Martin Braithwaite er netop skiftet til brasilianske Gremio, og natten til søndag dansk tid fik den danske angiver så debut. Og det blev en debut, som han vil huske.
Den danske landsholdsbobler startede nemlig ind og scorede to mål i Gremios 3-1-sejr over Cuiaba.
Og når ja, så var han også involveret i Gremios tredje mål, mens han også stod for Cuiabas scoring via et uheldigt selvmål. Så man kan vist snildt kalde det en debut, hvor han indtog den helt store hovedrolle.
Kampens første mål stod Martin Braithwaites holdkammerat Gustavo Nunes for, men danskeren var som nævnt involveret. Braithwaite forsøgte sig fra kanten af feltet, men hans afslutning tog overliggeren og faldt ned for fødderne af Nunes, som nemt kunne sende riposten i mål efter 24 minutter.
Kort inde i anden halvleg scorede Braithwaite så et selvmål. Et hjørnespark blev sendt indover af Cuiaba, og det ramte danskerens knæ, før det gik i mål.
Han fik dog gjort skaden god igen. Knap 10 minutter efter selvmålet leverede Gremios midtbanespiller Miguel Monsalve en fantastisk dribletur, før han sendte bolden ind i boksen, og her stod Martin Braithwaite klar til at losse bolden stensikkert i mål.
Og Braithwaite blev som bekendt dobbelt målscorer. I slutminutterne fik han et hovedstødsforsøg reddet, men han var hurtigst over returen og bankede den fornemt i mål.
Kampens spiller
I det store brasilianske medie blev Braithwaite derfor også forståeligt kåret som kampens spiller med karakteren 7,5 ud af 10.
Selv glædede danskeren sig også over debuten.
– Det var en bedre debut, end jeg havde kunnet forestille mig. Jeg er meget glad, især for holdet, for Gremio-fansene. Jeg er meget glad. Det var en utrolig kamp for mig, Jeg skal takke mine holdkammerater, klubledelsen, Gremio-fansene og hele Brasilien, sagde han ifølge Globo.
Med sejren er Gremio nummer 12 i den brasilianske liga, og mon ikke, at 33-årige Martin Braithwaite allerede er en populær herre i den brasilianske klub.
LIVE
VM-LIVE: Belgien raser efter FIFA-beslutning
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
TOPNYHED
AGF-spiller idømt karantæne
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
Portugal – Spanien
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’
Don Ø: Mange rystede på hovedet
NYHEDER
Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
NYHEDER
Trump bad FIFA revurdere karantæne
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
OPTAKT
USA – Belgien
INTERVIEW
Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
TIPSBLADET SPECIAL