Verdensstjerne tvang FCK-juvel til at synge

Den store algierske stjerne Riyad Mahrez tvang Amin Chiakha til at give et nummer foran resten af Algeriets landshold.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Amin Chiakha har fået én på opleveren.

Det er ikke længe siden, at den unge FCK-angriber besluttede sig for at skifte de danske ungdomshold ud med det algierske landshold, og nu har han fået lyn-debut.

Den 14. november fik Chiakha to minutter på banen, da Algeriet spillede 0-0 mod Ækvatorialguinea i kvalifikationen til Africa Cup of Nations.

Alene det at være afsted med det algierske har været en stor oplevelse, selvom den kun 18-årige angriber blev tvunget til at synge foran hele holdet.

– Det var utroligt fedt. Det er en milepæl, jeg har opnået. Det er noget, jeg har drømt om meget længe, selvom det ikke var så længe, jeg fik på banen, men det var en oplevelse i sig selv.

Hvordan var det at være afsted?

– Det var lidt noget andet, end jeg har prøvet med u-landsholdene. Der var rigtig gode forhold dernede, også bedre end jeg havde forventet, og der var nogle rigtig gode mennesker og truppen tog godt imod mig, så der var ikke en finger at sætte på det.

Der er en tradition herhjemme med, at ny spillere skal op at synge foran holdet. Hvad gjorde I på det algierske landshold?

– Her skulle jeg også synge, det kunne jeg ikke løbe fra. Jeg prøvede at snige mig uden om det, men der havde Riyad Mahrez godt fat i mig, og han sagde, jeg skulle op at synge.

– Jeg startede med at synge på engelsk, men det blev jeg talt fra, for jeg skulle synge på arabisk, så det måtte jeg gøre. Jeg kan ikke huske, hvad jeg sang, for jeg lytter ikke så meget til arabisk musik, så de valgte for mig.

– Der var et par stykker, der sagde, at det var okay, men der var god lir på, så det er det vigtigste.

Hvordan var Mahrez så?

– Han var meget stille, rolig og nede på jorden. Han er ikke så højtråbende, han gik bare og snakkede med dem, han har kendt i mange år, og så havde han også et par gode snakke med mig.

– Der var også Said Benrahma, der har spillet i West Ham, som også snakket meget med mig, så det var utroligt fedt, siger Amin Chiakha.

Det var faktisk lidt specielt for den unge FCK-spiller at møde Riyad Mahrez, som han siden barnsben har været stor fan af.

– Jeg fik behandling på et tidspunkt, og der sad Mahrez ved siden af mig. Der fik jeg fortalt ham nogle historier om, at jeg havde hans trøje, da jeg var lille, og der blev han glad.

– I starten var jeg lidt nervøs for, hvordan det egenlig var, for den næstyngste var 24, så der var et lille spring, men de tog rigtig godt imod mig. Jeg kiggede mig lidt omkring til træning, og der kunne man godt se, at det var spillere, der til dagligt spiller i Premier League og så videre, men de var meget søde allesammen, siger FCK-angriberen.

Har slukket for notifikationerne
Det er ikke gået ubemærket hen, at Chiakha har valgt at repræsentere Algeriet. Det har fået hans telefon til at bimle og bamle.

– Jeg kan godt mærke det. Især på Instagram, hvor jeg har været nødt til at slå notifikationer fra, for der kommer lidt for mange beskedanmodninger og følgere. Jeg er vokset op i nogle år, hvor telefonen har spillet en stor rolle, så det er noget, jeg skal lære. Jeg skal ikke kigge for meget på sociale medier, jeg lytter til min familie, der er utroligt glade, og mine venner, afslutter Amin Chiakha.

Chiakha kan komme i aktion for FC København søndag, hvor Lyngby kommer på besøg i Parken.





Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’




LIVE

LIVE: Brøndby-håb storroses

LIVE: FCK er klar til pokalfinalen

I chok: Har aldrig set lignende

Neestrup chokerer med sin startopstilling

Melder om voldsom magtkamp i FC København

Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!

Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Oskarsson går viralt med kæmpe hit

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

Højlund står til at slå personlige rekorder

Her kan du se Viborg FF mod FC København



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur

Rasmus Højlund i massiv modvind

Bombe – Superliga-klub nævnes



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

FCM ansætter ny topboss

Narteys krav til ny kontrakt

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Nu svarer David Nielsen

DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

– Der får David at vide, at han er fyret

Mourinho tog røven på Zeca

4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

Hvor var Maurits Kjærgaard?

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar

Arsenal-stjerne svarer igen

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Bayern tromler sig videre

Optakt: Newcastle – Manchester City

Mexico kommer med markant melding om VM

Her får du overblikket fra fredagens 1. division

Stuttgart overvejer forlængelse med dansker

Osula slår alle andre

Farzam: Presset er kolossalt på FC København

‘Tottenham er i overhængende fare’