Vanvidsresultat i Holland: Vinder 55-0

Målmanden scorede syv gange i vanvittig pokalkamp i Holland.



I Holland har man en pokalturnering for ikke professionelle klubber, hvor hold på tværs af de lavere rækker møder hinanden. Her var der ingen tvivl om udfaldet, da ELI 3 fra Hollands sjettebedste række mødte tiendeholdet fra klubben Sparta 25 søndag eftermiddag.

Opgøret endte med en sejr på vanvittige 55-0 til ELI 3, skriver flere hollandske medier. 

Sparta 25’s tiendehold er stablet på benene af en gruppe venner, og flere af spillerne har ikke tidligere rørt en fodbold. Til opgøret mod ELI 3 havde Sparta 25 mere end vanskeligt ved at stille hold, og derfor måtte man låne to spillere fra klubbens handicaphold. 

Det lykkedes lige akkurat at støve 11 spillere sammen til pokalkampen, men tidligt i opgøret måtte tre spillere udgå med skader, og så var der kun otte spillere tilbage mod de 11 fra ELI 3. 

Det skulle gå galt. Og det gjorde det. 

ELI 3 scorede mål på samlebånd mod det sagesløse hjemmehold, og det lykkedes altså at vinde opgøret med hele 55-0. I anden halvleg valgte ELI at placere holdets målmand i angrebet – han scorede syv gange. 

Rob Vereijken, der er træner for ELI 3, fastslår, at han har stor respekt for Sparta 25-spillerne, som hans hold massakrerede.

– Jeg har naturligvis aldrig oplevet noget lignende før. Forskellen var meget stor, og vi scorede mange mål, men de var et meget venligt hold. De hverken råbte eller spillede svinsk. De blev bare ved med at spille. Men når man blot er otte mand på banen, kan det gå stærkt, siger Vereijken til Eindhovens Dagblad og tilføjer:

– I omklædningsrummet efter kampen talte vi om, hvorvidt det overhovedet var fedt. Jeg vil meget hellere have en kamp, hvor vi vinder 3-2 på en scoring i sidste minut, end en kamp, hvor vi vinder 55-0. Det sjove forsvinder hurtigt. 

Pokalkampen var den blot anden, som tiendeholdet i Sparta 25 spillede sammen. Det første opgør var en ligakamp, som endte med et nederlag på 4-8. 







LIVE

TransferLIVE: Sender åbent brev til Aarhus

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Medie: FC København jagter Michael Parker

LIVE: DR Congo – Danmark

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

De 10 største stjerner, der misser VM



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Vildt transferrygte skydes ned

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Officielt: Uwe Rösler henter Mbom

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Superliga-træner tilknytter agent



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

BIF og AGF brager sammen i 1. runde af Superligaen

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Uventet skifte?

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Patrick Mortensen kunne ikke sige nej til Brøndby

Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk