Albertslund og Brøndby er nært beslægtede rent geografisk og det har områdets fodboldhold også været gennem et mangeårigt samarbejde omkring børnefodbold.
Det samarbejde er dog blevet droppet til fordel for et tilsvarende med FC København.
Den nyhed har sendt Albertslund IF ud i et regulært stormvejr. Foreningens klubhus er blandt andet blevet smadret, og det er ikke til at tage fejl af, hvad holdningen til den nye aftale med FCK er.
“Vestegnen bliver aldrig hvid og blå” og “fuck jer,” står der blandt andet skrevet på klubhuset, fortæller sportschef i Albertslund IF, Lasse Wilson Crüger, til Tipsbladet.
– Det er et foreningshus for ti foreninger. Der er blevet smadret ruder og overtegnet. Det er bare ærgerligt, at vi er nået hertil. Det tager jeg afstand fra, og det er jo børn, det her handler om, og som går forbi klubhuset dagligt. Vi har også andre foreninger, der bruger klubhuset, som henvender sig til mig, fordi deres børn er bange for at komme der.
Netop, at vreden sker på baggrund af børnefodbold gør ekstra ondt på Lasse Wilson Crüger, der også har bidt mærke i de mange hadefulde kommentarer og beskeder på sociale medier.
– Jeg ved, at det rammer, men man bliver også bare nødt til at se på, at det her er noget andet end Superliga-holdene. Det er børn, som bare løber rundt og træner og elsker at spille fodbold. Det er ærgerligt, at det er nået hertil.
Københavns Vestegns Politi er også inde over sagen, og dem forsøger Tipsbladet at få en kommentar fra.
Bedre aftale hos FCK
Det var torsdag, at FC København meddelte, at man havde indgået et samarbejde med Albertslund IF blot otte uger efter, at man forlængede den mangeårige aftale med Brøndbys Masterclass.
Aftalen med FC København gælder for unge børn fra U8-U12 og deres trænere, som vil få fodboldfaglige- og tekniske redskaber.
– Med Brøndby sendte vi nogle (spillere og trænere, red.) ud til dem for at få mere viden. Pakken med FCK går ud på, at de sender en udviklingstræner ud til os hver 14. dag, som giver noget viden til hele årgangen i den pågældende uge. Det vil sige, at der ikke kun er tale om en spiller eller to trænere, som får ny viden. På denne måde får hele bredden noget ud af det.
Udefra virker det selvsagt besynderligt, at Albertslund IF dropper aftalen med Brøndby IF blot otte uger efter, at man forlængede den. Lasse Wilson Crüger fortæller, at det skyldes forsinkelser.
– Kontrakten med Masterclass i Brøndby skulle allerede have været forlænget sidste år, men der har været bestyrelsesskifte tre gange i løbet af den tid, så den er aldrig nået at blive forlænget.
Lasse Wilson Crüger slår dog fast, at klubbens talenter fremadrettet lige så vel kan havne i Brøndbys Msterclass som på akademiet i FC København.
– Min filosofi som sportschef går ud på, at det skal være individuelt fra spiller til spiller, hvor de gerne vil spille henne, hvis de har talentet til at komme videre. Så der er ikke nogen forhåndsaftale (med FCK, red.).
FC Københavns klubsamarbejde tæller med tilføjelsen af Albertslund IF nu mere end 60 forskellige klubber.
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
NYHEDER
Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’
EKSKLUSIVT
Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte
MEDIE
Yoram Zague sigtet i Danmark
NYHEDER
AGF-profil ramt af synsforstyrrelser
NYHEDER
OB straffer angriber
TOPNYHED Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup
NYHEDER
Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger
Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner
EKSKLUSIVT
Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
MEDIE
Bo Svensson i spil til stort job
Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber
Morten Olsen mindes Sepp Piontek
EKSKLUSIVT
Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler
MEDIE
Superliga-klub tæt på dansk stortalent
HELT VILDT
Den første i næsten 40 år
MEDIE
Monstertransfer? Han koster 690 millioner
Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes
Sepp Piontek er død
Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane
Kærlige beskeder vælter ind
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
MEDIE
Rejser til Danmark for FC København-stjerne
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
MEDIE
Manchester United jagter Liverpool-profil
Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart
Manden der fik Danmark til at vinde er død
Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’
På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok
Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften
Medie peger på FC København
Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!
Dolberg åbner op: Jeg var overrasket
Arsenal skuffer mod bundprop
DAGENS SPILFORSLAG
Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig
UEFA med ny stor FC København-straf
STORT INTERVIEW
Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’
MEDIE
På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov
Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’
NYHEDER
Sæsonens hurtigste hattrick
NYHEDER
AGF lider økonomisk under stadionbyggeri
HELT VILDT
