Vil købe målmand, der fik holdkammerat udvist

Viking vil gerne købe Patrik Gunnarsson, selvom han for et par uger siden var involveret i en meget omtalt situation, hvor hans holdkammerat blev udvist.



Den islandske målmand Patrik Gunnarsson blev mere eller mindre verdenskendt for et par uger siden, da et klip med Viking-keeperen og holdkammeraten David Brekalo gik viralt.

Heri så man de to i karambolage, hvor det endte med, at Brekalo skubbede til målmanden, der kastede sig til jorden og holdt sig til ansigtet, hvorefter Brekalo blev udvist. I situationen lignede det endda, at Patrik Gunnarsson nok overdrev en smule.

Situationen har dog ikke fået Viking til at se sig sure på den islandske keeper, som de har lejet i Brentford.

Tværtimod. Nu bekræfter klubbens sportschef således over for Aftenbladet, at de gerne vil købe Patrik Gunnarsson permanent.

– Vi har talt med Patrik Gunnarsson, taler samme sprog og ønsker at lave en permanent overgang. Der kommer flere samtaler i fremtiden, siger sportschef Erik Nevland til Aftenbladet og tilføjer:

– Gunnarsson er en meget god målmand. Han har vist, at han har haft et højt niveau i de kampe, han har spillet for os. Derudover er han en fin type, der med sine 21 år passer rigtig godt ind i Viking. Han har fremtiden foran sig som fodboldspiller.

Viking har dog ikke budt på spilleren endnu, men er i dialog med Brentford.

Patrik Gunnarsson, 21 år, har en fortid i dansk fodbold, hvor han i sidste sæson tilbragte et halvt år i Viborg FF og et halvt år i Silkeborg IF. Siden sommer har han været udlejet til Viking, hvor han har spillet syv kampe. 







EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’



LIVE

LIVE: Vendsyssel-spiller sygemeldt

FC Midtjylland – Viborg FF

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Kræver flere hold i Superligaen

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Midt i Inter-fest: Husker mareridt tydeligt

El Clásico kan afgøre det hele

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

10. gang i træk

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Færdig i Real Madrid

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’