Vil købe målmand, der fik holdkammerat udvist

Viking vil gerne købe Patrik Gunnarsson, selvom han for et par uger siden var involveret i en meget omtalt situation, hvor hans holdkammerat blev udvist.



Den islandske målmand Patrik Gunnarsson blev mere eller mindre verdenskendt for et par uger siden, da et klip med Viking-keeperen og holdkammeraten David Brekalo gik viralt.

Heri så man de to i karambolage, hvor det endte med, at Brekalo skubbede til målmanden, der kastede sig til jorden og holdt sig til ansigtet, hvorefter Brekalo blev udvist. I situationen lignede det endda, at Patrik Gunnarsson nok overdrev en smule.

Situationen har dog ikke fået Viking til at se sig sure på den islandske keeper, som de har lejet i Brentford.

Tværtimod. Nu bekræfter klubbens sportschef således over for Aftenbladet, at de gerne vil købe Patrik Gunnarsson permanent.

– Vi har talt med Patrik Gunnarsson, taler samme sprog og ønsker at lave en permanent overgang. Der kommer flere samtaler i fremtiden, siger sportschef Erik Nevland til Aftenbladet og tilføjer:

– Gunnarsson er en meget god målmand. Han har vist, at han har haft et højt niveau i de kampe, han har spillet for os. Derudover er han en fin type, der med sine 21 år passer rigtig godt ind i Viking. Han har fremtiden foran sig som fodboldspiller.

Viking har dog ikke budt på spilleren endnu, men er i dialog med Brentford.

Patrik Gunnarsson, 21 år, har en fortid i dansk fodbold, hvor han i sidste sæson tilbragte et halvt år i Viborg FF og et halvt år i Silkeborg IF. Siden sommer har han været udlejet til Viking, hvor han har spillet syv kampe. 





LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – her skal han spille

Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC

AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Færdig i dansk klub efter 2 dage

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning



LIVE

Superliga-LIVE: Så meget koster det at se FCM-kamp

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Afsløring: FC København afviser millionbud



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Dommer: SIF skulle have straffe mod FCK



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC København bekræfter transfer

‘En smule anderledes i forhold til Zorniger’

Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’

Anton Gaaei-handel meldes død

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Afsløring: Sønderjyske køber Bubacarr Tambedou

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Stor ændring i AGF?

Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København

Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”