Vil ophæve med eks-Superliga-spiller efter kollaps

Angriberen skal nu overveje et karrierestop, lyder det fra FC Blau-Weiß Linz’ sportschef.



Der er gået lidt over en måned, siden Raphael Dwamena faldt om tidligt i en kamp for østrigske FC Blau-Weiß Linz grundet hjerteproblemer. Og netop den kamp kan meget vel have været ghaneserens sidste kamp for klubben.

Således vil FC Blau-Weiß Linz nu ophæve samarbejdet med den tidligere Vejle Boldklub-angriber. Det bekræfter sportschef Tino Wawra over for Laola1.

Raphael Dwamena har således haft hjerteproblemer i flere år, hvor han har spillet med en indopereret hjertestarter.

Det var også på grund af netop de hjerteproblemer, at den ellers dygtige angriber forlod Vejle Boldklub efter kun seks kampe i efteråret 2020, og ifølge FC Blau-Weiß Linz er der ganske enkelt for stor risiko for flere problemer.

– Der var en aftale i denne uge, hvor vi fortalte ham og hans bagland, at det ikke længere var en mulighed for os, at han er på banen for os. Risikoen er bare for stor for os, siger Tino Wawra til Laola1 og tilføjer, at angriberen kan være nødt til at stoppe karrieren:

– Vi er meget kede af det. Bortset fra i RB Salzburg finder du ikke en spiller med kvaliteten af ​​en sund Raphael Dwamena i hele Østrig. Det er en skam, at han nok skal tænke på et endeligt stop nu. Han er en fantastisk fyr, har en fantastisk personlighed. Derfor er beslutningen så meget sværere for os.

Raphael Dwamena er 26 år og nåede at optræde i fire kampe for FC Blau-Weiß Linz. Han har en fortid hos blandt andre FC Zürich og Levante, mens han har spillet otte landskampe for Ghana. 





LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Højlund slutter sæsonen med bravour

Storkamp af Patrick Dorgu

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Conte stopper i Napoli

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Topboss sviner Barça til

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Jacob Neestrup er enig med ny klub

– Jeg tror, jeg græd mere end i resten af mit liv

Forhandler med storklub

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Fem bud på Brøndbys nye træner

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Serie A-klubber jagter Randers-profil

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Her er FC Københavns vej i Europa