– Vi bliver maksimalt presset af Brøndby

Onsdag skal Brøndby IF i duel mod Sparta Prag i en testkamp på træningslejren i Østrig. Sparta Prag-assistent Jens Berthel Askou siger til Tipsbladet, at det bliver en vanskelig opgave.



Både Brøndby IF og Sparta Prag er ved at gøre klar til den kommende sæson, og onsdag brager de to mandskaber sammen i en testkamp i Østrig.

Sparta Prag-assistent Jens Berthel Askou siger til Tipsbladet, at det bestemt ikke bliver nemt for tjekkerne.

– Det er altid sjovt, når man er i udlandet og skal møde danske hold. Jeg mødte også Brøndby mod IFK Göteborg i Portugal for et halvt år siden. Vi glæder os til det, lige så meget som de andre modstandere.

– Vi har også Red Bull Salzburg, og det bliver også spændende et par dage efter. Det bliver en fed test.

– Vi møder to rigtig dygtige hold i de to sidste tests, så vi kan komme helt op i gear, inden vi skal starte turneringen. Jeg er sikker på, at vi bliver presset maksimalt af Brøndby og Salzburg, siger Askou til Tipsbladet.

Som Askou nævner, mødte han Brøndby med IFK Göteborg, men han ved dog ikke, om han kan drage fordel af det.

– Det er klart, at jeg har viden om Brøndby og dansk fodbold, men det har Lars også. Brøndby er ikke en helt ny modstander.

– Tjekkerne har godt styr på det. Vi bruger ressourcerne i trænerteamet. Det handler rigtig meget om, at vi har styr på os selv, og hvad vi vil, siger Jens Berthel Askou til Tipsbladet.

Kampen bliver spillet klokken 16 onsdag 10. juli.





Steve Cooper med stor beslutning




LIVE

TransferLIVE: Dansker kan byttes væk

Spanien – Østrig

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson



LIVE

VM-LIVE: Norge melder om svimlende seertal

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Nu er Brøndby IF konkret på banen

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

‘Det er en interessant spiller’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

De køber ham for 740 mio.

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

De tager ikke med FC København på træningslejr

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

Brøndby tæt på denne keeper



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

England – DR Congo

Højbjerg har fået ny cheftræner i Marseille

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Her er Jonas Winds nye klub

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Brøndby med transferscoop?

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Dansk landsholdsspiller er topprioritet