Vallys’ skræk-statistik: Her er planen

Nicolai Vallys har spillet langt under halvdelen af Brøndbys ligaminutter i denne sæson, og det ligner et alvorligt problem for vicemestrene.



HADERSLEV (Tipsbladet): Der mangler i den grad noget for Nicolai Vallys i denne sæson.

Skader har ødelagt meget for spilleren, der blev Efterårets Profil i Superligaen for et år siden og var i spil til landsholdet, og som også lignede et godt bud på en Superliga-profil, der skulle afprøves i en større liga.

Søndag fik Nicolai Vallys en halvleg mod Sønderjyske, og det er faktisk mere, end han i gennemsnit har spillet i Superligaen i denne sæson.

Her har Vallys spillet 541 ud af 1440 minutter, hvilket svarer til 37,6 procent af spilletiden for Brøndby, og det skal gerne ændre sig hurtigt, hvis det står til cheftræner Jesper Sørensen.

– Vi skal have ham arbejdet op. Der er mange, der har haft småskavanker og været inde og ude af holdet, og der er Vallys en af dem. Han skal gerne kunne holde sig skadesfri og træne kontinuerligt, og så bliver man som regel bedre og bedre, og stærkere og stærkere, siger Jesper Sørensen.

Vallys var før den skadesplagede sæson en af de allerbedste spillere i Superligaen gennem tre år, hvis ikke den bedste overhovedet, og det er noget af det, Brøndby ser ud til at mangle her midtvejs i Superligaen 2024/25, hvor Brøndby har vundet seks af 16 kampe og er uden for Top 6.

- Vi skal have de dygtigste spillere at præstere bedst muligt, om dem er Vallys en af, siger Jesper Sørensen.

Brøndby lukker efterårssæsonen i Superligaen af med en hjemmekamp mod AaB på fredag.

I december har Brøndby IF to pokal-kvartfinaler mod AGF, hvor Brøndby har revanche til gode efter at have tabt i kvartfinalerne i sidste sæson til netop Brøndby.





Peger på ham som ny Superliga-træner




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

‘Det er slut’

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Optakt: Sydkorea – Tjekkiet

Storklub har kontaktet Brøndby

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

OB jagter tidligere Superliga-profil

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Optakt: Mexico – Sydafrika

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Succestræner forlader Premier League-klub

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Supercomputer: De vinder VM

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Afslører: Storklub missede Højlund

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø