Vild med FC Midtjylland-køb: ‘En mester!’

Tidligere træner har kun rosende ord til overs for FC Midtjyllands nyeste signing.



FC Midtjylland og Superligaen blev mandag en profil rigere. 

Kort før lukketid i transfervinduet købte midtjyderne nemlig Dani Silva fra Hellas Verona for godt 22,5 millioner kroner. En mand, der trods det store prisskilt, er et helt og aldeles ubeskrevet blad i dansk fodbold. 

Så hvem er han? Og hvad kan han? 

Tipsbladet har talt med Alvaro Pacheco, der trænede den 24-årige portugiser i Vitória Guimarães i sin tid, og den 53-årige træner har udelukkende rosende ord til overs for FC Midtjyllands nye midtbanekriger. 

– Dani er en alsidig midtbanespiller, en box-to-box, som på grund af sin kvalitet, karakter og personlighed besidder et kæmpe potentiale, siger Alvaro Pacheco til Tipsbladet og tilføjer: 

– Jeg vil gerne fremhæve hans stærke mentalitet og intensitet. Det er en teknisk og aggressiv spiller med en god beslutningsevne, samt en evne til at nå modstanderens mål.

For et år siden skiftede Dani Silva fra Vitória Guimarães til Hellas Verona, hvor han oftest var indskifter. Med mere spilletid kan han blive en stor profil i Danmark, lyder dommen fra eks-træneren.

– Helt ærligt, så synes jeg, at Dani savnede spilletid i sit seneste eventyr (i Hellas Verona, red.), for jeg tror på, at han med flere muligheder ville kunne vise sin kvalitet, og jeg tror på, at det vil ske i Midtjylland.

– Dani er en spiller med kvalitet, som jeg forudser en lys fremtid på højt niveau, så i Midtjylland, hvor han også får muligheden for at spille i Europa, tror jeg ærlig talt, at han kan være et kæmpe aktiv og være i stand til at hjælpe holdet med at vinde flere titler, siger Alvaro Pacheco. 

Artiklen fortsætter efter billedet…

Alvaro Pacheco. Foto: Alamy

‘En mester hver dag!’
Udover de spillemæssige kvaliteter, som Dani Silva kommer med på banen, er hans tidligere træner også meget begejstret for, hvordan midtbanespilleren er at arbejde sammen med. 

– En mester hver dag! Meget professionel, dedikeret og engageret. Han er meget fokuseret på at udvikle sig individuelt og hjælpe holdet med at blive bedre sammen. Han er et omvandrende bevis på, at ambition og hårdt arbejde skal gå hånd i hånd, siger Alvaro Pacheco og tilføjer: 

– Med hensyn til hans personlighed er han en god fyr, men meget reserveret. Han kommer nemt ud af det med sine holdkammerater, men også kan lide sit personlige rum. En afmålt spiller, der foretrækker at demonstrere sin personlighed på banen!

Her fremhæver Alvaro Pacheco også et særligt minde med Dani Silva.

Den 12. september 2023 spillede Vitória Guimarães mod de forsvarende portugisiske mestre Sporting CP, der var trænet af Ruben Amorim. Ved stillingen 2-2 blev Dani Silva indskiftet i det 79. minut, og her gav Alvaro Pacheco midtbanespilleren besked om at komme på banen med tro på en sejr. 

Og det gjorde han. I sit første minut på banen afdriblede den nye FC Midtjylland-spiller to mand og trak ind i feltet, hvor han sendte bolden i kassen til slutresultatet 3-2. 

– Det er et øjeblik, der perfekt beskriver, hvad Dani Silva er, lyder det fra hans tidligere træner. 

Hvis Dani Silva kan levere sådanne øjeblikke for “ulvene”, bliver han med statsgaranti en fanfavorit på MCH Arena.

Dani Silva, 24 år, har fået en kontrakt til sommeren 2029 i FC Midtjylland.  





LIVE

LIVE: Skadet hele foråret – nu er der nyt

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Langer ud efter Peter Sørensen

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’

Bayern München – Real Madrid

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

Presset Cooper tager drastiske metoder i brug

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Nu reagerer Morten Krogh

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Arsenal – Sporting CP

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

22 millioner kroner!

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Tidligere FCK-spiller skal for retten

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

Brøndby er de dårligste i Europa

Legende stopper som cheftræner for Messi

Heldige danske damer slår Sverige

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Øjner europæisk trofæ

Dansker ser gult i London

Retssag om Maradonas død begynder forfra

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken

I transfermøde med Superliga-klub

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!

Salah scorer på Anfield