FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Amin Chiakha har scoret mål på samlebånd for ungdomsholdene i FC København – nu har kometen også fået netmaskerne til at blafre i en kamp for førsteholdet.
Endda hele to gange.
Torsdag blev den 18-årige angriber dagens mand i skysovs for FC København mod Istanbul Basaksehir, da han på blot 20 minutter formåede at score to kasser. Dermed sikrede han FCK 2-2 mod tyrkerne i Conference League.
– Det var et øjeblik, jeg havde drømt om, siden jeg kom til FCK som 11-årig. Her til morgen har alle været henne for at sige tillykke til mig, siger Amin Chiakha fredag eftermiddag til Tipsbladet – cirka 12 timer efter den vilde aften i Parken.
FCK-angriberens store aften blev overværet af både familie og venner, som var på plads i Parken.
– Min søster har fortalt mig, at min mor fik tårer i øjnene og begyndte at kramme min søster, som heller ikke kunne være i sig selv. Når jeg får sådan noget at vide, giver det lidt ekstra, og det giver mig motivation til at gøre det hele en gang til.
– Min familie har brugt så meget tid på at køre mig til Jylland, til Tyskland, til Sverige, til Holland for at se mig spille og gøre det, jeg elsker. Jeg ville ikke være her uden dem, det er 100 procent sikkert.
– Man har brug for støtte i livet, og jeg glemmer aldrig, da jeg var 10 år og gerne ville til en turnering i Holland, og de kørte mig hele vejen derned. Jeg vil aldrig kunne sætte ord på, hvor taknemmelig jeg er, fastslår Amin Chiakha.
Torsdag blev Amin Chiakha i øvrigt også udtaget til Algeriets A-landshold, som han har valgt at tørne ud for i stedet for Danmark.
Meget bedre bliver det ikke.
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
AVIS
Færdig i Real Madrid
10. gang i træk
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
INTERVIEW
Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
TOPNYHED
Emre Mor færdig
Hjemmesejr sikrer Inter Serie A-titlen i god tid
AVIS
Kultklub jagtede Brøndby-flop
Randers skaber luft til stregen trods tidligt rødt
Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback
NYHEDER
Ipswich er tilbage i Premier League
NYHEDER
Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst