Vild med FC Midtjylland-køb: ‘En mester!’

Tidligere træner har kun rosende ord til overs for FC Midtjyllands nyeste signing.



FC Midtjylland og Superligaen blev mandag en profil rigere. 

Kort før lukketid i transfervinduet købte midtjyderne nemlig Dani Silva fra Hellas Verona for godt 22,5 millioner kroner. En mand, der trods det store prisskilt, er et helt og aldeles ubeskrevet blad i dansk fodbold. 

Så hvem er han? Og hvad kan han? 

Tipsbladet har talt med Alvaro Pacheco, der trænede den 24-årige portugiser i Vitória Guimarães i sin tid, og den 53-årige træner har udelukkende rosende ord til overs for FC Midtjyllands nye midtbanekriger. 

– Dani er en alsidig midtbanespiller, en box-to-box, som på grund af sin kvalitet, karakter og personlighed besidder et kæmpe potentiale, siger Alvaro Pacheco til Tipsbladet og tilføjer: 

– Jeg vil gerne fremhæve hans stærke mentalitet og intensitet. Det er en teknisk og aggressiv spiller med en god beslutningsevne, samt en evne til at nå modstanderens mål.

For et år siden skiftede Dani Silva fra Vitória Guimarães til Hellas Verona, hvor han oftest var indskifter. Med mere spilletid kan han blive en stor profil i Danmark, lyder dommen fra eks-træneren.

– Helt ærligt, så synes jeg, at Dani savnede spilletid i sit seneste eventyr (i Hellas Verona, red.), for jeg tror på, at han med flere muligheder ville kunne vise sin kvalitet, og jeg tror på, at det vil ske i Midtjylland.

– Dani er en spiller med kvalitet, som jeg forudser en lys fremtid på højt niveau, så i Midtjylland, hvor han også får muligheden for at spille i Europa, tror jeg ærlig talt, at han kan være et kæmpe aktiv og være i stand til at hjælpe holdet med at vinde flere titler, siger Alvaro Pacheco. 

Artiklen fortsætter efter billedet…

Alvaro Pacheco. Foto: Alamy

‘En mester hver dag!’
Udover de spillemæssige kvaliteter, som Dani Silva kommer med på banen, er hans tidligere træner også meget begejstret for, hvordan midtbanespilleren er at arbejde sammen med. 

– En mester hver dag! Meget professionel, dedikeret og engageret. Han er meget fokuseret på at udvikle sig individuelt og hjælpe holdet med at blive bedre sammen. Han er et omvandrende bevis på, at ambition og hårdt arbejde skal gå hånd i hånd, siger Alvaro Pacheco og tilføjer: 

– Med hensyn til hans personlighed er han en god fyr, men meget reserveret. Han kommer nemt ud af det med sine holdkammerater, men også kan lide sit personlige rum. En afmålt spiller, der foretrækker at demonstrere sin personlighed på banen!

Her fremhæver Alvaro Pacheco også et særligt minde med Dani Silva.

Den 12. september 2023 spillede Vitória Guimarães mod de forsvarende portugisiske mestre Sporting CP, der var trænet af Ruben Amorim. Ved stillingen 2-2 blev Dani Silva indskiftet i det 79. minut, og her gav Alvaro Pacheco midtbanespilleren besked om at komme på banen med tro på en sejr. 

Og det gjorde han. I sit første minut på banen afdriblede den nye FC Midtjylland-spiller to mand og trak ind i feltet, hvor han sendte bolden i kassen til slutresultatet 3-2. 

– Det er et øjeblik, der perfekt beskriver, hvad Dani Silva er, lyder det fra hans tidligere træner. 

Hvis Dani Silva kan levere sådanne øjeblikke for “ulvene”, bliver han med statsgaranti en fanfavorit på MCH Arena.

Dani Silva, 24 år, har fået en kontrakt til sommeren 2029 i FC Midtjylland.  






LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Brøndby-handel er kollapset

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

FC København jagter Neestrup-erstatning

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Danmark – Nordmakedonien

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Philip Billing tabte kæben

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

– Det er Neestrups tre største fejl

– Vi håber men skal ikke regne med det!



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

Helt på røven over Victor Froholdt

Av, FCK! Her er de værst af alle

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Nu flytter anfører til Danmark

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

Kæmpe nyhed i udlandet



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

Han ville være guf for større Superliga-klubber

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

Riemer melder stjerne klar

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

Senegal har appelleret vild dom

Sigter 32 personer for matchfixing

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Klar besked til danske debutanter

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Divisionsforeningen med markant udmelding

I chok over Steve Cooper-historie

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne