Vil ændre Ballon d’Or: Messi bør returnere prisen

Ifølge Stefan Effenberg bør det ikke være journalister, der bestemmer, hvem der skal vinde Ballon d’Or-prisen.



Lionel Messi vandt mandag sin syvende Ballon d’Or-pris, men ifølge den tidligere Bayern München-stjerne Stefan Effenberg bør argentineren aflevere prisen tilbage.

I sin klumme for t-online argumenterer Effenberg således for, at Robert Lewandowski og Jorginho begge har haft fænomenale år.

– I stedet gik Ballon d’Or for syvende gang til Lionel Messi, som har haft et, for hans standarder, middelmådigt år. Jeg forstår ikke dette valg, ligesom jeg ikke forstår Erling Haalands 11. plads. I mine øjne burde begge Bundesliga-angriberne have været i top tre. Lewandowski eller Jorginho burde have vundet prisen. Jeg kunne kun have forestillet mig Karim Benzema, Messi eller Cristiano Ronaldo på de næste pladser, lyder det således fra Effenberg. 

– Og det er derfor, at jeg siger: Lionel Messi burde faktisk have givet prisen tilbage. Han har på ingen måde brug for den, når han allerede har vundet den seks gange, hvilket har været fuldt fortjent, med tanke på hans fantastiske præstationer. 

Vil ikke have journalister til at stemme
Ifølge Stefan Effenberg burde Ballon d’Or-afstemningen blive ændret markant. 

– 180 journalister fra hele verden har sendt deres stemmer til det franske medie France Football, men i mine øjne har de desværre reduceret det til absurd teater. Det er det samme med afstemningen om årets spiller i Tyskland, som Verband Deutscher Sportjournalisten [foreningen for tyske sportsjournalister, red.] står for, sammen med Kicker. Her er det også uforståeligt, at Lewandowski først vandt prisen i 2020, selvom han har skilt sig ud i mere end et årti, lyder det fra Effenberg.

– Når journalister stemmer, så kan det blive meget specielt. Jeg vil derfor kraftigt opfordre til at ændre afstemningsprocessen, så det kun er tidligere vindere af Ballon d’Or, der kan stemme. Og det samme gælder for afstemningen til årets spiller i Tyskland. Her er det de tidligere vindere, der bør stemme. De er seriøse eksperter og meget kompetente, for de ved virkelig, hvad der skal til for at blive verdens bedste spiller. 

Chefredaktøren for France Football har efter mandagens ceremoni udtalt, at man vil overveje, om Robert Lewandowski retroaktivt skal tildeles Ballon d’Or-prisen for 2020. Læs mere om det HER.





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Dansk succes – ekspert med kærlighedserklæring

Færdig i Real Madrid

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Randers FC – Vejle Boldklub

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Enorm interesse – millionregn over FCK?

OB – Silkeborg IF

Storklub i dialog med Mohamed Salah

FCK lurer på landsholdsspiller



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Superliga-komet overgår flere monstersalg

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Manchester United – Liverpool

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Kultklub jagtede Brøndby-flop

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Et markant problem for Silkeborg

Martin Jørgensen lander nyt job



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’