Brian Riemer ville sætte et tydeligt præg på landsholdet, sagde han forud for tirsdagens trupudtagelse til Ritzau, og det har landstræneren i den grad gjort.
Hele fem nye ansigter er at finde i truppen – heriblandt en kanin i hatten i form af FC Nordsjælland-kometen Lucas Høgsberg.
Lucas Høgsberg er blot 18 år og har blot 22 førsteholdskampe på cv’et. Nu er han så blevet en del af A-landsholdstruppen, og det glæder Morten Eskesen “helt vildt”, som han selv udtrykker det over for Tipsbladet.
Morten Eskesen er nuværende U21-assistenttræner, men han har haft Lucas Høgsberg på U19-landsholdet, og her var han blandt andet med til rykke FC Nordsjælland-kometen en årgang op, så han spillede med spillere, der var et år ældre.
Og den danske ungdomslandstræner melder om en meget ærgerrig og moden spiller.
– Han er meget bevidst omkring sine styrker og svagheder. Han er ærlig over for sig selv om, hvad han skal blive bedre til. Det er en rigtig god egenskab, at man kan snakke åbent og ærligt om det.
– Han har også en god forståelse for holdet, og han håber hele tiden det bedste for holdet, så han gør alt, hvad han kan til træning. Og så er godt humør kendetegnende for ham, så han har en rigtig stærk mentalitet og god personlighed. En fornøjelse at arbejde med, siger Morten Eskesen til Tipsbladet.
Stråler i ny rolle
Spørgsmålet er nu, hvad Lucas Høgsberg skal spille, hvis han kommer i aktion på landsholdet. For der er flere muligheder.
På U19-landsholdet brugte Morten Eskesen nemlig ikke kometen i rollen som central forsvarsspiller, som han ellers stråler i i FC Nordsjælland i øjeblikket.
– Vi brugte ham mest som højre back eller som højre wingback, så de kompetencer, han kom med der, var de rigtig meget de offensive. Han kom hele tiden løbende ude på fløjen og lavede gode overlap og indlæg og havde en del assister. Det var mere de kompetencer, vi nød godt af. Hans store kompetencer var hans fart og evne til at blive ved med at komme fremover banen, siger Eskesen.
Morten Eskesen mener dog, at Høgsberg har taget “det største skridt” i sin udvikling, siden han blev rykket ind centralt.
– Jeg havde ikke set ham spille det før, så for mig har det været imponerende at se, hvor god han er derinde. At han kan spille med så stort mod og aggressivitet og være så stærk på bolden, der har han virkelig taget nogle store skridt, og det er nogle helt andre kompetencer, end hvis man spiller højre back.

Kunne man allerede på U19-landsholdet se, at han ville blive A-landsholdsspiller?
– Jeg vil sige, at alle på U19-landsholdet – særligt spillere som Lucas og Victor Froholdt, der rykkes en årgang op – har nogle spidskompetencer, der kan være interessante for A-landsholdet. Så handler det igen om, hvem de konkurrerer med på deres position på A-landsholdet, og hvordan er deres form og så videre.
Foruden Lucas Høgsberg har Morten Eskesen også haft Conrad Harder og Victor Froholdt på U19-landsholdet, og de er også udtaget til Brian Riemers landsholdstrup. Og det glæder helt generelt den nuværende U21-assistent at se flere af sine tidligere spillere på A-landsholdet.
– Det er tre spillere, som var med på et rigtig stærkt U19-landshold, der havde en historisk bedrift ved at kvalificere sig til EM. Så jeg var godt klar over, at det er nogle rigtig dygtige spillere.
– Jeg er bare glad på deres vegne over, at alt deres hårde arbejde bærer frugt, og så er det bare fantastisk at blive udtaget til A-landsholdet. Det glæder mig bare helt vildt, for det er nogle top-professionelle og top-seriøse spillere, der gør alt det rigtige i dagligdagen i forhold til at være gode holdkammerater og gode spillere, siger han og tilføjer til slut:
– Hos mig gjorde de en kæmpe forskel og var en del af et rigtig stærkt landshold.
Danmark møder Portugal i den kommende landskampsperiode.
LIVE
VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
NYHEDER
Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
LIVE
TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
NYHEDER
Belgien i chok over Balogun-beslutning
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
CUSTOM
Mexico – England
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
INTERVIEW
Superliga-træner forbereder sig på stjernetransfer
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
OPTAKT
USA – Belgien
OPTAKT
Portugal – Spanien
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?