Vild med FC Midtjylland-køb: ‘En mester!’

Tidligere træner har kun rosende ord til overs for FC Midtjyllands nyeste signing.



FC Midtjylland og Superligaen blev mandag en profil rigere. 

Kort før lukketid i transfervinduet købte midtjyderne nemlig Dani Silva fra Hellas Verona for godt 22,5 millioner kroner. En mand, der trods det store prisskilt, er et helt og aldeles ubeskrevet blad i dansk fodbold. 

Så hvem er han? Og hvad kan han? 

Tipsbladet har talt med Alvaro Pacheco, der trænede den 24-årige portugiser i Vitória Guimarães i sin tid, og den 53-årige træner har udelukkende rosende ord til overs for FC Midtjyllands nye midtbanekriger. 

– Dani er en alsidig midtbanespiller, en box-to-box, som på grund af sin kvalitet, karakter og personlighed besidder et kæmpe potentiale, siger Alvaro Pacheco til Tipsbladet og tilføjer: 

– Jeg vil gerne fremhæve hans stærke mentalitet og intensitet. Det er en teknisk og aggressiv spiller med en god beslutningsevne, samt en evne til at nå modstanderens mål.

For et år siden skiftede Dani Silva fra Vitória Guimarães til Hellas Verona, hvor han oftest var indskifter. Med mere spilletid kan han blive en stor profil i Danmark, lyder dommen fra eks-træneren.

– Helt ærligt, så synes jeg, at Dani savnede spilletid i sit seneste eventyr (i Hellas Verona, red.), for jeg tror på, at han med flere muligheder ville kunne vise sin kvalitet, og jeg tror på, at det vil ske i Midtjylland.

– Dani er en spiller med kvalitet, som jeg forudser en lys fremtid på højt niveau, så i Midtjylland, hvor han også får muligheden for at spille i Europa, tror jeg ærlig talt, at han kan være et kæmpe aktiv og være i stand til at hjælpe holdet med at vinde flere titler, siger Alvaro Pacheco. 

Artiklen fortsætter efter billedet…

Alvaro Pacheco. Foto: Alamy

‘En mester hver dag!’
Udover de spillemæssige kvaliteter, som Dani Silva kommer med på banen, er hans tidligere træner også meget begejstret for, hvordan midtbanespilleren er at arbejde sammen med. 

– En mester hver dag! Meget professionel, dedikeret og engageret. Han er meget fokuseret på at udvikle sig individuelt og hjælpe holdet med at blive bedre sammen. Han er et omvandrende bevis på, at ambition og hårdt arbejde skal gå hånd i hånd, siger Alvaro Pacheco og tilføjer: 

– Med hensyn til hans personlighed er han en god fyr, men meget reserveret. Han kommer nemt ud af det med sine holdkammerater, men også kan lide sit personlige rum. En afmålt spiller, der foretrækker at demonstrere sin personlighed på banen!

Her fremhæver Alvaro Pacheco også et særligt minde med Dani Silva.

Den 12. september 2023 spillede Vitória Guimarães mod de forsvarende portugisiske mestre Sporting CP, der var trænet af Ruben Amorim. Ved stillingen 2-2 blev Dani Silva indskiftet i det 79. minut, og her gav Alvaro Pacheco midtbanespilleren besked om at komme på banen med tro på en sejr. 

Og det gjorde han. I sit første minut på banen afdriblede den nye FC Midtjylland-spiller to mand og trak ind i feltet, hvor han sendte bolden i kassen til slutresultatet 3-2. 

– Det er et øjeblik, der perfekt beskriver, hvad Dani Silva er, lyder det fra hans tidligere træner. 

Hvis Dani Silva kan levere sådanne øjeblikke for “ulvene”, bliver han med statsgaranti en fanfavorit på MCH Arena.

Dani Silva, 24 år, har fået en kontrakt til sommeren 2029 i FC Midtjylland.  



I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Han peger på Simon Kjær

Overvejer Mathias Jensen-køb

– Du har udstråling som tagpap

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

Fælder dom over Højlund

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Presset Frank: Her er vores store problem

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Henter dansker – får god pakke

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’

Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark

Genfødt! Medier helt vilde med Biereth

Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

– Alle taler om dem!

– Et frygteligt scenarie

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM

‘Mohamed Salah er et ikon’

Kartago-Ørne tæver Traner

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale

Dette er din vigtigste opgave, Benjamin Schmedes!