Strootman og Dries Mertens til henholdsvis portugisiske Sporting og PSV Eindhoven.





LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

Sender kæmpe støtteerklæring til landstræner

Mbappé og Frankrig blæser forbi Sverige

Mexico er klar til ottendedelsfinalen

Ellevild Haaland: Det er sindssygt!

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 



LIVE

VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – færdig som landstræner

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

De tager ikke med FC København på træningslejr

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Brøndby tæt på denne keeper

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Her er Jonas Winds nye klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brøndby med transferscoop?

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

England – DR Congo

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

FCK-stjerne ikke med på træningslejr

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

USA – Bosnien-Hercegovina



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn