Velorganiseret gruppe bag racisme-udfald

Politiet i Lyngby har tæt kontrol med hardcore fans i Blue Army, der har medlemmer ned omkring 15-årsalderen



Nærpolitiet i Lyngby holder tæt opsyn med hardcore-fanklubben Blue Army, der stod bag lørdagens episode på Frederiksberg, hvor en flok på omkring 30 mødte op til Lyngbys træningskamp mod FCK’s reservehold og kom med racistiske tilråb mod mørke FCK-spillere.

“Vi er i rimelig dialog med fanklubben, som virker velorganiseret og vel tæller 60-80 mand ialt,” siger vicepolitikommissær Carsten Spliid, der håber, at gruppen vil ændre sine attituder for ikke at skade den klub, “de så brændende ønsker at støtte”, som han udtrykker det.

Blue Army stammer tilbage fra Lyngbys tid i Superligaen:

“Blue Army er det oprindelige navn på Lyngbys fanklub. Men med Østergaard og Kjær kom nye tider, hvor alting skulle passe ind i deres kram. Så de ville ændre navnet til det mere stuerene Blue Vikings. Og det endskønt, at Blue Army aldrig havde markeret sig på voldelig vis. Blue Army har ikke noget modsætningsforhold til Blue Vikings eller andre LFC/LB-fanklubber. Blue Army er blot uofficiel,” kan man læse om gruppen på en tidligere hjemmeside, mens klubbens nuværende bluearmy.dk kræver særligt login.

Blue Army var dengang i stærk opposition til Flemming Østergaard og Michael Kjærs overtagelse af Lyngby og ikke mindst de to’s farvel igen, da Østergaard rykkede til FC København og med Blue Armys ord “støvsugede” Lyngby.

I følge Carsten Spliid har Blue Army en juniorafdeling, Blue Army Youth, for unge under 21 år, og det var mange af dem, som deltog i aktionen lørdag ved træningskampen på KB’s anlæg. Her genkendte Lyngby-ledere drenge på ned til 15-16 år, som har spillet ungdomsfodbold i klubben, men nu helliger sig kedeligere aktiviteter.

“Det er usmageligt, hvis forældre billiger, at deres børn deltager i den slags, og vi har ekstra megen fokus på de unge, bl.a. med hjemmebesøg,” siger Carsten Spliid om de højre-ekstremistiske strømninger.

Nærpolitiet i Lyngby har altid såkaldte “spottere” med ude, når fanfraktionen er på gaden, og derfor fulgte man dem også til dørs sammen med københavnske kolleger lørdag, hvor man fra anden side har fået kritik for, at man ikke skred ind, men blot fulgte fanskarens adfærd på afstand.

“Man kan altid diskutere, hvor meget man skal gribe ind på et stadion. Problemet er, at det måske er to-tre stykker, der råber noget, og det er enormt svært at finde vidner i en sådan sag,” siger Carsten Spliid, der ikke lægger skjul på, at det er irriterende, at man på en lille politistation skal afsætte så mange ressourcer på denne gruppe.

Blue Army vælger tilsyneladende sine aktioner med omhu. Man er ikke faste gæster til Lyngbys kampe, men tiltrækkes, hvis der eksempelvis står AGF, FCK eller Brøndby på programmet.







LIVE

TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Forhandler med Jannik Vestergaard

Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’

Norge – England

Norsk ekspert håner Danmark

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Afsløring: OB køber Topi Keskinen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Argentina – Schweiz

Uventet transferdrejning

OB henter finsk landsholdsspiller



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

PC afslører: Sådan pressede vi prisen op

Fredberg henter italiensk legende