Foto: Getty Images
Generelle

Vágner Love var tæt på stort skifte efter FCM-exit

Efter afskeden med FC Midtjylland i sommer havde Vágner Love et stort tilbud på hånden.

Vágner Love er en af de Superliga-spillere, som kan bryste sig af et af de mere polerede cv'er.

Tre topscorertitler, et hav af russiske pokaler og 25 brasilianske landskampe på et tidspunkt, hvor konkurrenterne hed Ronaldo og Ronaldinho er blot nogle af Vágner Loves bedrifter.

I karrierens efterår har han også været forbi kazakhisk fodbold, ligesom han tilbragte et halvt år i FC Midtjylland tilbage i foråret. Aftalen udløb i sommer, men 38-årige Vágner Love havde fortsat mod på mere fodbold.

Sommerens klubjagt bragte ham til Sport i den næstbedste række i Brasilien. Men faktisk kunne angriberen være havnet i en af hjemlandets allerstørste klubber. Globo skriver, at han havde et konkret tilbud fra hans tidligere klub Corinthians.

Han havde flere samtaler med klubbens ledelse omkring en retur til Corinthians, men ifølge Globo var timingen ikke den rigtige. Det kan Sport være glade for, da Vágner Love blev klubbens topscorer med syv fuldtræffere.

Corinthians havde tilbage i marts hentet Júnior Moraes, hvilket kan være en af årsagerne til, at man ikke ville bruge flere lønkroner på angribere. Corinthians, der syv gange tidligere har vundet det brasilianske mesterskab, sluttede på fjerdepladsen.

Vágner Love har to gange tidligere repræsenteret Corinthians, hvor det er blevet til 121 kampe og 29 fuldtræffere. Han havde en stor andel i klubbens brasilianske mesterskab tilbage i 2015.