FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Amin Chiakha har fået én på opleveren.
Det er ikke længe siden, at den unge FCK-angriber besluttede sig for at skifte de danske ungdomshold ud med det algierske landshold, og nu har han fået lyn-debut.
Den 14. november fik Chiakha to minutter på banen, da Algeriet spillede 0-0 mod Ækvatorialguinea i kvalifikationen til Africa Cup of Nations.
Alene det at være afsted med det algierske har været en stor oplevelse, selvom den kun 18-årige angriber blev tvunget til at synge foran hele holdet.
– Det var utroligt fedt. Det er en milepæl, jeg har opnået. Det er noget, jeg har drømt om meget længe, selvom det ikke var så længe, jeg fik på banen, men det var en oplevelse i sig selv.
Hvordan var det at være afsted?
– Det var lidt noget andet, end jeg har prøvet med u-landsholdene. Der var rigtig gode forhold dernede, også bedre end jeg havde forventet, og der var nogle rigtig gode mennesker og truppen tog godt imod mig, så der var ikke en finger at sætte på det.
Der er en tradition herhjemme med, at ny spillere skal op at synge foran holdet. Hvad gjorde I på det algierske landshold?
– Her skulle jeg også synge, det kunne jeg ikke løbe fra. Jeg prøvede at snige mig uden om det, men der havde Riyad Mahrez godt fat i mig, og han sagde, jeg skulle op at synge.
– Jeg startede med at synge på engelsk, men det blev jeg talt fra, for jeg skulle synge på arabisk, så det måtte jeg gøre. Jeg kan ikke huske, hvad jeg sang, for jeg lytter ikke så meget til arabisk musik, så de valgte for mig.
– Der var et par stykker, der sagde, at det var okay, men der var god lir på, så det er det vigtigste.
Hvordan var Mahrez så?
– Han var meget stille, rolig og nede på jorden. Han er ikke så højtråbende, han gik bare og snakkede med dem, han har kendt i mange år, og så havde han også et par gode snakke med mig.
– Der var også Said Benrahma, der har spillet i West Ham, som også snakket meget med mig, så det var utroligt fedt, siger Amin Chiakha.
Det var faktisk lidt specielt for den unge FCK-spiller at møde Riyad Mahrez, som han siden barnsben har været stor fan af.
– Jeg fik behandling på et tidspunkt, og der sad Mahrez ved siden af mig. Der fik jeg fortalt ham nogle historier om, at jeg havde hans trøje, da jeg var lille, og der blev han glad.
– I starten var jeg lidt nervøs for, hvordan det egenlig var, for den næstyngste var 24, så der var et lille spring, men de tog rigtig godt imod mig. Jeg kiggede mig lidt omkring til træning, og der kunne man godt se, at det var spillere, der til dagligt spiller i Premier League og så videre, men de var meget søde allesammen, siger FCK-angriberen.
Har slukket for notifikationerne
Det er ikke gået ubemærket hen, at Chiakha har valgt at repræsentere Algeriet. Det har fået hans telefon til at bimle og bamle.
– Jeg kan godt mærke det. Især på Instagram, hvor jeg har været nødt til at slå notifikationer fra, for der kommer lidt for mange beskedanmodninger og følgere. Jeg er vokset op i nogle år, hvor telefonen har spillet en stor rolle, så det er noget, jeg skal lære. Jeg skal ikke kigge for meget på sociale medier, jeg lytter til min familie, der er utroligt glade, og mine venner, afslutter Amin Chiakha.
Chiakha kan komme i aktion for FC København søndag, hvor Lyngby kommer på besøg i Parken.
LIVE
LIVE: Pep Guardiola-erstatning på plads
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
FANKLUBBEN
Hold nu op – han er en kæmpe chef!
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
‘Er den største Bournemouth-fan’
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Færdig: Nu er han rejst til København
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
Neymar er tilbage
Fortryder FC Barcelona-transfer
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
TRANSFER
Dansk landsholdsspiller på blokken i Dortmund
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer