Velorganiseret gruppe bag racisme-udfald

Politiet i Lyngby har tæt kontrol med hardcore fans i Blue Army, der har medlemmer ned omkring 15-årsalderen



Nærpolitiet i Lyngby holder tæt opsyn med hardcore-fanklubben Blue Army, der stod bag lørdagens episode på Frederiksberg, hvor en flok på omkring 30 mødte op til Lyngbys træningskamp mod FCK’s reservehold og kom med racistiske tilråb mod mørke FCK-spillere.

“Vi er i rimelig dialog med fanklubben, som virker velorganiseret og vel tæller 60-80 mand ialt,” siger vicepolitikommissær Carsten Spliid, der håber, at gruppen vil ændre sine attituder for ikke at skade den klub, “de så brændende ønsker at støtte”, som han udtrykker det.

Blue Army stammer tilbage fra Lyngbys tid i Superligaen:

“Blue Army er det oprindelige navn på Lyngbys fanklub. Men med Østergaard og Kjær kom nye tider, hvor alting skulle passe ind i deres kram. Så de ville ændre navnet til det mere stuerene Blue Vikings. Og det endskønt, at Blue Army aldrig havde markeret sig på voldelig vis. Blue Army har ikke noget modsætningsforhold til Blue Vikings eller andre LFC/LB-fanklubber. Blue Army er blot uofficiel,” kan man læse om gruppen på en tidligere hjemmeside, mens klubbens nuværende bluearmy.dk kræver særligt login.

Blue Army var dengang i stærk opposition til Flemming Østergaard og Michael Kjærs overtagelse af Lyngby og ikke mindst de to’s farvel igen, da Østergaard rykkede til FC København og med Blue Armys ord “støvsugede” Lyngby.

I følge Carsten Spliid har Blue Army en juniorafdeling, Blue Army Youth, for unge under 21 år, og det var mange af dem, som deltog i aktionen lørdag ved træningskampen på KB’s anlæg. Her genkendte Lyngby-ledere drenge på ned til 15-16 år, som har spillet ungdomsfodbold i klubben, men nu helliger sig kedeligere aktiviteter.

“Det er usmageligt, hvis forældre billiger, at deres børn deltager i den slags, og vi har ekstra megen fokus på de unge, bl.a. med hjemmebesøg,” siger Carsten Spliid om de højre-ekstremistiske strømninger.

Nærpolitiet i Lyngby har altid såkaldte “spottere” med ude, når fanfraktionen er på gaden, og derfor fulgte man dem også til dørs sammen med københavnske kolleger lørdag, hvor man fra anden side har fået kritik for, at man ikke skred ind, men blot fulgte fanskarens adfærd på afstand.

“Man kan altid diskutere, hvor meget man skal gribe ind på et stadion. Problemet er, at det måske er to-tre stykker, der råber noget, og det er enormt svært at finde vidner i en sådan sag,” siger Carsten Spliid, der ikke lægger skjul på, at det er irriterende, at man på en lille politistation skal afsætte så mange ressourcer på denne gruppe.

Blue Army vælger tilsyneladende sine aktioner med omhu. Man er ikke faste gæster til Lyngbys kampe, men tiltrækkes, hvis der eksempelvis står AGF, FCK eller Brøndby på programmet.









LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Transferfri stjerne i København

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Stort medie hylder AGF-profil

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Født i Danmark og på vej til VM

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Brøndby-flop færdig i danskerklub