Var to måneder i Superliga-klub: Nu er han soldat

Mange pensionerede fodboldspillere vælger en karrierevej i samme boldgade, men for den tidligere Superliga-angriber Mark Adu-Amofah trækker et helt andet erhverv i ham.



Tilbage i 2008 var Mark Adu-Amofah et spirrende ghanesisk talent, der drømte om at blive professionel fodboldspiller. Den drøm forsøgte han for første gang på europæisk jord at udleve i SønderjyskE.

Efter en vellykket prøvetræning skrev klubben fra Haderslev kontrakt med ham i sommeren 2008. To måneder senere blev kontrakten ophævet, da Amofah havde svært ved at finde sig til rette i Danmark.

Siden er det blevet til flere eksotiske ophold i blandt andet Ghana, Israel og Thailand, inden karrierestoppet sidste år i Sitra Club fra Bahrain. Siden er den tidligere målmaskine rejst til USA.

Her har han sidenhen tilknyttet sig det amerikanske militær, skriver ghanasoccernet.com, der har talt med Mark Amofah.

Den tidligere angriber har dog ikke fuldkommen glemt fodbolden, da han har planer om at begynde fodboldaktiviteter i Ghana, hvor han vil hjælpe med at udvikle fodbold og give noget tilbage til unge i hjemlandet.

Mark Amofah, i dag 34 år, nåede aldrig at optræde for SønderjyskE inden sit exit. SønderjyskE endte på tiendepladsen i samme sæson, og sikrede sig overlevelse foran Vejle Boldklub og AC Horsens.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Usikker på Chido Obi-transfer

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Spændende melding

Zorniger fremhæver transfervindue

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Transferbombe på vej

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Brasilien – Japan

Holland – Marokko

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Tyskland – Paraguay

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden