Brian Riemer ville sætte et tydeligt præg på landsholdet, sagde han forud for tirsdagens trupudtagelse til Ritzau, og det har landstræneren i den grad gjort.
Hele fem nye ansigter er at finde i truppen – heriblandt en kanin i hatten i form af FC Nordsjælland-kometen Lucas Høgsberg.
Lucas Høgsberg er blot 18 år og har blot 22 førsteholdskampe på cv’et. Nu er han så blevet en del af A-landsholdstruppen, og det glæder Morten Eskesen “helt vildt”, som han selv udtrykker det over for Tipsbladet.
Morten Eskesen er nuværende U21-assistenttræner, men han har haft Lucas Høgsberg på U19-landsholdet, og her var han blandt andet med til rykke FC Nordsjælland-kometen en årgang op, så han spillede med spillere, der var et år ældre.
Og den danske ungdomslandstræner melder om en meget ærgerrig og moden spiller.
– Han er meget bevidst omkring sine styrker og svagheder. Han er ærlig over for sig selv om, hvad han skal blive bedre til. Det er en rigtig god egenskab, at man kan snakke åbent og ærligt om det.
– Han har også en god forståelse for holdet, og han håber hele tiden det bedste for holdet, så han gør alt, hvad han kan til træning. Og så er godt humør kendetegnende for ham, så han har en rigtig stærk mentalitet og god personlighed. En fornøjelse at arbejde med, siger Morten Eskesen til Tipsbladet.
Stråler i ny rolle
Spørgsmålet er nu, hvad Lucas Høgsberg skal spille, hvis han kommer i aktion på landsholdet. For der er flere muligheder.
På U19-landsholdet brugte Morten Eskesen nemlig ikke kometen i rollen som central forsvarsspiller, som han ellers stråler i i FC Nordsjælland i øjeblikket.
– Vi brugte ham mest som højre back eller som højre wingback, så de kompetencer, han kom med der, var de rigtig meget de offensive. Han kom hele tiden løbende ude på fløjen og lavede gode overlap og indlæg og havde en del assister. Det var mere de kompetencer, vi nød godt af. Hans store kompetencer var hans fart og evne til at blive ved med at komme fremover banen, siger Eskesen.
Morten Eskesen mener dog, at Høgsberg har taget “det største skridt” i sin udvikling, siden han blev rykket ind centralt.
– Jeg havde ikke set ham spille det før, så for mig har det været imponerende at se, hvor god han er derinde. At han kan spille med så stort mod og aggressivitet og være så stærk på bolden, der har han virkelig taget nogle store skridt, og det er nogle helt andre kompetencer, end hvis man spiller højre back.

Kunne man allerede på U19-landsholdet se, at han ville blive A-landsholdsspiller?
– Jeg vil sige, at alle på U19-landsholdet – særligt spillere som Lucas og Victor Froholdt, der rykkes en årgang op – har nogle spidskompetencer, der kan være interessante for A-landsholdet. Så handler det igen om, hvem de konkurrerer med på deres position på A-landsholdet, og hvordan er deres form og så videre.
Foruden Lucas Høgsberg har Morten Eskesen også haft Conrad Harder og Victor Froholdt på U19-landsholdet, og de er også udtaget til Brian Riemers landsholdstrup. Og det glæder helt generelt den nuværende U21-assistent at se flere af sine tidligere spillere på A-landsholdet.
– Det er tre spillere, som var med på et rigtig stærkt U19-landshold, der havde en historisk bedrift ved at kvalificere sig til EM. Så jeg var godt klar over, at det er nogle rigtig dygtige spillere.
– Jeg er bare glad på deres vegne over, at alt deres hårde arbejde bærer frugt, og så er det bare fantastisk at blive udtaget til A-landsholdet. Det glæder mig bare helt vildt, for det er nogle top-professionelle og top-seriøse spillere, der gør alt det rigtige i dagligdagen i forhold til at være gode holdkammerater og gode spillere, siger han og tilføjer til slut:
– Hos mig gjorde de en kæmpe forskel og var en del af et rigtig stærkt landshold.
Danmark møder Portugal i den kommende landskampsperiode.
NYHEDER
Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt
TOPNYHED
Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’
NYHEDER
Stjerner sender besked til Froholdt
TOPNYHED
Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende
TOPNYHED
Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show
TOPNYHED
Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på
TOPNYHED
Tysk medie fælder hård Eriksen-dom
NYHEDER
Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’
OPTAKT
Randers FC – AGF
TOPNYHED
Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’
TRANSFER
Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte
NYHEDER
Kæmpe triumf for Frank
NYHEDER
Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool
NYHEDER
Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse
TOPNYHED
Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú
AVIS
De er klar til at købe Mohamed Salah
TOPNYHED
Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten
OPTAKT
FC Nordsjælland – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Sydkorea
TOPNYHED
Flere danske klubber ville have Nathan Trott
EKSKLUSIVT
Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’
NYHEDER
Jesper Sørensen og co. taber til Messi
TOPNYHED
Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring
TOPNYHED
Danskerscoringerne væltede ind
TOPNYHED
Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr
TOPNYHED
Vender tilbage til Randers – men skal væk igen
NYHEDER
Skidt melding: Brøndby-stjerne syg
LIGE NU
Brian Riemer jubler: Vi SKAL med
NYHEDER
Drømmekamp for Roony Bardghji i drama
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
INTERVIEW
FC København-stjerne spiller kamp 23. december
– Det har man nok aldrig set før
NYHEDER
Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA
HELT VILDT
FCM-duo sætter vanvittig rekord
TOPNYHED
Rigmand vild med FC København-aftale
INTERVIEW
Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’
TOPNYHED
Voldsomt imponeret af Superliga-træner
TOPNYHED
Ny assistenttræner på vej til AGF?
TOPNYHED
– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske
EKSKLUSIVT
Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker
DAGENS SPILFORSLAG
Sløvt Londonderby
NYHEDER
Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’
NYHEDER
Ny Liverpool-nedtur
NYHEDER
Dansk bomber i tårevædet afsked
NYHEDER
Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen
NYHEDER
Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag
NYHEDER