Brian Riemer ville sætte et tydeligt præg på landsholdet, sagde han forud for tirsdagens trupudtagelse til Ritzau, og det har landstræneren i den grad gjort.
Hele fem nye ansigter er at finde i truppen – heriblandt en kanin i hatten i form af FC Nordsjælland-kometen Lucas Høgsberg.
Lucas Høgsberg er blot 18 år og har blot 22 førsteholdskampe på cv’et. Nu er han så blevet en del af A-landsholdstruppen, og det glæder Morten Eskesen “helt vildt”, som han selv udtrykker det over for Tipsbladet.
Morten Eskesen er nuværende U21-assistenttræner, men han har haft Lucas Høgsberg på U19-landsholdet, og her var han blandt andet med til rykke FC Nordsjælland-kometen en årgang op, så han spillede med spillere, der var et år ældre.
Og den danske ungdomslandstræner melder om en meget ærgerrig og moden spiller.
– Han er meget bevidst omkring sine styrker og svagheder. Han er ærlig over for sig selv om, hvad han skal blive bedre til. Det er en rigtig god egenskab, at man kan snakke åbent og ærligt om det.
– Han har også en god forståelse for holdet, og han håber hele tiden det bedste for holdet, så han gør alt, hvad han kan til træning. Og så er godt humør kendetegnende for ham, så han har en rigtig stærk mentalitet og god personlighed. En fornøjelse at arbejde med, siger Morten Eskesen til Tipsbladet.
Stråler i ny rolle
Spørgsmålet er nu, hvad Lucas Høgsberg skal spille, hvis han kommer i aktion på landsholdet. For der er flere muligheder.
På U19-landsholdet brugte Morten Eskesen nemlig ikke kometen i rollen som central forsvarsspiller, som han ellers stråler i i FC Nordsjælland i øjeblikket.
– Vi brugte ham mest som højre back eller som højre wingback, så de kompetencer, han kom med der, var de rigtig meget de offensive. Han kom hele tiden løbende ude på fløjen og lavede gode overlap og indlæg og havde en del assister. Det var mere de kompetencer, vi nød godt af. Hans store kompetencer var hans fart og evne til at blive ved med at komme fremover banen, siger Eskesen.
Morten Eskesen mener dog, at Høgsberg har taget “det største skridt” i sin udvikling, siden han blev rykket ind centralt.
– Jeg havde ikke set ham spille det før, så for mig har det været imponerende at se, hvor god han er derinde. At han kan spille med så stort mod og aggressivitet og være så stærk på bolden, der har han virkelig taget nogle store skridt, og det er nogle helt andre kompetencer, end hvis man spiller højre back.

Kunne man allerede på U19-landsholdet se, at han ville blive A-landsholdsspiller?
– Jeg vil sige, at alle på U19-landsholdet – særligt spillere som Lucas og Victor Froholdt, der rykkes en årgang op – har nogle spidskompetencer, der kan være interessante for A-landsholdet. Så handler det igen om, hvem de konkurrerer med på deres position på A-landsholdet, og hvordan er deres form og så videre.
Foruden Lucas Høgsberg har Morten Eskesen også haft Conrad Harder og Victor Froholdt på U19-landsholdet, og de er også udtaget til Brian Riemers landsholdstrup. Og det glæder helt generelt den nuværende U21-assistent at se flere af sine tidligere spillere på A-landsholdet.
– Det er tre spillere, som var med på et rigtig stærkt U19-landshold, der havde en historisk bedrift ved at kvalificere sig til EM. Så jeg var godt klar over, at det er nogle rigtig dygtige spillere.
– Jeg er bare glad på deres vegne over, at alt deres hårde arbejde bærer frugt, og så er det bare fantastisk at blive udtaget til A-landsholdet. Det glæder mig bare helt vildt, for det er nogle top-professionelle og top-seriøse spillere, der gør alt det rigtige i dagligdagen i forhold til at være gode holdkammerater og gode spillere, siger han og tilføjer til slut:
– Hos mig gjorde de en kæmpe forskel og var en del af et rigtig stærkt landshold.
Danmark møder Portugal i den kommende landskampsperiode.
Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere
INTERVIEW
Viktor Claesson bliver i FC København
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’
TOPNYHED
Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’
TRANSFER
Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’
TOPNYHED
Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF
TOPNYHED
Kæmpe optur for Yussuf Poulsen
HELT VILDT
FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996
NYHEDER
Kæmpe triumf for Frank
Får fire års fængsel for at afpresse stjerne
TOPNYHED
Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på
NYHEDER
FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status
TOPNYHED
Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende
TOPNYHED
Voldsom Franculino-spådom
STORT INTERVIEW
Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’
Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’
TOPNYHED
Tysk medie fælder hård Eriksen-dom
TOPNYHED
Spanske medier i ekstase
Nu drømmer de stort i AGF
EKSKLUSIVT
‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’
TOPNYHED
Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Efterårets Hold i Superligaen
INTERVIEW
– Jeg frygter ikke at blive fyret
TOPNYHED
Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil
TOPNYHED
Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’
NYHEDER
Slagter FCK efter gigantisk nedtur
Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst
NYHEDER
Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Sydkorea
TOPNYHED
Revser Mohamed Salah efter utroligt interview
EKSKLUSIVT
Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse
NYHEDER
– Jammerligt og forfærdeligt at se på!
NYHEDER
Mainz har fundet Bo Henriksens afløser
– Der er nogle ting, der stadig nager mig
TOPNYHED
Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!
NYHEDER
Her sætter Vingegaard grænsen
DAGENS SPILFORSLAG
Sejr til Vitoria i lokalderby
INTERVIEW
Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’
LIGE NU
‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’
NYHEDER
Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske
NYHEDER
AGF kriger sejren hjem
TIPSBLADETS DOM
Han kommer til at have mareridt i nat
NYHEDER
FCM smed point i kæmpe drama
NYHEDER
FCN ydmyger Silkeborg
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt drama: Det gjorde ondt at se på!
INTERVIEW