Vild med landsholdskomet: ‘Gør alt det rigtige’

Tidligere U19-landstræner storroser Lucas Høgsberg.



Brian Riemer ville sætte et tydeligt præg på landsholdet, sagde han forud for tirsdagens trupudtagelse til Ritzau, og det har landstræneren i den grad gjort.

Hele fem nye ansigter er at finde i truppen – heriblandt en kanin i hatten i form af FC Nordsjælland-kometen Lucas Høgsberg. 

Lucas Høgsberg er blot 18 år og har blot 22 førsteholdskampe på cv’et. Nu er han så blevet en del af A-landsholdstruppen, og det glæder Morten Eskesen “helt vildt”, som han selv udtrykker det over for Tipsbladet. 

Morten Eskesen er nuværende U21-assistenttræner, men han har haft Lucas Høgsberg på U19-landsholdet, og her var han blandt andet med til rykke FC Nordsjælland-kometen en årgang op, så han spillede med spillere, der var et år ældre. 

Og den danske ungdomslandstræner melder om en meget ærgerrig og moden spiller. 

– Han er meget bevidst omkring sine styrker og svagheder. Han er ærlig over for sig selv om, hvad han skal blive bedre til. Det er en rigtig god egenskab, at man kan snakke åbent og ærligt om det. 

– Han har også en god forståelse for holdet, og han håber hele tiden det bedste for holdet, så han gør alt, hvad han kan til træning. Og så er godt humør kendetegnende for ham, så han har en rigtig stærk mentalitet og god personlighed. En fornøjelse at arbejde med, siger Morten Eskesen til Tipsbladet. 

Stråler i ny rolle 
Spørgsmålet er nu, hvad Lucas Høgsberg skal spille, hvis han kommer i aktion på landsholdet. For der er flere muligheder. 

På U19-landsholdet brugte Morten Eskesen nemlig ikke kometen i rollen som central forsvarsspiller, som han ellers stråler i i FC Nordsjælland i øjeblikket. 

– Vi brugte ham mest som højre back eller som højre wingback, så de kompetencer, han kom med der, var de rigtig meget de offensive. Han kom hele tiden løbende ude på fløjen og lavede gode overlap og indlæg og havde en del assister. Det var mere de kompetencer, vi nød godt af. Hans store kompetencer var hans fart og evne til at blive ved med at komme fremover banen, siger Eskesen. 

Morten Eskesen mener dog, at Høgsberg har taget “det største skridt” i sin udvikling, siden han blev rykket ind centralt. 

– Jeg havde ikke set ham spille det før, så for mig har det været imponerende at se, hvor god han er derinde. At han kan spille med så stort mod og aggressivitet og være så stærk på bolden, der har han virkelig taget nogle store skridt, og det er nogle helt andre kompetencer, end hvis man spiller højre back. 

Kunne man allerede på U19-landsholdet se, at han ville blive A-landsholdsspiller? 

– Jeg vil sige, at alle på U19-landsholdet – særligt spillere som Lucas og Victor Froholdt, der rykkes en årgang op – har nogle spidskompetencer, der kan være interessante for A-landsholdet. Så handler det igen om, hvem de konkurrerer med på deres position på A-landsholdet, og hvordan er deres form og så videre. 

Foruden Lucas Høgsberg har Morten Eskesen også haft Conrad Harder og Victor Froholdt på U19-landsholdet, og de er også udtaget til Brian Riemers landsholdstrup. Og det glæder helt generelt den nuværende U21-assistent at se flere af sine tidligere spillere på A-landsholdet.

– Det er tre spillere, som var med på et rigtig stærkt U19-landshold, der havde en historisk bedrift ved at kvalificere sig til EM. Så jeg var godt klar over, at det er nogle rigtig dygtige spillere.

– Jeg er bare glad på deres vegne over, at alt deres hårde arbejde bærer frugt, og så er det bare fantastisk at blive udtaget til A-landsholdet. Det glæder mig bare helt vildt, for det er nogle top-professionelle og top-seriøse spillere, der gør alt det rigtige i dagligdagen i forhold til at være gode holdkammerater og gode spillere, siger han og tilføjer til slut:

– Hos mig gjorde de en kæmpe forskel og var en del af et rigtig stærkt landshold. 

Danmark møder Portugal i den kommende landskampsperiode. 







LIVE

LIVE: Så gode er Danmarks chancer

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

– Det er et møghold!

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

‘Det er en gave for Danmark’

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

Spår: Her ender Mohamed Salah

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter

– Hele holdet er trygge ved ham

Højbjerg overvejer stor beslutning

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Her begynder næste sæson i Superligaen

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

Ungarn slagter slovenere

Spion? ‘Han kan høre dig’

Brøndby får stor bøde

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Ny VM-melding fra Iran

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

Danmark – Nordmakedonien