– Vi havde tabt sutten!
Sådan lød det fra Lars Bo Jeppesen, CEO og EVP, hos Viaplay, da han torsdag formiddag gik på scenen i Park Bio på Østerbro i forbindelse med et stort anlagt pressemøde afholdt af Viaplay.
Lars Bo Jeppesen gjorde status over rigets tilstand hos Viaplay, og der er fremgang at spore – det kunne nærmest også kun gå én vej. I 2023 havde streamingtjenesten et underskud på 3,8 milliarder kroner og varslede i den forbindelse massefyringer.
Det var deromkring, at Viaplay tabte sutten, mener Lars Bo Jeppesen, der peger på streaminggigantens indhold.
Man gik væk fra noget af det, der tidligere havde fungeret godt hos seerne. Han nævner Paradise Hotel som det bedste eksempel. I en periode forsøgte Viaplay sig med, at de veltrænede fyre og slanke, velproportionerede kvinder, der historisk altid havde udgjort persongalleriet i programmet, blev skiftet ud, således den halvkvabsede kartoffel-dansker også kunne opleves på hotellet i Mexico. Derudover kunne man nu også danne par med en person af samme køn og dobbeltsengene blev udskiftet med enkeltmandssenge.
Nu er Paradise Hotel tilbage i sin gamle form, hvor flotte, unge mennesker spiller spillet, sover i samme seng og parrer sig som kaniner. Og seerne elsker det.
– Vi har på Viaplay skullet finde tilbage til nogle af vores gamle dyder. Det er at gå til kanten, lytte til vores kunder og give dem, hvad de vil have. Hvad angår Paradise Hotel ville vores kunder ikke have den polerede woke-model, og derfor forlod de os i hobetal, siger Lars Bo Jeppesen til Tipsbladet og tilføjer:
– Vi er kommet fra et absolut nulpunkt. Vi satte en ny plan i værk, og den gik ud på at ændre vores indhold. Når man så kan se, at det, vi laver, virker, bliver man virkelig glad og tilfreds. Alle på Viaplay har arbejdet vanvittigt hårdt, og derfor er det virkelig lækkert at kunne stå her, når man har været så tæt på afgrunden.
– Det går meget bedre nu på mange parametre. Det starter først og fremmest ved selvopfattelsen. Den kan være enormt svær at ændre, men det er vi kommet over, og folk finder en glæde og stolthed i Viaplays fremdrift.
Han fastslår, at et andet afgørende greb har været implementeringen af Viaplay Household, som går ind og blokerer for ulovlig kontodeling. Med det har Viaplay formået at sætte en stopper for rigtig mange gratister, der havde adgang til streamingtjenesten uden at have pungen oppe af lommen.

Sportsdækning
En hjørnesten hos Viaplay er og har altid været sportsdækningen – ikke mindst fodbold, hvor tjenesten har rettighederne til Superligaen, Premier League, Champions League og meget andet.
– Lige præcis sporten vil jeg faktisk sige har været det sikre anker, vi har haft hele vejen, for der har vi vidst, at vi var bedst med flere længder – både i forhold til rettigheder og den måde, vi producerer det på. Så mens alt andet har været svært, har vi hele tiden haft sporten, fastslår Lars Bo Jeppesen.
Nye initiativer er dog også sket på sportsdækningen, hvor man i august lancerede Viaplay Sport News, som er en nyhedskanal, der sender LIVE det meste af dagen. Viaplay Sport News har nu haft et halvt år på bagen.
– Jeg synes, det er et fremragende produkt, men jeg vil gerne indrømme, at det er en rejse, som først lige er begyndt. Vi skal have flere seere, og det arbejder vi på, men det tager tid, lyder det fra direktøren.
På torsdagens pressemøde kunne Viaplay annoncere, at man fremover skruer sportspakkerne sammen på en ny måde. Snart vil det være muligt at tilkøbe en helt særlig pakke, hvis man kun er interesseret i dansk fodbold. Tidligere har al sport været samlet under én pakke til 499 kroner om måneden – den nye “Superliga-pakke” koster 299.
– Vi har lyttet til den feedback, vi har fået, og det er noget af det, rigtig mange har efterlyst. Der er mange derude, der ikke har råd til eller ikke ønsker den fulde pakke, hvor man får det hele. Helt tilbage til, da jeg startede på Viaplay, sagde én af mine gode kammerater “jeg gider ikke prioritere den store pakke, for det eneste, jeg gerne vil, er at følge FCK”.
– Nu er der noget for dem, der bare gerne vil følge dansk fodbold, og jeg tror, det er mere og mere den vej, det går, slutter Lars Bo Jeppesen.
Viaplay forventer at lancere de nye pakker inden sommer.
NYHEDER
Salah blev helten for Egypten
HELT VILDT
Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”
TRANSFERPLANEN
Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?
TOPNYHED
FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt
AVIS
Så meget betaler de for Oscar Fraulo
EKSKLUSIVT
Superliga-klub får penge hver gang, han scorer
TRANSFER
Mathias Jensen rygtes til mesterklub
TOPNYHED
Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer
NYHEDER
Raser over dansk stjerne
MEDIE
Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio.
TOPNYHED
Dansker tilbyder sig selv til Liverpool
TOPNYHED
‘Den værste transfer nogensinde’
MEDIE
‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’
Det er gået helt galt for Brøndby-flop
Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester
Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal
TOPNYHED
Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’
Forlænger med to Superliga-talenter
Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark
TRANSFER
Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Send ham hjem til FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
NYHEDER
Eriksen med kontant udmelding
NYHEDER
Dansk stjernespiller har fremtiden på plads
TOPNYHED
Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje
MEDIE
Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen
TOPNYHED
Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard
TOPNYHED
Brøndby-stjerne med stor donation
City-ejer sælger klub
NYHEDER
Det har taget røven på Steve Cooper
HELT VILDT
Arsenal lurede på Remco Evenepoel
INTERVIEW
Her er planen for januars transfervindue
TOPNYHED
Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange
NYHEDER
Presset Frank: Her er vores store problem
NYHEDER
– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt
TRANSFER
Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub
DAGENS SPILFORSLAG
Marokko mishandler Mali
Supercomputer: Værste nogensinde!
Klart ønske fra Ruben Amorim
HELT VILDT
AFCON inviterer til gratis fodbold
MEDIE
Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge
FANKLUBBEN
Det er til dumpekarakter
NYHEDER
Benhård transfermelding
NYHEDER
Skidt nyt for Tottenham-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG