Var bolddreng: Perfekt at slutte med Brøndby-sejr

Mikael Anderson var glad for den afsked, AGF fik med stadion i Århus.



ÅRHUS (Tipsbladet): Han havde en masse diskussioner med modstanderne fra Brøndby, mente, han skulle have haft straffespark, og forsøgte hele tiden at tvinge sit hold fremad.

Sidste kamp på Ceres Park endte med 1-0 til AGF i en uskøn affære, hvor ‘GF nok en gang under Uwe Rösler især stod stærkt defensivt, mens Gift Links afgjorde affæren med et drøn af et langskud.

Det var en særlig oplevelse for tilskuerne, spillerne og ikke mindst AGF’s Mikael Anderson.

Før han for efterhånden mange år siden tog til FC Midtjylland, spillede han i AGF og var bolddreng til klubbens hjemmekampe, så det var præcist sådan, det skulle slutte.

– Det er lidt mærkeligt for mig at se det her sted blive et helt nyt stadion. Jeg har jo været bolddreng herinde mange gange. Så det her sted vil altid være noget specielt. Og så er det fantastisk og perfekt, at sidste kamp er mod Brøndby, siger Mikael Anderson.

– Det kunne ikke have været skrevet bedre. Hvis en AGF-fan fik lov at ønske, hvem vi skulle møde i sidste kamp på Ceres Park, skulle det jo være Brøndby, og med en AGF-sejr. Vi kunne ikke have givet fansene en bedre afskedsgave. Og det er jeg selvfølgelig glad for at bidrage til, siger Mikael Anderson.

Nu skal AGF på Brøndby Stadion og kæmpe sig videre til en semifinale i pokalturneringen.

– Vi skal lære af kampen sidste år. Vi var faktisk mega heldige med at komme videre dengang, de havde vel fire 100 procents chancer, de burde score på. Vi skal angribe kampen og se, om vi kan score et mål og vinde kampen. Det tror jeg er vejen frem, for vi er ikke så gode til at forsvare os til et resultat og til at være passive. Vi skal angribe, som vi gør i dag, siger Mikael Anderson.

AGF tilbringer vinterpausen på fjerdepladsen i Superligaen efter at have været på toppen af rækken med to runder tilbage.

AGF nåede som bekendt finalen i pokalturneringen her i 2024, hvor man tabte til Silkeborg IF.







LIVE

TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt

Han bestemmer det hele

‘Horsens var et helvede’

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Afsløring: Lyngby Boldklub køber Cornelius Allen

Brøndby tæt på ny forstærkning

Thomas Frank: De vinder VM

Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transferbombe i Manchester United

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Spændende transfermelding om Maxsø

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Dansk klub jagter én særlig forstærkning



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Tuchel forsvarer sin taktik

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

‘Det var verdens undergang’

Er han løsningen i AGF?

Skamroses af Thomas Nørgaard

Afsløring: FC København tæt på Alex Král



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Derfor trækker FC København-transfer ud