Albertslund og Brøndby er nært beslægtede rent geografisk og det har områdets fodboldhold også været gennem et mangeårigt samarbejde omkring børnefodbold.
Det samarbejde er dog blevet droppet til fordel for et tilsvarende med FC København.
Den nyhed har sendt Albertslund IF ud i et regulært stormvejr. Foreningens klubhus er blandt andet blevet smadret, og det er ikke til at tage fejl af, hvad holdningen til den nye aftale med FCK er.
“Vestegnen bliver aldrig hvid og blå” og “fuck jer,” står der blandt andet skrevet på klubhuset, fortæller sportschef i Albertslund IF, Lasse Wilson Crüger, til Tipsbladet.
– Det er et foreningshus for ti foreninger. Der er blevet smadret ruder og overtegnet. Det er bare ærgerligt, at vi er nået hertil. Det tager jeg afstand fra, og det er jo børn, det her handler om, og som går forbi klubhuset dagligt. Vi har også andre foreninger, der bruger klubhuset, som henvender sig til mig, fordi deres børn er bange for at komme der.
Netop, at vreden sker på baggrund af børnefodbold gør ekstra ondt på Lasse Wilson Crüger, der også har bidt mærke i de mange hadefulde kommentarer og beskeder på sociale medier.
– Jeg ved, at det rammer, men man bliver også bare nødt til at se på, at det her er noget andet end Superliga-holdene. Det er børn, som bare løber rundt og træner og elsker at spille fodbold. Det er ærgerligt, at det er nået hertil.
Københavns Vestegns Politi er også inde over sagen, og dem forsøger Tipsbladet at få en kommentar fra.
Bedre aftale hos FCK
Det var torsdag, at FC København meddelte, at man havde indgået et samarbejde med Albertslund IF blot otte uger efter, at man forlængede den mangeårige aftale med Brøndbys Masterclass.
Aftalen med FC København gælder for unge børn fra U8-U12 og deres trænere, som vil få fodboldfaglige- og tekniske redskaber.
– Med Brøndby sendte vi nogle (spillere og trænere, red.) ud til dem for at få mere viden. Pakken med FCK går ud på, at de sender en udviklingstræner ud til os hver 14. dag, som giver noget viden til hele årgangen i den pågældende uge. Det vil sige, at der ikke kun er tale om en spiller eller to trænere, som får ny viden. På denne måde får hele bredden noget ud af det.
Udefra virker det selvsagt besynderligt, at Albertslund IF dropper aftalen med Brøndby IF blot otte uger efter, at man forlængede den. Lasse Wilson Crüger fortæller, at det skyldes forsinkelser.
– Kontrakten med Masterclass i Brøndby skulle allerede have været forlænget sidste år, men der har været bestyrelsesskifte tre gange i løbet af den tid, så den er aldrig nået at blive forlænget.
Lasse Wilson Crüger slår dog fast, at klubbens talenter fremadrettet lige så vel kan havne i Brøndbys Msterclass som på akademiet i FC København.
– Min filosofi som sportschef går ud på, at det skal være individuelt fra spiller til spiller, hvor de gerne vil spille henne, hvis de har talentet til at komme videre. Så der er ikke nogen forhåndsaftale (med FCK, red.).
FC Københavns klubsamarbejde tæller med tilføjelsen af Albertslund IF nu mere end 60 forskellige klubber.
LIVE
TransferLIVE: Dansker ikke med på fly – salg lurer
AVIS
Skulle sprænge banken for dansk stjerne
MEDIE
Markant lønnedgang for Bo Henriksen?
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
NYHEDER
Stor mystik om Patrick Pentz
OPTAKT
AGF – OB
NYHEDER
Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
TOPNYHED
Legende i hård kritik af Lukas Lerager
TOPNYHED
‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’
NYHEDER
Tæt på en falliterklæring, FCK
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller
NYHEDER
– Hvorfor opdagede de ikke ham?
MEDIE
Cristiano Ronaldo raser over choktransfer
NYHEDER
Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
TOPNYHED
Per Frimann hylder Brøndby
TRANSFER
Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Infantino vil have Rusland tilbage i varmen
AVIS
I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen
TOPNYHED
Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer
AVIS
‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
MEDIE
Afviser kæmpebud
TOPNYHED
AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år
EKSKLUSIVT
Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber
NYHEDER
“Han skal være 3.000 gange bedre”
INTERVIEW
Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
MEDIE
Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu
TRANSFER
Forlader AGF – lægetjek booket
TOPNYHED
Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’
TransferLIVE: FCK bekræfter transfer
NYHEDER
Premier League skrev transferhistorie
NYHEDER
Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent
TOPNYHED
– Mildest talt undervældende
TIPSBLADET SPECIAL
Disse spillere kan stadig forlade Superligaen
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub i dialog om Hillerød-spiller
NYHEDER
Superliga-klub afviste kæmpebud: ‘Nemt!’
TOPNYHED
‘Kriminelt ikke at gå efter Jens Berthel Askou’
NYHEDER
Disse to kan fortsat forlade Brøndby IF
DAGENS SPILFORSLAG
Londonderby med mål
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens fyrer rost assistenttræner
TOPNYHED
– En ret stor implicit kritik af Schmedes og GFH
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny angriber på plads kort før deadline
EKSKLUSIVT