FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Amin Chiakha har fået én på opleveren.
Det er ikke længe siden, at den unge FCK-angriber besluttede sig for at skifte de danske ungdomshold ud med det algierske landshold, og nu har han fået lyn-debut.
Den 14. november fik Chiakha to minutter på banen, da Algeriet spillede 0-0 mod Ækvatorialguinea i kvalifikationen til Africa Cup of Nations.
Alene det at være afsted med det algierske har været en stor oplevelse, selvom den kun 18-årige angriber blev tvunget til at synge foran hele holdet.
– Det var utroligt fedt. Det er en milepæl, jeg har opnået. Det er noget, jeg har drømt om meget længe, selvom det ikke var så længe, jeg fik på banen, men det var en oplevelse i sig selv.
Hvordan var det at være afsted?
– Det var lidt noget andet, end jeg har prøvet med u-landsholdene. Der var rigtig gode forhold dernede, også bedre end jeg havde forventet, og der var nogle rigtig gode mennesker og truppen tog godt imod mig, så der var ikke en finger at sætte på det.
Der er en tradition herhjemme med, at ny spillere skal op at synge foran holdet. Hvad gjorde I på det algierske landshold?
– Her skulle jeg også synge, det kunne jeg ikke løbe fra. Jeg prøvede at snige mig uden om det, men der havde Riyad Mahrez godt fat i mig, og han sagde, jeg skulle op at synge.
– Jeg startede med at synge på engelsk, men det blev jeg talt fra, for jeg skulle synge på arabisk, så det måtte jeg gøre. Jeg kan ikke huske, hvad jeg sang, for jeg lytter ikke så meget til arabisk musik, så de valgte for mig.
– Der var et par stykker, der sagde, at det var okay, men der var god lir på, så det er det vigtigste.
Hvordan var Mahrez så?
– Han var meget stille, rolig og nede på jorden. Han er ikke så højtråbende, han gik bare og snakkede med dem, han har kendt i mange år, og så havde han også et par gode snakke med mig.
– Der var også Said Benrahma, der har spillet i West Ham, som også snakket meget med mig, så det var utroligt fedt, siger Amin Chiakha.
Det var faktisk lidt specielt for den unge FCK-spiller at møde Riyad Mahrez, som han siden barnsben har været stor fan af.
– Jeg fik behandling på et tidspunkt, og der sad Mahrez ved siden af mig. Der fik jeg fortalt ham nogle historier om, at jeg havde hans trøje, da jeg var lille, og der blev han glad.
– I starten var jeg lidt nervøs for, hvordan det egenlig var, for den næstyngste var 24, så der var et lille spring, men de tog rigtig godt imod mig. Jeg kiggede mig lidt omkring til træning, og der kunne man godt se, at det var spillere, der til dagligt spiller i Premier League og så videre, men de var meget søde allesammen, siger FCK-angriberen.
Har slukket for notifikationerne
Det er ikke gået ubemærket hen, at Chiakha har valgt at repræsentere Algeriet. Det har fået hans telefon til at bimle og bamle.
– Jeg kan godt mærke det. Især på Instagram, hvor jeg har været nødt til at slå notifikationer fra, for der kommer lidt for mange beskedanmodninger og følgere. Jeg er vokset op i nogle år, hvor telefonen har spillet en stor rolle, så det er noget, jeg skal lære. Jeg skal ikke kigge for meget på sociale medier, jeg lytter til min familie, der er utroligt glade, og mine venner, afslutter Amin Chiakha.
Chiakha kan komme i aktion for FC København søndag, hvor Lyngby kommer på besøg i Parken.
LIVE
LIVE: ‘Han er ikke okay’
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
Riemer reagerer på stor landsholdschok
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
NYHEDER
Smider de det hele igen? Arsenal taber til City
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
NYHEDER
FCN vinder brag om bronzemedaljer
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
HELT VILDT
Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
NYHEDER
Stor dramatik: Liverpool slår Everton
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
12.000 i Parken: DBU accepterer underskud
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’
TOPNYHED
Tøfting: Good on paper – shit on grass
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
TOPNYHED
Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division
NYHEDER
Superliga-helt: ‘Det er magisk’
NYHEDER
Kæmpe Silkeborg-kollaps
NYHEDER
Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
OPTAKT
FC Nordsjælland – Viborg FF
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Fredericia
OPTAKT
OB – Randers FC
DAGENS SPILFORSLAG