Martin Braithwaite er netop skiftet til brasilianske Gremio, og natten til søndag dansk tid fik den danske angiver så debut. Og det blev en debut, som han vil huske.
Den danske landsholdsbobler startede nemlig ind og scorede to mål i Gremios 3-1-sejr over Cuiaba.
Og når ja, så var han også involveret i Gremios tredje mål, mens han også stod for Cuiabas scoring via et uheldigt selvmål. Så man kan vist snildt kalde det en debut, hvor han indtog den helt store hovedrolle.
Kampens første mål stod Martin Braithwaites holdkammerat Gustavo Nunes for, men danskeren var som nævnt involveret. Braithwaite forsøgte sig fra kanten af feltet, men hans afslutning tog overliggeren og faldt ned for fødderne af Nunes, som nemt kunne sende riposten i mål efter 24 minutter.
Kort inde i anden halvleg scorede Braithwaite så et selvmål. Et hjørnespark blev sendt indover af Cuiaba, og det ramte danskerens knæ, før det gik i mål.
Han fik dog gjort skaden god igen. Knap 10 minutter efter selvmålet leverede Gremios midtbanespiller Miguel Monsalve en fantastisk dribletur, før han sendte bolden ind i boksen, og her stod Martin Braithwaite klar til at losse bolden stensikkert i mål.
Og Braithwaite blev som bekendt dobbelt målscorer. I slutminutterne fik han et hovedstødsforsøg reddet, men han var hurtigst over returen og bankede den fornemt i mål.
Kampens spiller
I det store brasilianske medie blev Braithwaite derfor også forståeligt kåret som kampens spiller med karakteren 7,5 ud af 10.
Selv glædede danskeren sig også over debuten.
– Det var en bedre debut, end jeg havde kunnet forestille mig. Jeg er meget glad, især for holdet, for Gremio-fansene. Jeg er meget glad. Det var en utrolig kamp for mig, Jeg skal takke mine holdkammerater, klubledelsen, Gremio-fansene og hele Brasilien, sagde han ifølge Globo.
Med sejren er Gremio nummer 12 i den brasilianske liga, og mon ikke, at 33-årige Martin Braithwaite allerede er en populær herre i den brasilianske klub.
LIVE
TransferLIVE: Her er prisen på Ben Godfrey
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
NYHEDER
‘Han ryger 100 procent!’
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
MEDIE
FCK-stjerne ikke med på træningslejr
LIVE
VM-LIVE: Zlatan tordner: ‘Det er hans skyld!’
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
NYHEDER
Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’
TOPNYHED
Her er Brøndby IF’s nye administrerende direktør
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
NYHEDER
Officielt: FCM henter landsholdsspiller
NYHEDER
VM-Vækkeuret: Giganternes fald
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TRANSFER