I Holland har man en pokalturnering for ikke professionelle klubber, hvor hold på tværs af de lavere rækker møder hinanden. Her var der ingen tvivl om udfaldet, da ELI 3 fra Hollands sjettebedste række mødte tiendeholdet fra klubben Sparta 25 søndag eftermiddag.
Opgøret endte med en sejr på vanvittige 55-0 til ELI 3, skriver flere hollandske medier.
Sparta 25’s tiendehold er stablet på benene af en gruppe venner, og flere af spillerne har ikke tidligere rørt en fodbold. Til opgøret mod ELI 3 havde Sparta 25 mere end vanskeligt ved at stille hold, og derfor måtte man låne to spillere fra klubbens handicaphold.
Det lykkedes lige akkurat at støve 11 spillere sammen til pokalkampen, men tidligt i opgøret måtte tre spillere udgå med skader, og så var der kun otte spillere tilbage mod de 11 fra ELI 3.
Det skulle gå galt. Og det gjorde det.
ELI 3 scorede mål på samlebånd mod det sagesløse hjemmehold, og det lykkedes altså at vinde opgøret med hele 55-0. I anden halvleg valgte ELI at placere holdets målmand i angrebet – han scorede syv gange.
Rob Vereijken, der er træner for ELI 3, fastslår, at han har stor respekt for Sparta 25-spillerne, som hans hold massakrerede.
– Jeg har naturligvis aldrig oplevet noget lignende før. Forskellen var meget stor, og vi scorede mange mål, men de var et meget venligt hold. De hverken råbte eller spillede svinsk. De blev bare ved med at spille. Men når man blot er otte mand på banen, kan det gå stærkt, siger Vereijken til Eindhovens Dagblad og tilføjer:
– I omklædningsrummet efter kampen talte vi om, hvorvidt det overhovedet var fedt. Jeg vil meget hellere have en kamp, hvor vi vinder 3-2 på en scoring i sidste minut, end en kamp, hvor vi vinder 55-0. Det sjove forsvinder hurtigt.
Pokalkampen var den blot anden, som tiendeholdet i Sparta 25 spillede sammen. Det første opgør var en ligakamp, som endte med et nederlag på 4-8.
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
Mexico sender Tjekkiet ud af VM
Brasilianske stjerner splitter Skotland ad
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
VM-spiller får fem karantænedage
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
MEDIE
Chokskifte på vej?
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
OPTAKT
Paraguay – Australien
Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
EKSKLUSIVT
