– Vi havde tabt sutten!
Sådan lød det fra Lars Bo Jeppesen, CEO og EVP, hos Viaplay, da han torsdag formiddag gik på scenen i Park Bio på Østerbro i forbindelse med et stort anlagt pressemøde afholdt af Viaplay.
Lars Bo Jeppesen gjorde status over rigets tilstand hos Viaplay, og der er fremgang at spore – det kunne nærmest også kun gå én vej. I 2023 havde streamingtjenesten et underskud på 3,8 milliarder kroner og varslede i den forbindelse massefyringer.
Det var deromkring, at Viaplay tabte sutten, mener Lars Bo Jeppesen, der peger på streaminggigantens indhold.
Man gik væk fra noget af det, der tidligere havde fungeret godt hos seerne. Han nævner Paradise Hotel som det bedste eksempel. I en periode forsøgte Viaplay sig med, at de veltrænede fyre og slanke, velproportionerede kvinder, der historisk altid havde udgjort persongalleriet i programmet, blev skiftet ud, således den halvkvabsede kartoffel-dansker også kunne opleves på hotellet i Mexico. Derudover kunne man nu også danne par med en person af samme køn og dobbeltsengene blev udskiftet med enkeltmandssenge.
Nu er Paradise Hotel tilbage i sin gamle form, hvor flotte, unge mennesker spiller spillet, sover i samme seng og parrer sig som kaniner. Og seerne elsker det.
– Vi har på Viaplay skullet finde tilbage til nogle af vores gamle dyder. Det er at gå til kanten, lytte til vores kunder og give dem, hvad de vil have. Hvad angår Paradise Hotel ville vores kunder ikke have den polerede woke-model, og derfor forlod de os i hobetal, siger Lars Bo Jeppesen til Tipsbladet og tilføjer:
– Vi er kommet fra et absolut nulpunkt. Vi satte en ny plan i værk, og den gik ud på at ændre vores indhold. Når man så kan se, at det, vi laver, virker, bliver man virkelig glad og tilfreds. Alle på Viaplay har arbejdet vanvittigt hårdt, og derfor er det virkelig lækkert at kunne stå her, når man har været så tæt på afgrunden.
– Det går meget bedre nu på mange parametre. Det starter først og fremmest ved selvopfattelsen. Den kan være enormt svær at ændre, men det er vi kommet over, og folk finder en glæde og stolthed i Viaplays fremdrift.
Han fastslår, at et andet afgørende greb har været implementeringen af Viaplay Household, som går ind og blokerer for ulovlig kontodeling. Med det har Viaplay formået at sætte en stopper for rigtig mange gratister, der havde adgang til streamingtjenesten uden at have pungen oppe af lommen.

Sportsdækning
En hjørnesten hos Viaplay er og har altid været sportsdækningen – ikke mindst fodbold, hvor tjenesten har rettighederne til Superligaen, Premier League, Champions League og meget andet.
– Lige præcis sporten vil jeg faktisk sige har været det sikre anker, vi har haft hele vejen, for der har vi vidst, at vi var bedst med flere længder – både i forhold til rettigheder og den måde, vi producerer det på. Så mens alt andet har været svært, har vi hele tiden haft sporten, fastslår Lars Bo Jeppesen.
Nye initiativer er dog også sket på sportsdækningen, hvor man i august lancerede Viaplay Sport News, som er en nyhedskanal, der sender LIVE det meste af dagen. Viaplay Sport News har nu haft et halvt år på bagen.
– Jeg synes, det er et fremragende produkt, men jeg vil gerne indrømme, at det er en rejse, som først lige er begyndt. Vi skal have flere seere, og det arbejder vi på, men det tager tid, lyder det fra direktøren.
På torsdagens pressemøde kunne Viaplay annoncere, at man fremover skruer sportspakkerne sammen på en ny måde. Snart vil det være muligt at tilkøbe en helt særlig pakke, hvis man kun er interesseret i dansk fodbold. Tidligere har al sport været samlet under én pakke til 499 kroner om måneden – den nye “Superliga-pakke” koster 299.
– Vi har lyttet til den feedback, vi har fået, og det er noget af det, rigtig mange har efterlyst. Der er mange derude, der ikke har råd til eller ikke ønsker den fulde pakke, hvor man får det hele. Helt tilbage til, da jeg startede på Viaplay, sagde én af mine gode kammerater “jeg gider ikke prioritere den store pakke, for det eneste, jeg gerne vil, er at følge FCK”.
– Nu er der noget for dem, der bare gerne vil følge dansk fodbold, og jeg tror, det er mere og mere den vej, det går, slutter Lars Bo Jeppesen.
Viaplay forventer at lancere de nye pakker inden sommer.
LIVE
TransferLIVE: FCK udlejer Chiakha
INTERVIEW
Superliga-boss bekræfter stor interesse
EKSKLUSIVT
Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen
NYHEDER
Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings
MEDIE
Landet – på vej til lægetjek i Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
TOPNYHED
Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr
EKSKLUSIVT
Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
TOPNYHED
Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’
MEDIE
Choktransfer – dansker scorer rekordløn
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
TOPNYHED
FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt
NYHEDER
Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
STORT INTERVIEW
Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
HELT VILDT
Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal
NYHEDER
Ruben Amorim gjorde det aldrig
KARAKTERER
Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer
TRANSFER
FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub
MEDIE
Chokskifte?
TOPNYHED
Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK
TOPNYHED
Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig
MEDIE
Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte
TOPNYHED
Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Malmö-fansene protesterer mod FC København
NYHEDER
Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?
Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer
TRANSFER
Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
TOPNYHED
Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’
INTERVIEW
Spøjs spiller på besøg i Danmark
TOPNYHED
Dyr dansk bomber til Everton?
TOPNYHED
Mere aktivitet på vej i FC København
NYHEDER
Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’
TOPNYHED
– Alt andet ville være latterligt af “CV”
MEDIE
Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic
Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
Kontramelding om transfer
HELT VILDT
FBI Boston fælder dansk rigmand
Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde
DAGENS SPILFORSLAG
Smal parisersejr i Bourgogne
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle
TIPSBLADETS DOM
Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!
MEDIE
Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub
NYHEDER
FC Midtjylland dummer sig i Norge
LIGE NU