Viborg er klar til pokalsemifinale

Viborg FF tabte returkampen i Vejle 0-1, men er for anden sæson i træk klar til en pokalsemifinale.



Viborg FF er som det første hold klar til pokalsemifinalerne.

Trods et 0-1-nederlag hos Vejle lørdag eftermiddag vandt Viborg samlet 4-2 efter en komfortabel sejr på hjemmebane for ti dage siden.

Vejles sejrsmål faldt på en ripost efter et straffespark efter 75 minutter, og det gav en lettere nervøs slutfase, men spænding om avancement var der reelt aldrig.

Det er anden sæson i træk, at Viborg er en del af semifinalerne.

Efter to gange 0-1 mod den senere vinder, FC København, missede viborgenserne finalen i sit seneste forsøg.

Hvem der bliver modstanderen i de to semifinaler til marts, afgøres, når den sidste kvartfinale mellem FC Nordsjælland og FC Midtjylland er afviklet søndag aften.

Viborg var i sin hidtil eneste pokalfinale tilbage i sæsonen 1999/00, hvor svenske Hans Eklund blev matchvinder i en 1-0-sejr over AaB foran 18.000 tilskuere i Parken.

Det skete med blandt andre den kontante forsvarsspiller Ralf Pedersen på holdet.

Samme Pedersen var som assistent for Viborg-cheftræner Nickolai Lund lørdag eftermiddag på sidelinjen i Vejle, og i første halvleg så de deres hold være i nogenlunde kontrol.

Med en 4-1-føring i bagagen havde gæsterne naturligt nok ikke travlt med at buldre derudad og blotte sig, og værterne evnede ikke alverden i en chancefattig første halvleg.

Vejle var pisket frem, og den kendsgerning åbnede op for opgøret i anden halvleg.

Viborg kom således hurtigt frem til to store muligheder, men Vejle-keeper Igor Vekic klarede angriber Dorian Juniors forsøg, og lidt derefter tog stolpen fra, da midtbanespilleren Jakob Vester misbrugte en stor dobbeltchance.

Christian Gammelgaard tvang Viborg-målmand Lucas Lund ud i en god redning i den anden ende, og udeholdets Sami Jalal holdt Vekic beskæftiget, inden der efter 75 minutter omsider kom hul på bylden. 

Indskiftede Jonathan Amon fremtvang et straffespark, som ligeledes indskiftede Anders K. Jacobsen forvandlede til 1-0 på en ripost, efter at Gammelgaard havde tabt sin duel med Lund fra pletten. 

Ti minutter senere fremtvang målscoreren også et rødt kort, da forsvarsspilleren Daniel Anyembe havde fat i ham, men tiden løb ud, uden at Vejle kom frem til det helt store.

/ritzau/





Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!




LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg

Vildt Superliga-rygte afvises

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen

Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Tottenham-flop i stor transfer

Nærmer sig vild FCK-præstation

AGF skaber vildt mirakel i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

De vil have Jelert

Ny FC København-stjerne imponerer

Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa

Færdig i dansk klub efter 55 dage

Målkongen Chiakha i centrum for millionindsamling



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

LIVE: Gyser! Nu er der straffe

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Jagter dansk landsholdsspiller

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Tidligere Superliga-træner dybt involveret



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brøndby jagter ny Superliga-profil

LIVE: FC København er videre i Conference League

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud