Den danske angriber Mika Biereth, der er ejet af mastodonten Arsenal, blev i januar udlejet til Sturm Graz, og Biereth kunne ikke have drømt om et bedre halvår i østrigsk fodbold.
Sturm Graz vandt således mesterskabet, og det er mere end 10 år siden, at et andet hold end Red Bull Salzburg er rendt af sted med guldmedaljerne i Østrig. Mika Biereth scorede fem mål i 15 ligakampe.
Danskerens lejeaftale udløber lige om lidt, og derefter skal Mika Biereth som udgangspunkt tilbage til Arsenal. Sturm Graz lægger dog ikke skjul på, at man vil forsøge at købe den 21-årige angriber.
– Vil vil forsøge at hente Mika på en permanent aftale. Vi har en aftale med Arsenal i næste uge. Måske kommer de med en pris, som er overskuelig for os. Vi kan skubbe vores grænse lidt højere for en spiller som ham, siger Andreas Schicker, der er sportsdirektør i Sturm Graz, til Kurier.
Foruden de fem scoringer i den østrigske liga noterede Mika Biereth sig også for mål i både Conference League og pokalturneringen, og dermed nåede danskeren op på ni kasser i 22 kampe for Sturm Graz.
I Arsenal er Mika Biereth en del af U23-holdet, og hjemme i London har danskeren en tæt relation til Gunners-legenden Ian Wright, som Tipsbladet talte med i sidste uge.
Han tror på, at Biereth kan få en rolle på førsteholdet efter sommerferien.
– Jeg tror, at han har en stor mulighed hos Arsenal i deres preseason. Han skal tilbage og vise de fremskridt, han har taget. Hvis han får chancen for at vise sin udvikling i preseason, og hvis han viser den taktiske viden, han har tilegnet sig, så står klubben overfor en beslutning. Arsenal har også brug for at forstærke deres angreb, så timingen er perfekt for ham.
– Der vil være muligheder i næste sæson, på grund af det antal kampe, Arsenal skal spille, men samtidig har han også brug for at få regelmæssig spilletid, så han kan fortsætte sin udvikling som angriber. Hvis de er usikre på hans spilletid, så skal han undersøge sine muligheder. Det er meget hårdt, når du har prøvet kræfter med førsteholdsfodbold og tilmed har scoret, hvis du skal vende tilbage til bare at træne og spille træningskampe, sagde Ian Wright til Tipsbladet.
Mika Biereth er netop blevet udtaget til det danske U21-landshold.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
MEDIE
Dansk landsholdsspiller er topprioritet
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
LIVE
VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
TRANSFER
Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
England – DR Congo
Belgien – Senegal
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
MEDIE
FCK-stjerne ikke med på træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
USA – Bosnien-Hercegovina
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
TOPNYHED
Spår rekordtransfer i dette vindue
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil