VIBORG (Tipsbladet): Søndag kan de to tidligere Benfica-spillere Franculino og Serginho hilse på hinanden og sammen ærgre sig over, at skader holder dem fra banen i det store derby mellem FC Midtjylland og Viborg FF.
Men de to tidligere holdkammerater i storklubben i Lissabon er ikke de eneste, der søndag trykker pause på venskabet.
For efter Kevin Mbabus skifte til FC Midtjylland er der nu to schweizere i Superligaen, og de kender hinanden fortid
-Vi spillede sammen i Young Boys. Og så er vi samme alder, så vi spillede faktisk ofte mod hinanden, da vi voksede op som teenagere. Jeg er fra Bern og spillede derfor for Young Boys, og han er fra Genève og spillede for Servette.
– Vi blev venner, da vi spillede sammen i Young Boys. Men det er vi så ikke søndag.
– Vi spillede sammen, men så skulle han afsted til England. Han kom ret tidligt til Newcastle, og så vendte han jo senere i karrieren tilbage til England for at spille for Fulham, siger Nicolas Bürgy, VFF-forsvarsspiller, til Tipsbladet.
– Han er en virkelig god fyr. Fansene elskede ham i Young Boys, når han kom bragende op ad kanten. Og det er jo så også noget af det, vi skal have bremset på søndag, siger Nicolas Bürgy med et grin.
Både Bürgy og Mbabu er imødekommende typer, der ikke vil tale dårligt om andre, men det overraskede Viborg-spilleren, da det lykkedes FC Midtjylland at hente Mbabu, der har en række landskampe for Schweiz og kommer fra at have spillet i Bundesligaen og Premier League.
– Det var faktisk en overraskelse for mig, at han valgte at komme hertil. Jeg sms'ede ham, da jeg hørte om muligheden, og så tog vi en snak om Danmark og hvordan landet er, hvor han kunne bo henne, og sådan noget. Vi havde en god snak, da vi mødte dem i vores seneste indbyrdes kamp, og der blev vi enige om at finde et tidspunkt, hvor vi skal have en middag. Men vi har ikke fundet et tidspunkt endnu, den står stadig på listen. Og det bliver absolut ikke på søndag, siger Nicolas Bürgy.
– Men altså, hvis han bare lade være med at score, kan vi godt stadig være venner bagefter, he he.
Revanche
Nederlaget i den seneste indbyrdes kamp i september sidder i Viborg, der søndag kan øjne en fornuftig mulighed med tanke på, at FC Midtjylland har haft en dårlig periode siden derby-sejren i slut-september med fem nederlag i otte kampe.
– Jeg tror, den der derby-følelse er noget, der går igen i fodbold overalt i verden. Spændingen, energien, og den der fornemmelse, der allerede er helt tydelig i dagene op til kampen. Og når man så går på banen, kan man virkelig mærke energien på stadion.
– Jeg fandt med det samme ud af, hvad den her kamp betyder, og hvor vigtigt den er for både fansene men også os som klub at vinde. Jeg har været her i tre år, og vi har vundet en kamp over dem, og det vil vi rigtig gerne igen.
– Min fornemmelse er, at det altid er små detaljer, der afgør de her kampe. Det er så tæt. Vi skal op og ramme vores topniveau. Det var frustrerende sidst, for jeg synes sagtens, vi kunne have tippet den kamp til vores fordel. Den kamp var lige præcis eksemplet på, hvor tætte vores opgør som regel er. Det var så lidt, der i de situationer gav dem de to afgørende scoringer, og det skal vi være forberedt på søndag, siger Nicolas Bürgy.
Nicolas Bürgy har ud over Young Boys og Viborg FF spillet for de schweiziske klubber Wohlen, Thun og Aarau, og var også et kort stop i Paderborn.
Kevin Mbabu var i Young Boys fra 2016 til 2019 efter et ophold i Newcastle United.

TransferLIVE: Casper Nielsen skal til lægetjek

Afslører – i dialog med danske klubber

Kæmpe Premier League-transfer forgylder FCM

FCK-stjerne i klubskifte?

Kæmpe kontrovers – nu kontakter Man Utd stjerne

‘En dyr fejl’

Tæt på ny klub

Transfer: Rasmus Falk rejser hjem fra træningslejr

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede

FCK- og Brøndby-fans i masseslagsmål

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Profil tæt på Superligaen: Ærlig talt overraskende

Nu reagerer Roskilde Festival på fan-slagsmål

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Afvist af United

Holger Rune-fadæse går verden rundt

Ny FCK’er er tiltænkt reserverolle

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

Det kan ende helt galt

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

FCK-retur droppet

Brøndby-scoop? ‘Jeg tror, han bliver en succes’

Vanvittigt vindue: Lyngby accepterer endnu et bud

Tour de France-optakt: Som Messi og Ronaldo

Bekræftet – nu er FC København-emne gratis

Rekorddyr: ‘Jeg har prøvet det før i Aarhus’

FC København-keeper er skadet – Moukoko må vente

Kristoffer Olsson præsenteret i ny klub

FC København-handel er gået i hårdknude

De viser Brøndby og FCM i Europa

Giver grønt lys til stor transfer

Nu kan de hentes gratis

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Afsløring: Byder 25 millioner på dansk målræv

Brøndby-duo skal væk

Overrasket over Nørgaard-salg: ‘Jeg er knust’

Benfica forhandler med Serie A-klub om dansker

Arsenal lurer på Thomas Franks drømmetransfer

Millionbud – nægter at slippe dansk målræv

Nu starter EM for kvinder – her er overblikket

Kvinde-EM: Her er Danmarks modstandere

Dansker i stor Wimbledon-triumf

Forvandlet Tauson spiller sig videre i Wimbledon

Afsløring: FCN-assistent afviser Allsvenskan-job

Disse Superliga-spillere er nu kontraktfri

Prøv det her: Nu kan du købe Superliga-spillere!

Snupper stjernefrø for næsen af konkurrenter

Manchester City ude efter dramatisk nederlag

Vil af med Sory Kaba

Kongeklø til Den Gamle Dame

Raser: ‘Det her er en sæbeopera’

Henter Emil Riis

Engelsk profil kan afløse Ramus Højlund

Skandale! I har givet op, DBU

Her er Tour-stjernernes forhold til fodbold