Vanvidsresultat i Holland: Vinder 55-0

Målmanden scorede syv gange i vanvittig pokalkamp i Holland.



I Holland har man en pokalturnering for ikke professionelle klubber, hvor hold på tværs af de lavere rækker møder hinanden. Her var der ingen tvivl om udfaldet, da ELI 3 fra Hollands sjettebedste række mødte tiendeholdet fra klubben Sparta 25 søndag eftermiddag.

Opgøret endte med en sejr på vanvittige 55-0 til ELI 3, skriver flere hollandske medier. 

Sparta 25’s tiendehold er stablet på benene af en gruppe venner, og flere af spillerne har ikke tidligere rørt en fodbold. Til opgøret mod ELI 3 havde Sparta 25 mere end vanskeligt ved at stille hold, og derfor måtte man låne to spillere fra klubbens handicaphold. 

Det lykkedes lige akkurat at støve 11 spillere sammen til pokalkampen, men tidligt i opgøret måtte tre spillere udgå med skader, og så var der kun otte spillere tilbage mod de 11 fra ELI 3. 

Det skulle gå galt. Og det gjorde det. 

ELI 3 scorede mål på samlebånd mod det sagesløse hjemmehold, og det lykkedes altså at vinde opgøret med hele 55-0. I anden halvleg valgte ELI at placere holdets målmand i angrebet – han scorede syv gange. 

Rob Vereijken, der er træner for ELI 3, fastslår, at han har stor respekt for Sparta 25-spillerne, som hans hold massakrerede.

– Jeg har naturligvis aldrig oplevet noget lignende før. Forskellen var meget stor, og vi scorede mange mål, men de var et meget venligt hold. De hverken råbte eller spillede svinsk. De blev bare ved med at spille. Men når man blot er otte mand på banen, kan det gå stærkt, siger Vereijken til Eindhovens Dagblad og tilføjer:

– I omklædningsrummet efter kampen talte vi om, hvorvidt det overhovedet var fedt. Jeg vil meget hellere have en kamp, hvor vi vinder 3-2 på en scoring i sidste minut, end en kamp, hvor vi vinder 55-0. Det sjove forsvinder hurtigt. 

Pokalkampen var den blot anden, som tiendeholdet i Sparta 25 spillede sammen. Det første opgør var en ligakamp, som endte med et nederlag på 4-8. 







Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Braithwaite del af stor transferplan

Smider Salah-bombe

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Afvist – Brøndby undrer sig

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

LIVE: Jesper Sørensen og co. til Las Vegas?

PSG – Bayern München

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Bo Svensson svært utilfreds

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

Overbevisende: To chok i Parken



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Skidt nyt om Lukas Lerager

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Ekstrem spiller kan skifte til FC København



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe