Vil byde 1,5 milliarder for 16-årig Barca-stjerne

Paris Saint-Germain er villig til at betale i dyre domme for at få afløseren for Kylian Mbappé på plads.



Kylian Mbappé er snart fortid i Paris Saint-Germain, som dermed kommer til at blive markant forringet på banen. 

Arbejdet på at finde superstjernens afløser er dog i fuld gang, og det kan tyde på, at PSG allerede har fundet manden, der skal afløse Mbappé.

Således melder Marca, at PSG er særdeles varme på FC Barcelonas 16-årige stjerneskud Lamine Yamal, der har etableret sig på den helt store fodboldscene i denne sæson. 

Det bliver dog en rigtig dyr fornøjelse at købe Yamal, for FC Barcelona ved godt, at de har at gøre med et kæmpe talent. Marca melder dog, at Yamal er mål nummer et, når det kommer til at afløse Mbappé, og klubben skulle sågar være villig til at betale hele 200 millioner euro for ham. Det svarer til lige under 1,5 milliard kroner. 

Skulle det blive realiseret, så vil Lamine Yamal blive det næstdyreste indkøb i fodboldhistorien, kun overgået af PSG's køb af Neymar i netop Barcelona for 222 millioner euro. 

Barcelona skulle være bevidste om parisernes interesse for Yamal, og selv om der nok ikke er mange, der vil sælge ham, så kan sådan et stort bud vise sig at være for godt til at være sandt. Det er ikke nogen hemmelighed, at Barcelona fortsat kæmper med økonomien, og sådan et beløb vil uden tvivl falde et godt sted. 

Omvendt lader Yamal til at være en spiller, som vil kunne dominere på Barcelonas førstehold i adskillige år fremover, såfremt han undgår skader, så der venter nu et spændende spil om stortalentets fremtid.

Lamine Yamal har i denne sæson spillet 37 førsteholdskampe for FC Barcelona. Det er blevet til seks mål og syv oplæg.





Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson




LIVE

TransferLIVE: I dialog med Alvaro Arbeloa

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Callaku

Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan

Nye regler ved VM: Dommere kan give helt ny straf



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Peger på ham som ny Superliga-træner

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

‘Det er slut’

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Har talt med Bruno Fernandes om transfer

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Optakt: Mexico – Sydafrika

Succestræner forlader Premier League-klub

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Optakt: Sydkorea – Tjekkiet

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM