Hvis man følger Superligaen, Premier League og des lignende på Viaplay, er det fra og med mandag blevet et nøk dyrere.
Viaplay har således øget prisen på abonnementet Viaplay Total fra 449 kroner til 499 kroner. Det skriver tv-stationen i en pressemeddelelse ifølge Ekstra Bladet.
Omregnet til procent er det en prisstigning på lige over 11 procent.
– Det er ingen hemmelighed, at de mest eftertragtede sportsrettigheder og topunderholdning koster. Men selvom inflationen, stigende omkostninger på produktionen og politikernes seneste streamingskat i form af kulturbidraget gør det sværere for os at tilbyde kunderne en konkurrencedygtig pris, garanterer vi, at tilbuddet er attraktivt.
– Derfor er den første prisregulering på vores Viaplay Total-pakke siden 2021 en nødvendig justering, siger Lars Bo Jeppesen, EVP Viaplay Group & CEO Viaplay Denmark, i pressemeddelelsen.
Viaplay præsenterede i december også en stor prisstigning i Sverige, hvor prisen på sportspakken steg med 27 procent fra 549 til 699 svenske kroner. Dengang lød det ellers fra Viaplay, at der ikke var nogen prisstigning på vej til de danske kunder.
628 kroner for at streame Superligaen
Med den nuværende prisstigning hos Viaplay, vil det koste 628 kroner at få adgang til alle forårets Superliga-kampe via streaming. Discovery+ viser nemlig to kampe hver runde og koster 129 kroner om måneden, mens Viaplay tager sig af de resterende fire og altså koster 499 kroner månedligt.
Fra næste sæson vil TV 2 og Viaplay dele rettighederne til Superligaen, og der vil det blive dyrere, i og med at TV 2’s Favorit + Sport-pakke kan fås for 189 kroner om måneden. Til den tid vil det så koste 688 kroner om måneden at få adgang til alle Superliga-kampe.
Til gengæld får man så også adgang til meget andet sport.
Viaplay viser blandt andet Superliga, NordicBet Ligaen, Premier League og Champions League, mens TV 2 også har rettighederne til blandt andet La Liga og Europa League.
LIVE
TransferLIVE: Ukendt dansker tilbage i Sverige
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
HELT VILDT
Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
BIZART
Irriteret over Rajovic-snak: I kan pege på mig
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
NYHEDER
– Han har en “grim” side
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
MEDIE
Smadrer transferrekord
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
INTERVIEW
FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
‘Sort uheld’ i Viborg
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni
INTERVIEW