VIBORG (Tipsbladet): Søndag kan de to tidligere Benfica-spillere Franculino og Serginho hilse på hinanden og sammen ærgre sig over, at skader holder dem fra banen i det store derby mellem FC Midtjylland og Viborg FF.
Men de to tidligere holdkammerater i storklubben i Lissabon er ikke de eneste, der søndag trykker pause på venskabet.
For efter Kevin Mbabus skifte til FC Midtjylland er der nu to schweizere i Superligaen, og de kender hinanden fortid
-Vi spillede sammen i Young Boys. Og så er vi samme alder, så vi spillede faktisk ofte mod hinanden, da vi voksede op som teenagere. Jeg er fra Bern og spillede derfor for Young Boys, og han er fra Genève og spillede for Servette.
– Vi blev venner, da vi spillede sammen i Young Boys. Men det er vi så ikke søndag.
– Vi spillede sammen, men så skulle han afsted til England. Han kom ret tidligt til Newcastle, og så vendte han jo senere i karrieren tilbage til England for at spille for Fulham, siger Nicolas Bürgy, VFF-forsvarsspiller, til Tipsbladet.
– Han er en virkelig god fyr. Fansene elskede ham i Young Boys, når han kom bragende op ad kanten. Og det er jo så også noget af det, vi skal have bremset på søndag, siger Nicolas Bürgy med et grin.
Både Bürgy og Mbabu er imødekommende typer, der ikke vil tale dårligt om andre, men det overraskede Viborg-spilleren, da det lykkedes FC Midtjylland at hente Mbabu, der har en række landskampe for Schweiz og kommer fra at have spillet i Bundesligaen og Premier League.
– Det var faktisk en overraskelse for mig, at han valgte at komme hertil. Jeg sms'ede ham, da jeg hørte om muligheden, og så tog vi en snak om Danmark og hvordan landet er, hvor han kunne bo henne, og sådan noget. Vi havde en god snak, da vi mødte dem i vores seneste indbyrdes kamp, og der blev vi enige om at finde et tidspunkt, hvor vi skal have en middag. Men vi har ikke fundet et tidspunkt endnu, den står stadig på listen. Og det bliver absolut ikke på søndag, siger Nicolas Bürgy.
– Men altså, hvis han bare lade være med at score, kan vi godt stadig være venner bagefter, he he.
Revanche
Nederlaget i den seneste indbyrdes kamp i september sidder i Viborg, der søndag kan øjne en fornuftig mulighed med tanke på, at FC Midtjylland har haft en dårlig periode siden derby-sejren i slut-september med fem nederlag i otte kampe.
– Jeg tror, den der derby-følelse er noget, der går igen i fodbold overalt i verden. Spændingen, energien, og den der fornemmelse, der allerede er helt tydelig i dagene op til kampen. Og når man så går på banen, kan man virkelig mærke energien på stadion.
– Jeg fandt med det samme ud af, hvad den her kamp betyder, og hvor vigtigt den er for både fansene men også os som klub at vinde. Jeg har været her i tre år, og vi har vundet en kamp over dem, og det vil vi rigtig gerne igen.
– Min fornemmelse er, at det altid er små detaljer, der afgør de her kampe. Det er så tæt. Vi skal op og ramme vores topniveau. Det var frustrerende sidst, for jeg synes sagtens, vi kunne have tippet den kamp til vores fordel. Den kamp var lige præcis eksemplet på, hvor tætte vores opgør som regel er. Det var så lidt, der i de situationer gav dem de to afgørende scoringer, og det skal vi være forberedt på søndag, siger Nicolas Bürgy.
Nicolas Bürgy har ud over Young Boys og Viborg FF spillet for de schweiziske klubber Wohlen, Thun og Aarau, og var også et kort stop i Paderborn.
Kevin Mbabu var i Young Boys fra 2016 til 2019 efter et ophold i Newcastle United.
LIVE
TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek
Ny profil til Brøndby? Cooper teaser
MEDIE
Landet – på vej til lægetjek i Brøndby
TOPNYHED
Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur
TOPNYHED
Bringer Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
NYHEDER
Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’
TOPNYHED
Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
EKSKLUSIVT
Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK
Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
TOPNYHED
Varsler store ændringer i Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TRANSFER
FCK-boss reagerer på Daramy-historie
NYHEDER
Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’
TOPNYHED
Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget
NYHEDER
Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
NYHEDER
Viaplay deler stor nyhed
TOPNYHED
Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.
INTERVIEW
Klubber holder øje med AaB-profil
Thomas Frank og co. skuffer på ny
TOPNYHED
Åbner for ny rolle i FC København
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
MEDIE
Storklub jagter FCK-emne
STORT INTERVIEW
Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig
TOPNYHED
Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys
AVIS
To danske klubber jagter formstærk angriber
TIPSBLADETS DOM
Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emre Mors fremtid foran afgørelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé
TOPNYHED
Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig
Virgil van Dijk skuffet over nederlag
Bournemouth knækker Liverpool
Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund
Yousef Salech udskrevet fra hospitalet
HELT VILDT
Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre
EKSKLUSIVT
Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’
TOPNYHED
Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben
TOPNYHED
Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer
TOPNYHED
Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale
Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers køber ny angriber
DAGENS SPILFORSLAG
Reds spiser Cherries på Sydkysten
NYHEDER
Steve Cooper vil have flere forstærkninger
INTERVIEW