Viaplay i fremdrift: ‘Vi havde tabt sutten’

Viaplay stirrerede direkte mod afgrunden, men nu blæser der mere positive vinde over streamingtjenesten, der som bekendt er den ene af to Superliga-rettighedshavere.



– Vi havde tabt sutten!

Sådan lød det fra Lars Bo Jeppesen, CEO og EVP, hos Viaplay, da han torsdag formiddag gik på scenen i Park Bio på Østerbro i forbindelse med et stort anlagt pressemøde afholdt af Viaplay.

Lars Bo Jeppesen gjorde status over rigets tilstand hos Viaplay, og der er fremgang at spore – det kunne nærmest også kun gå én vej. I 2023 havde streamingtjenesten et underskud på 3,8 milliarder kroner og varslede i den forbindelse massefyringer.

Det var deromkring, at Viaplay tabte sutten, mener Lars Bo Jeppesen, der peger på streaminggigantens indhold.

Man gik væk fra noget af det, der tidligere havde fungeret godt hos seerne. Han nævner Paradise Hotel som det bedste eksempel. I en periode forsøgte Viaplay sig med, at de veltrænede fyre og slanke, velproportionerede kvinder, der historisk altid havde udgjort persongalleriet i programmet, blev skiftet ud, således den halvkvabsede kartoffel-dansker også kunne opleves på hotellet i Mexico. Derudover kunne man nu også danne par med en person af samme køn og dobbeltsengene blev udskiftet med enkeltmandssenge.

Nu er Paradise Hotel tilbage i sin gamle form, hvor flotte, unge mennesker spiller spillet, sover i samme seng og parrer sig som kaniner. Og seerne elsker det.

– Vi har på Viaplay skullet finde tilbage til nogle af vores gamle dyder. Det er at gå til kanten, lytte til vores kunder og give dem, hvad de vil have. Hvad angår Paradise Hotel ville vores kunder ikke have den polerede woke-model, og derfor forlod de os i hobetal, siger Lars Bo Jeppesen til Tipsbladet og tilføjer:

– Vi er kommet fra et absolut nulpunkt. Vi satte en ny plan i værk, og den gik ud på at ændre vores indhold. Når man så kan se, at det, vi laver, virker, bliver man virkelig glad og tilfreds. Alle på Viaplay har arbejdet vanvittigt hårdt, og derfor er det virkelig lækkert at kunne stå her, når man har været så tæt på afgrunden.

– Det går meget bedre nu på mange parametre. Det starter først og fremmest ved selvopfattelsen. Den kan være enormt svær at ændre, men det er vi kommet over, og folk finder en glæde og stolthed i Viaplays fremdrift.

Han fastslår, at et andet afgørende greb har været implementeringen af Viaplay Household, som går ind og blokerer for ulovlig kontodeling. Med det har Viaplay formået at sætte en stopper for rigtig mange gratister, der havde adgang til streamingtjenesten uden at have pungen oppe af lommen.

Sportsdækning
En hjørnesten hos Viaplay er og har altid været sportsdækningen – ikke mindst fodbold, hvor tjenesten har rettighederne til Superligaen, Premier League, Champions League og meget andet.

– Lige præcis sporten vil jeg faktisk sige har været det sikre anker, vi har haft hele vejen, for der har vi vidst, at vi var bedst med flere længder – både i forhold til rettigheder og den måde, vi producerer det på. Så mens alt andet har været svært, har vi hele tiden haft sporten, fastslår Lars Bo Jeppesen.

Nye initiativer er dog også sket på sportsdækningen, hvor man i august lancerede Viaplay Sport News, som er en nyhedskanal, der sender LIVE det meste af dagen. Viaplay Sport News har nu haft et halvt år på bagen.

– Jeg synes, det er et fremragende produkt, men jeg vil gerne indrømme, at det er en rejse, som først lige er begyndt. Vi skal have flere seere, og det arbejder vi på, men det tager tid, lyder det fra direktøren.

På torsdagens pressemøde kunne Viaplay annoncere, at man fremover skruer sportspakkerne sammen på en ny måde. Snart vil det være muligt at tilkøbe en helt særlig pakke, hvis man kun er interesseret i dansk fodbold. Tidligere har al sport været samlet under én pakke til 499 kroner om måneden – den nye “Superliga-pakke” koster 299.

– Vi har lyttet til den feedback, vi har fået, og det er noget af det, rigtig mange har efterlyst. Der er mange derude, der ikke har råd til eller ikke ønsker den fulde pakke, hvor man får det hele. Helt tilbage til, da jeg startede på Viaplay, sagde én af mine gode kammerater “jeg gider ikke prioritere den store pakke, for det eneste, jeg gerne vil, er at følge FCK”.

– Nu er der noget for dem, der bare gerne vil følge dansk fodbold, og jeg tror, det er mere og mere den vej, det går, slutter Lars Bo Jeppesen.

Viaplay forventer at lancere de nye pakker inden sommer.



Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Solgt for 285 millioner

Frederik Birk bryder tavsheden

Afsløring: FC København binder stortalent

Storklub lurer på Mohamed Salah

Spøger i kæmpeklub

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner

Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører 

Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’

Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback

Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby

Liverpool skuffer stort mod oprykker

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Kæmpe forløsning for FC København

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Her er syv Superliga-spillere, der skal oppe sig

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26

‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’

Dansker skuffet over manglende Fifa-svar

Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea

Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme

Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber 

Bombe på vej – sker det i dag? 

Årets mest læste – I elsker transfers!

Roberto Carlos akutopereret i hjertet

Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker

Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit