Vanvidsresultat i Holland: Vinder 55-0

Målmanden scorede syv gange i vanvittig pokalkamp i Holland.



I Holland har man en pokalturnering for ikke professionelle klubber, hvor hold på tværs af de lavere rækker møder hinanden. Her var der ingen tvivl om udfaldet, da ELI 3 fra Hollands sjettebedste række mødte tiendeholdet fra klubben Sparta 25 søndag eftermiddag.

Opgøret endte med en sejr på vanvittige 55-0 til ELI 3, skriver flere hollandske medier. 

Sparta 25’s tiendehold er stablet på benene af en gruppe venner, og flere af spillerne har ikke tidligere rørt en fodbold. Til opgøret mod ELI 3 havde Sparta 25 mere end vanskeligt ved at stille hold, og derfor måtte man låne to spillere fra klubbens handicaphold. 

Det lykkedes lige akkurat at støve 11 spillere sammen til pokalkampen, men tidligt i opgøret måtte tre spillere udgå med skader, og så var der kun otte spillere tilbage mod de 11 fra ELI 3. 

Det skulle gå galt. Og det gjorde det. 

ELI 3 scorede mål på samlebånd mod det sagesløse hjemmehold, og det lykkedes altså at vinde opgøret med hele 55-0. I anden halvleg valgte ELI at placere holdets målmand i angrebet – han scorede syv gange. 

Rob Vereijken, der er træner for ELI 3, fastslår, at han har stor respekt for Sparta 25-spillerne, som hans hold massakrerede.

– Jeg har naturligvis aldrig oplevet noget lignende før. Forskellen var meget stor, og vi scorede mange mål, men de var et meget venligt hold. De hverken råbte eller spillede svinsk. De blev bare ved med at spille. Men når man blot er otte mand på banen, kan det gå stærkt, siger Vereijken til Eindhovens Dagblad og tilføjer:

– I omklædningsrummet efter kampen talte vi om, hvorvidt det overhovedet var fedt. Jeg vil meget hellere have en kamp, hvor vi vinder 3-2 på en scoring i sidste minut, end en kamp, hvor vi vinder 55-0. Det sjove forsvinder hurtigt. 

Pokalkampen var den blot anden, som tiendeholdet i Sparta 25 spillede sammen. Det første opgør var en ligakamp, som endte med et nederlag på 4-8. 






LIVE: ‘Drop det’, opfordrer FC København-fans




STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Transferbombe? ‘Mourinho ville elske det’

FC Midtjyllands pokalfinalehelt skal til VM

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

To storklubber bejler til Morten Hjulmand



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Manchester United – Nottingham Forest



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

De overvejer Christian Eriksen

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

Chelsea – Manchester City

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Se tallene: Så vild en sæson har Simsir haft

Raser: Det er latterligt!