Vil ophæve med eks-Superliga-spiller efter kollaps

Angriberen skal nu overveje et karrierestop, lyder det fra FC Blau-Weiß Linz’ sportschef.



Der er gået lidt over en måned, siden Raphael Dwamena faldt om tidligt i en kamp for østrigske FC Blau-Weiß Linz grundet hjerteproblemer. Og netop den kamp kan meget vel have været ghaneserens sidste kamp for klubben.

Således vil FC Blau-Weiß Linz nu ophæve samarbejdet med den tidligere Vejle Boldklub-angriber. Det bekræfter sportschef Tino Wawra over for Laola1.

Raphael Dwamena har således haft hjerteproblemer i flere år, hvor han har spillet med en indopereret hjertestarter.

Det var også på grund af netop de hjerteproblemer, at den ellers dygtige angriber forlod Vejle Boldklub efter kun seks kampe i efteråret 2020, og ifølge FC Blau-Weiß Linz er der ganske enkelt for stor risiko for flere problemer.

– Der var en aftale i denne uge, hvor vi fortalte ham og hans bagland, at det ikke længere var en mulighed for os, at han er på banen for os. Risikoen er bare for stor for os, siger Tino Wawra til Laola1 og tilføjer, at angriberen kan være nødt til at stoppe karrieren:

– Vi er meget kede af det. Bortset fra i RB Salzburg finder du ikke en spiller med kvaliteten af ​​en sund Raphael Dwamena i hele Østrig. Det er en skam, at han nok skal tænke på et endeligt stop nu. Han er en fantastisk fyr, har en fantastisk personlighed. Derfor er beslutningen så meget sværere for os.

Raphael Dwamena er 26 år og nåede at optræde i fire kampe for FC Blau-Weiß Linz. Han har en fortid hos blandt andre FC Zürich og Levante, mens han har spillet otte landskampe for Ghana. 





LIVE

LIVE: Andreas Cornelius skadet

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Brøndby IF – AGF

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Silkeborg IF – FC København

Ruben Amorim favorit til dette job

FC Nordsjælland – FC Midtjylland



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Iran kommer med krav før VM

De er tilbage i Superligaen

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Barcelona – Real Madrid

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Monstersalg: FC København-boss jubler

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Hjulmand og co. taber stort skridt

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Atletico Madrid interesseret i dansker

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid