Gustav Isaksen er fortid i FC Midtjylland.
Lazio har netop offentliggjort købet af midtjydernes guldfugl i en handel, der angiveligt sender 112 millioner kroner til Heden.
Isaksen har været en af de bærende kræfter hos 'Ulvene' de sidste mange sæsoner, og han efterlader et kæmpe tomrum i Midtjyllands offensiv.
Det har dog ikke altid kommet lige let for den unge dansker, lyder det fra sportschef Svend Graversen.
– Jeg havde selv Gustav på ISI Idrætsefterskole, hvor han ikke var blevet helt moden endnu og prøvede nogle grænser af. Vi var nødt til at være hårde ved ham, og på et tidspunkt måtte vi sende ham hjem på tænkepause. I dag er jeg stolt over at se den karakter, Gustav har opbygget, og jeg er glad for, at det hele endte sådan her, fortæller Graversen på klubbens hjemmeside.
Isaksen har været inden omkring den midtjyske klub i mange år. Den venstrebenede offensivspiller fik en stor del af sin fodboldopdragelse i klubben, og Svend Gravesen mener, at skiftet til Rom er et godt eksempel på det, klubben vil med deres akademi.
– Historien om Gustav er et strålende eksempel på det, vi ønsker for vores akademispillere. Han er fra vores region og er gået fra Herning Elite op til akademiet, sidenhen videre på førsteholdet, hvor han efter et par sæsoner har udviklet sig til at være en stor profil, fortæller han.
Han lægger dog ikke skjul på, at man kommer til at savne Gustav Isaksen.
Vi kommer til at savne Gustav – både på banen og den daglige gang i klubben – men vi under ham det her skifte, og forhåbentlig krydses vores veje på et tidspunkt igen. Samtidig er det en stor aftale for FC Midtjylland, som vi er stolte af at kunne lande, siger han.
LIVE
TransferLIVE: Går all-in på Tottenham-stjerne
NYHEDER
Revser Alexander Zorniger
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
EKSPERT
Kontant dom over Elyounoussi
NYHEDER
AGF-stjerne ude af Champions League-trup
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
MEDIE
FCM-transfer i fare
LIVE
Superliga-LIVE: Udebliver fra træning
Her kan du se AGF mod Sabah FK
NYHEDER
FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
FANKLUBBEN
En sort plet på hans eftermæle
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Henter Mads Junker
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
NYHEDER
VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
NYHEDER
Mohamed Salah skriver under med denne klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
MEDIE
Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
TOPNYHED
Ked af hemmeligt FCK-skifte
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
NYHEDER
Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’
NYHEDER
FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers
NYHEDER