Vallys’ skræk-statistik: Her er planen

Nicolai Vallys har spillet langt under halvdelen af Brøndbys ligaminutter i denne sæson, og det ligner et alvorligt problem for vicemestrene.



HADERSLEV (Tipsbladet): Der mangler i den grad noget for Nicolai Vallys i denne sæson.

Skader har ødelagt meget for spilleren, der blev Efterårets Profil i Superligaen for et år siden og var i spil til landsholdet, og som også lignede et godt bud på en Superliga-profil, der skulle afprøves i en større liga.

Søndag fik Nicolai Vallys en halvleg mod Sønderjyske, og det er faktisk mere, end han i gennemsnit har spillet i Superligaen i denne sæson.

Her har Vallys spillet 541 ud af 1440 minutter, hvilket svarer til 37,6 procent af spilletiden for Brøndby, og det skal gerne ændre sig hurtigt, hvis det står til cheftræner Jesper Sørensen.

– Vi skal have ham arbejdet op. Der er mange, der har haft småskavanker og været inde og ude af holdet, og der er Vallys en af dem. Han skal gerne kunne holde sig skadesfri og træne kontinuerligt, og så bliver man som regel bedre og bedre, og stærkere og stærkere, siger Jesper Sørensen.

Vallys var før den skadesplagede sæson en af de allerbedste spillere i Superligaen gennem tre år, hvis ikke den bedste overhovedet, og det er noget af det, Brøndby ser ud til at mangle her midtvejs i Superligaen 2024/25, hvor Brøndby har vundet seks af 16 kampe og er uden for Top 6.

- Vi skal have de dygtigste spillere at præstere bedst muligt, om dem er Vallys en af, siger Jesper Sørensen.

Brøndby lukker efterårssæsonen i Superligaen af med en hjemmekamp mod AaB på fredag.

I december har Brøndby IF to pokal-kvartfinaler mod AGF, hvor Brøndby har revanche til gode efter at have tabt i kvartfinalerne i sidste sæson til netop Brøndby.





LIVE

TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland

Medier i svime: Ingen ved VM kan føle sig trygge!

Elfenbenskysten straffer Ecuador

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

AGF køber ham

Japan overrasker mod Holland

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Alle taler om det: Nu fælder Superliga-stjerne dom



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Sverige med drømmestart på VM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby melder duo færdig og teaser

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Blæst bagover af 18-årig

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Spottet i København

Jagter tidligere FCK-stjerne

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Raser over VM-tiltag

Belgien – Egypten

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’