Der er gået lidt over en måned, siden Raphael Dwamena faldt om tidligt i en kamp for østrigske FC Blau-Weiß Linz grundet hjerteproblemer. Og netop den kamp kan meget vel have været ghaneserens sidste kamp for klubben.
Således vil FC Blau-Weiß Linz nu ophæve samarbejdet med den tidligere Vejle Boldklub-angriber. Det bekræfter sportschef Tino Wawra over for Laola1.
Raphael Dwamena har således haft hjerteproblemer i flere år, hvor han har spillet med en indopereret hjertestarter.
Det var også på grund af netop de hjerteproblemer, at den ellers dygtige angriber forlod Vejle Boldklub efter kun seks kampe i efteråret 2020, og ifølge FC Blau-Weiß Linz er der ganske enkelt for stor risiko for flere problemer.
– Der var en aftale i denne uge, hvor vi fortalte ham og hans bagland, at det ikke længere var en mulighed for os, at han er på banen for os. Risikoen er bare for stor for os, siger Tino Wawra til Laola1 og tilføjer, at angriberen kan være nødt til at stoppe karrieren:
– Vi er meget kede af det. Bortset fra i RB Salzburg finder du ikke en spiller med kvaliteten af en sund Raphael Dwamena i hele Østrig. Det er en skam, at han nok skal tænke på et endeligt stop nu. Han er en fantastisk fyr, har en fantastisk personlighed. Derfor er beslutningen så meget sværere for os.
Raphael Dwamena er 26 år og nåede at optræde i fire kampe for FC Blau-Weiß Linz. Han har en fortid hos blandt andre FC Zürich og Levante, mens han har spillet otte landskampe for Ghana.
LIVE
TransferLIVE: Viborg bekræfter
Schweizisk kaptajn er stolt af VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
NYHEDER
Afslører detaljer om Brøndby-skifte
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
Knuser transferrekord
NYHEDER
‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
EKSKLUSIVT
Forventer klubskifte
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah
Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Ekspert om Svensson: ‘En presbold’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb
NYHEDER
Stor nedtur for Superliga-komet
TOPNYHED
