Vil ændre Ballon d’Or: Messi bør returnere prisen

Ifølge Stefan Effenberg bør det ikke være journalister, der bestemmer, hvem der skal vinde Ballon d’Or-prisen.



Lionel Messi vandt mandag sin syvende Ballon d’Or-pris, men ifølge den tidligere Bayern München-stjerne Stefan Effenberg bør argentineren aflevere prisen tilbage.

I sin klumme for t-online argumenterer Effenberg således for, at Robert Lewandowski og Jorginho begge har haft fænomenale år.

– I stedet gik Ballon d’Or for syvende gang til Lionel Messi, som har haft et, for hans standarder, middelmådigt år. Jeg forstår ikke dette valg, ligesom jeg ikke forstår Erling Haalands 11. plads. I mine øjne burde begge Bundesliga-angriberne have været i top tre. Lewandowski eller Jorginho burde have vundet prisen. Jeg kunne kun have forestillet mig Karim Benzema, Messi eller Cristiano Ronaldo på de næste pladser, lyder det således fra Effenberg. 

– Og det er derfor, at jeg siger: Lionel Messi burde faktisk have givet prisen tilbage. Han har på ingen måde brug for den, når han allerede har vundet den seks gange, hvilket har været fuldt fortjent, med tanke på hans fantastiske præstationer. 

Vil ikke have journalister til at stemme
Ifølge Stefan Effenberg burde Ballon d’Or-afstemningen blive ændret markant. 

– 180 journalister fra hele verden har sendt deres stemmer til det franske medie France Football, men i mine øjne har de desværre reduceret det til absurd teater. Det er det samme med afstemningen om årets spiller i Tyskland, som Verband Deutscher Sportjournalisten [foreningen for tyske sportsjournalister, red.] står for, sammen med Kicker. Her er det også uforståeligt, at Lewandowski først vandt prisen i 2020, selvom han har skilt sig ud i mere end et årti, lyder det fra Effenberg.

– Når journalister stemmer, så kan det blive meget specielt. Jeg vil derfor kraftigt opfordre til at ændre afstemningsprocessen, så det kun er tidligere vindere af Ballon d’Or, der kan stemme. Og det samme gælder for afstemningen til årets spiller i Tyskland. Her er det de tidligere vindere, der bør stemme. De er seriøse eksperter og meget kompetente, for de ved virkelig, hvad der skal til for at blive verdens bedste spiller. 

Chefredaktøren for France Football har efter mandagens ceremoni udtalt, at man vil overveje, om Robert Lewandowski retroaktivt skal tildeles Ballon d’Or-prisen for 2020. Læs mere om det HER.





Supercomputer: De rykker op i Superligaen




LIVE

TransferLIVE: Medie peger på ny Liverpool-manager

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal

Arne Slot fyret af Liverpool

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kan sikre millioner til AGF

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Mæhle kan hentes for spotpris

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Forlader AGF – her er hans nye klub

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

PSG – Arsenal

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen