Vanvittig nedtur: Nu vil ingen have ham

For fire år siden blev han solgt for 750 millioner kroner. Nu står Eden Hazard uden kontrakt - og uden tilbud.



Spoler vi tiden blot fire år tilbage, var der ingen tvivl om, at Eden Hazard var en af verdens allerbedste fodboldspillere. I sommeren 2019 var han netop blevet kåret til årets spiller i både Chelsea for fjerde gang og årets spiller i Belgien for tredje gang i træk.

Det udmøntede sig i et drømmeskifte til Real Madrid, der betalte godt 750 millioner kroner for belgieren, men det er i stedet endt i et mareridt.

I Real Madrid døjede Hazard med skader, ligesom han slet ikke kunne ramme vanligt niveau, når han endelig spillede.

I juli ophævede Real Madrid så med den nu 32-årige belgier et år før tid, men trods hans flotte CV, er det ikke nogen nem opgave for Hazard at finde en ny klub.

Ifølge avisen Sport har Eden Hazard således ikke nogen tilbud på bordet, selvom han nu har stået uden klub i over en måned og altså kan erhverves kvit og frit.

Der har ellers været rygter om, at han kunne være på vej til Inter Miami for at spille med Lionel Messi og Sergio Busquets, men det skifte er stort set udelukket nu, skriver Sport og henviser til MLS’ regler.

Derfor melder avisen, at Hazard muligvis kan se sig nødsaget til at lægge støvlerne på hylden og stoppe karrieren i en alder af blot 32 år.

Eden Hazard noterede sig for syv mål og 12 oplæg i 76 kampe for Real Madrid. Hos Chelsea nød han noget mere succes med 110 mål og 92 assister i 352 kampe, mens det blev til 33 scoringer i 126 landskampe for Belgien. 





LIVE

LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Offentliggøres i dag

Andreas Christensen afviser tilbud

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Den største genistreg i Superligaen?

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!