ÅRHUS (Tipsbladet): Han havde en masse diskussioner med modstanderne fra Brøndby, mente, han skulle have haft straffespark, og forsøgte hele tiden at tvinge sit hold fremad.
Sidste kamp på Ceres Park endte med 1-0 til AGF i en uskøn affære, hvor ‘GF nok en gang under Uwe Rösler især stod stærkt defensivt, mens Gift Links afgjorde affæren med et drøn af et langskud.
Det var en særlig oplevelse for tilskuerne, spillerne og ikke mindst AGF’s Mikael Anderson.
Før han for efterhånden mange år siden tog til FC Midtjylland, spillede han i AGF og var bolddreng til klubbens hjemmekampe, så det var præcist sådan, det skulle slutte.
– Det er lidt mærkeligt for mig at se det her sted blive et helt nyt stadion. Jeg har jo været bolddreng herinde mange gange. Så det her sted vil altid være noget specielt. Og så er det fantastisk og perfekt, at sidste kamp er mod Brøndby, siger Mikael Anderson.
– Det kunne ikke have været skrevet bedre. Hvis en AGF-fan fik lov at ønske, hvem vi skulle møde i sidste kamp på Ceres Park, skulle det jo være Brøndby, og med en AGF-sejr. Vi kunne ikke have givet fansene en bedre afskedsgave. Og det er jeg selvfølgelig glad for at bidrage til, siger Mikael Anderson.
Nu skal AGF på Brøndby Stadion og kæmpe sig videre til en semifinale i pokalturneringen.
– Vi skal lære af kampen sidste år. Vi var faktisk mega heldige med at komme videre dengang, de havde vel fire 100 procents chancer, de burde score på. Vi skal angribe kampen og se, om vi kan score et mål og vinde kampen. Det tror jeg er vejen frem, for vi er ikke så gode til at forsvare os til et resultat og til at være passive. Vi skal angribe, som vi gør i dag, siger Mikael Anderson.
AGF tilbringer vinterpausen på fjerdepladsen i Superligaen efter at have været på toppen af rækken med to runder tilbage.
AGF nåede som bekendt finalen i pokalturneringen her i 2024, hvor man tabte til Silkeborg IF.
LIVE
VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
Holland udspiller Sverige i VM-storsejr
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
OPTAKT
Uruguay – Kap Verde
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
AVIS