FC Midtjylland og Superligaen blev mandag en profil rigere.
Kort før lukketid i transfervinduet købte midtjyderne nemlig Dani Silva fra Hellas Verona for godt 22,5 millioner kroner. En mand, der trods det store prisskilt, er et helt og aldeles ubeskrevet blad i dansk fodbold.
Så hvem er han? Og hvad kan han?
Tipsbladet har talt med Alvaro Pacheco, der trænede den 24-årige portugiser i Vitória Guimarães i sin tid, og den 53-årige træner har udelukkende rosende ord til overs for FC Midtjyllands nye midtbanekriger.
– Dani er en alsidig midtbanespiller, en box-to-box, som på grund af sin kvalitet, karakter og personlighed besidder et kæmpe potentiale, siger Alvaro Pacheco til Tipsbladet og tilføjer:
– Jeg vil gerne fremhæve hans stærke mentalitet og intensitet. Det er en teknisk og aggressiv spiller med en god beslutningsevne, samt en evne til at nå modstanderens mål.
For et år siden skiftede Dani Silva fra Vitória Guimarães til Hellas Verona, hvor han oftest var indskifter. Med mere spilletid kan han blive en stor profil i Danmark, lyder dommen fra eks-træneren.
– Helt ærligt, så synes jeg, at Dani savnede spilletid i sit seneste eventyr (i Hellas Verona, red.), for jeg tror på, at han med flere muligheder ville kunne vise sin kvalitet, og jeg tror på, at det vil ske i Midtjylland.
– Dani er en spiller med kvalitet, som jeg forudser en lys fremtid på højt niveau, så i Midtjylland, hvor han også får muligheden for at spille i Europa, tror jeg ærlig talt, at han kan være et kæmpe aktiv og være i stand til at hjælpe holdet med at vinde flere titler, siger Alvaro Pacheco.
Artiklen fortsætter efter billedet…

‘En mester hver dag!’
Udover de spillemæssige kvaliteter, som Dani Silva kommer med på banen, er hans tidligere træner også meget begejstret for, hvordan midtbanespilleren er at arbejde sammen med.
– En mester hver dag! Meget professionel, dedikeret og engageret. Han er meget fokuseret på at udvikle sig individuelt og hjælpe holdet med at blive bedre sammen. Han er et omvandrende bevis på, at ambition og hårdt arbejde skal gå hånd i hånd, siger Alvaro Pacheco og tilføjer:
– Med hensyn til hans personlighed er han en god fyr, men meget reserveret. Han kommer nemt ud af det med sine holdkammerater, men også kan lide sit personlige rum. En afmålt spiller, der foretrækker at demonstrere sin personlighed på banen!
Her fremhæver Alvaro Pacheco også et særligt minde med Dani Silva.
Den 12. september 2023 spillede Vitória Guimarães mod de forsvarende portugisiske mestre Sporting CP, der var trænet af Ruben Amorim. Ved stillingen 2-2 blev Dani Silva indskiftet i det 79. minut, og her gav Alvaro Pacheco midtbanespilleren besked om at komme på banen med tro på en sejr.
Og det gjorde han. I sit første minut på banen afdriblede den nye FC Midtjylland-spiller to mand og trak ind i feltet, hvor han sendte bolden i kassen til slutresultatet 3-2.
– Det er et øjeblik, der perfekt beskriver, hvad Dani Silva er, lyder det fra hans tidligere træner.
Hvis Dani Silva kan levere sådanne øjeblikke for “ulvene”, bliver han med statsgaranti en fanfavorit på MCH Arena.
Dani Silva, 24 år, har fået en kontrakt til sommeren 2029 i FC Midtjylland.
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
TOPNYHED
Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: Gyser – her ender FC København
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
MEDIE
Raser efter Bodø/Glimt-sensation
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
NYHEDER
Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’
TOPNYHED Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
TOPNYHED
Man Utd-stjerne hylder Amorim
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner
NYHEDER
AGF-profil ramt af synsforstyrrelser
HELT VILDT
Den første i næsten 40 år
Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane
NYHEDER
Høgh hyldes af UEFA
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
MEDIE
Yoram Zague sigtet i Danmark
Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
NYHEDER
OB straffer angriber
MEDIE
Bo Svensson i spil til stort job
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp
NYHEDER
Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
MEDIE
På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
EKSKLUSIVT
Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
NYHEDER
Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr
Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!
EKSKLUSIVT
Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte
NYHEDER
FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt
MEDIE
Superliga-klub tæt på dansk stortalent
Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes
Morten Olsen mindes Sepp Piontek
Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart
I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’
Manden der fik Danmark til at vinde er død
Kærlige beskeder vælter ind
Sepp Piontek er død
Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’
Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften
Arsenal skuffer mod bundprop
Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?
DAGENS SPILFORSLAG
Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig
På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok
Dolberg åbner op: Jeg var overrasket