Velorganiseret gruppe bag racisme-udfald

Politiet i Lyngby har tæt kontrol med hardcore fans i Blue Army, der har medlemmer ned omkring 15-årsalderen



Nærpolitiet i Lyngby holder tæt opsyn med hardcore-fanklubben Blue Army, der stod bag lørdagens episode på Frederiksberg, hvor en flok på omkring 30 mødte op til Lyngbys træningskamp mod FCK’s reservehold og kom med racistiske tilråb mod mørke FCK-spillere.

“Vi er i rimelig dialog med fanklubben, som virker velorganiseret og vel tæller 60-80 mand ialt,” siger vicepolitikommissær Carsten Spliid, der håber, at gruppen vil ændre sine attituder for ikke at skade den klub, “de så brændende ønsker at støtte”, som han udtrykker det.

Blue Army stammer tilbage fra Lyngbys tid i Superligaen:

“Blue Army er det oprindelige navn på Lyngbys fanklub. Men med Østergaard og Kjær kom nye tider, hvor alting skulle passe ind i deres kram. Så de ville ændre navnet til det mere stuerene Blue Vikings. Og det endskønt, at Blue Army aldrig havde markeret sig på voldelig vis. Blue Army har ikke noget modsætningsforhold til Blue Vikings eller andre LFC/LB-fanklubber. Blue Army er blot uofficiel,” kan man læse om gruppen på en tidligere hjemmeside, mens klubbens nuværende bluearmy.dk kræver særligt login.

Blue Army var dengang i stærk opposition til Flemming Østergaard og Michael Kjærs overtagelse af Lyngby og ikke mindst de to’s farvel igen, da Østergaard rykkede til FC København og med Blue Armys ord “støvsugede” Lyngby.

I følge Carsten Spliid har Blue Army en juniorafdeling, Blue Army Youth, for unge under 21 år, og det var mange af dem, som deltog i aktionen lørdag ved træningskampen på KB’s anlæg. Her genkendte Lyngby-ledere drenge på ned til 15-16 år, som har spillet ungdomsfodbold i klubben, men nu helliger sig kedeligere aktiviteter.

“Det er usmageligt, hvis forældre billiger, at deres børn deltager i den slags, og vi har ekstra megen fokus på de unge, bl.a. med hjemmebesøg,” siger Carsten Spliid om de højre-ekstremistiske strømninger.

Nærpolitiet i Lyngby har altid såkaldte “spottere” med ude, når fanfraktionen er på gaden, og derfor fulgte man dem også til dørs sammen med københavnske kolleger lørdag, hvor man fra anden side har fået kritik for, at man ikke skred ind, men blot fulgte fanskarens adfærd på afstand.

“Man kan altid diskutere, hvor meget man skal gribe ind på et stadion. Problemet er, at det måske er to-tre stykker, der råber noget, og det er enormt svært at finde vidner i en sådan sag,” siger Carsten Spliid, der ikke lægger skjul på, at det er irriterende, at man på en lille politistation skal afsætte så mange ressourcer på denne gruppe.

Blue Army vælger tilsyneladende sine aktioner med omhu. Man er ikke faste gæster til Lyngbys kampe, men tiltrækkes, hvis der eksempelvis står AGF, FCK eller Brøndby på programmet.









LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

De er interesseret i Christian Eriksen

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Han vender hjem til FC København

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

AC Horsens er tilbage i Superligaen

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

17 minutter for United – nu skal han til VM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Polsk succestræner rygtes til Danmark

De vil gerne have Jens Jønsson

Historisk finale! Han er verdens bedste

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Patrick Mortensen færdig i AGF

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Én død efter voldsom Champions League-fejring

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’

Kan sikre millioner til AGF

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Esbjerg-boss: Vi er klar til Superligaen

Danske hold lurer på landsholdets fysiske træner