Vil ændre Ballon d’Or: Messi bør returnere prisen

Ifølge Stefan Effenberg bør det ikke være journalister, der bestemmer, hvem der skal vinde Ballon d’Or-prisen.



Lionel Messi vandt mandag sin syvende Ballon d’Or-pris, men ifølge den tidligere Bayern München-stjerne Stefan Effenberg bør argentineren aflevere prisen tilbage.

I sin klumme for t-online argumenterer Effenberg således for, at Robert Lewandowski og Jorginho begge har haft fænomenale år.

– I stedet gik Ballon d’Or for syvende gang til Lionel Messi, som har haft et, for hans standarder, middelmådigt år. Jeg forstår ikke dette valg, ligesom jeg ikke forstår Erling Haalands 11. plads. I mine øjne burde begge Bundesliga-angriberne have været i top tre. Lewandowski eller Jorginho burde have vundet prisen. Jeg kunne kun have forestillet mig Karim Benzema, Messi eller Cristiano Ronaldo på de næste pladser, lyder det således fra Effenberg. 

– Og det er derfor, at jeg siger: Lionel Messi burde faktisk have givet prisen tilbage. Han har på ingen måde brug for den, når han allerede har vundet den seks gange, hvilket har været fuldt fortjent, med tanke på hans fantastiske præstationer. 

Vil ikke have journalister til at stemme
Ifølge Stefan Effenberg burde Ballon d’Or-afstemningen blive ændret markant. 

– 180 journalister fra hele verden har sendt deres stemmer til det franske medie France Football, men i mine øjne har de desværre reduceret det til absurd teater. Det er det samme med afstemningen om årets spiller i Tyskland, som Verband Deutscher Sportjournalisten [foreningen for tyske sportsjournalister, red.] står for, sammen med Kicker. Her er det også uforståeligt, at Lewandowski først vandt prisen i 2020, selvom han har skilt sig ud i mere end et årti, lyder det fra Effenberg.

– Når journalister stemmer, så kan det blive meget specielt. Jeg vil derfor kraftigt opfordre til at ændre afstemningsprocessen, så det kun er tidligere vindere af Ballon d’Or, der kan stemme. Og det samme gælder for afstemningen til årets spiller i Tyskland. Her er det de tidligere vindere, der bør stemme. De er seriøse eksperter og meget kompetente, for de ved virkelig, hvad der skal til for at blive verdens bedste spiller. 

Chefredaktøren for France Football har efter mandagens ceremoni udtalt, at man vil overveje, om Robert Lewandowski retroaktivt skal tildeles Ballon d’Or-prisen for 2020. Læs mere om det HER.






Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens




MEDIE

FC København i intense transferforhandlinger

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane kommer med løfte

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

FCK-spiller har revet skulderen af led

AC Milan vil hente Man Utd-profil

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Sebastian Hindstam på blokken i danske klubber

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri

Tager Superliga-klub stor beslutning?

Forhandler med Jannik Vestergaard

Historisk transfer – FC København tjener kassen

FCM-flop i chokskifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Kenneth Perez advarer: Det bliver et helvede

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Norge – England