Kylian Mbappé er snart fortid i Paris Saint-Germain, som dermed kommer til at blive markant forringet på banen.
Arbejdet på at finde superstjernens afløser er dog i fuld gang, og det kan tyde på, at PSG allerede har fundet manden, der skal afløse Mbappé.
Således melder Marca, at PSG er særdeles varme på FC Barcelonas 16-årige stjerneskud Lamine Yamal, der har etableret sig på den helt store fodboldscene i denne sæson.
Det bliver dog en rigtig dyr fornøjelse at købe Yamal, for FC Barcelona ved godt, at de har at gøre med et kæmpe talent. Marca melder dog, at Yamal er mål nummer et, når det kommer til at afløse Mbappé, og klubben skulle sågar være villig til at betale hele 200 millioner euro for ham. Det svarer til lige under 1,5 milliard kroner.
Skulle det blive realiseret, så vil Lamine Yamal blive det næstdyreste indkøb i fodboldhistorien, kun overgået af PSG's køb af Neymar i netop Barcelona for 222 millioner euro.
Barcelona skulle være bevidste om parisernes interesse for Yamal, og selv om der nok ikke er mange, der vil sælge ham, så kan sådan et stort bud vise sig at være for godt til at være sandt. Det er ikke nogen hemmelighed, at Barcelona fortsat kæmper med økonomien, og sådan et beløb vil uden tvivl falde et godt sted.
Omvendt lader Yamal til at være en spiller, som vil kunne dominere på Barcelonas førstehold i adskillige år fremover, såfremt han undgår skader, så der venter nu et spændende spil om stortalentets fremtid.
Lamine Yamal har i denne sæson spillet 37 førsteholdskampe for FC Barcelona. Det er blevet til seks mål og syv oplæg.
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
Rundens Hold i Superligaen – 28. runde
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
EKSKLUSIVT