– Vi var nødt til at være hårde ved ham

FC Midtjyllands sportschef, Svend Graversen, sætter ord på Gustav Isaksens skifte til Lazio, der netop er blev offentliggjort.



Gustav Isaksen er fortid i FC Midtjylland.

Lazio har netop offentliggjort købet af midtjydernes guldfugl i en handel, der angiveligt sender 112 millioner kroner til Heden. 

Isaksen har været en af de bærende kræfter hos 'Ulvene' de sidste mange sæsoner, og han efterlader et kæmpe tomrum i Midtjyllands offensiv. 

Det har dog ikke altid kommet lige let for den unge dansker, lyder det fra sportschef Svend Graversen. 

– Jeg havde selv Gustav på ISI Idrætsefterskole, hvor han ikke var blevet helt moden endnu og prøvede nogle grænser af. Vi var nødt til at være hårde ved ham, og på et tidspunkt måtte vi sende ham hjem på tænkepause. I dag er jeg stolt over at se den karakter, Gustav har opbygget, og jeg er glad for, at det hele endte sådan her, fortæller Graversen på klubbens hjemmeside. 

Isaksen har været inden omkring den midtjyske klub i mange år. Den venstrebenede offensivspiller fik en stor del af sin fodboldopdragelse i klubben, og Svend Gravesen mener, at skiftet til Rom er et godt eksempel på det, klubben vil med deres akademi.

– Historien om Gustav er et strålende eksempel på det, vi ønsker for vores akademispillere. Han er fra vores region og er gået fra Herning Elite op til akademiet, sidenhen videre på førsteholdet, hvor han efter et par sæsoner har udviklet sig til at være en stor profil, fortæller han. 

Han lægger dog ikke skjul på, at man kommer til at savne Gustav Isaksen. 

Vi kommer til at savne Gustav – både på banen og den daglige gang i klubben – men vi under ham det her skifte, og forhåbentlig krydses vores veje på et tidspunkt igen. Samtidig er det en stor aftale for FC Midtjylland, som vi er stolte af at kunne lande, siger han. 







LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt

Dansker fik rødt efter grim hævnaktion

Morten Hjulmand pillet ud af træning

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

‘Horsens var et helvede’

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Klar for FC København



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Spanien har et ekstra øje på Messi

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme

Frankrig – England

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Smadrer transferrekord



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Dansk klub har lagt hele strategien om

FCK-boss åben for lejeaftaler