Velorganiseret gruppe bag racisme-udfald

Politiet i Lyngby har tæt kontrol med hardcore fans i Blue Army, der har medlemmer ned omkring 15-årsalderen



Nærpolitiet i Lyngby holder tæt opsyn med hardcore-fanklubben Blue Army, der stod bag lørdagens episode på Frederiksberg, hvor en flok på omkring 30 mødte op til Lyngbys træningskamp mod FCK’s reservehold og kom med racistiske tilråb mod mørke FCK-spillere.

“Vi er i rimelig dialog med fanklubben, som virker velorganiseret og vel tæller 60-80 mand ialt,” siger vicepolitikommissær Carsten Spliid, der håber, at gruppen vil ændre sine attituder for ikke at skade den klub, “de så brændende ønsker at støtte”, som han udtrykker det.

Blue Army stammer tilbage fra Lyngbys tid i Superligaen:

“Blue Army er det oprindelige navn på Lyngbys fanklub. Men med Østergaard og Kjær kom nye tider, hvor alting skulle passe ind i deres kram. Så de ville ændre navnet til det mere stuerene Blue Vikings. Og det endskønt, at Blue Army aldrig havde markeret sig på voldelig vis. Blue Army har ikke noget modsætningsforhold til Blue Vikings eller andre LFC/LB-fanklubber. Blue Army er blot uofficiel,” kan man læse om gruppen på en tidligere hjemmeside, mens klubbens nuværende bluearmy.dk kræver særligt login.

Blue Army var dengang i stærk opposition til Flemming Østergaard og Michael Kjærs overtagelse af Lyngby og ikke mindst de to’s farvel igen, da Østergaard rykkede til FC København og med Blue Armys ord “støvsugede” Lyngby.

I følge Carsten Spliid har Blue Army en juniorafdeling, Blue Army Youth, for unge under 21 år, og det var mange af dem, som deltog i aktionen lørdag ved træningskampen på KB’s anlæg. Her genkendte Lyngby-ledere drenge på ned til 15-16 år, som har spillet ungdomsfodbold i klubben, men nu helliger sig kedeligere aktiviteter.

“Det er usmageligt, hvis forældre billiger, at deres børn deltager i den slags, og vi har ekstra megen fokus på de unge, bl.a. med hjemmebesøg,” siger Carsten Spliid om de højre-ekstremistiske strømninger.

Nærpolitiet i Lyngby har altid såkaldte “spottere” med ude, når fanfraktionen er på gaden, og derfor fulgte man dem også til dørs sammen med københavnske kolleger lørdag, hvor man fra anden side har fået kritik for, at man ikke skred ind, men blot fulgte fanskarens adfærd på afstand.

“Man kan altid diskutere, hvor meget man skal gribe ind på et stadion. Problemet er, at det måske er to-tre stykker, der råber noget, og det er enormt svært at finde vidner i en sådan sag,” siger Carsten Spliid, der ikke lægger skjul på, at det er irriterende, at man på en lille politistation skal afsætte så mange ressourcer på denne gruppe.

Blue Army vælger tilsyneladende sine aktioner med omhu. Man er ikke faste gæster til Lyngbys kampe, men tiltrækkes, hvis der eksempelvis står AGF, FCK eller Brøndby på programmet.





AGF nærmer sig angriber

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

FC København scorer 16 millioner kroner

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

Danmarks landskamp slog særlig rekord

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Bekræftet: Færdig

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne

Brøndby straffet – får stor bøde

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne

Spørger på Jonas Wind

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke

Newcastle rejser klage mod fransk politi

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

FCM taber til AS Roma i Europa League

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub

Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland

Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’

Sædet brænder – her er Arne Slots svar

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

Les Dogues kvæler kroater

Kæmpe krise! Første gang i 118 år

Vildt! Slår Champions League-rekord

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!