– Vi er et legit tophold i Superligaen

Felix Beijmo har ikke travlt med noget som helst andet end at spille fodbold for AGF.



ÅRHUS (Tipsbladet): Søndag aften spiller Felix Beijmo sin syvende kamp mod FC København, siden han skiftede til AGF i de første uger i januar 2023.

Svenskeren kom tilbage fra karantæne i AGF's 2-1-sejr i Lyngby i seneste spillerunde (I husker nok, at det var for dette ufrivillige sammenstød med Brøndby-træner Jesper Sørensen), og nu skal århusianerne potentielt dyste om førstepladsen i rækken, hvis ellers FC Midtjylland smider point til Viborg.

Så der er masser af spille for, og for Felix Beijmo overskygger det på alle måder eksempelvis et kontraktudløb om lidt over halvandet år.

– Jeg trives vældig godt her. Jeg spiller mit bedste fodbold i karrieren her. Og jeg synes, holdet, trænerstaben og mine medspillere får det bedste ud af mig.

– Jeg forsøger at hjælpe holdet alt, jeg overhovedet kan, og jeg mener, vi har taget positive skridt, siden jeg kom til for snart to år siden. Vi er blevet bedre og bedre. Vi kan godt tillade os at sige, at er et 'legit' tophold i Superligaen. Og det er virkelig positivt og fedt at have været med til, siger Felix Beijmo til Tipsbladet.

AGF har tabt to tætte kampe til FC København og FC Midtjylland, de eneste nederlag i sæsonen. Og det vil Beijmo hjertens gerne have brudt søndag.

– De her kampe med FC København, Brøndby og Midtjylland er de sjoveste. Vi vil gerne gøre os bemærket mod de bedste hold, og det er også gode kampe for vores supportere, som de seneste kampe mod FC København har været.

Og med en hektisk slutspurt i 2024 med vigtige ligakampe og to pokal-kvartfinaler med Brøndby IF har Felix Beijmo ikke hovedet andre steder end i AGF uanset den relativt korte tid, han har tilbage på sin aftale i Århus.

– I den her branche er det svært at tale om fremtiden, og jeg trives vældig godt her. Jeg har ingen tanker om andet. Vi har gang i en god sæson lige nu med tre ligakampe tilbage før vinterpausen. Jeg trives her, og jeg har ikke nogen form for planer om, at der skal ske noget andet, siger Felix Beijmo.

Felix Beijmo startede som ung i Brommapojkarna og Djurgården i Stockholm og kom efter et ophold i Werder Bremen til Malmö FF, hvor AGF lejede og siden købte forsvarsspilleren i 2023.

AGF sneg sig med nød og næppe videre i pokalen torsdag aften, hvor der skulle forlænget spilletid til for at vinde 3-2 ude over Skive, der førte 2-1 indtil dybt inde i dommerens tillægsminutter.







LIVE

LIVE: Affejer Dario Osorio-spekulation

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’

Blæst fuldstændig omkuld

Laver aftale med Frederik Birk

Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Har ondt af Steve Cooper



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Stjerne peger på Højlund

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske

Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner

Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Storroser dansk super-talent

Afviser mesterskabssnak

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

– Han ender i Premier League

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne

Bayern slår rekord i ny storsejr



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!

Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr

FC Fredericia – Vejle Boldklub

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

‘Han snakker ikke om andet!’

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

Gil Vicente tryner Tondela

FC København med overtidssejr over Randers

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation

Silkeborg-comeback giver håb

‘Det former ens karakter’

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime