Han er IKKE et emne i FC København

FC København skal have vist interesse for tysk keeper, men Werder Bremen er ikke meget for at slippe målmanden.



Opdatering kl. 19.30: Ifølge Tipsbladets oplysninger er Mio Backhaus end ikke et emne i FC København. Det har Tipsbladet erfaret efter udgivelse.

FC København er på keeperjagt.

Det har været en offentlig hemmelighed i hele januar, hvor blandt andre Robin Olsen har været i dialog med “løverne” om et gensyn. Den svenske keeper har dog takket nej, skrev Aftonbladet i weekenden.

Og nu sættes et nyt navn i forbindelse med FC København. Ifølge fussballtransfers er 20-årige Mio Backhaus fra Werder Bremen et varmt emne i FC København.

Mediet melder, at FC København gerne vil leje målmanden med købsoption.

Som Tipsbladet forstår det, er Werder Bremen dog opsat på at beholde målmanden, og klubben har ikke intentioner om at lade ham gå, da han er klubbens reservemålmand og sidder på bænken. Han har dog ikke fået spilletid i denne sæson, så med få dage igen af transfervinduet kan Werder Bremens position ændre sig.

Mio Backhaus har syv kamp for Tysklands U20-landshold på cv’et, og han har før været udlejet til FC Volendam, hvor han spillede 33 liga-kampe.

FC København råder lige nu over Nathan Trott, Alex Runarsson og Theo Sander. Som Tipsbladet har kunnet fortælle, har både Sander og Runarsson dog fået lov til at kigge sig om efter en ny klub, og de kan meget vel være på vej videre i dette transfervindue, hvis “løverne” lykkes med at hente en ny målmand.





LIVE

VM-LIVE: Senegal tager første stik

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

AGF-scoop: Hijackede transfer

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Steve Cooper med stor beslutning



LIVE

TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tullberg teaser for transfer

USA – Bosnien-Hercegovina

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Her er Jonas Winds nye klub

De tager ikke med FC København på træningslejr

Højbjerg har fået ny cheftræner i Marseille

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Dårligt nyt for Isaksen

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Andreas Christensen forlænger med FC Barcelona

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Brøndby tæt på denne keeper



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Spanien – Østrig

FCK-stjerne ikke med på træningslejr