– Vi var nødt til at være hårde ved ham

FC Midtjyllands sportschef, Svend Graversen, sætter ord på Gustav Isaksens skifte til Lazio, der netop er blev offentliggjort.



Gustav Isaksen er fortid i FC Midtjylland.

Lazio har netop offentliggjort købet af midtjydernes guldfugl i en handel, der angiveligt sender 112 millioner kroner til Heden. 

Isaksen har været en af de bærende kræfter hos 'Ulvene' de sidste mange sæsoner, og han efterlader et kæmpe tomrum i Midtjyllands offensiv. 

Det har dog ikke altid kommet lige let for den unge dansker, lyder det fra sportschef Svend Graversen. 

– Jeg havde selv Gustav på ISI Idrætsefterskole, hvor han ikke var blevet helt moden endnu og prøvede nogle grænser af. Vi var nødt til at være hårde ved ham, og på et tidspunkt måtte vi sende ham hjem på tænkepause. I dag er jeg stolt over at se den karakter, Gustav har opbygget, og jeg er glad for, at det hele endte sådan her, fortæller Graversen på klubbens hjemmeside. 

Isaksen har været inden omkring den midtjyske klub i mange år. Den venstrebenede offensivspiller fik en stor del af sin fodboldopdragelse i klubben, og Svend Gravesen mener, at skiftet til Rom er et godt eksempel på det, klubben vil med deres akademi.

– Historien om Gustav er et strålende eksempel på det, vi ønsker for vores akademispillere. Han er fra vores region og er gået fra Herning Elite op til akademiet, sidenhen videre på førsteholdet, hvor han efter et par sæsoner har udviklet sig til at være en stor profil, fortæller han. 

Han lægger dog ikke skjul på, at man kommer til at savne Gustav Isaksen. 

Vi kommer til at savne Gustav – både på banen og den daglige gang i klubben – men vi under ham det her skifte, og forhåbentlig krydses vores veje på et tidspunkt igen. Samtidig er det en stor aftale for FC Midtjylland, som vi er stolte af at kunne lande, siger han. 







LIVE

VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Scorer vanvittig løn i Premier League

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

Enige med Hjulmand – her er kontrakten



LIVE

TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Belgien i chok over Balogun-beslutning

Mexico – England

‘Den mest magtfulde nogensinde’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Stort FCK-talent er blevet solgt

Portugal – Spanien

‘Det er et angreb på FCK’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

FCK-direktør får job i West Ham

“Du er en fucking maskine!”

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

USA – Belgien

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Her er 1/8-finalerne ved VM

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Skyder stor FCM-historie ned

Dansker på blokken i ny storklub

Superliga-træner forbereder sig på stjernetransfer

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende