Vild afslutning: Danskere sikrer sejr i MLS

San Diego FC vandt søndag morgen 3-1 over Real Salt Lake i MLS. To danskere scorede.



De danske fodboldspillere Anders Dreyer og Marcus Ingvartsen sørgede tidligt søndag morgen dansk tid for en sejr til San Diego FC, da holdet mødte Real Salt Lake på udebane i den bedste amerikanske fodboldrække, MLS.

San Diego vandt kampen 3-1.

San Diego er et nyetableret hold i MLS, og nattens kamp var den tredje i ligaen for det californiske mandskab.

I truppen har San Diego foruden Dreyer og Ingvartsen også danske Jeppe Tverskov.

Alle tre var med fra start i nattens kamp, og alle fik også fuld spilletid.

Både San Diego og Salt Lake kom på måltavlen i kampens første halvleg, og spillerne gik således på banen ved begyndelsen af anden halvleg til stillingen 1-1.

Den første danske scoring kom et minut inde i overtiden. Her dumpede en løs bold ned direkte foran Dreyer, der med sit stærke venstreben sikkert sendte bolden i nettet.

Seks minutter inde i overtiden modtog Ingvartsen bolden og sendte den træfsikkert forbi målmand Rafael Cabral og direkte ind i højre hjørne af modstanderholdets mål.

26-årige Anders Dreyer, der har spillet tre landskampe for Danmark, er denne vinter skiftet fra belgiske Anderlecht til San Diego. Han har tidligere også spillet for blandt andet FC Midtjylland og Rubin Kazan.

Den danske kantspiller markerede sig allerede fra sin start i den bedste amerikanske fodboldrække. Dreyer stod således for begge scoringer, da holdet i slutningen af februar vandt 2-0 over de forsvarende MLS-mestre fra Los Angeles Galaxy.

Det er ikke tilfældigt, at den nyetablerede MLS-klub har flere danskere i truppen. En af San Diegos søsterklubber er nemlig danske FC Nordsjælland.

Begge klubber er en del af Right to Dream-paraplyen, som foruden FCN og San Diego også tæller akademier og klubber i Ghana og Egypten.

San Diego ligger efter nattens kamp nummer to i det vestlige halvdel af MLS.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: De jagter Marcus Rashford

Forbereder bud på 970 mio.

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Chokskifte på vej?

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Til lægetjek i Superliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Lufter vild Ronaldo-teori

Dyr stjerne står øverst på Mourinhos ønskeliste

FC Barcelona køber VM-angriber

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv

Colombia – DR Congo

Åbner op for sommertransfer

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse

FCK går på rov i Viborg

Køber ind i Barcelona

Tjekkiet – Mexico

Schweiz – Canada



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Trump og Infantino skal overrække VM-trofæet