Velorganiseret gruppe bag racisme-udfald

Politiet i Lyngby har tæt kontrol med hardcore fans i Blue Army, der har medlemmer ned omkring 15-årsalderen



Nærpolitiet i Lyngby holder tæt opsyn med hardcore-fanklubben Blue Army, der stod bag lørdagens episode på Frederiksberg, hvor en flok på omkring 30 mødte op til Lyngbys træningskamp mod FCK’s reservehold og kom med racistiske tilråb mod mørke FCK-spillere.

“Vi er i rimelig dialog med fanklubben, som virker velorganiseret og vel tæller 60-80 mand ialt,” siger vicepolitikommissær Carsten Spliid, der håber, at gruppen vil ændre sine attituder for ikke at skade den klub, “de så brændende ønsker at støtte”, som han udtrykker det.

Blue Army stammer tilbage fra Lyngbys tid i Superligaen:

“Blue Army er det oprindelige navn på Lyngbys fanklub. Men med Østergaard og Kjær kom nye tider, hvor alting skulle passe ind i deres kram. Så de ville ændre navnet til det mere stuerene Blue Vikings. Og det endskønt, at Blue Army aldrig havde markeret sig på voldelig vis. Blue Army har ikke noget modsætningsforhold til Blue Vikings eller andre LFC/LB-fanklubber. Blue Army er blot uofficiel,” kan man læse om gruppen på en tidligere hjemmeside, mens klubbens nuværende bluearmy.dk kræver særligt login.

Blue Army var dengang i stærk opposition til Flemming Østergaard og Michael Kjærs overtagelse af Lyngby og ikke mindst de to’s farvel igen, da Østergaard rykkede til FC København og med Blue Armys ord “støvsugede” Lyngby.

I følge Carsten Spliid har Blue Army en juniorafdeling, Blue Army Youth, for unge under 21 år, og det var mange af dem, som deltog i aktionen lørdag ved træningskampen på KB’s anlæg. Her genkendte Lyngby-ledere drenge på ned til 15-16 år, som har spillet ungdomsfodbold i klubben, men nu helliger sig kedeligere aktiviteter.

“Det er usmageligt, hvis forældre billiger, at deres børn deltager i den slags, og vi har ekstra megen fokus på de unge, bl.a. med hjemmebesøg,” siger Carsten Spliid om de højre-ekstremistiske strømninger.

Nærpolitiet i Lyngby har altid såkaldte “spottere” med ude, når fanfraktionen er på gaden, og derfor fulgte man dem også til dørs sammen med københavnske kolleger lørdag, hvor man fra anden side har fået kritik for, at man ikke skred ind, men blot fulgte fanskarens adfærd på afstand.

“Man kan altid diskutere, hvor meget man skal gribe ind på et stadion. Problemet er, at det måske er to-tre stykker, der råber noget, og det er enormt svært at finde vidner i en sådan sag,” siger Carsten Spliid, der ikke lægger skjul på, at det er irriterende, at man på en lille politistation skal afsætte så mange ressourcer på denne gruppe.

Blue Army vælger tilsyneladende sine aktioner med omhu. Man er ikke faste gæster til Lyngbys kampe, men tiltrækkes, hvis der eksempelvis står AGF, FCK eller Brøndby på programmet.





‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

– Brøndby er chanceløse

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Nu er han gratis – på vej til OB?

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Endelig godt nyt

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Storklub meldes interesseret

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Vild udvikling: FCK-flop den bedste i kæmpe finale

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

FC København-profil ude med sygdom

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

FC København-handling går verden rundt 

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

Skidt melding

FC Københavns medejerskab godkendes

Afvist

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

– Han vil være i store problemer

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Har I tabt sutten, Brøndby?