Martin Braithwaite er netop skiftet til brasilianske Gremio, og natten til søndag dansk tid fik den danske angiver så debut. Og det blev en debut, som han vil huske.
Den danske landsholdsbobler startede nemlig ind og scorede to mål i Gremios 3-1-sejr over Cuiaba.
Og når ja, så var han også involveret i Gremios tredje mål, mens han også stod for Cuiabas scoring via et uheldigt selvmål. Så man kan vist snildt kalde det en debut, hvor han indtog den helt store hovedrolle.
Kampens første mål stod Martin Braithwaites holdkammerat Gustavo Nunes for, men danskeren var som nævnt involveret. Braithwaite forsøgte sig fra kanten af feltet, men hans afslutning tog overliggeren og faldt ned for fødderne af Nunes, som nemt kunne sende riposten i mål efter 24 minutter.
Kort inde i anden halvleg scorede Braithwaite så et selvmål. Et hjørnespark blev sendt indover af Cuiaba, og det ramte danskerens knæ, før det gik i mål.
Han fik dog gjort skaden god igen. Knap 10 minutter efter selvmålet leverede Gremios midtbanespiller Miguel Monsalve en fantastisk dribletur, før han sendte bolden ind i boksen, og her stod Martin Braithwaite klar til at losse bolden stensikkert i mål.
Og Braithwaite blev som bekendt dobbelt målscorer. I slutminutterne fik han et hovedstødsforsøg reddet, men han var hurtigst over returen og bankede den fornemt i mål.
Kampens spiller
I det store brasilianske medie blev Braithwaite derfor også forståeligt kåret som kampens spiller med karakteren 7,5 ud af 10.
Selv glædede danskeren sig også over debuten.
– Det var en bedre debut, end jeg havde kunnet forestille mig. Jeg er meget glad, især for holdet, for Gremio-fansene. Jeg er meget glad. Det var en utrolig kamp for mig, Jeg skal takke mine holdkammerater, klubledelsen, Gremio-fansene og hele Brasilien, sagde han ifølge Globo.
Med sejren er Gremio nummer 12 i den brasilianske liga, og mon ikke, at 33-årige Martin Braithwaite allerede er en populær herre i den brasilianske klub.
LIVE
Superliga-LIVE: Præsenterer første Superliga-trup
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
MEDIE
Meldes varm på ung Superliga-profil
MEDIE
Skyder Brøndby-transfer ned
TIPSBLADETS DOM
Køb, køb, køb!
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
TOPNYHED
FCK var heldige: ‘Mange problemer derinde’
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se
INTERVIEW
Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF
NYHEDER
Hillerød sigter mod top-6 efter Superliga-flirt
OPTAKT
Viborg FF – OB
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
LIVE: FCK smider sejren
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TIPSBLADETS DOM
Puha, Tullberg – hvor skal det komme fra?
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
EKSKLUSIVT
‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Kontant transfermelding om Filip Jørgensen
EKSKLUSIVT
Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?
TOPNYHED
‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’
MEDIE