Brian Riemer ville sætte et tydeligt præg på landsholdet, sagde han forud for tirsdagens trupudtagelse til Ritzau, og det har landstræneren i den grad gjort.
Hele fem nye ansigter er at finde i truppen – heriblandt en kanin i hatten i form af FC Nordsjælland-kometen Lucas Høgsberg.
Lucas Høgsberg er blot 18 år og har blot 22 førsteholdskampe på cv’et. Nu er han så blevet en del af A-landsholdstruppen, og det glæder Morten Eskesen “helt vildt”, som han selv udtrykker det over for Tipsbladet.
Morten Eskesen er nuværende U21-assistenttræner, men han har haft Lucas Høgsberg på U19-landsholdet, og her var han blandt andet med til rykke FC Nordsjælland-kometen en årgang op, så han spillede med spillere, der var et år ældre.
Og den danske ungdomslandstræner melder om en meget ærgerrig og moden spiller.
– Han er meget bevidst omkring sine styrker og svagheder. Han er ærlig over for sig selv om, hvad han skal blive bedre til. Det er en rigtig god egenskab, at man kan snakke åbent og ærligt om det.
– Han har også en god forståelse for holdet, og han håber hele tiden det bedste for holdet, så han gør alt, hvad han kan til træning. Og så er godt humør kendetegnende for ham, så han har en rigtig stærk mentalitet og god personlighed. En fornøjelse at arbejde med, siger Morten Eskesen til Tipsbladet.
Stråler i ny rolle
Spørgsmålet er nu, hvad Lucas Høgsberg skal spille, hvis han kommer i aktion på landsholdet. For der er flere muligheder.
På U19-landsholdet brugte Morten Eskesen nemlig ikke kometen i rollen som central forsvarsspiller, som han ellers stråler i i FC Nordsjælland i øjeblikket.
– Vi brugte ham mest som højre back eller som højre wingback, så de kompetencer, han kom med der, var de rigtig meget de offensive. Han kom hele tiden løbende ude på fløjen og lavede gode overlap og indlæg og havde en del assister. Det var mere de kompetencer, vi nød godt af. Hans store kompetencer var hans fart og evne til at blive ved med at komme fremover banen, siger Eskesen.
Morten Eskesen mener dog, at Høgsberg har taget “det største skridt” i sin udvikling, siden han blev rykket ind centralt.
– Jeg havde ikke set ham spille det før, så for mig har det været imponerende at se, hvor god han er derinde. At han kan spille med så stort mod og aggressivitet og være så stærk på bolden, der har han virkelig taget nogle store skridt, og det er nogle helt andre kompetencer, end hvis man spiller højre back.

Kunne man allerede på U19-landsholdet se, at han ville blive A-landsholdsspiller?
– Jeg vil sige, at alle på U19-landsholdet – særligt spillere som Lucas og Victor Froholdt, der rykkes en årgang op – har nogle spidskompetencer, der kan være interessante for A-landsholdet. Så handler det igen om, hvem de konkurrerer med på deres position på A-landsholdet, og hvordan er deres form og så videre.
Foruden Lucas Høgsberg har Morten Eskesen også haft Conrad Harder og Victor Froholdt på U19-landsholdet, og de er også udtaget til Brian Riemers landsholdstrup. Og det glæder helt generelt den nuværende U21-assistent at se flere af sine tidligere spillere på A-landsholdet.
– Det er tre spillere, som var med på et rigtig stærkt U19-landshold, der havde en historisk bedrift ved at kvalificere sig til EM. Så jeg var godt klar over, at det er nogle rigtig dygtige spillere.
– Jeg er bare glad på deres vegne over, at alt deres hårde arbejde bærer frugt, og så er det bare fantastisk at blive udtaget til A-landsholdet. Det glæder mig bare helt vildt, for det er nogle top-professionelle og top-seriøse spillere, der gør alt det rigtige i dagligdagen i forhold til at være gode holdkammerater og gode spillere, siger han og tilføjer til slut:
– Hos mig gjorde de en kæmpe forskel og var en del af et rigtig stærkt landshold.
Danmark møder Portugal i den kommende landskampsperiode.
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
NYHEDER
– Burde have lukket langt tidligere!
CHEFENS DOM
Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
NYHEDER
Køber engelsk klub
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
I chok over Manchester United
– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham
Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid
NYHEDER
‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd
HELT VILDT
Nu er Dreyer historisk
MEDIE
631 millioner kroner
BIZART
Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’
AVIS
– Albert Grønbæk har nok 7 kampe
NYHEDER
‘Han tisser isterninger’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson
HELT VILDT
Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick
NYHEDER
Danmark åbner VM-jagt med sejr
Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han
TOPNYHED
Casper Ankergren lander job i kæmpeklub
NYHEDER
Bo Henriksen lander TV-job
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Dansker hyldes for sin form – her er prisen
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Grundspillets hold i Superligaen 25/26
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen
DOMMEREKSPERT
Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar
Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’
Medier revser Real Madrid-træner
Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup
TOPNYHED
Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?
Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne
– Man får en følelse af, at de er dovne, men…
Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer
Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko
NYHEDER
Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM
NYHEDER
Real Madrid-stjerne kan misse VM
Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet
Arne Slot sukker efter mål-rekord
Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner
DAGENS SPILFORSLAG
Whites afliver Black Cats i Leeds
Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp
Dansk drømmehug i Serie A
NYHEDER