Vil købe målmand, der fik holdkammerat udvist

Viking vil gerne købe Patrik Gunnarsson, selvom han for et par uger siden var involveret i en meget omtalt situation, hvor hans holdkammerat blev udvist.



Den islandske målmand Patrik Gunnarsson blev mere eller mindre verdenskendt for et par uger siden, da et klip med Viking-keeperen og holdkammeraten David Brekalo gik viralt.

Heri så man de to i karambolage, hvor det endte med, at Brekalo skubbede til målmanden, der kastede sig til jorden og holdt sig til ansigtet, hvorefter Brekalo blev udvist. I situationen lignede det endda, at Patrik Gunnarsson nok overdrev en smule.

Situationen har dog ikke fået Viking til at se sig sure på den islandske keeper, som de har lejet i Brentford.

Tværtimod. Nu bekræfter klubbens sportschef således over for Aftenbladet, at de gerne vil købe Patrik Gunnarsson permanent.

– Vi har talt med Patrik Gunnarsson, taler samme sprog og ønsker at lave en permanent overgang. Der kommer flere samtaler i fremtiden, siger sportschef Erik Nevland til Aftenbladet og tilføjer:

– Gunnarsson er en meget god målmand. Han har vist, at han har haft et højt niveau i de kampe, han har spillet for os. Derudover er han en fin type, der med sine 21 år passer rigtig godt ind i Viking. Han har fremtiden foran sig som fodboldspiller.

Viking har dog ikke budt på spilleren endnu, men er i dialog med Brentford.

Patrik Gunnarsson, 21 år, har en fortid i dansk fodbold, hvor han i sidste sæson tilbragte et halvt år i Viborg FF og et halvt år i Silkeborg IF. Siden sommer har han været udlejet til Viking, hvor han har spillet syv kampe. 





Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’




LIVE

LIVE: Kent Nielsen overrasker

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

FCK lurer på landsholdsspiller

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Superliga-komet overgår flere monstersalg



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Emre Mor færdig

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Miraklernes tid er ikke forbi



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Et markant problem for Silkeborg

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Melder Lindstrøm helt færdig



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Manchester United – Liverpool

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Martin Jørgensen lander nyt job

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Det ser sort ud for B.93

Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Fønsskov løfter sløret: ‘Han tog lige ordet’

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!