Vil købe målmand, der fik holdkammerat udvist

Viking vil gerne købe Patrik Gunnarsson, selvom han for et par uger siden var involveret i en meget omtalt situation, hvor hans holdkammerat blev udvist.



Den islandske målmand Patrik Gunnarsson blev mere eller mindre verdenskendt for et par uger siden, da et klip med Viking-keeperen og holdkammeraten David Brekalo gik viralt.

Heri så man de to i karambolage, hvor det endte med, at Brekalo skubbede til målmanden, der kastede sig til jorden og holdt sig til ansigtet, hvorefter Brekalo blev udvist. I situationen lignede det endda, at Patrik Gunnarsson nok overdrev en smule.

Situationen har dog ikke fået Viking til at se sig sure på den islandske keeper, som de har lejet i Brentford.

Tværtimod. Nu bekræfter klubbens sportschef således over for Aftenbladet, at de gerne vil købe Patrik Gunnarsson permanent.

– Vi har talt med Patrik Gunnarsson, taler samme sprog og ønsker at lave en permanent overgang. Der kommer flere samtaler i fremtiden, siger sportschef Erik Nevland til Aftenbladet og tilføjer:

– Gunnarsson er en meget god målmand. Han har vist, at han har haft et højt niveau i de kampe, han har spillet for os. Derudover er han en fin type, der med sine 21 år passer rigtig godt ind i Viking. Han har fremtiden foran sig som fodboldspiller.

Viking har dog ikke budt på spilleren endnu, men er i dialog med Brentford.

Patrik Gunnarsson, 21 år, har en fortid i dansk fodbold, hvor han i sidste sæson tilbragte et halvt år i Viborg FF og et halvt år i Silkeborg IF. Siden sommer har han været udlejet til Viking, hvor han har spillet syv kampe. 





Her er FC Københavns vej i Europa




LIVE

LIVE: Tørlagt for øl

Kommer med frækt bud på dansk mester

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Kæmpe røgslør af Brøndby

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Bayern München lurer på choktransfer

AGF kan ende med millionregning, men…



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Harry Maguire i chok

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Cooper og Svensson overrasker begge



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Snart sker det

Fortryder FC Barcelona-transfer

Dansk toptræner lander stort job

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding