Dansk megaskifte i sigte? Højbjerg får ny agent

Pierre-Emile Højbjerg har fået ny agent, og noget kan tyde på, at der så gøres klar til et sommerskifte.



Det er langt fra utænkeligt, at Pierre-Emile Højbjerg søger mod andre himmelstrøg til sommer, efter han er raslet nedad hierarkiet i Tottenham Hotspur. 

Nu har danskeren i hvert fald taget et stort skridt mod noget, der kan tyde på en transfer. 

Efter at der i længere tid har været uvished omkring Pierre-Emile Højbjergs agentsituation, så er der nu styr på sagerne. Således repræsenteres Pierre-Emile Højbjerg fremover af USG Italy. Det bekræfter bureauet på sine Instagram-kanaler, hvor de melder, at han bliver en del af deres italienske familie. 

Fabrizio Romano melder ligeledes om skiftet, hvor han tilføjer et billede af Højbjerg til bords med agenten Luca Puccinelli, som repræsenterer USG Italy.

Vil man søge agentbureauet frem, så nytter det ikke noget, at man skriver Italy, her kommer der nemlig ikke noget frem. USG står for Unique Sports Group, og det er en stor spiller på markedet med spillere som Reece James, Anthony Gordon og Aaron Wan-Bissaka i folden.

Skal man så lægge noget i det? Det må tiden vise. Men mon ikke, at USG Italy netop er specialister i det italienske marked?

Sikkert er det, at Højbjerg ofte sættes i forbindelse med italiensk fodbold, hvor Juventus flere gange i januar blev meldt som bejler. Napoli har også været meldt som et emne, og med agentskiftet virker det da bestemt ikke utænkeligt, at rygterne om et skifte til støvlelandet blot vil tage til.





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

AGF – Sønderjyske

Færdig i Real Madrid

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

10. gang i træk

FC Fredericia – FC København

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

OB – Silkeborg IF



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Randers FC – Vejle Boldklub

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Chok i Wolfsburg



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Manchester United – Liverpool

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

FCK lurer på landsholdsspiller

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Superliga-komet overgår flere monstersalg

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Et markant problem for Silkeborg

Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen