– Vi var nødt til at være hårde ved ham

FC Midtjyllands sportschef, Svend Graversen, sætter ord på Gustav Isaksens skifte til Lazio, der netop er blev offentliggjort.



Gustav Isaksen er fortid i FC Midtjylland.

Lazio har netop offentliggjort købet af midtjydernes guldfugl i en handel, der angiveligt sender 112 millioner kroner til Heden. 

Isaksen har været en af de bærende kræfter hos 'Ulvene' de sidste mange sæsoner, og han efterlader et kæmpe tomrum i Midtjyllands offensiv. 

Det har dog ikke altid kommet lige let for den unge dansker, lyder det fra sportschef Svend Graversen. 

– Jeg havde selv Gustav på ISI Idrætsefterskole, hvor han ikke var blevet helt moden endnu og prøvede nogle grænser af. Vi var nødt til at være hårde ved ham, og på et tidspunkt måtte vi sende ham hjem på tænkepause. I dag er jeg stolt over at se den karakter, Gustav har opbygget, og jeg er glad for, at det hele endte sådan her, fortæller Graversen på klubbens hjemmeside. 

Isaksen har været inden omkring den midtjyske klub i mange år. Den venstrebenede offensivspiller fik en stor del af sin fodboldopdragelse i klubben, og Svend Gravesen mener, at skiftet til Rom er et godt eksempel på det, klubben vil med deres akademi.

– Historien om Gustav er et strålende eksempel på det, vi ønsker for vores akademispillere. Han er fra vores region og er gået fra Herning Elite op til akademiet, sidenhen videre på førsteholdet, hvor han efter et par sæsoner har udviklet sig til at være en stor profil, fortæller han. 

Han lægger dog ikke skjul på, at man kommer til at savne Gustav Isaksen. 

Vi kommer til at savne Gustav – både på banen og den daglige gang i klubben – men vi under ham det her skifte, og forhåbentlig krydses vores veje på et tidspunkt igen. Samtidig er det en stor aftale for FC Midtjylland, som vi er stolte af at kunne lande, siger han. 







LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Overvejer AGF-forlængelse

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Massiv kritik efter skandaløse scener

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Nu er de færdige i Superligaen

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

‘Konen skal ikke regne med at se mig’