Martin Braithwaite er netop skiftet til brasilianske Gremio, og natten til søndag dansk tid fik den danske angiver så debut. Og det blev en debut, som han vil huske.
Den danske landsholdsbobler startede nemlig ind og scorede to mål i Gremios 3-1-sejr over Cuiaba.
Og når ja, så var han også involveret i Gremios tredje mål, mens han også stod for Cuiabas scoring via et uheldigt selvmål. Så man kan vist snildt kalde det en debut, hvor han indtog den helt store hovedrolle.
Kampens første mål stod Martin Braithwaites holdkammerat Gustavo Nunes for, men danskeren var som nævnt involveret. Braithwaite forsøgte sig fra kanten af feltet, men hans afslutning tog overliggeren og faldt ned for fødderne af Nunes, som nemt kunne sende riposten i mål efter 24 minutter.
Kort inde i anden halvleg scorede Braithwaite så et selvmål. Et hjørnespark blev sendt indover af Cuiaba, og det ramte danskerens knæ, før det gik i mål.
Han fik dog gjort skaden god igen. Knap 10 minutter efter selvmålet leverede Gremios midtbanespiller Miguel Monsalve en fantastisk dribletur, før han sendte bolden ind i boksen, og her stod Martin Braithwaite klar til at losse bolden stensikkert i mål.
Og Braithwaite blev som bekendt dobbelt målscorer. I slutminutterne fik han et hovedstødsforsøg reddet, men han var hurtigst over returen og bankede den fornemt i mål.
Kampens spiller
I det store brasilianske medie blev Braithwaite derfor også forståeligt kåret som kampens spiller med karakteren 7,5 ud af 10.
Selv glædede danskeren sig også over debuten.
– Det var en bedre debut, end jeg havde kunnet forestille mig. Jeg er meget glad, især for holdet, for Gremio-fansene. Jeg er meget glad. Det var en utrolig kamp for mig, Jeg skal takke mine holdkammerater, klubledelsen, Gremio-fansene og hele Brasilien, sagde han ifølge Globo.
Med sejren er Gremio nummer 12 i den brasilianske liga, og mon ikke, at 33-årige Martin Braithwaite allerede er en populær herre i den brasilianske klub.
LIVE
VM-LIVE: Mbappé stjal showet i 3-1-sejr
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København vil have mere for Larsson
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
OPTAKT
Irak – Norge
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
TRANSFER
Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub
NYHEDER
Flyvende Mbappé sikrede fransk sejr
OPTAKT
England – Kroatien
TOPNYHED
Klar transfermelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard
– Jeg får så ondt i maven over det
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
OPTAKT