VIBORG (Tipsbladet): Søndag kan de to tidligere Benfica-spillere Franculino og Serginho hilse på hinanden og sammen ærgre sig over, at skader holder dem fra banen i det store derby mellem FC Midtjylland og Viborg FF.
Men de to tidligere holdkammerater i storklubben i Lissabon er ikke de eneste, der søndag trykker pause på venskabet.
For efter Kevin Mbabus skifte til FC Midtjylland er der nu to schweizere i Superligaen, og de kender hinanden fortid
-Vi spillede sammen i Young Boys. Og så er vi samme alder, så vi spillede faktisk ofte mod hinanden, da vi voksede op som teenagere. Jeg er fra Bern og spillede derfor for Young Boys, og han er fra Genève og spillede for Servette.
– Vi blev venner, da vi spillede sammen i Young Boys. Men det er vi så ikke søndag.
– Vi spillede sammen, men så skulle han afsted til England. Han kom ret tidligt til Newcastle, og så vendte han jo senere i karrieren tilbage til England for at spille for Fulham, siger Nicolas Bürgy, VFF-forsvarsspiller, til Tipsbladet.
– Han er en virkelig god fyr. Fansene elskede ham i Young Boys, når han kom bragende op ad kanten. Og det er jo så også noget af det, vi skal have bremset på søndag, siger Nicolas Bürgy med et grin.
Både Bürgy og Mbabu er imødekommende typer, der ikke vil tale dårligt om andre, men det overraskede Viborg-spilleren, da det lykkedes FC Midtjylland at hente Mbabu, der har en række landskampe for Schweiz og kommer fra at have spillet i Bundesligaen og Premier League.
– Det var faktisk en overraskelse for mig, at han valgte at komme hertil. Jeg sms'ede ham, da jeg hørte om muligheden, og så tog vi en snak om Danmark og hvordan landet er, hvor han kunne bo henne, og sådan noget. Vi havde en god snak, da vi mødte dem i vores seneste indbyrdes kamp, og der blev vi enige om at finde et tidspunkt, hvor vi skal have en middag. Men vi har ikke fundet et tidspunkt endnu, den står stadig på listen. Og det bliver absolut ikke på søndag, siger Nicolas Bürgy.
– Men altså, hvis han bare lade være med at score, kan vi godt stadig være venner bagefter, he he.
Revanche
Nederlaget i den seneste indbyrdes kamp i september sidder i Viborg, der søndag kan øjne en fornuftig mulighed med tanke på, at FC Midtjylland har haft en dårlig periode siden derby-sejren i slut-september med fem nederlag i otte kampe.
– Jeg tror, den der derby-følelse er noget, der går igen i fodbold overalt i verden. Spændingen, energien, og den der fornemmelse, der allerede er helt tydelig i dagene op til kampen. Og når man så går på banen, kan man virkelig mærke energien på stadion.
– Jeg fandt med det samme ud af, hvad den her kamp betyder, og hvor vigtigt den er for både fansene men også os som klub at vinde. Jeg har været her i tre år, og vi har vundet en kamp over dem, og det vil vi rigtig gerne igen.
– Min fornemmelse er, at det altid er små detaljer, der afgør de her kampe. Det er så tæt. Vi skal op og ramme vores topniveau. Det var frustrerende sidst, for jeg synes sagtens, vi kunne have tippet den kamp til vores fordel. Den kamp var lige præcis eksemplet på, hvor tætte vores opgør som regel er. Det var så lidt, der i de situationer gav dem de to afgørende scoringer, og det skal vi være forberedt på søndag, siger Nicolas Bürgy.
Nicolas Bürgy har ud over Young Boys og Viborg FF spillet for de schweiziske klubber Wohlen, Thun og Aarau, og var også et kort stop i Paderborn.
Kevin Mbabu var i Young Boys fra 2016 til 2019 efter et ophold i Newcastle United.
INTERVIEW
Riemer med ildevarslende melding inden skæbnekamp
NYHEDER
Åge Hareide er alvorligt syg
Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’
TOPNYHED
Her er chancevurderingen til Danmarks gyser
Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode
EKSKLUSIVT
‘FCK gik over budget i transfervinduet’
Haaland lover at holde sig fra håndbremsen
Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’
EKSKLUSIVT
Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!
TOPNYHED
Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber
TRANSFER
‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’
EKSKLUSIVT
I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’
Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark
TRANSFER
Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham
NYHEDER
O’Riley roses af Riemer – interesse fra flere hold
KARAKTERER
Vanvittige scener i Parken!
MEDIE
Ny kæmpeklub er interesseret
MEDIE
Peter Christiansen har fundet afløseren
GOG buldrer forbi bundhold
NYHEDER
Bendtner med drømmemelding for Danmark
Medie med Kamil Grabara-afsløring
NYHEDER
Fæl skuffelse – Danmark flopper mod Belarus
TOPNYHED
Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’
NYHEDER
I chok over Jacob Friis-udtalelser
Var til jobsamtale i Man Utd og Chelsea samme dag
TOPNYHED
“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller
NYHEDER
Vil have Victor Froholdt ud på bænken
EKSKLUSIVT
Intet tilbud fra FCK – andre lurer på Delaney
Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’
NYHEDER
Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’
Ancelotti peger på Superligaens største stjerne
AVIS
Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet
AVIS
Glimrende nyt om Chido Obi
Danske tenniskvinder rykker ned
INTERVIEW
Simon Kjær havde Superliga-tilbud
Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter
Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland
NYHEDER
Skotland dummer sig i Grækenland
NYHEDER
Højbjerg: ‘Det er en skandale’
Superliga-profil får trænerlicens
INTERVIEW
Danmarks bøddel forklarer særlig jubelscene
INTERVIEW
Dansk mareridt: ‘Det må aldrig ske’
INTERVIEW
Sjælden behandling: ‘Det føles flovt’
INTERVIEW
Chokeret Gustav Isaksen: – Dér mister vi os selv
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt i Moldova
INTERVIEW
Chokeret Damsgaard: ‘Det var pinligt’
EKSKLUSIVT
FCK-talent jubler over kontrakt: ‘En drengedrøm’
NYHEDER
Riemer giver Højlund-opdatering
NYHEDER
Storsejr til Spanien – meget tæt på VM
TOPNYHED