Vild med FC Midtjylland-køb: ‘En mester!’

Tidligere træner har kun rosende ord til overs for FC Midtjyllands nyeste signing.



FC Midtjylland og Superligaen blev mandag en profil rigere. 

Kort før lukketid i transfervinduet købte midtjyderne nemlig Dani Silva fra Hellas Verona for godt 22,5 millioner kroner. En mand, der trods det store prisskilt, er et helt og aldeles ubeskrevet blad i dansk fodbold. 

Så hvem er han? Og hvad kan han? 

Tipsbladet har talt med Alvaro Pacheco, der trænede den 24-årige portugiser i Vitória Guimarães i sin tid, og den 53-årige træner har udelukkende rosende ord til overs for FC Midtjyllands nye midtbanekriger. 

– Dani er en alsidig midtbanespiller, en box-to-box, som på grund af sin kvalitet, karakter og personlighed besidder et kæmpe potentiale, siger Alvaro Pacheco til Tipsbladet og tilføjer: 

– Jeg vil gerne fremhæve hans stærke mentalitet og intensitet. Det er en teknisk og aggressiv spiller med en god beslutningsevne, samt en evne til at nå modstanderens mål.

For et år siden skiftede Dani Silva fra Vitória Guimarães til Hellas Verona, hvor han oftest var indskifter. Med mere spilletid kan han blive en stor profil i Danmark, lyder dommen fra eks-træneren.

– Helt ærligt, så synes jeg, at Dani savnede spilletid i sit seneste eventyr (i Hellas Verona, red.), for jeg tror på, at han med flere muligheder ville kunne vise sin kvalitet, og jeg tror på, at det vil ske i Midtjylland.

– Dani er en spiller med kvalitet, som jeg forudser en lys fremtid på højt niveau, så i Midtjylland, hvor han også får muligheden for at spille i Europa, tror jeg ærlig talt, at han kan være et kæmpe aktiv og være i stand til at hjælpe holdet med at vinde flere titler, siger Alvaro Pacheco. 

Artiklen fortsætter efter billedet…

Alvaro Pacheco. Foto: Alamy

‘En mester hver dag!’
Udover de spillemæssige kvaliteter, som Dani Silva kommer med på banen, er hans tidligere træner også meget begejstret for, hvordan midtbanespilleren er at arbejde sammen med. 

– En mester hver dag! Meget professionel, dedikeret og engageret. Han er meget fokuseret på at udvikle sig individuelt og hjælpe holdet med at blive bedre sammen. Han er et omvandrende bevis på, at ambition og hårdt arbejde skal gå hånd i hånd, siger Alvaro Pacheco og tilføjer: 

– Med hensyn til hans personlighed er han en god fyr, men meget reserveret. Han kommer nemt ud af det med sine holdkammerater, men også kan lide sit personlige rum. En afmålt spiller, der foretrækker at demonstrere sin personlighed på banen!

Her fremhæver Alvaro Pacheco også et særligt minde med Dani Silva.

Den 12. september 2023 spillede Vitória Guimarães mod de forsvarende portugisiske mestre Sporting CP, der var trænet af Ruben Amorim. Ved stillingen 2-2 blev Dani Silva indskiftet i det 79. minut, og her gav Alvaro Pacheco midtbanespilleren besked om at komme på banen med tro på en sejr. 

Og det gjorde han. I sit første minut på banen afdriblede den nye FC Midtjylland-spiller to mand og trak ind i feltet, hvor han sendte bolden i kassen til slutresultatet 3-2. 

– Det er et øjeblik, der perfekt beskriver, hvad Dani Silva er, lyder det fra hans tidligere træner. 

Hvis Dani Silva kan levere sådanne øjeblikke for “ulvene”, bliver han med statsgaranti en fanfavorit på MCH Arena.

Dani Silva, 24 år, har fået en kontrakt til sommeren 2029 i FC Midtjylland.  





Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret




LIVE

LIVE: Er han verdens bedste målmand?

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Har været uenig med Steve Cooper

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Thomas Frank er favorit til jobbet

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Ekspert hylder Høgh-beslutning

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Mathias Zanka går viralt

Danmark har aldrig haft så mange før

Denne dansker skal erstatte Schmeichel



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Gift Links hylder FCK-legende

‘Thomas Delaney er fortid’

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Han er Superligaens ringeste målmand!

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Det betyder intet mod Liverpool

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Jakob Poulsen maner til ro

Nu åbner Wind op for fremtiden

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Superliga-ekspert i svime over FCK

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

Sporting CP – Arsenal

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Færdig i Manchester City

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

Parisere får Reds til at rødme

FIFA åbner sag mod Spanien

Real Madrid – Bayern

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

Juventus tager vigtig skalp

Sejr sender AGF på guldkurs

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Vejle snyder Randers i overtiden