Albertslund og Brøndby er nært beslægtede rent geografisk og det har områdets fodboldhold også været gennem et mangeårigt samarbejde omkring børnefodbold.
Det samarbejde er dog blevet droppet til fordel for et tilsvarende med FC København.
Den nyhed har sendt Albertslund IF ud i et regulært stormvejr. Foreningens klubhus er blandt andet blevet smadret, og det er ikke til at tage fejl af, hvad holdningen til den nye aftale med FCK er.
“Vestegnen bliver aldrig hvid og blå” og “fuck jer,” står der blandt andet skrevet på klubhuset, fortæller sportschef i Albertslund IF, Lasse Wilson Crüger, til Tipsbladet.
– Det er et foreningshus for ti foreninger. Der er blevet smadret ruder og overtegnet. Det er bare ærgerligt, at vi er nået hertil. Det tager jeg afstand fra, og det er jo børn, det her handler om, og som går forbi klubhuset dagligt. Vi har også andre foreninger, der bruger klubhuset, som henvender sig til mig, fordi deres børn er bange for at komme der.
Netop, at vreden sker på baggrund af børnefodbold gør ekstra ondt på Lasse Wilson Crüger, der også har bidt mærke i de mange hadefulde kommentarer og beskeder på sociale medier.
– Jeg ved, at det rammer, men man bliver også bare nødt til at se på, at det her er noget andet end Superliga-holdene. Det er børn, som bare løber rundt og træner og elsker at spille fodbold. Det er ærgerligt, at det er nået hertil.
Københavns Vestegns Politi er også inde over sagen, og dem forsøger Tipsbladet at få en kommentar fra.
Bedre aftale hos FCK
Det var torsdag, at FC København meddelte, at man havde indgået et samarbejde med Albertslund IF blot otte uger efter, at man forlængede den mangeårige aftale med Brøndbys Masterclass.
Aftalen med FC København gælder for unge børn fra U8-U12 og deres trænere, som vil få fodboldfaglige- og tekniske redskaber.
– Med Brøndby sendte vi nogle (spillere og trænere, red.) ud til dem for at få mere viden. Pakken med FCK går ud på, at de sender en udviklingstræner ud til os hver 14. dag, som giver noget viden til hele årgangen i den pågældende uge. Det vil sige, at der ikke kun er tale om en spiller eller to trænere, som får ny viden. På denne måde får hele bredden noget ud af det.
Udefra virker det selvsagt besynderligt, at Albertslund IF dropper aftalen med Brøndby IF blot otte uger efter, at man forlængede den. Lasse Wilson Crüger fortæller, at det skyldes forsinkelser.
– Kontrakten med Masterclass i Brøndby skulle allerede have været forlænget sidste år, men der har været bestyrelsesskifte tre gange i løbet af den tid, så den er aldrig nået at blive forlænget.
Lasse Wilson Crüger slår dog fast, at klubbens talenter fremadrettet lige så vel kan havne i Brøndbys Msterclass som på akademiet i FC København.
– Min filosofi som sportschef går ud på, at det skal være individuelt fra spiller til spiller, hvor de gerne vil spille henne, hvis de har talentet til at komme videre. Så der er ikke nogen forhåndsaftale (med FCK, red.).
FC Københavns klubsamarbejde tæller med tilføjelsen af Albertslund IF nu mere end 60 forskellige klubber.
LIVE
LIVE: Han forlader Superliga-klub til sommer
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
NYHEDER
DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER
Delaney afslører dialog
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham