Der er gået lidt over en måned, siden Raphael Dwamena faldt om tidligt i en kamp for østrigske FC Blau-Weiß Linz grundet hjerteproblemer. Og netop den kamp kan meget vel have været ghaneserens sidste kamp for klubben.
Således vil FC Blau-Weiß Linz nu ophæve samarbejdet med den tidligere Vejle Boldklub-angriber. Det bekræfter sportschef Tino Wawra over for Laola1.
Raphael Dwamena har således haft hjerteproblemer i flere år, hvor han har spillet med en indopereret hjertestarter.
Det var også på grund af netop de hjerteproblemer, at den ellers dygtige angriber forlod Vejle Boldklub efter kun seks kampe i efteråret 2020, og ifølge FC Blau-Weiß Linz er der ganske enkelt for stor risiko for flere problemer.
– Der var en aftale i denne uge, hvor vi fortalte ham og hans bagland, at det ikke længere var en mulighed for os, at han er på banen for os. Risikoen er bare for stor for os, siger Tino Wawra til Laola1 og tilføjer, at angriberen kan være nødt til at stoppe karrieren:
– Vi er meget kede af det. Bortset fra i RB Salzburg finder du ikke en spiller med kvaliteten af en sund Raphael Dwamena i hele Østrig. Det er en skam, at han nok skal tænke på et endeligt stop nu. Han er en fantastisk fyr, har en fantastisk personlighed. Derfor er beslutningen så meget sværere for os.
Raphael Dwamena er 26 år og nåede at optræde i fire kampe for FC Blau-Weiß Linz. Han har en fortid hos blandt andre FC Zürich og Levante, mens han har spillet otte landskampe for Ghana.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
Salah sender særlig besked
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
OPTAKT
AGF – Viborg FF
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
Lewandowski forlader FC Barcelona
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Froholdt med vild hæder i Portugal
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
Manchester City vinder FA Cup
OPTAKT
FC København – Randers FC
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
KOMMENTAR
Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama
Celtic er mester efter vildt drama
Superliga-bejlere deler
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
