Dansk megaskifte i sigte? Højbjerg får ny agent

Pierre-Emile Højbjerg har fået ny agent, og noget kan tyde på, at der så gøres klar til et sommerskifte.



Det er langt fra utænkeligt, at Pierre-Emile Højbjerg søger mod andre himmelstrøg til sommer, efter han er raslet nedad hierarkiet i Tottenham Hotspur. 

Nu har danskeren i hvert fald taget et stort skridt mod noget, der kan tyde på en transfer. 

Efter at der i længere tid har været uvished omkring Pierre-Emile Højbjergs agentsituation, så er der nu styr på sagerne. Således repræsenteres Pierre-Emile Højbjerg fremover af USG Italy. Det bekræfter bureauet på sine Instagram-kanaler, hvor de melder, at han bliver en del af deres italienske familie. 

Fabrizio Romano melder ligeledes om skiftet, hvor han tilføjer et billede af Højbjerg til bords med agenten Luca Puccinelli, som repræsenterer USG Italy.

Vil man søge agentbureauet frem, så nytter det ikke noget, at man skriver Italy, her kommer der nemlig ikke noget frem. USG står for Unique Sports Group, og det er en stor spiller på markedet med spillere som Reece James, Anthony Gordon og Aaron Wan-Bissaka i folden.

Skal man så lægge noget i det? Det må tiden vise. Men mon ikke, at USG Italy netop er specialister i det italienske marked?

Sikkert er det, at Højbjerg ofte sættes i forbindelse med italiensk fodbold, hvor Juventus flere gange i januar blev meldt som bejler. Napoli har også været meldt som et emne, og med agentskiftet virker det da bestemt ikke utænkeligt, at rygterne om et skifte til støvlelandet blot vil tage til.





Steve Cooper med stor beslutning




LIVE

TransferLIVE: Gartenmann præsenteret i ny klub

Spanien – Østrig

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?



LIVE

VM-LIVE: Norge melder om svimlende seertal

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

De køber ham for 740 mio.



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Det er en interessant spiller’

De tager ikke med FC København på træningslejr

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

England – DR Congo

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

Brøndby tæt på denne keeper

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Højbjerg har fået ny cheftræner i Marseille

Brøndby med transferscoop?

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Her er Jonas Winds nye klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Belgien – Senegal

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller