Brian Riemer ville sætte et tydeligt præg på landsholdet, sagde han forud for tirsdagens trupudtagelse til Ritzau, og det har landstræneren i den grad gjort.
Hele fem nye ansigter er at finde i truppen – heriblandt en kanin i hatten i form af FC Nordsjælland-kometen Lucas Høgsberg.
Lucas Høgsberg er blot 18 år og har blot 22 førsteholdskampe på cv’et. Nu er han så blevet en del af A-landsholdstruppen, og det glæder Morten Eskesen “helt vildt”, som han selv udtrykker det over for Tipsbladet.
Morten Eskesen er nuværende U21-assistenttræner, men han har haft Lucas Høgsberg på U19-landsholdet, og her var han blandt andet med til rykke FC Nordsjælland-kometen en årgang op, så han spillede med spillere, der var et år ældre.
Og den danske ungdomslandstræner melder om en meget ærgerrig og moden spiller.
– Han er meget bevidst omkring sine styrker og svagheder. Han er ærlig over for sig selv om, hvad han skal blive bedre til. Det er en rigtig god egenskab, at man kan snakke åbent og ærligt om det.
– Han har også en god forståelse for holdet, og han håber hele tiden det bedste for holdet, så han gør alt, hvad han kan til træning. Og så er godt humør kendetegnende for ham, så han har en rigtig stærk mentalitet og god personlighed. En fornøjelse at arbejde med, siger Morten Eskesen til Tipsbladet.
Stråler i ny rolle
Spørgsmålet er nu, hvad Lucas Høgsberg skal spille, hvis han kommer i aktion på landsholdet. For der er flere muligheder.
På U19-landsholdet brugte Morten Eskesen nemlig ikke kometen i rollen som central forsvarsspiller, som han ellers stråler i i FC Nordsjælland i øjeblikket.
– Vi brugte ham mest som højre back eller som højre wingback, så de kompetencer, han kom med der, var de rigtig meget de offensive. Han kom hele tiden løbende ude på fløjen og lavede gode overlap og indlæg og havde en del assister. Det var mere de kompetencer, vi nød godt af. Hans store kompetencer var hans fart og evne til at blive ved med at komme fremover banen, siger Eskesen.
Morten Eskesen mener dog, at Høgsberg har taget “det største skridt” i sin udvikling, siden han blev rykket ind centralt.
– Jeg havde ikke set ham spille det før, så for mig har det været imponerende at se, hvor god han er derinde. At han kan spille med så stort mod og aggressivitet og være så stærk på bolden, der har han virkelig taget nogle store skridt, og det er nogle helt andre kompetencer, end hvis man spiller højre back.

Kunne man allerede på U19-landsholdet se, at han ville blive A-landsholdsspiller?
– Jeg vil sige, at alle på U19-landsholdet – særligt spillere som Lucas og Victor Froholdt, der rykkes en årgang op – har nogle spidskompetencer, der kan være interessante for A-landsholdet. Så handler det igen om, hvem de konkurrerer med på deres position på A-landsholdet, og hvordan er deres form og så videre.
Foruden Lucas Høgsberg har Morten Eskesen også haft Conrad Harder og Victor Froholdt på U19-landsholdet, og de er også udtaget til Brian Riemers landsholdstrup. Og det glæder helt generelt den nuværende U21-assistent at se flere af sine tidligere spillere på A-landsholdet.
– Det er tre spillere, som var med på et rigtig stærkt U19-landshold, der havde en historisk bedrift ved at kvalificere sig til EM. Så jeg var godt klar over, at det er nogle rigtig dygtige spillere.
– Jeg er bare glad på deres vegne over, at alt deres hårde arbejde bærer frugt, og så er det bare fantastisk at blive udtaget til A-landsholdet. Det glæder mig bare helt vildt, for det er nogle top-professionelle og top-seriøse spillere, der gør alt det rigtige i dagligdagen i forhold til at være gode holdkammerater og gode spillere, siger han og tilføjer til slut:
– Hos mig gjorde de en kæmpe forskel og var en del af et rigtig stærkt landshold.
Danmark møder Portugal i den kommende landskampsperiode.
EKSKLUSIVT Supercomputer: Gyser – her ender FC København
TOPNYHED
Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
TOPNYHED
AGF-profil overvejer karrierestop
NYHEDER
Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM
MEDIE
Raser efter Bodø/Glimt-sensation
MEDIE
Iskold Xabi Alonso afviser topklub
TRANSFER
Bekræfter – kan købe Superliga-spiller
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
OPTAKT
FC Nordsjælland – Vejle Boldklub
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
TOPNYHED
Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner
NYHEDER
Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’
TOPNYHED
Man Utd-stjerne hylder Amorim
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
INTERVIEW
Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben
TOPNYHED
Landstræner med klar besked til FCK-stjerne
STORT INTERVIEW
Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
NYHEDER
Høgh hyldes af UEFA
EKSKLUSIVT
Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’
NYHEDER
Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger
Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
HELT VILDT
Den første i næsten 40 år
NYHEDER
AGF-profil ramt af synsforstyrrelser
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’
MEDIE
Yoram Zague sigtet i Danmark
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
EKSKLUSIVT
Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte
NYHEDER
OB straffer angriber
Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp
DAGENS SPILFORSLAG
Vejle får fredagstæv i Farum
Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart
Morten Olsen mindes Sepp Piontek
Manden der fik Danmark til at vinde er død
Kærlige beskeder vælter ind
Sepp Piontek er død
Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber
Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’
Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften
Arsenal skuffer mod bundprop
Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?
DAGENS SPILFORSLAG
Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig