Vil byde 1,5 milliarder for 16-årig Barca-stjerne

Paris Saint-Germain er villig til at betale i dyre domme for at få afløseren for Kylian Mbappé på plads.



Kylian Mbappé er snart fortid i Paris Saint-Germain, som dermed kommer til at blive markant forringet på banen. 

Arbejdet på at finde superstjernens afløser er dog i fuld gang, og det kan tyde på, at PSG allerede har fundet manden, der skal afløse Mbappé.

Således melder Marca, at PSG er særdeles varme på FC Barcelonas 16-årige stjerneskud Lamine Yamal, der har etableret sig på den helt store fodboldscene i denne sæson. 

Det bliver dog en rigtig dyr fornøjelse at købe Yamal, for FC Barcelona ved godt, at de har at gøre med et kæmpe talent. Marca melder dog, at Yamal er mål nummer et, når det kommer til at afløse Mbappé, og klubben skulle sågar være villig til at betale hele 200 millioner euro for ham. Det svarer til lige under 1,5 milliard kroner. 

Skulle det blive realiseret, så vil Lamine Yamal blive det næstdyreste indkøb i fodboldhistorien, kun overgået af PSG's køb af Neymar i netop Barcelona for 222 millioner euro. 

Barcelona skulle være bevidste om parisernes interesse for Yamal, og selv om der nok ikke er mange, der vil sælge ham, så kan sådan et stort bud vise sig at være for godt til at være sandt. Det er ikke nogen hemmelighed, at Barcelona fortsat kæmper med økonomien, og sådan et beløb vil uden tvivl falde et godt sted. 

Omvendt lader Yamal til at være en spiller, som vil kunne dominere på Barcelonas førstehold i adskillige år fremover, såfremt han undgår skader, så der venter nu et spændende spil om stortalentets fremtid.

Lamine Yamal har i denne sæson spillet 37 førsteholdskampe for FC Barcelona. Det er blevet til seks mål og syv oplæg.







LIVE

VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Dansker på blokken i ny storklub

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Skyder stor FCM-historie ned

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Klapper i om stor Superliga-transfer

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Her er 1/8-finalerne ved VM



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Det er et angreb på FCK’

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Brasilien – Norge

Stort FCK-talent er blevet solgt

FCK tjener millioner på ung stopper

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Her er prisen på Aral Simsir

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Marokkaner bliver VM-helt efter flirt med rødt

Medie: Stort bud på AGF-stjerne