Vallys’ skræk-statistik: Her er planen

Nicolai Vallys har spillet langt under halvdelen af Brøndbys ligaminutter i denne sæson, og det ligner et alvorligt problem for vicemestrene.



HADERSLEV (Tipsbladet): Der mangler i den grad noget for Nicolai Vallys i denne sæson.

Skader har ødelagt meget for spilleren, der blev Efterårets Profil i Superligaen for et år siden og var i spil til landsholdet, og som også lignede et godt bud på en Superliga-profil, der skulle afprøves i en større liga.

Søndag fik Nicolai Vallys en halvleg mod Sønderjyske, og det er faktisk mere, end han i gennemsnit har spillet i Superligaen i denne sæson.

Her har Vallys spillet 541 ud af 1440 minutter, hvilket svarer til 37,6 procent af spilletiden for Brøndby, og det skal gerne ændre sig hurtigt, hvis det står til cheftræner Jesper Sørensen.

– Vi skal have ham arbejdet op. Der er mange, der har haft småskavanker og været inde og ude af holdet, og der er Vallys en af dem. Han skal gerne kunne holde sig skadesfri og træne kontinuerligt, og så bliver man som regel bedre og bedre, og stærkere og stærkere, siger Jesper Sørensen.

Vallys var før den skadesplagede sæson en af de allerbedste spillere i Superligaen gennem tre år, hvis ikke den bedste overhovedet, og det er noget af det, Brøndby ser ud til at mangle her midtvejs i Superligaen 2024/25, hvor Brøndby har vundet seks af 16 kampe og er uden for Top 6.

- Vi skal have de dygtigste spillere at præstere bedst muligt, om dem er Vallys en af, siger Jesper Sørensen.

Brøndby lukker efterårssæsonen i Superligaen af med en hjemmekamp mod AaB på fredag.

I december har Brøndby IF to pokal-kvartfinaler mod AGF, hvor Brøndby har revanche til gode efter at have tabt i kvartfinalerne i sidste sæson til netop Brøndby.





Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner




LIVE

TransferLIVE: Afviser Liverpool

Han bliver cheftræner i Brøndby

Nu melder Christian Eriksen ud

Storklub har kontaktet Brøndby

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

OB jagter tidligere Superliga-profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Afslører: Storklub missede Højlund

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

VM-LIVE: Superstjerne har rakt ud til Eriksen

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Supercomputer: De vinder VM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Klar melding fra Thomas Gravesen

Han afløser Mourinho

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

FCK henter svensk talent

Bud på 1,12 milliard afvist

Jonas Wind til danskerklub?

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre